névváltoztatás


Katakomba # 2009.08.31. 20:27

Kedves Aliz!

Ilyen a jog. A baba mindenképpen a férjed nevét fogja kapni, automatikusan anyakönyvezik az ő nevére. Az apasági vélelem ugyanis úgy néz ki, hogy a gyemek apjának mindig a férjet kell tekinteni, még a válás jogerőre emelkedését követő 300. napig. Ha tehát valami csoda folytán a kicsi megszületéséig jogerősen kimondják a válást és a pároddal a szülésig, akár előtte egy nappal is összeházasodtok, akkor viszont már ő lesz automatikusan az apa, hiszen a szüléskor ő a férj. Erre vajmi kevés az esély, ha még csak most lesz tárgyalás. Bár, ha a jelenlegi házasságodból nincs gyermek, és mindenben megegyeztek, még az is lehet.
De nézzük azt az esetet, hogy a volt férjed nevére anyakönyvezik a gyermeket. Innen a további eljárás, hogy vagy a volt férjed indít pert a gyermek ellen apaság vélelmének megdöntése iránt, vagy a gyámhivatalhoz mentek be édes hármasban (Te, a volt férj és a vér szerinti apa), ahol nyilatkoztok, és kéritek az eljárás megindítását. A gyámhivatal kirendel egy eseti gondnokot (ügyvédet) a kicsi részére, aki megindítja a gyermek nevében a pert a volt férjed ellen szintén apaság vélelmének megdöntése iránt. Ha a bíróság megdönti az ő apaságát, ekkor visszaanyakönyvezik a Te leánykori nevedre, majd a vér szerinti apa teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot tehet, s ezzel kerül az ő nevére (de maradhat a tiéden is, de apaként ő lesz bejegyezve).

Katakomba # 2009.08.31. 20:29

Az előzőhöz még csak annyi, hogy ez nem annyira névváltoztatás, mint inkább a gyermek családi jogállásának rendezése.

fb.aliz # 2009.09.01. 09:35

Kedves Katakomba!

Először is nagyon köszönöm a gyors választ. Reménykedtem, hogy nem lesz ilyen bonyolult a dolog, de úgy látom, sajnos mégsem tudom elkerülni. Mindenesetre legalább már a menetével tisztában vagyok, mit hogyan és milyen sorrendben kell majd intézni.
Még egyszer köszönöm!

Buku # 2009.09.07. 08:43

Kedves Fórumozók!
Segítségre lenne szükségem.
Szüleim 24 éve házasodtak össze Magyarországon. Apukám macedón származású külföldön is él. Néhány évig éltek együtt, majd anyukám hazaköltözött nővéremmel és velem. Válásuk kimondását anyukám azonban nem tudta elintézni,mert apukám nem jön el Mo.ra, hogy itt felbontsák azt.
Közben édesanyámnak egy másik párkapcsolatából született 2 gyermeke, de ők is az én apukám nevét viselik. Hiába vállalja nevelőapukám, hogy ő a gyermekek apja ezt nem fogadják el a névváltoztatás megkezdése érdekében, a válás nélkül. De mint ezt nem tudjuk elintézni,mert apukánk külföldön él- 1 éve nem tudjuk pontosan hol,nem is érjük el, családja sem- kilátástalan helyzetben vagyunk.
Mit tehetünk így??

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.07. 09:02

Valami tévedés lesz itt. Ha azt a házasságot Magyarországon kötötték, és az egyik fél magyar állampolgár, akkor a bontásra van joghatósága a magyar bíróságnak.

Egyébként a gyermekek érdekében a gyámhatóság indíthat pert az apaság vélelmének a megdöntése iránt.

fb.aliz # 2009.09.10. 07:50

Kedves Katakomba! (Vagy bárki aki segíteni tud :)

Megint szeretnék egy kis tájékoztatást kérni. Nemrég leírtam, hogy épp válófélben vagyok és az új páromtól kisbabát várok. Közben megtörtént a tárgyalás és szerencsére azonnal kimondták a válást. Így hamarosan visszakaphatom a lánykori nevem. Azt értem már, hogy mindenképp szükség lesz a baba megszületése után egy tárgyalásra az apaság vélelmének megdöntésére. Csak az merült fel bennem, hogy esetleg ennek ellenére születéskor nem kaphatja mégis az én nevem? Attól még az exférjem lenne bejegyezve apaként, ami majd a tárgyalás után rendeződne. Egyébként is kérhetik a házasulandók, hogy a nő családnevét vigye tovább a majd születendő közös gyerek, ha a nő sem veszi fel a férj nevét. Vagy rosszul tudom? Akkor most mi az akadály ebben? Nem igazán értem...sajnos az anyakönyvi hivatalban nem tudnak válaszolni a kérdéseimre :S
Még egy kérdés? :P Ha én elváltként megyek és az én nevem diktálom be a kórházban, utánanéznek hogy mikor történt a válás? Azt mondok be amit akarok, nem? Vagy nem ilyen egyszerű? :P

