alapítvány létrehozása


vansky # 2013.10.28. 16:08

Tisztelt Segítők!

Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz:

Egy alapítvány kuratóriumi elnökének szükséges-e járulékokat fizetni, amennyiben nem rendelkezik havi rendszeres jövedelemmel, csupán elnöki pozíciót tölt be?

Segítségüket előre is köszönöm.

xdri # 2013.10.29. 12:52

Tisztelt vansky!
A kuratórium elnöke az elnöki poziciója miatt nem fizet járulékot.
drhalasz.eoldal.hu

feketetooni # 2013.11.27. 21:49

Tisztelt Jogi Szakértő!

Érdeklődnék az ügyben, hogy szeretnék alapítványt létrehozni. A kérdésem az, hogy olyan kft, amelynek én is tulajdonosa vagyok, az lehet-e alapító, míg én kuratórium elnöke lennék?
Ha nem, akkor élettársam lehetne-e alapító?

ObudaFan # 2013.11.28. 13:51

Ha nem vagy többségi tagja a kft-nek, akkor talán igen.

tejivó # 2013.12.03. 21:07
  1. Alapítvány alapítójának (aki nem a kuratórium tagja) közeli hozzátartozója állhat-e az alapítvány alkalmazásában?
  2. Kuratóriumi tag közeli hozzátartozója lehet-e az alapítvány alkalmazottja?
  3. Az egyik kuratóriumi tag, aki képviselő és bankszámla fölött rendelkező személy, végezhet-e számla ellenében munkát az alapítványnak, mint egyéni vállalkozó?
  4. Alapítvány megbízhat-e egy külsős egyéni vállalkozót, hogy elvégezze az adminisztrációs feladatokat, támogatásszervező munkát végezzen jutalékért? Tehát számla ellenében kapná a munkadíjat.
  5. Lehet-e ez a vállalkozó munkavégző az alapítvány képviselője, illetve lehet-e az alapítvány bankszámlája felett rendelkező személy?

köszönöm.

ObudaFan # 2013.12.03. 22:01
  1. Kizáró szabály nincs rá, de én azért meggondolnám.
  2. Lehet, de lehetőleg ne a hozzátartozója gyakorolja a munkáltatói jogokat.
  3. Ezt sem zárja ki semmi, de minimum az elvárható, hogy a saját magával kötött szerződés ügyében a kuratórium döntésében ne vegyen részt.
  4. Igen.
  5. Ezt sem zárja ki semmi, de ezt még inkább meggondolnám.
tejivó # 2013.12.04. 07:28

Obudafan, köszönöm a választ.
Írtad az 5. pontban:

"5. Ezt sem zárja ki semmi, de ezt még inkább meggondolnám."

Itt arra gondolsz, hogy esetleg megégetjük vele magunkat, ha mint külsős ilyen jogosítványokat kap, vagy esetleg valamelyik szervünk (NAV stb) tartaná aggályosnak a dolgot?

Praktikus lenne őt felruházni ezen jogokkal (képviseleti, bankszámla fölötti rendelkezés), mert a folyó, mindennapi ügyeket ő intézné.

köszönöm

tejivó # 2013.12.04. 07:31

Obudafan, köszönöm a választ.
Írtad az 5. pontban:

"5. Ezt sem zárja ki semmi, de ezt még inkább meggondolnám."

Itt arra gondolsz, hogy esetleg megégetjük vele magunkat, ha mint külsős ilyen jogosítványokat kap, vagy esetleg valamelyik szervünk (NAV stb) tartaná aggályosnak a dolgot?

Praktikus lenne őt felruházni ezen jogokkal (képviseleti, bankszámla fölötti rendelkezés), mert a folyó, mindennapi ügyeket ő intézné.

köszönöm

tejivó # 2013.12.04. 07:31

Obudafan, köszönöm a választ.
Írtad az 5. pontban:

"5. Ezt sem zárja ki semmi, de ezt még inkább meggondolnám."

Itt arra gondolsz, hogy esetleg megégetjük vele magunkat, ha mint külsős ilyen jogosítványokat kap, vagy esetleg valamelyik szervünk (NAV stb) tartaná aggályosnak a dolgot?

