Szerzői jog


Varga Mate # 2024.04.09. 14:19

Kedves Osztap!
Mint előadó lenne a Remény Rabjai.
Van Alvin és a Mókusok zenekar, ami egy film sorozat is, nem gondolom, hogy ők fizetnének valamit.
Dalt nem adnánk ki ezzel a címmel, és a Regényhez, filmhez sem lenne közünk.

osztap # 2024.04.04. 13:14

Varga Mate,

Felhasználjátok a művet? Például a regényt fel fogjátok énekelni? Vagy dalokat írtok az alapján? Akkor igen. A névazonosságért szerintem önmagában nem.

Notate bene:

  1. Stephen King regényének eredeti címe: "Rita Hayworth and Shawshank Redemption". "A remény rabjai" csak magyar ferdítés, ezért az "a remény rabjai" cím szerzői joga, ha fennáll is, nem Stephen Kingé, hanem a fordítóé.
  2. A szerzői jogi törvény 16. § (2) a sajátos címet védi, ez pedig szerintem nem feltétlen az. A fordító felhasználhatta Zakariás 9:12-t, a Vulgátában "vincti spei", amit az angol bibliafordítások "prisoners of hope"-nak, a magyarok a "reménységnek foglyai"-nak fordítanak. Lehet, hogy Ti is a Bibliához nyúltatok vissza, nem pedig Stephen King fordítójához?
Szomorú örökös # 2024.04.04. 12:46

Varga Mate

A Remény Rabjai lenne a zenekarnak a neve, viszont ez Stephen King egyik regényének a címe.
Kell- e jogdíjat fizetni a nvé után, van kell-e engedély a felhasználáshoz?

Már most jogot sértetek szerintem vele, ha ezzel a névvel léptek fel.
Ki kellene találni inkább valami mást helyette.

Varga Mate # 2024.04.04. 07:32

A zenekarommal hamarosan kiadjuk első lemezünket, A Remény Rabjai lenne a zenekarnak a neve, viszont ez Stephen King egyik regényének a címe. Kell- e jogdíjat fizetni a nvé után, van kell-e engedély a felhasználáshoz?