Elvalt apukak jogai


Gabor (törölt felhasználó) # 2001.07.24. 06:50

Szeretnek erdeklodni, hogy letezik-e egy nemzetkozi jog, ami lehetove teszi egy elvalt apuka szamara, hogy ervenyet szerezze a gyereklathatasi joganak?
A volt feleseg Romaniaban el, a gyerekkel egyutt , es lehetetlenne teszi, hogy az apuka egyutt lehessen a gyerekevel hosszabb idore, ami minkettojuknek nagyon faj.A roman torveny szerint az apuka megkapta a lathatasi jogot, de csak a feleseg altal meghatarozott idopontban, ami egyaltalan nem egyezik azzal az idoponttal, amikor lehetosege lenne az apukanak a gyerekkel tolteni a megengedett 2 hetet, vagy hetveget.Lepten-nyomon akadalyozni probalja kapcsolatukat,es ha megengedi is mindkettojuk szamara  megalazoan tortenik.Van -e valami lehetoseg arra, hogy ellenorizhesse az apuka, hogy tenylegesen a gyerekre kolti-e a feleseg a penzt amit kap,mert eddig semmi jelet nem lattuk ennek.Kotheti -e az Apuka a gyerektartas fizeteset a gyerek lathatasi jogahoz??Es hangsulyzni szeretnem, itt nem a penzrol van szo, hanem a gyerekrol meg az apukarol.Magyar torvenyek vedhetik-e a magyar allampolgar apukat??
Ha van valaki, aki tudna valamit segiteni ez ugyben, nagyon koszonom.

elzsé # 2001.08.04. 21:33

kedves gábor

a láthatás nem köthető a fizetéshez,
(a fizetés kötelezettség, a láthatás jog.)
forduljon a Külügyminisztérium Jogi Főosztályához.
üdv

  • elzsé-

Gabor írta - 2001.07.24 8:50
Szeretnek erdeklodni, hogy letezik-e egy nemzetkozi jog, ami lehetove teszi egy elvalt apuka szamara, hogy ervenyet szerezze a gyereklathatasi joganak?
A volt feleseg Romaniaban el, a gyerekkel egyutt , es lehetetlenne teszi, hogy az apuka egyutt lehessen a gyerekevel hosszabb idore, ami minkettojuknek nagyon faj.A roman torveny szerint az apuka megkapta a lathatasi jogot, de csak a feleseg altal meghatarozott idopontban, ami egyaltalan nem egyezik azzal az idoponttal, amikor lehetosege lenne az apukanak a gyerekkel tolteni a megengedett 2 hetet, vagy hetveget.Lepten-nyomon akadalyozni probalja kapcsolatukat,es ha megengedi is mindkettojuk szamara  megalazoan tortenik.Van -e valami lehetoseg arra, hogy ellenorizhesse az apuka, hogy tenylegesen a gyerekre kolti-e a feleseg a penzt amit kap,mert eddig semmi jelet nem lattuk ennek.Kotheti -e az Apuka a gyerektartas fizeteset a gyerek lathatasi jogahoz??Es hangsulyzni szeretnem, itt nem a penzrol van szo, hanem a gyerekrol meg az apukarol.Magyar torvenyek vedhetik-e a magyar allampolgar apukat??
Ha van valaki, aki tudna valamit segiteni ez ugyben, nagyon koszonom.


  • elzsé-
sió # 2010.10.25. 18:21

Most találtam.