Praktikus lenne őt felruházni ezen jogokkal (képviseleti, bankszámla fölötti rendelkezés), mert a folyó, mindennapi ügyeket ő intézné.

köszönöm

ObudaFan # 2013.12.04. 09:43

Aggályos, hogy az általa vezetett alapítványtól jut jövedelemhez.

tejivó # 2013.12.04. 13:36

Obudafan,
nagyon köszönöm a válaszokat.

remény2012 # 2013.12.10. 16:40

TISZTELETEM
NEKEM EGY OLYAN KÉRDÉSEM LENNE AMENYIBEN EGY MOST KEZDÖ ALAPITVÁNY FEL KÉR ALÁIRONAK SZMOMRA AZ MILYEN FELELÖSÉGEL JÁR PLD ANYAGI

ObudaFan # 2013.12.12. 12:42

Ha kárt okozol ebben a minőségben az alapítványnak, azt meg kell téríteni.

tejivó # 2013.12.15. 14:16

Alapítvány bejegyzés iránti kérelmét be lehet-e adni alektronikus úton, vagy ez csak 2014-től lehetséges?

köszönöm

ObudaFan # 2013.12.15. 17:11

Még nem lehet.

tejivó # 2013.12.15. 18:04

Köszönöm Obudafan.
Még kérdés:

Bejegyzés iránti kérelem beadása előtt álló alapítvány felállása:

1 fő alapító
1 fő kezelő szerv (alapítótól minden tekintetben független)

Több alapítvány munkáját nézve ez egy praktikus dolog, nincs szükség kamu kuratóriumi ülésekre, ha nem érnek rá a tagok, ha az 1 személyes kezelő szerv jogismerő-és értő, az ügyintézés gyors és zökkenőmentes.

  1. Véleményed szerint átmegy-e az egyszemélyes kezelő szerv a bejegyzési kérelem vizsgálata során?
  2. Az alapító okiratban lehet-e azt írni, hogy "az alapítvány legfőbb szerve a kuratórium, mely 1 tagból áll"? Vagy ez már nem is kuratórium, hanem valami más?
  3. A határozathozatal egyszerű szótöbbségi döntéssel történik? Ez így komikusan hangzik.
  4. évente egy kuratóriumit előír a törvény? 1 ember évente egyszer üljön össze?

köszönöm.

ObudaFan # 2013.12.16. 12:23

2014. március 15. után ez tud működni. Az előtt nem feltétlenül.

tejivó # 2013.12.16. 12:40

ObudaFan,

milyen dátum ez, amire hivatkozol?

Elvben az általam felvetettek a törvénnyel nem ütköznek, a törvényszéki gyakorlattal talán. Mi fog változni 2014. március 15-től?

ObudaFan # 2013.12.16. 14:55

Hatályba lép az új Ptk.

tejivó # 2013.12.16. 22:53

Köszönöm, Obudafan,

mi most adjuk be a kérelmet. Volt-e a praxisodban 1 fős kezelő szerv feltüntetve az Alapítóban, és bejegyezték-e az alapítványt? Utánanézve civil joggal foglalkozó oldalakon, mindenhol említik, hogy a kezelő lehet 1 személy is.

köszönöm

ObudaFan # 2013.12.17. 10:53

Nekem nem volt, amikor szerette volna az ügyfél, akkor azt is szerette volna, ha minél biztosabban nyilvántartásba veszik az alapítványt, így lebeszéltem róla.

tejivó # 2013.12.17. 11:48

köszönöm ObudaFan.

tejivó # 2013.12.20. 17:21

1.Megalakulás előtt az alapítvány, az alapító lesz az egyik kuratóriumi tag (nem lesz képviseleti joga). Minden formanyomtatvány az kuratóriumi tagság elfogadására vonatkozóan tartalmazza a következőt:
"kijelentem, hogy az alapító felkérését....elfogadom"
valamint:
"Kijelentem, hogy az alapítóval sem hozzátartozói, sem egyéb....kapcsolatban nem állok.
Tehát ha az alapító lesz az egyik kurátor, ezeket ki kell hagyni az elfogadó nyilatkoztából?
2. A kurátori elfogadó nyilatkozatában le kell írni hogy ő az alapító?

köszönöm

tejivó # 2013.12.22. 10:11

Obudafan, kérhetem válaszod?

ObudaFan # 2013.12.22. 16:40
  1. Az alapítónak a nyilatkozatából ki kell hagyni, a többiekében annak a nyilatkozatnak szerepelnie kell, hogy az alapítónak nem hozzátartozója.
  2. Célszerű, bár ezt úgyis látja a bíróság.