alapítvány létrehozása


ObudaFan # 2010.09.14. 19:05

Nincs mit.

nora.b@freemail.hu # 2010.09.17. 13:02

Tisztelt Obudafan!

Ismételten Önhöz fordulok kérdéseimmel.

Az alapítók a teljes kuratóriumot visszahívták.
Azt szeretném megtudni, hogy

  1. van-e valamilyen előírás arra vonatkozóan, hogy kell átadás-átvételt csinálni a régi és az új kuratórium között.Ha igen, hol találok erre mintát?
  2. Szóban, vagy írásban kell a változásokról a régi elnököt tájékoztatni, kérve az alapítványi anyagok átadását?
  3. Ehhez össze kell hívni a kuratóriumot?
  4. Van-e megszabott határidő az átadásra?
  5. A számlavezető bankon kívül még hol kell bejelenteni a változásokat?

Válaszát előre is köszönöm: nora.b

(A fejleményekről annyit, hogy a módosított alapítványt az alapítói vagyon kiegészítése után a bíróság bejegyezte.)

ObudaFan # 2010.09.17. 17:04

Elsősorban a bíróságon kell bejelenteni, aztán a bíróság elbírálja, hogy mindez jogszerűen történt-e. Ha ez megvan, utána lehet átadás-átvételt csinálni.

vildiko70 # 2010.09.18. 20:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Megkeresett egy alapítvány, hogy saját tulajdonú ingatlanomról nyilatkozzak egy telephely nyilatkozaton, hogy az ingatlant térítés mentesen az alpítvány használhatja telephelyének, Ezért az alapítvány fiztene nekem.
Van-e ebben az ügyben valamilyen hátulütő, gondolok itt arra, hogy az alapítvány "kitúrhat-e" saját ingatlanomból.
Előre is köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2010.09.19. 10:59

Attól függ , mit nevezel kitúrásnak. Nyilván célszerű a bérleti szerződést előzetesen ügyvédnek megmutatni.

nora.b@freemail.hu # 2010.09.20. 15:21

Tisztelt ObudaFan!

Valószínűleg rosszul fogalmaztam. A bírósági határozat az alapítványt érintő változás nyilvántartásba vételéről már megérkezett.

A kérdéseim az ezt követő teendőkre vonatkoztak.

Köszönettel: nora.b

vildiko70 # 2010.09.20. 19:00

Tisztelt Obudafan!

Köszönöm válaszát. Kitúráson azt értem, hogy az alapítvány gyakorolhat-e bármilyen jogot ingatlanomon, ha egy székhelynyilatkozattal hozzájárulásomat adom, hogy az alapítvány ingatlanomban székhelyet létesítsen és székhelyként hivatalos irataiban megjelölje. Az alapítvány az ingatlant szívességi használat jogcímen használja a nyilatkozat szerint.
Bérleti szerződést nem írnak, nem is akarnak beköltözni, mégis fázok a dologtól, ezért is kérem az Ön véleményét, hogy bele merjünk-e egy ilyenbe vágni.

ObudaFan # 2010.09.20. 19:51

nora.b@freemail.hu

Akkor még egy könyvelőt érdemes megkérdezni, hogy van-e ezekre valamilyen számviteli előírás.

vildiko70

A szívességi használat eltérő rendelkezés hiányában bármikor felmondható.

nora.b@freemail.hu # 2010.09.21. 10:00

Köszönöm a válaszát.

ObudaFan # 2010.09.21. 19:46

Nincs mit.

tejivó # 2010.09.24. 20:23

T. Obudafan és mások!

Ha ügyvéd jegyzi alapítványom alapító okiratát, úgy tudom, az induló vagyont nem kell bankban nyitott letéti számlán elhelyezni, hanem az ügyvédnél is letétbe helyezhetem. Aki természetesen erről igazolást állít ki, mely tartalmazza, hogy az alapítvány bejegyzését követően az ügyvéd a letéti összeget átutalja az alapítvány számlájára. Igaz ez? Nem utasíthat a bíróság arra, hogy mindenképpen a banknál kell letétbe helyezni?

Közben ezt találtam a nonprofit.hu oldalon:

"Amennyiben az alapító okirat szerkesztését ügyvéd végzi, akkor az alapító vagyont ügyvédi letétbe is lehet helyzeni, de ez a legköltségesebb megoldás."

Biztosra akarok menni, nincs időm hiánypótlásokra, ezért kérdezem.

köszönöm a válaszokat

ObudaFan # 2010.09.26. 09:32

Ha ügyvédnél helyezed letétbe, akkor miért nem őt kérdezed?

tejivó # 2010.09.27. 11:40

T. Óbudafan!
Mert ha az ügyvéd tudná, akkor nem tettem volna föl a kérdést itt a fórumon. Én az alapítvány elnöke leszek, az alapító ragaszkodik ahhoz, hogy ügyvéd készítse az alapító okiratot és hogy nála legyen letétben az induló vagyon a bejegyzésig...