• A családjogi bíróságok súlyosan megsértik a tisztességes eljáráshoz való jogot,amikor méltányossági alapon büntető bíráskodást folytatnak,miközben megfosztják az alperest az ő védelmét szolgáló tisztességes eljáráshoz való jogától. Ezek a bíróságok elvetik a „common law” szigorú joga/jus strictum/ szerinti bíráskodást és helyette „jogérzéki”,méltányossági alapon szolgáltatnak „igazságot”.A „gyermek legfőbb érdekére” mint legfőbb szempontra hivatkoznak. Ugyanakkor maguknak – azaz az államnak - tartják fenn azt a jogot,hogy meghatározzák, mit kell ez alatt érteni és hogy eldöntsék, melyik szülő a jobb szülő. Annak eldöntése,hogy melyik szülő a jobb szülő sem érdekli igazából ezeket a bíróságokat,mert szinte automatikusan az anyák kegyeit keresik és őket részesítik előnyben. Erre készteti ezeket a bíróságokat a kormányzat és a kapcsolódó szervek részéről rájuk nehezedő nyomás és a rendszerbe beépített számtalan ösztönző is.
• A családjogi bíróság szégyenletes nemi diszkrriminációt gyakorol és propagál. Rátermett, alkalmas apáknak gyermekeikhez való joga ellen cselekszik,amikor a tételes,írott jog - common law – helyett méltányosság alapján hoz szülői felügyeletre vonatkozó ítéleteket. A családjogi bíróság kötetlen mérlegelési jogkörrel felruházva, kénye-kedve szerint olyan döntéseket hoz,amilyet csak akar,megsértve ezzel az alkotmányos jogot.
• Az állam a családjogi bíróságon keresztül jogellenesen megnöveli hatalmát,amikor rátermett,alkalmas szülőktől – túlnyomórészt apáktól – elveszi a szülői felügyelet jogát.
• Az állam a családjogi bíróságon keresztül a tulajdon jogokat is megsérti azáltal,hogy hasznot húz rátermett apák gyermekeinek járó pénzbeli szociális támogatások jogtalan megvonásából.
• Az állam a családjogi bíróságokon keresztül létre hozza a szülői felügyeleti joggal nem rendelkező szülők/többnyire apák/ társadalmi osztályát. Ez példa nélkül áll és ellentétes mind az alkotmányos joggal,mind pedig a polgári joggal/common law-val/ !
• A családjogi bíróság tetszése szerinti,korábban elképzelhetetlen, gyermektartásdíj fizetésre kötelező végzéseket „sóz” rátermett és a szülőséget felelősséggel vállaló szülők – többnyire apák – nyakába.

Lyonee # 2010.10.25. 20:24

Ilyent akár Te is írhatnál! Csak nem Amerikában vagyunk! Forrás megjelölés nélkül máskor ne tegyél be semmit.
Hogy teljes legyen a kép!
http://www.elvaltapak.hu/node/64
Apafórum: "Keresztes Csaba
A családjogi bíróság egy véráztatta csatatér
A családjogi bíróság zsarnokságának története,gyakorlata és eredete
Írták: Mark Cimini és társai,akik a családjogi bíróságon a szabadságért és az igazságért harcolnak
Fordította: Keresztes Csaba "

sió # 2010.10.25. 20:28

A most találtam –ban nyilván arra céloztam, hogy nem én írtam, ha erre gondolsz.
A csak nem Amerikában vagyunk-hoz, annyit fűznék hozzá, hogy nálunk pontosan ez a helyzet.
Bár ne így volna!

Lyonee # 2010.10.25. 21:19

Nem jogi szakember volt aki írta, ezért írtam, hogy akár te is írhattad volna. Arról meg nem is szólva, hogy a helyszín nem Magyarország, más a jogrendszer.

sió # 2010.10.26. 06:03

Nem kívánok sem végzettségről, sem diplomáról előadást tartani egy idegennek.

És ezzel be is fejeztem kettőnk párbeszédét.

Gabesz29 # 2010.11.02. 15:51

Segítségkérés!
Lenne egy olyan kérdésem,hogy 6éves lányomat,az Anyja neveli,a gyerektartás és a láthatóság letisztázott!
Én egy külföldi munka miatt hosszabb időre elutazom (egyenlőre bizonytalan időre)és az anyja megfogatta,ha kimegyek a gyermekemet a saját Családnevére íratja át!!
A kérdésem az lenne,hogy ezt az én beleegyezésem nélkül meg tudja e tenni,ha én vagyok a gyermek vér szerinti apja!
Válaszukat előre is köszönöm!!

ObudaFan # 2010.11.02. 17:08

Csak, ha a bíróság ehhez hozzájárul.

sió # 2010.11.02. 17:43

Nem teheti meg hogy önkényesen nevet változtat a gyereknél.

