alapítvány létrehozása


tejivó # 2013.12.23. 21:39

köszönöm Obudafan.

Hatodik_Lenin # 2013.12.27. 00:28

Üdv (és előre hála) az önkéntes Segítőknek

(amennyire tudtam, visszaolvastam, de maradt pár kérdésem)
Ha alapító okiratban alapító kizárja, hogy kuratóriumi tag, képviselő bárminemű javadalmazást felvegyen, vagy az alapítványi célokból (ami nehéz is lenne, mert madármentés a cél) részesüljön, akkor sem menne át egy rokoni viszony alapító és képviselő közt?

Kérdés oka > évek óta madármentést csinálok, ingem-gyatyám ráment már kb. Most egy olyan rokonom, aki a trv szerinti kizárási kategóriába esik, felvettet, hogy tenne egy alapítványt, ami finanszírozná a madármentési célokat, de csak akkor ha én vezetem, irányítom, mert tudja, hogy ez az életem és inkább beviszek, mint kivennék egy fillért is. (megélhetésem, stb van másból, azaz ez csak munka lenne, nem jövedelem)
Ha kizáró így is, akkor jó megoldás, ha keresünk valaki nem rokont, aki kvázi "stóman" alapító lesz?

    Másik kérdés:
Fogadhat egy alapítvány tárgyi adományokat is? Gondolok itt arra, hogy annyi lótolvaj alapítvány van, így mi nem kérnénk pénzt az adakozni vágyóktól, de közzétennénk egy mindig aktualizált tárgy-listát (hasonlóan a modern esküvői ajándék listákhoz), hogy a céljaink érdekében most pl jól jönne 5 tekercs drótháló, vagy röpde építéshez faanyag... Így minden adományozó tudhatná, hogy senki nem akar az ő pénzén élősködni, minden oda és arra megy, amire az alapítvány létrejött.
    bár ez inkább számviteli:
milyen viszonyban van az Áfával egy alapítvány, ha bevétele adományokból és (célt finanszírozó) gazdasági tevékenységből együtt áll össze?

Válaszokat előre is köszönöm,
M. András

ui: egy pro-bono állandó jogi segítség is jól jönne, mert vad-madármentés egy jogi káosz .... hátha valaki kedvet érez :-D

ObudaFan # 2013.12.28. 10:09

Ha alapító okiratban alapító kizárja, hogy kuratóriumi tag, képviselő bárminemű javadalmazást felvegyen, vagy az alapítványi célokból (ami nehéz is lenne, mert madármentés a cél) részesüljön, akkor sem menne át egy rokoni viszony alapító és képviselő közt?

Valószínűleg nem.

Fogadhat egy alapítvány tárgyi adományokat is?

Fogadhat.

milyen viszonyban van az Áfával egy alapítvány, ha bevétele adományokból és (célt finanszírozó) gazdasági tevékenységből együtt áll össze?

Mert? Milyen gazdasági tevékenységet szándékozik végezni az alapítvány?

tejivó # 2014.01.06. 13:34

Alapítás előtt álló alapítvány alapító okiratát készítjük.

Tevékenységünk minden valószínűség szerint meg fog felelni azoknak a kívánalmaknak, melyek feltételei annak, hogy 2 év múlva kérvényezhessük a közhasznúsági státuszt.

Célszerű-e már most olyan alapító okiratot beadni, mely megfelel a közhasznú szervezetek alapító okiratára vonatkozó feltételeknek, vagy elegendő egy sima alapító okirat, és ráér 2 év múlva beírni a megfelelő passzusokat?

köszönöm.

ObudaFan # 2014.01.06. 14:46

Mire gondolsz? Mert az új szabályok alapján szerintem kisebb a különbség.

tejivó # 2014.01.07. 14:08

Konkrétan ezt írja a nonprofit.hu:
"Melyek az alapító okirat kötelező tartalmi elemei:
...Amikor közhasznú minősítést kér az alapítvány (legkorábban 2. lezárt üzleti évet követően), akkor a közhasznúság kötelező elemei"...

Ezek az elemek pedig a következők:
http://nonprofit.hu/…t%C3%A9telei

Másik kérdésem, hogy muszáj-e felügyelő bizottságot kijelölni, vagy elegendő csak akkor, ha az éves bevétel eléri az 5 milli ft-ot?

tejivó # 2014.01.08. 22:25

Obudafan, egy kérdés:

Ha nem közhasznú alapítványt alapítok, akkor a kuratóriumi tagok feladatvállaló nyilatkozatában csak az alapítóval való viszonyról kell nyilatkozni (hozzátartozói, munka stb.)?

ObudaFan # 2014.01.09. 10:22

Ha nem közhasznú alapítványt alapítok, akkor a kuratóriumi tagok feladatvállaló nyilatkozatában csak az alapítóval való viszonyról kell nyilatkozni (hozzátartozói, munka stb.)?

Szerintem célszerű egy általános nyilatkozatot is tenni, hogy nincs vele szemben törvényes kizáró ok. (Mert lehetne, pl. a közügyektől eltiltás.)

Konkrétan ezt írja a nonprofit.hu:
"Melyek az alapító okirat kötelező tartalmi elemei:
...Amikor közhasznú minősítést kér az alapítvány (legkorábban 2. lezárt üzleti évet követően), akkor a közhasznúság kötelező elemei"...

Ezek az elemek pedig a következők:
http://nonprofit.hu/…t%C3%A9telei

Csakhogy ezeket az elemeket aligha tudod alapításkor az AO-ba foglalni, mert ezek a működés során tudnak kialakulni.

Másik kérdésem, hogy muszáj-e felügyelő bizottságot kijelölni, vagy elegendő csak akkor, ha az éves bevétel eléri az 5 milli ft-ot?

