Praxisjog


fangfei # 2013.07.09. 15:32

Jó Napot!

Nem tudom, hogy jó helyen teszem-e fel a kérdésemet:

Pszichológus rezidensnek jár e rezidens pótlék amennyiben neurológia osztályon (hianyszakma) dolgozik?

A segítséget előre is köszönöm!

bogarock # 2012.01.22. 13:28

Sziasztok, a következő kérdésem lenne:

A 313/20011 kormányrendelet 5.§ (2) bekezdése szerint amennyiben a praxisjog jogosultja másik körzetre vonatkozó praxisjogot szerez, a korábbi praxisjog elidegenítéséig, de legfeljebb az új praxisjog adásvételétől számított 6 hónapig az új praxisjogra vonatkozóan kiadható praxisengedély, feltéve, hogy a korábbi praxisjoggal érintett körzetben a praxisjog jogosultja a helyettesítéséről gondoskodik.

A 7.§ (1) e) szerint a praxisengedélyt vissza kell vonni, ha a fent időtartam lejárt.

A kérdésem, h az új körzetre vonatkozó engedélyt vagy a régire vonatkozót kell visszavonni? Számomra nem egyértelmű a jogszabály szövegből.
Mert a joggyakorlat értelmében (BDT2008. 1741.) ha 6 hónapon belül nem tudja értékesíteni a jogosult a régi praxisát, le kell arról mondania. Így ha az új engedélyt vonnák vissza, akkor egyikben sem tudna működni...

Köszönöm a válaszokat!

bogarock # 2012.01.22. 13:21

Sziasztok, a következő kérdésem lenne:
a 313/3011. korm rendelet a 2000 évi II. Öotv. végrehajtásáról 5.§ (2) bek úgy szól, h amennyiben a praxisjog jogosultja másik körzetre vonatkozó praxisjogot szerez, a korábbi praxisjog elidegenítéséig, de legfeljebb az új praxisjog adásvételétől számított 6 hónapig az új praxisjogra vonatkozóan kiadható praxisengedély, feltéve, hogy a korábbi praxisjoggal érintett körzetben a praxisjog jogosultja a helyettesítéséről gondoskodik.

Aztán a 7.§ (1) e) pontja szerint a praxis engedélyt vissza kell vonni, ha a enti határidő eltelik.

Kérdésem, h ez esetben az új praxisra vonatkozó engedélyt kell visszavonni, v a régire vonatkozót? Mert a joggyakorlat értelmében, ha 6 hónapon belül nem sikerül értékesítenie a régi praxist, akkor arról le kell mondania. Így ha az újat vonnák vissza, akkor egyik helyen sem tudna praktizálni, nem?

Köszönöm!

rezi25 # 2011.11.18. 15:59

Kedves Fórumosok!
Segítségeteket szeretném kérni azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy egy fogorvos rezidens vehet-e fogorvosi praxist és ugyanakkor bennmaradhat-e még utána is a rezidens képzésben?! Hallottam már olyat, hogy nem olyat is, hogy igen. Akinek van ilyen irányú tapasztalata vagy ezzel a kérdéssel találkozott már, annak szívesen venném válaszát!

Előre is köszönöm:
Egy rezidens

Mici1979 # 2010.10.10. 11:20

Kedves dr. Grád András!

Köszönöm gyors válaszát,a témához még annyit, hogy a hagyatéki eljárásban maga a praxis nem szerepelt, és most hívták fel a figyelmemet, hogy valószínűleg örökölhető lett volna.

Üdv.

Grád András # 2010.10.10. 08:56

Kedves Mici1979!

A praxisjog az örökös által értékesíthető (lett volna), de egyrészt mivel vidéki kisvárosban volt, a tényleges értéke feltehetően a nullához közelített, másrészt 12 év után már minden amúgyis régesrég elévült. Felejtse el! Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Mici1979 # 2010.10.10. 05:29

Kedves Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni!

Keresztmamám (édesapám nővére) 1998.november 2-án elhunyt, egy vidéki kisvárosban volt gyermekorvos, 1998.júniusától saját vállalkozásban üzemeltette a gyermekorvosi praxist. Tudom, hogy ez nagyon régi esetnek tűnik, de az lenne a kérdésem, hogy ez a praxis amit ő vitt örökölhető lett-e volna, vagy a helyi Önkormányzatnak lett-e volna az örökösökkel szemben valamilyen elszámolási kötelezettsége ezzel kapcsolatban, vagy esetleg hagyatéki ügy tárgyát képezte-e volna?
Segítségeteket és válaszotokat előre is köszönöm!