Előre is köszönöm a választ

kisokos # 2009.09.10. 08:03

sajnos az anyakönyvi hivatalban nem tudnak válaszolni a kérdéseimre
Pedig kevés illetékesebb hely létezik...
Tudtommal, ha nincs a korábbi kapcsolaból másik gyermek, aki a volt férj vezetéknevét viseli, akkor lehet az anya leánykori nevére anyakönyvezni. Ehhez ugyan nem kell, de célszerű újra felvenni a leánykori nevet.

Ha én elváltként megyek és az én nevem diktálom be a kórházban, utánanéznek hogy mikor történt a válás? Azt mondok be amit akarok, nem? Vagy nem ilyen egyszerű?
Nem ilyen egyszerű. A kórház nyilván nem néz utána, de az anyakönyvi hivatalban kiderül a turpisság.

Katakomba # 2009.09.10. 12:58

Kedves Aliz!

Az anyakönyvi hivatal a népességnyilvántartóban utánanéz a családi állapotodnak. Ott feketén fehéren kiderül, hogy elváltál és az mikor emelkedett jogerőre. Onnan számolnak: ha a szülés a 300 napon belül (vagy a 300. napon) történt, a volt férj a vélelmezett apa és kész. (Családjogi törvény)

De valóban nagyon szomorú, ha az anyakönyvvezető nem tudta.

Katakomba # 2009.09.10. 13:00

Még valami: ha annak idején a házasságkötéskor úgy nyilatkoztatok, hogy a születendő gyermekek a te nevedet viseljék, abban az esetben kerülhet a te nevedre a most születő baba, természetesen apaként akkor is a volt férj lesz bejegyezve.
De most jut eszembe, azt írtad, hogy hamarosan visszakaphatod a lánykori nevedet, ergo a házasságban valamilyen formában felvetted a férjedét, tehát ez a megoldás is kilőve.

fb.aliz # 2009.09.11. 10:05

Először is köszönöm a válaszokat. Bár most kicsit megkavarodtam. Katakomba és Kisokos válasza számomra ellentmondásosnak tűnik, de javítsatok ki ha tévedek.
Kisokos ezt írta:
Tudtommal, ha nincs a korábbi kapcsolatból másik gyermek, aki a volt férj vezetéknevét viseli, akkor lehet az anya leánykori nevére anyakönyvezni. Ehhez ugyan nem kell, de célszerű újra felvenni a leánykori nevet.
Katakomba pedig ezt:De most jut eszembe, azt írtad, hogy hamarosan visszakaphatod a lánykori nevedet, ergo a házasságban valamilyen formában felvetted a férjedét, tehát ez a megoldás is kilőve.
Egyébként egy kis községben lakom és szörnyű, hogy az anyakönyvi hivatalban mennyire tájékozatlanok :(
Mert itt még ilyen nem fordult elő :D

Katakomba # 2009.09.11. 12:04

Mindig van egy első eset :-))))

m_a_x_e_l_l # 2009.10.03. 13:40

Én arra lennék roppant kíváncsi, hogy meg tudom-e változtatni a nevemet annak ellenére, hogy állampolgárságom nem magyar, de szükséges iratokkal rendelkezem (személyi igazolvány, letelepedési engedély stb.)?
A nevemmel annyi a problémám, hogy mind a vezetéknévnek, mind a keresztnévnek van magyar megfelelője, de írásban másképp kell írnom.
Mivel állampolgárságot nem kapok (kitételeknek megfelelek, de folyamatosan elutasítanak), ezért ez fontos lenne.

anetta # 2009.10.05. 14:48

Magyarországon csak magyar állampolgársággal rendelkező személyeknek lehetséges a névváltoztatás. A megoldás az lenne, hogy vagy meg kell várni a magyar állampolgárságot, vagy abban az országban kell nevet válltoztatni amelyiknek jelenleg az állampolgára.