Ez fenyegetőzés, meg se hald. Mondjuk nem értem, hogy jön össze a hosszú külföldi munka, és a névváltoztatás…

nicsakkibeszél # 2010.11.03. 11:57

Üdvözletem!

11éve váltam el. 8 évig nem volt gond a láthatással, majd 2-3 éve nem valósult meg. Gyámügy segítségét kértem, mindenben igazat adtak nekem, anyuka alaptalan kéréseit elutasították és újraszabályozták a láthatást. Eszerint(mivel 200km-re élek) évente 6x 2 napot tölthetek gyermekemmel+szünetek fele. Kérésemre a családsegítő kp-on keresztül történik az átadás, a sajnálatos történtek miatt. Így hivatalos tanúm is van, és talán a gyermeket sem viselik meg annyira az anyuka hiszti-rohamai.

Holnap lenne a láthatás, vettem ki szabadságot, és másik két kiskorú gyermekemmel útnak indulok… DE! Volt feleségem ma felhívott, és kiabálta, hogy a gyerek úgysem akar majd menni, hisztizni fog, nem tudom majd „betuszkolni” az autóba, és őt bizony nem büntetik meg, mert hát ugye ő elengedi…..Rendőrt hívni meg úgysem fogok, mert szeretem a gyerekem, és úgysem merném…stb.

Kérdés: ilyen helyzetben mit tehetek? Mi módon tudom elhozni a gyermekem 2 napra? 200km-t utazok(oda vissza 400) nehezen élünk, nagy kiadás ez a családi kasszából, és akkor még a gyermekem sem láthatom?
Kérem segítsen, aki ért ehhez. Nagyon kétségbe vagyok esve….:(
Tisztelettel: NKB(NicsakKiBeszél)

sagit # 2010.11.03. 12:34

Sajnos az anyuka tényleg tudja befolyásolni a gyermeket. DE én azt ajánlom hogy - még ha a gyerek esetleg sír - vidd magaddal mert mihelyst nem látja az anyját abba fogja hagyni. Bár nem írtad ány éves a gyermek... 11 fölé tippelek :-) egy ilyen korú gyerek már ritkán "hisztizik" meg lehet sok mindent magyarázni neki. Ha telefonon tudsz beszélni vele tedd meg. Sok sikert. A gyerek nélkül el ne gyere...

sió # 2010.11.03. 13:54

Igaza van sagitnak.
Gyerek nélkül el ne gyere!
Mondjuk egy ilyen banya mellet, elhiszem hogy hisztizik a gyerek, bár inkább dacnak nevezném…
Azt se felejtsük el, hogy rendkívül keveset van veled!
Ha sír/ dacol, majd abbahagyja, a lényeg hogy te ne stresszelj.

nicsakkibeszél # 2010.11.03. 14:10

Köszönöm a biztatást.
Igen 11 éves a lányom.
Kb egy órája ő is felhívott, és ugyanazokat üvöltötte, mint az anyja...szép nap lesz holnap :(
Már utaztam így le, feleslegesen.Kidobott sok sok tízezer ft, elfecsérelt idő...másik két kisgyerekem mellettem(nem mondom mit jelent két picinek a 3-3órás út)

sió # 2010.11.03. 14:28

Lehet hogy megérné tanút vinni magaddal, és lehet hogy megérné pontot tenni rá mondjuk egy jegyzői gyámügyes bejelentéssel! A kapcsolattartás akadályozása nemcsak a fizikai vonalon érhető tetten. (nem adja oda a gyereket,), a lélektani vonal is erősen szerephez jut.
A gondozó szülőnek fel kell készítenie a kapcsolattartásra, a nevelésére bízott gyereket.
Nagyon nehezen járható út a bizonyítás, de ha párszor ráijesztenek a gyámügyről talán az agya helyéhez kap.
A lényeg. Maradj higgadt, a gyerek előbb utóbb megnyugszik a ha látja rajtad a nyugalmat. Persze nem könnyű tudom én…

nicsakkibeszél # 2010.11.03. 17:57

Kedves sziszi68!

