Végrendelet


ObudaFan # 2019.03.29. 06:02

Ha a másik fél nem hajlandó megegyezni, akkor csak peres úton.

drbjozsef # 2019.03.29. 06:01

Ha válnak, akkor ott rendezve lesz, mindegy mit akar a bejegyzett fél.

ucandoit # 2019.03.28. 18:25

Hogyan intézhető el ez legegyszerűbben? Jelenleg házasságban élnek a felek, de a bejegyzést nem akarja a iny. szerinti tulajdonos (férj) - mert a feleség válna (egyébként.)

Csak peres úton van rá mód?

Lyonee # 2019.03.28. 18:04

Ha még él az örökhagyó, akkor intézze el, hogy a nevén legyenek az állítólagos nyilvántartáson kívüli ingatlanok. És nem lesz pereskedés a hagyatékon.

drbjozsef # 2019.03.28. 17:32

De mi a kérdés?

Ha az örökhagyó most még él, akkor ajándékozza annak, akinek akarja.

Ha már nem él, akkor ezek nyilván a hagyatékba nem kerülnek be, az örökösnek érdemes hivatkoznia rá a tárgyaláson. Ha meg tud egyezni az özveggyel, jó, ha nem, a közjegyző perindításra fogja felszólítani az örököst.

A köteles rész természetesen nem kerülhető ki.

ucandoit # 2019.03.28. 15:28

Azt hogy az örökhagyó hazastarsa neven sok olyan kulteruleti ingatlan van amelyben tulajdonos es az orokos erre is igenyt tartana :) - mivel az örökhagyó neki szánja(szánná).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.28. 07:24

Az örökhagyó halálával a vagyona egységes egészként száll át az örököseire. De szerintem ezt tudod, valójában nem ezt akarod kérdezni. Hanem mit is?

ucandoit # 2019.03.28. 07:17

Szóval adott az egyik fél, aki több külterületi ingatlanban csak “ ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos “ - ha ő elhalálozik akkor végrendeletében megjelölt örökös azok 1/2 mivel (házastársi vagyonközösségben vannak )részére is igényt tarthat?

elsorolta a saját ingatlanjait(külön vagyona -nem közös) plusz beleírta, hogy az egyéb külterületi ingatlanjaim is a végrendeletben megjelölt személyé legyen(ek).
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.27. 21:49

NA, ezen még csiszolgass egy kicsit. Különös tekintettel a "közös vagyonba tartozó X"-re.

(Aki nem tud arabusul, ne beszéljen arabusul. Aki nem tud egy kérdést általánosságban megfogalmazni, az írja le a konkrét tényállást és a konkrét problémáját.)

ucandoit # 2019.03.27. 20:45

X ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonos (h. vagyonközösség alapján) - halála esetén a végrendeleti örököst (aki nem X házastársa..) megilleti a közös vagyonba tartozó X-et illető része vagy csak a különvagyona, illetve ahol bejegyezték a nevét (és közös vagyonnak számít) ?

Köszönöm!

macika101 # 2013.10.17. 17:45

Kedves ObudaFan!

Elküldtem Önnek a végrendeletet emailben, kérem ha van ideje jelezzen vissza kérdésemre.
Ha fizetnem kell a tanacsdasaert akkor szívesen megteszem, csak kérem - ha azt irta, hogy küldjem át privatba - akkor legyen szives megnézni azt.
Hálásan köszönöm elore is csalaldom nevében a segítséget.

macika101 # 2013.10.17. 17:45

Kedves ObudaFan!

Elküldtem Önnek a végrendeletet emailben, kérem ha van ideje jelezzen vissza kérdésemre.
Ha fizetnem kell a tanacsdasaert akkor szívesen megteszem, csak kérem - ha azt irta, hogy küldjem át privatba - akkor legyen szives megnézni azt.
Hálásan köszönöm elore is csalaldom nevében a segítséget.

macika101 # 2013.10.16. 18:27

elküldtem

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.16. 18:12

Sem az ápolás, sem a gondozás nem olyan, amit feltétlenül személyesen kellene teljesíteni. (Ahogy az eltemetés sem azt jelenti, hogy te lapátolod a földet a koporsóra.)

macika101 # 2013.10.16. 18:05

Küldöm. köszönöm.