Réki # 2009.10.07. 14:43

Kedves Fórumozó,

Tudna nekem valaki segíteni abban, hogy külföldi allampolgarok eseteben milyen nevváltoztatasi lehetőségek vannak, ha egy magyar állampolgarhoz megy férjhez?
Nekem a polgari eskuvom novemberben lesz a IV-ik keruleti Onkormanyzatnal, ahol kozoltek velem, hogy ket lehetosegem van a nevvaltoztatast illetoen: Meghagyom a sajat nevem, vagy felveszem a ferjem nevet. En ugy szeretnem, ha az en nevem is megmaradna es a ferjem nevet is felvehetnem. Tud valaki valamit errol? En ugy gondolom, hogy csak az onkormanyzatnal dolgoznak torvenyt nem ismero, primitiv emberkek, mivel a 21-ik szazadban, nme hiszem, hogy ezzel kene szembeneznem... EU-s tagallambol szarmazom.

koszi es kellemes estet mindenkinek

Sz.Márton # 2009.10.07. 14:55

Idézet a 1982. évi 17. tvr-ből, az önkormányzat is ez alapján jegyzi be a névváltozást:

A házassági név

27/B. § (1) A házassági név az a név, amely az érintettet a házassági anyakönyvi bejegyzés alapján megilleti. A házasságot kötő személy a Csjt.-ben felsorolt házassági névviselési formák közül választhat házassági nevet.

(3)

(2) A házassági név családi nevekből képzett része egy vagy legfeljebb kéttagú lehet.

(3) Amennyiben az egyik vagy mindkét házastárs születési családi neve vagy előző házassági nevének a családi nevekből képzett része kéttagú, a házastársaknak nyilatkozniuk kell arról, hogy a Csjt.-ben ennek megfelelően meghatározott névviselési forma keretében melyik két családi nevet kívánják összekapcsolt házassági névként viselni.

(4) A házassági névviselési forma - a házasság fennállása alatt, illetve annak megszűnése után - a Csjt. szabályainak megfelelően az érintett kérelmére módosítható.

(5) A házassági név módosítására irányuló eljárás lefolytatására a házasságkötés helye szerinti anyakönyvvezető az illetékes, de a kérelem a lakcím szerint illetékes anyakönyvvezetőnél is előterjeszthető.

(6) A házastársa nevét viselő személy házassági neve kérelemre megváltoztatható, ha

  1. a házasság megszűnt, és
  2. személyazonosításra alkalmas hatósági igazolvánnyal vagy a személyiadat- és lakcímnyilvántartás alapiratával igazolható, hogy volt házastársa nevét a kért formában használta.

(7) Amennyiben a magyar állampolgár neve külföldön történt házasságkötés következtében a magyar névviselési szabályoktól eltérően megváltozik, a hazai anyakönyvezéskor a név bejegyzése során úgy kell eljárni, mintha a névváltoztatást az anyakönyvi ügyekért felelős miniszter engedélyezte volna, azzal a különbséggel, hogy a névváltozásról az anyakönyvi ügyekért felelős minisztert és a születést nyilvántartó anyakönyvvezetőt értesíteni kell.

(8) A (6) bekezdés szerinti névváltoztatásra a születési név megváltoztatására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, kivéve a 28. § (2) bekezdését, a 28. § (4)-(6) bekezdését és a 28/A. § (2) bekezdés c) pontját, valamint a 28/A. § (4) bekezdését.

anetta # 2009.10.09. 11:02

Kedves Réki!

Először azt kellene tisztázni, hogy az állampolgárságod szerinti államban milyen névviselési formát fogadnak el. Pl.: Romániában nem ismerik a nálunk használatos -né toldatos formát /Kovácsné/ ezért ha román állampolgár nálunk így veszi fel a házassági nevét, a román hatóságok azt nem tudják majd elfogadni és ott fog problémát okozni az ügyintézés során (útlevél,igazolványok). Abban igaza volt az anyakönyvvezetőnek, hogy kevés lehetőség marad, de a döntés teljes mértékben rád van bízva.
Példák: Kiss Mária és Nagy István házasságakor: Kiss Mária, Nagy Mária, Kiss-Nagy Mária, Nagy-Kiss Mária
Ez egyébként nem névváltoztatás (mivel a születési neved nem változik), hanem házassági névviselés. Így házasságkötés után megmarad a születési neved és lesz egy házassági neved is.

Réki # 2009.10.19. 08:27

Kedves Anetta,

nagyon szepen koszonom a valaszat, nagyon sokat segített.
Remelem, hogy az anyakonyvezetovel is sikerul megbeszelnem, habar idaig lehetetlen volt.

