Életbiztosítás - kedvezményezett


Kovács_Béla_Sándor # 2013.11.12. 06:19

Hogyan lehetne rajta özvegyi jog, ha nem része a hagyatéknak? Ahhoz nem PK vélemény kellene, hanem törvény. A Ptk. 615. § (1) nyilvánvalóan az örökhagyó vagyonáról szól.

bimbo # 2013.11.13. 10:40

Köszönöm segítségüket eddig is ez a két álláspont volt bárkit kérdeztünk így sajnos még mindig nem sikerült választ kapni a kérdésemre. Tisztelettel

Szösszenet01 # 2016.05.18. 07:28

Üdvözlöm!
Egy lejárt életbiztosítással kapcsolatban érdeklődöm. A férjem volt a biztosított, a volt felesége a szerződő és a két fiuk a kedvezményezett. Időközben elváltak, a biztosítási díjat közösen fizették tovább. A gyerekeknek mi vettünk egy lakást, amelyet most a nagyobbik fiú lakik, mert a kicsi még tanul. A volt feleség azt ígérte, hogy lejáratkor a gyerek elkapja a pénzt, ami megilleti. Sajnos ez nem így történt. Megkeresésünkre azt válaszolta, hogy csak a gyerekeknek van joguk efelől érdeklődni, a volt férjének semmi köze a pénzhez. Sejtésünk szerint már nincs meg a pénz, de egy remény maradt. Mégpedig az, hogy a kisebbik még nincs 18 éves. Nem tudom ez lehet-e segítség a nagynak is, úgy értem lehet-e arról szó, hogy ez a pénz esetleg egy gyámhatóság által felügyelt számlán van? Hozzá juthat-e valaha a két gyerek illetve a nagykorú vagy azzal, hogy - a hölgy kérésére - megvártuk a nagykorúságát el is vesztette a kedvezményezettségét? Mit tehetünk, hogy a kicsi megkapja a pénzt és ne járjon úgy, mint a nagy? Válaszát köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.18. 07:33

Nem nagyon mi a kérdés. A biztosítási összeget a kedvezményezettnek fizetik ki.

Joaquin # 2018.11.06. 09:21

Üdvözlök mindenkit.

Egy olyan kérdésem lenne, hogy..:

  • adott egy életbiztosítás (egyösszegű UL)
  • erre van egy kedvezményezett (X.Y)
  • a szerződésben a szerződő a biztosított is egyben
  • a szerződő (K.B) kötött egy öröklési szerződést (C.V)-vel, hivatalosan ügyvéddel.

Ilyen esetben mi a helyzet? Ki örökli lényegében a szerződés összegét?

Köszönöm szépen előre is a választ.

oligaliga # 2018.11.06. 10:09

Joaquin

Senki. A biztosítási esemény (biztosított halála) esetén a kedvezményezett jogosult a biztosítási összegre a biztosítási szerződés alapján. Határozott idejű szerződés esetén a lejáratkor esedékes összeget a szerződés szerinti félnek fizetik ki, feltéve, hogy a biztosított a szerződés lejáratakor még életben van.

Joaquin # 2018.11.06. 10:22

oligaliga

Köszönöm szépen a választ.

Tehát akkor jól sejtettem, hogy ha a biztosított, aki egyben a szerződő is elhalálozna, akkor a szerződésben megjelölt kedvezményezett kapja a befektetéshez kötött életbiztosításban szereplő aktuális összeget, ami ugye hagyatéki eljárás alá nem esik, így illeték és minden mentes.

Mi van akkor, ha az örökös ezt megvétózná, vagy nem engedné, mit tehet?

wers # 2018.11.06. 10:28

ha az örökös ezt megvétózná, vagy nem engedné, mit tehet?

Ezt a szerződő tudná megváltoztatni még életében. Fel is mondhatja, anélkül, hogy újat kötne. Akkor neki fizet a biztosító, sem az örökös, sem a kedvezményezett nem kap belőle. A pénzzel meg azt tesz életében, amit akar. Akár irány Hawaii.

oligaliga # 2018.11.06. 10:34

Joaquin

Mi van akkor, ha az örökös ezt megvétózná, vagy nem engedné, mit tehet?

Kire vonatkozik a kérdés?

wers # 2018.11.06. 10:40

oligaliga, én úgy értettem, hogy az örökös nem akarja engedni, hogy a kedvezményezett kapja az életbiztosítás összegét a biztosított hala esetén. Ha jól értem.

Joaquin # 2018.11.06. 10:49

Elnézést a pontatlanságért.

Az Örökös lényegében nem is tudja, hogy a szerződésben van kedvezményezett.

A biztosított elhalálozása esetén pedig megtámadhatja esetleg a szerződésben megnevezett kedvezményezettet.

Ekkor Ő, mármint az Örökös megtámadhatja akár bíróságon is a szerződést.