ObudaFan # 2010.09.27. 13:27

Pedig felelősséget ezért neki kell vállalnia, innen senki nem fog.

Egyébként szerintem nincs kizárva.
12/1990. (VI. 13.) IM rendelet
az alapítványok nyilvántartásának ügyviteli szabályairól
A kérelemhez csatolandó okiratok:

  1. igazolás az alapítvány céljára rendelt vagyon rendelkezésre bocsátásáról,
tejivó # 2010.09.27. 18:51

T. Obudafan,

természetesen nem felelősségvállalást, csupán tanácsot kértem.
Az ügyvédnek még nem volt nonprofit szervezettel kapcsolatos ügye, de az alapítók ragaszkodnak az ő személyéhez.

Köszönöm válaszát, kétesélyesnek tartom a dolgot.

ObudaFan # 2010.09.28. 08:24

Nincs mit.

concrate # 2010.10.13. 17:48

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, hogy az alábbi folyamat jogilag nem aggályos-e?

Tervek szerint egy tevékenység menedzseléséhez alapítványi formát hoznak létre. Az alapítvány a müködési engedélye kibocsátása után megbíz egy céget a tevékenység tényleges müvelésére. A tevékenység müveléséért a cégnek megbízási díjat fizet ki.

A cégtől a szolgáltatást igénybevevő magánszemélyek a szolgáltatásért nem fizetnek, azonban az alapítványnak adományt adnak.

Kicsit belterjes:-D Talán jogilag aggályos is ezért kívácsiskodok.

Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.

ObudaFan # 2010.10.13. 18:53

Lehet adócsalás, de nyilván jobban kellene ismerni a körülményeket.

Bewen # 2010.10.14. 08:33

Tisztelt Fórumozók!

Segítségre van szükségem.
Alapítványunk elnöke lemondott.
Szeretném én helyettesíteni, de számomra van pár homályos részlet:

  1. egyéni vállalkozó lehet-e alapítvány elnöke
  2. ha igen, kaphat-e költség térítést
  3. kaphat-e juttatást munkája után, ha nem az elnökséggel kapcsolatos, hanem az alapítvány cél szerinti tevékenységébe tartozó munka (amit eddig is végeztem, a másik elnök mellett)
  4. számít-e, hogy a vállalkozás tevékenysége és az alapítvány tevékenységei nagyon hasonlóak
  5. ha bármilyen ellenőrzési eljárás indul az alapítványnál később, amikor már hivatalosan is be van jegyezve az új elnök, és bármilyen nyilvántartás, számla, szerződés, bármi nincs rendben a korábbi elnök idejéből, amit mi ne vettünk észre, vagy tegyük fel "megmagyarázta" a korábbi elnök, akkor azért ki a felelős? A régi vagy az új elnök? Kell-e, vagy van-e értelme vmilyen nyilatkozatot kérni a korábbi elnöktől, hogy felelősséget vállal a korábbi döntéseiért és szerződéseiért.

Mivel szinte egyedül csinált mindent, alig láttunk bele a folyó ügyekbe, szinte egyedül döntött mindenről, így nem sokat tudunk az egész alapítványról, viszont szeretnénk páran folytatni, így szeretnénk többet tudni a lehetőségeinkről és a felelősségről.
A választ előre is köszönöm!

ObudaFan # 2010.10.14. 15:39

1. Lehet.
2-3. Majd egy könyvelő megmondja, de szerintem nincs akadálya.
4. Nem.
5. Azért a régi.

Bewen # 2010.10.14. 16:57

Köszönöm a válaszokat!

Cathy27 # 2010.10.14. 20:13

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Alapítvánnyal kapcsolatban a következőkben szeretnék tanácsot kérni:
Iskolánkban működő alapítvány elnöke lemondott, helyette engem kértek fel elnöknek.

  1. Kuratóriumi tagnak kell-e lennem, mielőtt elnök leszek?
  2. A 8 alapító közül az egyik a közvetlen főnököm, munkaadóm. (és a többi kuratóriumi tagnak is). Ez jogszerű?
  3. Kinek van aláírási és ügyintézési joga, kire hárul a felelősség a köztes időben, mikor az előző elnök már lemond, de én még nem vagyok az? Ez az idő már hónapok óta tart...

Köszönettel:
Cathy

ObudaFan # 2010.10.14. 20:41
  1. Nem, ha az alapító úgy dönt, lehetsz rögtön elnök.
  2. Nem jogszerű, ezek szerint eddig sem működött az alapítvány jogszerűen. A kuratórium többségének az alapítótól függetlennek kell lennie.
  3. Még az előzőnek.
Cathy27 # 2010.10.15. 05:03

Nagyon szépen köszönöm! Sokat segített nekem!

ObudaFan # 2010.10.15. 11:04

Nincs mit.