BUBLINT # 2010.08.18. 19:35

BUBLINT helyesbítése:

A házi gyermekorvosnő halálának időpontja nem 1999. július 13., hanem 2009. július 13.

Elnézést az elgépelésért!!!

BUBLINT # 2010.08.18. 12:48

Házi gyermekorvos feleségem 1999. július 13-i halálát követően két nagykorú, de még tanuló leányom örökölte meg egyenlő arányban a praxisjogot. (Ez 3 millió Ft-os értékben szerepel is a Hagyatéki végzésben). 2010. januárjában (ügyvéd által kötött) adásvételi szerződésben 3 millió Ft. értékben az örökösök eladták az örökölt praxisjogot egy megfelelő orvosi képesítéssel rendelkező vevőnek.
Kérdésem: milyen illeték, szja, eho...stb. fizetési kötelezettsége keletkezett ebben az esetben lányaimnak. (Sajnos minden variációt hallottam már egészen az SZJA+27%-os eho-ig bezáróan. Örökösödési illeték fizetése szerencsére nem merült fel.) Ki tudna ebben végre korrekt, és az APEH által is elfogadott választ adni?

bardav # 2010.03.16. 17:51

Szasztok!
A praxist mindig magánszemély veheti meg.
Leírhatja.e a múködtetö, azaz a magánszemély által létrehozott egyéni vállalkoző, bt, vagy Kft.
Köszönettel

radi # 2010.03.16. 14:55

Sziaztok!

Tudna nekem segíteni??
Fogorvosi praxist szeretnék vásárolni, a kérdésem az lenne, hogy megvásárolhatom-e én, mint magán személy, vagy majd az általam megalapított BT veheti meg? van-e erre vmilyen szabály, v van-e jelentőség?? Későbbiekeben mindenképp BT lesz a vállakozás, csak a vásárlás nem egyértelmű??
Köszönöm előre is.

radi # 2010.02.10. 16:43

sajna ez kevés nekem, a folyamatról kellene leírás az alap övetelményeket már tudom..

Sz.Márton # 2010.02.10. 15:18
radi # 2010.02.10. 14:46

Üdv!

Az iránt érdeklődnék, mi a folyamata egy fogorvosi praxis vásárlásnak?
hova kell elmenni, mit kell intézni..

Előre is köszönöm

hzsu # 2009.08.28. 10:34

Kedves fórumozók!

S.O.S. segítségeteket szeretném kérni!
Nagyon sürgősen szükségem lenne egy praxis adásvételi szerződés mintára, tudna nekem valaki küldeni az alábbi e-mail címre: eperper@freemail.hu,sajnos az interneten hosszú keresés után sem találtam.

Segítségeteket előre is köszönöm.

Zsuzsi

gkis # 2009.06.05. 21:36

Mindenkit Üdvözlök!
Kihaltnak tűnik a téma, de hátha valaki tud utat mutatni:
ha a praxisjog személyhez kapcsolódó vagyoni értékű jog, következik-e ebből, hogy csak mint magánszemély vásárolhatom meg (pénzügyi-számviteli értelemben)?
Avagy finanszírozhatja-e a vásárlást a működtetést gyakorló gazdasági társaság is (merthogy utóbbi működésének elengedhetetlen kelléke jelen esetben a 'praxis')? Valamint ha igen, nem fogja-e a jog 'tulajdonosát' ez esetben természetbeni juttatás (v. valami ilyesmi) utáni szja-fizetési kötelezettség terhelni (mivel eme jog vagyoni értékű, gt. tulajdonába viszont nem kerülhet; tehát mint magánszemély kapom, de az ellenértékét a kft fizeti az eladónak)?
Itt én (de lehet, hogy csak én, teljesen hozzá nem értőként) némi ellentmondást érzek a jogalkotás végeredményét illetően.
Üdvözlettel:
KG

xenopus # 2008.06.16. 11:46

Kedves fórumozók!

SOS segítségre lenne szükségem. Háziorvosi praxi vásárlására készülök. Az előszerződést már meg is kötöttük, foglalót átadtam.
Probléma:

1. ILLETÉK?

  • Az ügyintéző jogász a vásárló (én) részésől fizetendő illetékről biztos infót adni nem tudott. Egy másik szakértő nekünk azt mondta, vmi módosítás miatt SZJA-t az eladónak kell, de a vevőnek illetéket fizetni a vásárlás kapcsán nem kell.

Mi az igazság? Nagyon nem mindegy...

2. ÖNKORMÁNYZAT?