Semmi baj, h kérdezel. Valóban szűkös infókat adtam.
Mikor elváltunk, lányom 1 éves volt. Rá 2 évre megnősültem és lett egy kisfiam. Akkor még abban a városban laktunk, ahol a kislányom, és minden szombaton(néha szombat vasárnap is) nálunk volt.
5 éve messzire költöztünk. Még ide is eljöhetett, itt volt 2 hétig, aztán minden megváltozott.
Párszor sírva felhívott, h "apa"(volt nejem új férje) mérges és kiabál, ha a nyárról beszél. Anya meg fenyeget, ha mégegyszer elmegyek, elrabolsz stb. (történt ugyanis,h ex nejem kijelentette, h úgyis egy pár leszünk megint, és a kisfiam csak"baleset" és h akar vissza engem...de jelenlegi feleségem ismét állapotos lett, ex nejemnél meg borult a bili)
Tehát az elmúlt 3 évben többször utaztam vidékre, hiába. Felborult a családi életem, mert anyuka kénye-kedve szerint rángatott...nem beszélve arról, h 20-30 ezer ft-okat dobtam ki az ablakon, pedig nagyon nehezen élünk, egy fizetésből(ami megérte volna ha látom a lányom)
Ezért fordultam 2 éve gyámügyhöz.Én kértem az újraszabályozást, mert egyszerűen lehetetlenné vált mind fizikailag, mind anyagilag ez a hosszú út hetente(főleg potyára)És én kértem a felügyelett melletti átadást is, mert lelkileg mindenkit megviseltek a cirkuszok, és tanúm se volt soha...
A kislánynál közben gyámügy is közbelépett:hivatalos pszichológus vélemény is született, miszerint nagyfokú befolyásoltság és szorongás áll fenn.

Jelenleg ott tartunk, h anyuka már figyelmeztetve lett, de az utiköltség visszatérítésből nem láttam semmit...lányomból sem sokat...

Hát ennyi:(

nicsakkibeszél # 2010.11.03. 18:07

Jajj sziszi, látom még volt kérdés:
Feleségem 2 hete helyezkedett el, nem kap szabit...és őszi szünet van...nagyik sehol...muszáj vinnem kisfiaimat is.
Évi 6 alkalom: minden második hónap második hétvégéje péntek estétől vasárnap estig+minden iskolai szünet második fele+névnap-szülinap....Sajnos nem sok, de ha működne, több mint a semmi.
Telefont is vette, küldtem a lányomnak.Pár hétig ment a dolog, de aztán nem tudtunk beszélni, mert ment a háttérből a szöveg....

És mégvalami: ex nejem annyira elborult, h 3 éve az állapotos feleségemre támadt, majd legutóbbi gyámügyi megjelenésünknél tettlegesen is bántalmazta...ügy a bíróságon:(
Ezek után aki tud segíteni, imába foglalom a nevét.

sió # 2010.11.04. 09:00

Elhiszem hogy rossz helyzetben vagy.
Egy elborult nő istencsapása tud lenni.
A kéthavi láthatás a létező legrosszabb rossz volt, ami történhetett veled.
Próbáld sűríteni, és ha ugrál a banya, akkor jegyzői gyámhivatal + gyermekvédelmi szolgálat.
A jegyzői gyámhivatal tényleges eszközökkel rendelkezik az odahatás ügyében. Tehát nem a sima gyámhivatal!
A gyermekvédelmi szolgálatot vond be, és közben tartsd a kapcsolatot a gyerekkel. Bármi áron is! Vegyél részt az életében, hívd a tanárát, és kérdezd meg mikor tud veled pár szót beszélni, stb. egyszóval mindent tudj a gyerekről.
Ha a banya még mindig őrjöng, SEMMI SEM VÁLTOZOTT, és volt legalább 3 bejelentésed a gyermekvédelmiseknek, akkor kérd, hogy tartsanak ESETKONFERENCIÁT.
Ezen mindenki részt vehet, aki érintett a gyerek sorsában!
Ha anyuka nem jön el, akkor felhasználható ellene.
Legjobb volna a tökéletes időzítés.
Teszed a bejelentéseket sorban, közben be van adva az ideiglenes int. módosítása iránti kérelmed a sima gyámügyre. A jegyzői gyámügy talán ekkora bírságolja a banyát.
Az esetkonferenciára hívd meg az ideiglenes intézkedésben érintett hatósági szakembert!
Tehát sorban:
1- Id. szakember.
2- A gyerekorvos
3- A banya
4- Te
5- Gyermekvédelmis
6- Gyermekvédelemnél dolgozó mediátor, vagy pszichológus szakember
7- A jegyzői gyámhivatalban legempatikusabb ügyintéző
8- + Kérd a bíróságtól hogy független családjogi bírót delegáljanak.