Csak akkor.

tejivó # 2014.01.09. 11:18

Obudafan, ezt írod:

"Szerintem célszerű egy általános nyilatkozatot is tenni, hogy nincs vele szemben törvényes kizáró ok. (Mert lehetne, pl. a közügyektől eltiltás.)"

Erre gondolsz?

Nem lehet a Kuratórium tagja az Alapító, ill. más kuratóriumi tag hozzátartozója (Ptk. 685. § b) pont), aki a büntető ítélet hatálya, vagy közügyektől eltiltás hatálya alatt áll, illetve, akivel szemben a vonatkozó jogszabályok egyéb összeférhetetlenségi okot állapítanak meg.

ObudaFan # 2014.01.09. 14:29

Nem azt kellene beleírni, hogy nem lehet, hanem hogy az illető nyilatkozik, hogy vele szemben nem merül fel ilyen ok.

tejivó # 2014.01.09. 18:22

Köszönöm a segítséget Obudafan.

feketetooni # 2014.01.19. 10:12

Érdeklődnék, hogy alapítói jogok gyakorlására felkért személy (cselekvőképtelenség, halál esetén) lehet-e kuratóriumi tag?

ObudaFan # 2014.01.20. 06:55

Szerintem lehet, de azok közé kell beszámítani, akik nem függetlenek az alapítótól.

Ishino # 2014.01.31. 07:32

Üdvözlök mindenkit!

Könyvelő vagyok és létre szeretnék hozni egy olyan szervezetet, ahol a tapasztalatlan oktatásból kikerült hallgatók, diákok gyakorlatot szerezhetnének, hogy ezután könnyebben felvegyék őket valamilyen munkahelyre. Ez egy olyan szervezet lenne, ahol ugyanúgy valós ügyfelek valós könyvelését végezhetnék, mint egy munkahelyen. Nyilván mivel ez társadalmi ügy, nyerészkedni nem nagyon szeretnék, legfeljebb annyi bevételt, hogy működőképes maradjon és fizetés azoknak, akik segítenek ebben szaktudással.

A jogi formába nagyon belebonyolódtam, hogy hogyan lehetne kivitelezni. Alapítványban gondolkodtam, de nem tudom, hogy végezhet-e gazdasági tevékenységet, viszont támogatást, adományt fogadhat el. Vagy egyszerű gazdasági társaság vagy gazdasági társaság által alapított alapítvány. Ebben szeretnék segítséget kérni.

Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2014.01.31. 18:56

Szerintem ez aligha képzelhető el máshogy, mint gazdasági társasági formában.

tejivó # 2014.02.14. 07:29

Megalakulandó alapítvány a törvény szerint nem kaphat rögtön közhasznú minősítést. A későbbiekben sem fogja kérni.

1.A beadandó íratok közül a kuratóriumi tagok elfogadó nyilatkozatában így csak az alapítóval és az alapítói jogok gyakorlójával való függőségi viszony tilalmáról kell nyilatkozni?

2.Az papír alapú kérelem űrlapja nem szerkeszthető, azt megváltoztatni nem lehet. De az alapítványi célok rovat csak egy soros, viszont be lehet ebbe a rovatba írni több sort is a rovat bővítésével. Így pótlapozásra nem lenne szükség. Ez szerkesztésnek minősül? A Fővárosi törvényszéken nem tudták a választ.

köszönöm

ObudaFan # 2014.02.14. 10:16
  1. Szerintem elég. De semmibe nem kerül a biztonság kedvéért beleírni, hogy egyéb kizáró ok sem áll fenn.
  2. Szerintem nyugodtan.
tejivó # 2014.02.14. 12:14

Köszönöm szépen, ObudaFan.

tejivó # 2014.02.28. 06:54

Alapítvány bejegyzési kérelméhez kötelezendően csatolandó kurátori elfogadó nyilatkozatban csak az alapítóval való érdekeltségi viszonyról kell nyilatkozni, vagy arról is, hogy a kuratóriumi tagok egymással sem állnak ilyen viszonyban?

köszönöm

ObudaFan # 2014.02.28. 14:35

A törvényből szerintem nem következik, hogy egymással ne állhatnának, ennek ellenére az utóbbi időben több ilyen tartalmú hiánypótlást előíró végzést láttam, tehát a bírói gyakorlat abba a - szerintem contra legem - irányba megy el, hogy nem állhatnak és erről nyilatkozni kell.

tejivó # 2014.03.26. 08:36

Az új Ptk.szerint egy alapítványnak ügyvezető szerve lehet un. egyszemélyes ügyvezető kurátor, mint vezető tisztségviselő.

  1. Amennyiben ő alapítványi alkalmazottként dolgozna, ki gyakorolja a munkáltatói jogokat? Ő, saját maga felett?
  2. Ő egyedül nem tarthat kuratóriumi üléseket, így az ülések gyakoriságára, a határozathozatal módjára, a határozatok könyvének vezetésére, a határozatok nyilvánosságára hozatalának módjára vonatkozó passzusokat ki lehet hagyni az alapító okiratból?

Köszönöm

ObudaFan # 2014.03.26. 12:43
  1. Éppen ezért nem célszerű ilyen esetben munkaviszonyt létrehozni.
  2. Szerintem ki is kell.
tejivó # 2014.03.31. 20:47

Köszönöm a választ Obudafan.

myprincess # 2014.04.02. 14:27

Üdvözlöm!

A kislányomnak alapítottunk alapítványt, érdeklődni szeretnék, az adó 1% -okat az alapítás után hanyadik évben tudjuk fogadni 3 vagy 4 év?

Köszönöm!

Tisztelettel: myprincess

ObudaFan # 2014.04.03. 14:03

A harmadik évben, ha az alapítvány alapító okirata egyébként megfelelő erre a célra.