ObudaFan # 2013.10.16. 18:03

Hát, küldd át.

macika101 # 2013.10.16. 17:59

Közjegyző megkérdezte, hogy akkor vállaljuk-e? Mi egyértelműen azt mondtuk igen, ez bekerült a jegyzőkönyvbe. De most nem tudjuk mit tegyünk, hiszen nem arról van szó, hogy nem vállaljuk....nem tudjuk hazahozni olyan állapotban van.

macika101 # 2013.10.16. 17:57

Nem. Semmi olyan nincs benne, hogy ha nem teszem/ tesszük, akkor elveszítjük az örökséget.
Nincs ilyen leírva.

ObudaFan # 2013.10.16. 17:55

Akkor már csak az a kérdés, hogy a végrendeletből következik-e, hogy ennek elmulasztása jogvesztéssel jár.

macika101 # 2013.10.16. 17:54

Esetleg privátba elküldhetem a végrendeletet?

macika101 # 2013.10.16. 17:52

Köszönöm szépen, igen, ezt én is megtaláltam,épp innen az ellentmondás.

Pontosan az ide vonatkozó rész így hangzik:
" Meghagyom végrendeleti örököseimnek, hogy nagybátyám ha engem túlél őt kötelesek legyenek ápolni, gondozni, eltemettetni.

Nekik egymás között nem volt semmiféle eltartásai szerződés, csak együtt laktak.

ObudaFan # 2013.10.16. 17:40

Az örökhagyó a hagyatékban részesülő személyt olyan kötelezettséggel is terhelheti, amelynek követelésére más nem válik jogosulttá (meghagyás). Olyan közérdekű meghagyás teljesítését azonban, amely szerződés tárgyául alkalmas szolgáltatásban áll, az érdekelt szerv követelheti. Kétség esetében a meghagyás az örököst terheli.
Ha feltehető, hogy az örökhagyó a részesítést a meghagyás teljesítéséhez kívánja kötni, a meghagyással terhelt a részesítést elveszti, ha a meghagyást nem teljesíti, vagy annak teljesítése neki felróható okból válik lehetetlenné.

Most a konkrét esetben a végrendelet szövegének a pontos ismerete lenne szükséges, egyrészt annak eldöntéséhez, hogy ami benne van, az egyáltalán meghagyás-e, másrészt hogy ebből mi következik.

macika101 # 2013.10.16. 12:02

Üdvözlöm!

Szeretnék segítséget kérni.

Mit jelent ez a mondat pontosan?

"meghagyás nem kényszeríthető ki bírói úton."

Találtam olyat is, hogy ha rajtad kívül álló okok miatt nem tudod teljesíteni akkor nem támadható meg a végrendelet.
Az is ott van a törvényben, hogy utólag is meg lehet támadnia végrendeletet a meghagyás nem teljesítése esetén.
pl. ha valaki súlyos demens és már otthoni körülmények között nem ellátható, csak intézmény keretei között.... és így nem teljesíthető a meghagyás, mi szerint ápolni-gondozni kellene... ilyenkor mi van?
Főként ha van egy távoli rokon aki ebbe bele akar kötni?

Köszönöm szépen előre is a segítséget!

ObudaFan # 2013.10.08. 16:23

Örökölni az ő örököse fog. HA végrendeletet ír, akkor a végrendeleti örökös, ha nem ír, akkor elsősorban a leszármazók, ezek hiányában ha addigra lesz házastárs, akkor a házastárs (kivéve, ha ági vagyon), ennek hiányában a felmenők, ennek hiányában legfeljebb unokatestvérig oldalági rokonok, ennek hiányában az állam.
De persze abból, hogy mi van az ingatlan-nyilvántartásban, nem zárható azért ki az, hogy az élettársnak is van ott tulajdoni hányada, ez a kérdés alapján nem válaszolható meg.

LacusBp # 2013.10.07. 17:28

Tisztelt Fórumozók!

Érdeklődni szeretnék, hogy nagynéném és nagybátyám élettársi kapcsolatban élnek egymással, minderről papír nincs írva. A ház amiben élnek, nagynéném illetőleg édesanyám nevén van 50-50%-ban. Nagynénémnek és nagybátyámnak nincs gyerekük. Ha nagynénémmel történne valami az Ő ingatlanjának felét illetve ingóságait ki örökli? Illetőleg végrendeletet írhat-e nagynéném.

Tisztelettel: J.L.