Minden jot es millio koszi,
Reki

hozozazo # 2009.10.20. 19:38

Szeretném megkérdezni,hogy levetethetetem e a gyerekem nevét egyedül,ha elváltunk.Jelenleg X.y.z nek hívják,az y szeretném levetetni,megtehetem e?

sagit # 2009.10.21. 04:02

Ha a gyermek még kiskorú és az apja nevét viseli akkor azt csak az apa tudtával és beleegezésével lehet megváltoztatni...

anetta # 2009.10.26. 13:00

Kedves Sagit és Hozozazo!

A kiskorú gyermek névváltoztatásához szükséges az apa hozzájárulása is. Ha elváltatok akkor is kell az apa beleegyező nyilatkozata. Csak abban az esetben lehet eltekinteni ettől, ha a bíróság megszüntette az apa szülői felügyeleti jogát. Az nem lényeges, hogy a gyermeket nálatok helyezte el a bíróság a válás után, ha az apa szülői felügyeleti jogát nem vonták meg.

Agapimu # 2009.10.29. 09:29

Üdvözlök mindenkit!

Nekem olyan kérdésem lenne,hogy ha meg szeretném változtatni a gyermekem nevét(most nem a vérszerinti apa nevét viseli),és fiktív apaként szeretném megjelölni a vérszerinti apát,h a gyerek legalább a nevét viselhesse(mert tartásdíjat nem kapok úgysem), az lehetséges-e?Akinek a nevén van annak nincs is ellenére,h levettesem a nevéről.
Aki tud kérem segítsen.

szevi # 2009.10.29. 09:49

Tisztelt Fórumozók!

Remélem, valaki tud nekem segíteni!
A kisfiam születésekor az én családi nevemet kapta. Édesapja nem élt velünk, apasági nyilatkozatot tett. Rendszeresen járt hozzánk, a gyerek apjaként ismerte, szerette. 2,5 éves volt a fiunk, amikor úgy döntöttünk, hogy összeköltözünk. Azóta eltelt néhány év, szeretnénk összeházasodni, és szeretnénk a gyerek nevét is megváltoztatni.

1. A következő formában lehetséges-e?
Párom: Kiss Péter, az ő neve nem változna.
Én: Nagy Katalin, házasságkötés után: Kissné Nagy Katalin
Gyerek: Nagy Péter, névváltoztatás után: Nagy-Kiss Péter.
2. Mennyi idő, amíg jóváhagyják a gyerek névváltoztatását? Szeptemberben iskolába megy, és szeretnénk, ha addigra megszokná az „új” nevét.
Előre is köszönöm a válaszokat.

Szevi

anetta # 2009.10.29. 10:21

Kedves Szevi!

Lehetséges a névváltoztatás abban a formában ahogyan szeretnéd. Apa+Anya hozzájárulása is kell (anyakönyvvezetőnél kell aláírni a nyomtatványon). Ügyintézési határidő 60 nap, szerintem minél előbb be kellene adni a kérelmet, az esküvőt sem kell megvárni vele.

anetta # 2009.10.29. 10:31

Kedves Agapimu!

Egy kicsit bonyolultan írtad le a kérdésed. Ha jól értem a gyerek vér szerinti apja nem kiváncsi a gyerekre, és egy másik férfi van a gyerek apjaként anyakönyvezve (az ő családi nevét viseli a gyerek is). Ebben az esetben az apát csak úgy lehetne töröltetni az anyakönyvből, ha az apaság vélelmét bíróság megdöntené (elég macerás eljárás). A gyerek családi nevét névváltoztatási eljárásban lehetne megváltoztatni (de az apa marad az aki most be van jegyezve). Ha a vér szerinti apa megtudja, hogy az ő családi nevére lett megváltoztatva a gyerek neve, könnyen beperelhet téged miatta.

Sz.Márton # 2009.10.29. 10:36

Tisztelt Szevi!

A gyerek névváltoztatással, már gond lesz, ha a házas nevük nem Nagy-Kiss, akkor a gyerek se legyen az!!!

Javaslom tanulmányozzák az 1982. évi 17. tvr-t, ami alapján, többek között a családjogi törvényt is figyelembe véve elvégzik a névváltoztatás technikai lebonyolítását az illetékes önkormányzatnál.

Gondolom, nem vesznek részt a tanúvédelmi programban és a 2001. évi LXXXV. törvény 23.§ miatt lehetne esetleg így a névváltoztatást megtenni.