  • Másik gond, hogy az önkormányzat (4 faluból álló praxis, 4 önkormányzat) erősködik, hogy neki ebbe van bele szólása.. pályáztatásról ebszél etc. Hiába mondjuk, hogy neki ellátási szerződést kell kötnie azzal az orvossal akié a működési jog (enyém), dönthet úgy hogy nem köt..de akkor mással se tud. Lévén, hogy a műk.jogot én vásárolom meg. A praxis nem betöltetlen, a jelen háziorvostól venném át folytatólagosan. Egyéb iránt az önkormányzat nem ágáll az üzlet ellen, de dokumentumot kérnek a jogszabályról, miszerint nekik itt jelentősebb feladatuk, beleszólásuk nincs. Mivel tudnék nekik ezügyben szolgálni? 2000 évi II. trv?

Gyors segítségre van szükségem.. hiába olvasom a jogszabályokat..ez nekem nagyon zavaros.

Köszönettel!!!

Eaglet # 2008.04.18. 08:52

Nincs valakinek "praxisa" hogy válaszoljon erre a praxisos kérdésre ?

Eaglet # 2008.04.17. 19:56

Praxisjog eladása hogyan adózik ? Nincs szerzéskori érték, nincs illeték. 9 millióért akarják eladni. Hogyan lehet ezt a legkedvezőbb adózással értékesíteni. Bt-vel együtt akarják értékesíteni. Lehet ezt egymástól függetlenül ill. együtt értékesíteni ?

Dr. Lee # 2008.03.26. 13:48

Sziasztok!
A rövid tényállás a következő:

Orvosi praxis adásvétele történt.(A szerződést még nem láttam).
Az eladó egyéni vállalkozóként működött, a vevő pedig társas vállalkozás.
Kérdés: Ha vannak a rendelőnek munkaviszony keretében alkalmazottai, akkor esetükben van e munkáltatói jogutódlás?

Szerintem: mivel egy praxisjog adásvételi szerződésben (vagy azzal párhuzamosan) rendelkezni lehet pl. a rendelő és ahhoz kapcsolódó felszerelések adásvételéről is, ezért az az Mt. 85/A.§ b; pontja szerinti jogutódlásnak minősülhet, azaz:a munkáltató anyagi erőforrásának elkülönített csoportja (vagyoni értékű jog-praxisjog- + ingatlan+ egyéb dolgok-pl.felszerelés)a további működtetés céljából egy másik személy számára átadásra került adásvétel útján.
Így a munkáltató személyében jogutódlás következik be akkor is,ha erről a szerződő felek külön nem rendelkeznek.
Jól gondolom?

kissgyorgy # 2008.02.25. 14:51

HÁZIORVOSI PRAXISJOG SÜRGŐSEN ELADÓ ZALAHALÁP-SÁSKA TELEPÜLÉSEK ILLETÉKESSÉGI TERÜLETÉN. ÉRDEKLŐDNI: (30/357-5321) 20/911-65-05, ILLETVE ZALAHALÁP-SÁSKA KÖRJEGYZŐSÉGÉN.

SDOR # 2008.02.13. 08:44

z egészégügyi minisztériumhoz fordultam falum volt orvosa müködtetési jogának visszavonására . Az ügyet áttek az illetékes regionális ÁNTSZ-hez .
jogszabályi háttér :96/2003. (VII. 15.) Korm. Rendelet
18/2000. (II. 25.) Korm. rendelet
1 Az önálló orvosi tevékenységet végző háziorvos az engedély kiadásához szükséges valamely feltételnek már nem felel meg. Például, ha háziorvos egészségi állapotának romlása miatt véglegesen alkalmatlanná válik a tevékenység ellátására
2 Nem rendelkezik a továbbkézesek meglététt igazolo pontszámmal
3. A eü Szolgáltatást nem személyesen nyujtja .
4. Az Önkormányzattal kötött eü ellátására kötött szerzödést közös megegyezéssel megszünt .
Az orvos munkaalkalmassági vizsgálata nem történt meg . Ő irásban az illetékes Regionális Ántsz nél lemondott prxis jogárol , mely visszaszált az illetékes önkormányzatra

Dr.Attika # 2008.02.13. 08:41

Alanyi jogon nem lehet ún. praxisjogot szerezni.

SDOR # 2008.02.13. 08:25

az

cubi # 2007.12.28. 14:47

Kérdésem lenne, hogy jelenleg akkor is fizetni kell adót a praxisjog eladásából származó bevétel után, ha azt anno alanyi jogon "kapta" az eladó ? Ha igen, akkor mennyi az adó mértéke ? Csökkentheti-e valamivel az eladó az adó mértékét vagy az adóalapot ?
Előre is köszi !