árvaellátás


Pofi # 2005.07.12. 21:54

Szia Mindenki!
Pofi vagyok.
Édesapám halála után árvaellátástra jogosult voltam, amíg tanultam.
Tanulmányaimat befejeztem, de még nem múltam el 25 éves. Az lenne a kérdésem,hogy jogosult vagyok-e további árvaellátásra?
A válaszokat előre is köszönöm!

gittus # 2005.07.13. 20:56

Ha 16 éves már elmúltál akkor csak tanulmányok folytatása (nappali vagy nappali rendszerű) esetén vagy jogosult árvaellátásra.
Kivétel: Ha még a tanulmányaid befejezése előtt megrokkansz (legalább 67%) akkor a rokkantság tartamára megillet az árvaellátás.
Pusztán az hogy nem múltál még el 25 nem jogosít árvaellátásra.

Cyhiraeth # 2006.01.11. 23:02

Szépjóestét.
Visszaigénylik félévnyi árvaellátásom és abban reménykedem, hogy vmit még lehet tenni, bár tudom, hogy én rontottam el: 2004-ben beiratkoztam nappali tagozatra egyetemre, viszont a tavaszi félévben befizettem ugyan a tandíjat, ami a beiratkozás feltétele, de személyes okok miatt egyetlen vizsgára sem mentem el, tehát érvénytelen a félév. Most kaptam levelet a Nyugdíjfolyósítótól, hogy jogtalanul vettem fel arra az időszakra az árvaellátást, 15 napom van fellebbezni esetleg, tudnátok segíteni? Vhol olvastam, hogy halasztás esetén jár árvaellátás, bár utólag már nem lehet halasztani ugye. Köszönöm! Várom a választ nagyon.

gittus # 2006.01.12. 20:39

Hallgatói jogviszony szünetelése idejére árvaellátás akkor jár, ha a szünetelésre a hallgató szülése vagy betegsége miatt került sor. Ezt az iskola (is) igazolhatja.
Üdv
gittus

gauri # 2007.05.23. 10:33

Remélem valaki olvassa ezt a fórumot is, mert elég fontos lenne, hogy választ kapjak.
A lényeg, hogy jelenleg diplomázom egy főiskolán. Eddig minden szép és jó, mert ugyebár nappali képzésben vettem részt, és még nem múltam el 25 éves. Viszont a továbbiakban, ha nem tudnék nappalira jelentkezni, akkor mik azok az oktatási formák (okj stb.), ami mellett igényelhetném az árvaellátást továbbra is.Mert ez konkrétan sehol nincs feltüntetve, csak annyi, hogy felnőttképzés, de ennek is rengeteg válfaja van.
Előre is köszönöm a választ!

gittus # 2007.05.23. 13:12

Mindenképpen nappali rendszerű képzésben kell résztvenni. Ennek fennálltáról a közoktatási intézmény ad ki igazolást.
Tanulhat felnőttoktatás keretében, ekkor középfokú intézményben (középiskola stb) folytathat tanulmányokat.
Tanulhat felnőttképzés keretében. Ekkor a képzést általában kft, vagy bt. szervezi és az oktatásra illetve vizsgára szerződést köt egy intézménnyel. (tanfolyam stb)
Az árvaellátásra való jogosultságot megalapozó körülmény az hogy az óraszám megegyezik a nappali tagozatos oktatással.

gauri # 2007.05.23. 15:29

Köszönöm a választ!

Kiscsillag90 # 2008.03.31. 10:35

Szép jó napot mindenkinek!
Lenne egy nagy kérdésem.ha elköltözöm otthonról élettársi kapcsolatba, de az iskolát ugyan úgy folytattom tovább akkor jár még az árvaellátás?

monalisa1 # 2008.03.31. 10:45

Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatójában minden szükséges megtudható az árvaellátásról: htt://www.gazdasag.halmaz.hu/arvaelletas.php

monalisa1 # 2008.03.31. 10:46

Bocs, elgépeltem, helyesen: http://www.gazdasag.halmaz.hu/arvaellatas.php

monalisa1 # 2008.03.31. 10:54

Valamiért nem nyílik meg...

Helyette: http://www.tarsadalombiztositas.lap.hu
és annak bal oldalán alul található az "árvaellátás" rovat.

gittus # 2008.03.31. 12:32

kiscsillag

jár

anita222 # 2008.04.10. 17:59

Segjtséget kérnék!
A volt férjem meghalt és a 20 éves nagyfiam,aki tanul még,valamint a 14 éves lányom után szeretnék árvaellátást igényelni.A Nyudíjfolyosító szerint (tel-on beszéltem velük tegnap)nincs a rendszerükben benne,valószínűleg nem fizetett semmi járulékot.Mi 13 éve a válás óta nem láttuk(a gyerekek sem), soha 1 Ft gyermektartást nem kaptam. Válásunk előtt volt munkahelye.Nem tudom értelmezni az alábbiakat:
"Árvaellátásra az a gyermek jogosult – ide értve a házasságban vagy az élettársi közösségben együtt élõk egy háztartásban közösen nevelt, korábbi házasságból, élettársi együttélésbõl származó gyermeket is -, akinek szülõje a haláláig az öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjhoz szükséges szolgálati idõt megszerezte, vagy öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjasként halt meg."

Akkor most nem jár árvaellátás a gyerekek után,vagy jár?Ha igen,mennyi?Mennyi az a szolgálati idő,amit meg kell szerezni ahhoz,hogy a gyermekek kapjanak valamilyen ellátást?És ha velem történne valami,akkor mi van?