Ez utóbbi nem kis meglepetést fog kelteni, azonban egyre többet látom, hogy elmennek.

Chapman # 2010.11.04. 12:30

Milyen ügyekben lehet a gyermekvédelemhez fordulni? Mi ez az intézmény pontosan?
Az én gyerekem már volt toxikológián apu miatt, találtam az ovis gyerekem zsebében féldekás alkoholt, amit apu vett neki, mert a gyereknek tetszett a kis üveg. Többet nem sorolok, van még. Hová lehet fordulni, ha ilyet tapasztalok?
Köszi!

Chapman # 2010.11.04. 13:04

Köszönöm!
A gyermekjólétiben már voltam, nagyon kedvesek, meghallgatnak, jogász, pszichológus, minden, de ilyen ügyekben a gyámhatósághoz küldtek, az meg vissza hozzájuk.
Közös sz. f. van apuval, és ő ezt úgy értelmezi, hogy mindent lehet és mindenben ő dirigál. A gyerekek nálam vannak elhelyezve, minden felelősség az enyém, de kb. semmi döntési jogosultsággal.
Többnyire az anyuka a "rossz", és kezdem magam kisebbségben érezni!
Gondolkodtam a megszüntetésén, de tartok attól, hogy azonnal elhelyezési pert indít...
Mekkora esélye lehet, és mindez mitől függ?
Köszönöm, ha válaszol valaki, aki ért hozzá.

Tündér4 # 2010.11.04. 17:06

Kedves Mindenki!

Napok óta olvasom a gyerekekkel, elhelyezésükkel, láthatásokkal kapcsolatos hozzászólásokat, panaszokat.
Sajnos a témában érintett is vagyok: a párom válófélben van, 3 gyermeket hagyott az édesanyjuknál.

Úgy vettem észre, hogy a kérdezők nagy többsége elmerül a saját kicsinyes problémáiban és nem a gyerekek érdekeit tekintik elsődlegesnek.
Nem veszik figyelembe, hogy ha a házasságuk nem működött, mert nyilvánvalóan valami hiányzott: a másik tisztelete, szeretete, tolerancia, értelmi és érzelmi intelligencia, akkor ezek hiányában a későbbi - nehezített - helyzetben sem fog ez megváltozni, csak romlani fog.
A közös szülői felügyelet nem működhet ilyen esetekben.
Azt sem veszik figyelembe, hogy mindig az a fél van nehezebb/rosszabb helyzetben, akinek el kell hagynia a családját, gyerekeit, lakását és gyerektartást fizet. (Csjt. magyarázat)
Hiszen gondoljunk csak bele, milyen érzés minden ingóságodat, személyes tárgyadat, esetleg még emlékedet is otthagyni. Milyen érzés a gyerekeid hétköznapjaiból kimaradni, esetleg valamiféle új életet felépíteni töredék fizetésből.
Azt sem veszik általában számításba, hogy a kéthetenkénti láthatásra szorítkozó kapcsolattartás törvényszerűen oda vezet, hogy a külön élő szülő és a gyerek eltávolodik egymástól, hiszen kimarad a szülő a mindennapi élményekből, történetekből, információkból.
Mindezt még egy elidegenítő, bosszúszomjas gondozó szülővel megspékelve, borítékolható a kapcsolat megszűnése. Hiszen a különélő szülő sem képes - pár kivételtől eltekintve - éveken keresztül olyan szekér után futni, ami nem veszi föl, amiből csekélyke öröme származik, viszont probléma annál több.
Saját példánkból tudom, hogy az ilyen gondozó szülő mindent bevet annak érdekében, hogy célját elérje: a gyerekek életéből az apát kizárja.
Már a láthatás előtt 4-5 nappal kezdődik a stresszelés, a variálgatás, ugráltatás. Aztán persze a láthatás alatt is jönnek a telefonok. Kommunikáció nulla, tolerancia nulla.
A gyerekek bezárkóznak, beszélgetni velük már szinte csak az iskoláról lehet, de melyik gyerek beszél erről minden alkalommal szívesen?
Aztán jönnek a még durvább módszerek: apád bűnöző, megvert, lopott tőletek, le fog lőni, ha szereted anyát cserben hagyod és egyébként is ha hozzá húzol, nagyon hamar meg fogsz halni, stb.
Apa egy darabig küzd, harcol a gyerekek szeretetéért, de van egy pont amikor az ego védelme felülír mindent - valahol itt olvastam, nagyon találó - és belefárad. Próbál egy új életet, új családot felépíteni, mert különben lelkileg, egészségileg tönkre megy.
És mit tesz ilyen helyzetekben a magyar gyermekvédelem? Tapasztalataink szerint semmit! Véleményük szerint ezek a gyerekek nem veszélyeztetettek, gondozó szülő szuper, külön élő szülő meg kötözködő - mert negyedjére is megfellebbezi a jogsértő határozatokat - sikerrel...

