Végrendelet


ObudaFan # 2013.10.07. 09:56

Ettől még lehet érvényes. De pontosan kellene ismerni az iratot.

greenstreet # 2013.10.06. 11:29

Tisztelt Szakértő!

A nagymamámat tíz évvel ezelőtt kihasználta egy nála 50 évvel fiatalabb férfi, később elváltak de előkerült egy végrendelet amiben mindent ráhagy (szóban sokszor mondta, hogy rám meg a hugomra hagy mindent, de gondolom ez nem ér semmit) a végrendeletben 2 lakásról van szó. Az egyik amiben ő élt, a végrendelkezés időpontjában nem az ő nevén volt, hanem a férfién, de később visszakerült az ő nevére. A másik lakás amiben mi élünk, annak a fele az ő nevén volt (a másik apámén).
Szeretném megkérdezni érvényes-e így a végrendelet?

lewho # 2013.09.18. 10:45

Mehetsz ügyvédhez, közjegyzőhöz, megírhatod te magad is.

anyamaci22 # 2013.09.18. 09:39

Üdv a Fórumozóknak!
Végrendeletet szeretnék írni.Mit kell tennem,mi az eljárása ennek és mennyibe kerül?
Köszönöm a választ,előre is!
Timea

C a s a b l a n c a # 2011.10.04. 05:42

Meddig kell várnod? Amíg meg nem küldik neked a jogerős (és végrehajtható) bírósági végzést.

ObudaFan # 2011.10.03. 20:01

A fellebbezési határidő viszont nem a kihirdetéstől, hanem a kézbesítéstől kezdődik.

ObudaFan # 2011.10.03. 20:01

Bemehetsz a bíróságra, betekinthetsz az iratok közé, és akkor megtudod, hogy hogyan áll az ügy.

hocipo # 2011.10.03. 19:03

Tisztelt Szakértők!
Szeptember 7.-én megnyertem egy végrendeleti pert I.fokon.A határozatot kihirdették,az alperes 15nap fellebbezési időt kapott, ami ugye már régen lejárt. Azóta semmiféle határozatot nem kaptunk kézhez, semmit nem tudunk tenni, hogy a végrendelet tárgyát képező ingatlant esetleg birtokba vehessük, ami egyébként a szomszédban van közvetlenül.Azt sem közölték , hogy az alperes felebbezett-e egyáltalán.Kérdésem az lenne, mire kell még várnunk, hogy a jogos örökségem megkapjam? Ügyvédet is fogadtam, ugyanezt megkérdeztem tőle is, amire azt válaszolta, hogy míg a bíróság nem küldi a végzést, gyakorlatilag semmit nem tehetünk.Meddig kell várnom,3. éve folyik a per, most olyan tény alapján nyertem meg, ami az első tárgyalás alkalmával fény derült/Ptk.632§(1).Az egész per úgy kezdődött kb. fél év csúszással, hogy a Megyei Bíróság helyett a Városi Bírósághoz került a beadványom, habár világosan benne volt , hogy 13milliós családi házról van szó és kb. 3millió takarékszámláról.Kérem mondják meg mire kell még várnom?A Tisztelt Bíróságnak milyen határidők vannak szabva?Előre is köszönöm a válaszukat!

monalisa1 # 2010.12.08. 11:26

Ha nem tudsz folyamatosan írni és olvasni akkor a közjegyzői végrendelet lesz a megfelelő, annál is inkább mert a látási problémád miatt utóbb nem fogják tudni megtámadni.

Egy közjegyzőtől kérj időpontot és akkor elkészíti a számodra megfelelő végrendeletet, sőt, a nála letétbe helyezett okirat soha nem vész el.

sz.pista # 2010.12.08. 09:33

Végrendeletet szeretnék készíteni. Húsz évvel ezelőtt a látásom miatt rokkantam meg(glaucoma)több mint 80%-os. Részesülök a vakok ellátásában(fogyatékossági támogatás)van látássérült igazolványom. Kérdésem az lenne, írhatok-e magánvégrendeletet, vagy csak közvégrendeletetet tehetek. Köszönöm előre is a választ!

periklész # 2010.08.12. 11:22

Köszönöm, megnyugtatott, nagyon bántott volna minket, hogy az Anyu végakarata emiatt nem valósulhatna meg.(Természetesen megértettem, hogy más hiba is lehet, de ez lett volna a legfájóbb.)