Válaszokat előre is köszönöm:Anita

gittus # 2008.04.10. 20:05

anita
a lakhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgaztóságnál kérelmezze az árvaellátast. Özvegyi nyd valószínűleg nem jár de az árvaellátás igényét elbírálják. A Nyugdíjfolyósítóz akkor tartozik ha valaki nyugdíjasként halálozik el. A gyermeknek a szülő után mindenképpen jár az árvaellátás ha együtt él ha nem. Ezzel ne foglalkozzon.

gittus # 2008.04.10. 20:08

bocs

árvaellátás jár a szülő után ha az megszerezte a szükséges szolgálati időt az elhalálozásáig.

anita222 # 2008.04.11. 04:42

Köszönöm a választ, de honnan tudni,hogy megszerezte-e és mi van,ha nem?

gittus # 2008.04.11. 09:22

A lakhely szerint illetékes nyugdíjbiztosítási ig. tudni fogja hogy igen vagy nem.
Ha igen megállapítja az árvaellátást ha nem akkor elutasítja.

anita222 # 2008.04.26. 16:43

Sziasztok!

Ma sikerült beadnom az igényt és sajnos rengeteg utánajárás van.Röhej,hogy a nyugdíjfolyosítónál nincs nyilvántartva semmi,pedig amíg a férjem volt bejelentett munkahelyei voltak.Sajnos nem találtuk meg a katonakönyvét sem,ezért igazolást kell kérni a Kieg-től,ahol természetesen ma nem volt Ügyfélfogadás.Ez sajna 40 km-re van tőlünk,nem tudok minden nap elmenni és ma már tenni sem tudok semmit.Még bonyolultabb,hogy halotti anyakönyvi sincs,mivel a volt sógornőm intézett mindent, nem adták ki,mert nincs meg a szem.igazolványa sem.Mivel Bp-en halt meg ,onnan kell beszerezni.Tel-számot sajna senki se tud.Ráadás csupán az ügyben,hogy a szakmunkásbiznyítványa megvan, de az nem elég,mert igazolás kell az iskolától,hogy hány évet tanult ott.Az is Bp-en volt, sajna nem is találom a neten.Kész röhej,hogy eddig egy rohadt fillér gyerektartást nem kaptunk,most meg lehet,hogy az árvaságit sem kapjuk meg ilyen apróságok miatt.Az sem érdekelt soha senkit,hogy 13 évesn át egy fizetésből,hogyan tudtam a gyerekeket eltartani,de az,hogy most még itt is kicsensznek majd velem,az bosszantó.Bocs,hogy ilyen sokat írtam,de mérges vagyok.Igazából nem tanácsot kérek,hanem ki kellett adnom magamból az egészet.Ráadásul a 14 éves kislányom,akinek emléke sincs az apukájáról,mert 13 éven át apuka nem volt kiváncsi a gyerekekre,a karjába kisollóval belevéste,hogy apa angolul(DAD).Mondhatom jó néz ki,és egy életre nyoma marad.Kb.A meghülyülés határán vagyok.
Kösz,hogy elolvastátok:Anita

anita222 # 2008.05.31. 11:46

Tegnap megkaptam a határozatot,miszerint mindkét gyermek után a min.árvaságit megítélték.

gittus # 2008.05.31. 13:25

gratulálok

holahulla # 2008.06.09. 17:56

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni,hogy ha mondjuk a jogszabályok szerint 30%-os árvasági nyugdíj jár az elhunyt után, akkor egy családban két gyermek után 2×30% ellátás jár (tehát gyermekenként 30%), vagy összesen 30%, függetlenül a gyermekek számától?
Köszönöm, ha valaki válaszol.

Loryka # 2008.06.10. 18:26

Sziasztok! Érdeklődni szeretnék hogy mi történik olyan esetben, mikor valaki érettségizik és küldenek neki levelet, amit ki kell tölteni az oktatási intézménynek, de a jogviszonyom jövőhét péntekig tart, és nappalin fogok tovább tanulni de még nem tudom igazolni, mivel nem tudom hová vezsnek fel? Kérjek az iskolámtól jövőhét péntekig? De azon rajta lesz hogy a joviszonyom lejár... Légyszi válaszoljatok...

gittus # 2008.06.10. 19:02

A jelenlegi tanévről már kell lennie igazolásnak. Erről nem kell igazolás. Irni kell a folyósítónak hogy csak szeptemberben ( vagy a beíratkozás után) tudsz igazolást küldeni. Eddig majd felfüggesztik az ellátás folyósítását. Visszamenőleg megkapod az ellátásokat.

Loryka # 2008.06.10. 20:37

Köszönöm,bár reméltem, hogy nem függesztik fel, mert nem ártana a családi kasszának az a pénz, de gondolom ezzel mindenki így van...

niceday # 2008.06.14. 17:21

Sziasztok!
Első éves egyetemista hallgató vagyok (persze nappali tagozaton). Tavaly érettségi után nyáron nem kaptam árvaellátást, mert ugye szünetelt a tanulói jogviszonyom. Meg szeretném kérdezni, hogy most nyáron ( ha szeptembertől újra suli), akkor kaphatom folyamatosan nyáron az árvaellátást, vagy megint csak visszamenőleg kapom meg a pénzt ősszel? Csak abból gondoltam, mert ez egyetem és minden félévben be kell íratkozni, meg ilyesmi. Előre köszönöm a választ! Üdv: Anita