A kedvezményezett jóval hamarabb lett megjelölve, mint ahogy az Örökös szerződést kötött volna az Örökbe hagyóval, ez biztos fontos, nem tudom.

wers # 2018.11.06. 10:57

Arra célzol (ez nekem homályos), hogy az öröklési szerződés rendelkezik a biztosításról, a biztosítás kedvezményezettjéről? (jajj, leírva még rosszabbul hangzik)

Joaquin # 2018.11.06. 11:07

Nem, nem rendelkezik.

Mindenesetre amire kerestem a választ, azt megkaptam.

Köszönöm szépen :)

oligaliga # 2018.11.06. 11:20

Ha a kérdésed az, hogy a szerződéses örökös követleheti-e hagyaték címén az életbiztosítás összegét a kedvezményezettől, a válasz az, hogy nem. A biztosítás összege nem tartozik a hagyatékba.

Joaquin # 2018.11.06. 11:26

oligaliga

Köszönöm szépen a választ, már rég megadta, csak nekem nehezen esett le :D

Szép napot kívánok.

Witch87 # 2019.03.08. 15:05

Tisztelt Válaszadók! Halál esetén a munkáltató által kötött életbiztosításból járó összeget ki kapja, ha nincs megadva kedvezményezett? A túlélő házastárs vagy a gyermek vagy fele-fele arányban? Ellentmondásos dolgokat mondott a biztosító.
Illetve ugyanez lenne a kérdés abban az esetben,ha a házastárs álltal saját lakásbiztosításába illesztve is van az örökhagyó nevére biztosítás kötve. Köszönöm szépen a segítséget!

öcsike2 # 2019.04.10. 13:46

Tisztelt hozzáértők!
A férj nevén van egy biztosítás ami megtakarítással is jár.
A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.
A válás után kötelezheti-e a feleség a férjet arra, hogy a szerződést felbontsa és a befizetett pénz felét odaadja neki?
Köszönöm válaszukat.

wers # 2019.04.10. 14:14

A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.

Felbontásra remélem biztos nem. A megtakarításból jár-e a feleségnek??? Gyanúsan igen, de azt a feleségnek is tudnia kell, ha a szerződöttnél hamarabb szünteti meg a szerződést, akkor hatványozottan kevesebb pénz jár vissza, az nem nagyon ajánlott.

öcsike2 # 2019.04.10. 15:21

Köszönöm Válaszát!
Mi is úgy gondoljuk, hogy járhat esetleg neki.De a biztosító úgy nyilatkozott, hogy nem jár neki.Mert ezt a férj kötötte a családja védelmében.Nem is adnak neki felvilágosítást csak annak akinek a nevén van.De eléggé gyanús az adott felvilágosítás.

drbjozsef # 2019.04.10. 15:38

Ha a közös vagyonból lett fizetve, akkor biztosan jár belőle neki. Ha nem is a biztosítótól, de vagyonmegosztáskor meg kell váltani azt a részt is valamilyen módon.

öcsike2 # 2019.04.10. 16:20

Köszönöm szépen, mi is így gondoltuk.A vagyonközösség megszakadásakor
meglévő megtakarítás felét oda kell adnunk neki.

drbjozsef # 2019.04.10. 16:35

Lényegében igen, de egy biztosításnál ez nem evidens, a visszavásárlási érték, ahogy wers is írta, sokkal alacsonyabb lehet, mint a pillanatnyi egyenlege. Megegyezés kérdése.

öcsike2 # 2019.04.11. 06:01

Igen értem már.Akkor egy igazolás kell a biztosítótól, az aktuális visszavásárlási értékről.Annak a felét ki kell fizetnie a feleségnek.Onnantól pedig nincs köze hozzá, hogy megtartja-e a másik fél a biztosítást vagy sem.
Köszönöm a felvilágosítást, azt hiszem ez így logikus.

oligaliga # 2019.04.11. 06:23

öcsike2

A férj nevén van egy biztosítás ami megtakarítással is jár.
A biztosítás egy hitelszerződéssel van összekapcsolva.

Ezt hogy kell érteni? Azért kérdezem, mert vannak olyan hitelkonstrukciók, ahol a kölcsön visszafizetése úgy történik, hogy az adós csak a kamatot és költséget fizeti a bank felé, a tőkeösszeget pedig a biztosítási összegből fizetik.

Ebben az esetben a biztosítás valójában közös tartozás, és eszerint kell elszámolni.

wers # 2019.04.11. 06:41

vagy pedig a hitel futamideje alatt kötelező az életbiztosítás (az enyém ilyen)

A megtakarítás rész az, ami tekinthető közösnek, de ismétlem, ha egy 20 éves hitel + biztosítás mondjuk 7-8 événél tartanak, nagy a valószínűsége, hogy a visszavásárlási érték 0. De 20 év után lehet szép összeg, amibe az elő 7-8 év is beleszámít. Meg kell egyezni valahogy.