ObudaFan # 2010.08.12. 10:22

Bizony, az is előfordul sajnos. Tipikus hiba, hogy az ügyvéd ellenjegyzi a végrendeletet, és a két tanú lemarad, mert az okiratszerkesztő ügyvéd figyelmét elkerüli, hogy itt az ellenjegyzés nem pótolja a két tanút.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 10:11

Emiatt nem. De más hiba azért akadhat; ritkán ír egy laikus egyedül, jogász segítsége nélkül érvényes autográf végrendeletet. (Sőt, láttam én már ügyvéd által készített, formai okból érvénytelen végrendeletet is.)

periklész # 2010.08.12. 08:57

Anyukám egy hónapja meghalt, megtaláltuk a végrendeletét. Kézzel írta, minden szabályos, egy dolgot kivéve. A testvérem születési évét 1 évvel elírta. 1964 helyett 1963, a többi adat jó.
Emiatt érvénytelen a végrendelet?

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/21/22318#…

lina81 # 2010.08.09. 12:02

köszönöm, csak kíváncsi voltam.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.09. 11:44

Nem a tudomáson múlik a jog. Elhiszem, hogy a bögyödben van a nő, de ilyen fontos a piszkálása?

lina81 # 2010.08.09. 10:23

köszönöm.

És mi van olyan esetben, amikor az örökhagyó írt végrendeletet, de az nem derül ki csak a tárgyaláson, mert aki őrzi a végrendeletet, az eltitkolja addig, hogy létezik ilyen? Ilyenkor ugye a 2 gyerek úgy tudja, hogy a törvény szerint csak ők 2-en a hivatalos örökösök. Ebben az esetben a hogyan alakulna a lakás használati joga. Csak kíváncsiságból kérdezem.

ObudaFan # 2010.08.09. 10:13

Az örökhagyó halálától.

pazs # 2010.08.09. 10:11

Igen, mert az öröklés az örökhagyó halálával történik meg, nem a hagyatéki eljáráson.

lina81 # 2010.08.09. 10:09

Köszönöm.
Ez a hsználati jog érvényes a hagyatéki tárgyalást megelőző időre is vagy csak azutánra?

ObudaFan # 2010.08.09. 09:43

1/3 részben ezek szerint tulajdonos lesz, tehát ilyen arányban a használat joga is megilleti.

lina81 # 2010.08.09. 09:17

Letagadni, nem fogja, mert az érdeke az, hogy ő örökölje az 1/3 részt. Az édesapa szóban halála előtt 2 héttel viszont határozottan kijelentette, hogy a 2 fiára hagyja az ingatlanokat. Sajnos ezt már írásba nem foglalta. Ekkor a gyerekek még nem is tudtak a végrendeletről. Most derült rá fény véletlenül.

lina81 # 2010.08.09. 09:14

Még egy kérdésem lenne. Ezt kifelejtettem. Van-e joga a barátnőnek az elhunyt lakásában egyedül tartózkodni, ha ő oda nem volt soha hivatalosan bejelntve viszont 2 évig ott élt? Van saját háza is.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.09. 09:11

Vártok.
(És ha letagadná a végrendeletet? Akkor mit tudnátok tenni? Ha valaki rábízza a nem közokiratba foglalt végrendeletét valakire, akkor az a valaki gyakorlatilag maga fogja eldönteni, hogy a végrendelet érvényesüljön vagy a törvényes öröklés rendje. Hogy még cifrábbat mondjak: ezt bármikor, akár negyven év múlva is eldöntheti.)

lina81 # 2010.08.09. 09:08

Jó napot kívánok!

Segítségüket szeretném kérni a következőkben:
Férjem édesapja sajnos pár napja elhunyt. 2 gyermeke van és egy barátnője, akivel 2 évet élt (nem bejegyzett élettárs). A "barátnőjénél" van a végrendelet, amit írt. Annyit tudunk a barátnőtől, hogy az van benne, hogy ők 3-an egyenlő arányban örökölnek mindent. Sajnos a nő nem hajlandó semmilyen kapcsolatfelvételre. Ilyen esetben a 2 gyerek csak a hagyatéki tárgyaláson fog értesülni a végrendelet tartalmáról? Lenne-e amúgy joguk megtekinteni a végrendeletet a tárgyalás előtt? A "barátnőnek" joga van rejtegetni a végrendeletet a tárgyalásig? Mit tehetnénk?

Köszönöm a segítséget.