zsanca # 2010.11.11. 10:00

Kedves Mindenki!

Megromlott a házasságom a férjem és vélni szeretnénk. Van 3 közös gyermekünk. Tudni kell, hogy a férjem jó apa, a gyerekek imádják, csak hát nem veti meg az alkoholt. Én meguntam azt az évek alatt, hogy sokszor volt részeg, meg ha nem is volt részeg, akkor is hazajött a munkából alkoholtól bűzlő szájjal. Mivel ilyen embert nem igazán tud megkívánni egy nő sem, így felvetettem a nyitott házasság gondolatát, amire ő rögtön igent mondott. Ez működött 2 hónapig, de nem bírta tovább ezt a dolgot. Szóval már nagyon csúnya itthon a helyzet. A legnagyobb fiam aki 7 éves teljesen ki van már készülve. Én itt hagynék a férjemnek mindent, még gyerektartást sem kérnék, csak a 3 gyerek velem lehessen.Viszont ő semmibe sem akar beleegyezni...
Így csúnya válásnak nézünk elébe. A szüleimhez mehetnék a fiaimmal abba az albérletbe ahol laknak. Kérdésem az lenne, hogy amíg nincs elindítva a válás, én foghatom a 3 gyereket és elköltözhetek velük? Mert így ha együtt maradunk tönkre megy mindenki.És ha el van indítva a válás, de még nincs vége akkor is elvihetem a gyerekeket máshová? Mert ha igen akkor én elkezdeném intézni a másik iskolát, óvodát, stb....
Mellesleg mennyi esélye van Magyarországon egy anyának, hogy neki ítéljék a gyereket.Nem mondom, hogy a legtökéletesebb anya vagyok, de nem iszom, nem dohányzom, nem drogozom, nem élek link életet, nem pasizom( kivéve a nyitott házasságunk ideje alatt volt egy vki).

Előre is köszönöm a válaszokat!

ObudaFan # 2010.11.11. 11:56

Elviheted a gyerekeket.

jucus37 # 2010.11.12. 10:12

Tündér4-nek fogalma sincs arról,hogy milyen szekér!De a sors majd meg mutatja neked!!Legyen az 2-5-vagy10év,maj akkor gondolkozzál el egy picit!

Tündér4 # 2010.11.12. 10:52

Jucus!

Nem értem mi a bajod velem?
Nem véletlenül írtam gondozó és külön élő szülőt, és nem anyát és apát, hiszen férfi és nő is kerülhet ezekbe a szerepekbe.
Aztán leírtam a mi esetünket.
Nem átkoztam senkit, nem kívántam senkinek rosszat...
És olvasd el sziszi68 hozzászólását, aki elvált nőként is igazat ad nekem!