alapítvány


Roni123 # 2010.09.08. 08:24

Kedves Hozzáértők, Tisztelt ObudaFan!

Az alapító okiratot a jövő héten szeretném beadni. Már érdeklődtem a bíróságnál telefonon, hogy van-e lehetőség arra, hogy mielőtt beadom, ott valaki átnézze, hogy rendben van-e. Sajnos erre nincs lehetőség.

Ezt olvastam egy nonprofit segítő oldalon:
Tagja lehet-e az alapító a kuratóriumnak?
A kuratóriumnak tagja lehet az alapító, de abban döntő befolyást sem közvetlenül, sem közvetve nem gyakorolhat. Tehát az alapító nem lehet a kuratórium elnöke, ha az elnök egyben az alapítvány képviselője is. Az alapító közeli hozzátartozói vagy tőle más módon nem független személyek nem lehetnek a kuratóriumban többségben. Az alapítónak nincs többletjogosítványa a többi kuratóriumi taggal szemben, ha ő is kuratóriumi tag. Az alapító a kuratórium döntéseit nem vétózhatja meg, nem semmisítheti meg. A kurátoroknak a tisztség elfogadásáról és az előbb említett összeférhetetlenségről nyilatkozniuk kell.

Én daganatos beteg voltam, az alapítvány, amit szeretnék létrehozni, a daganatos hölgyek rehabilitációja táncterápiával. Ez nekem sokat segít a gyógyulásban, és hiszem, hogy segítene másnak is.

Ahhoz, hogy ez jól működjön úgy gondoltuk néhány gyógyultnak mondható és még beteg társammal, hogy a legjobb, ha én vagyok az elnök, és az alapítvány képviselője is. Banki vonatkozásban természetesen nem egyedül.

Most akkor van erre törvényes lehetőség? Mit tudnátok javasolni?

Előre is köszönöm, hogy foglalkoztok az ügyemmel.

Mariann777 # 2010.09.08. 08:56

Tisztelt ObudaFan,

létezik-e az alapítványoknál olyan lehetőség, hogy az alapítványon belül külön alalpítványok léteznek egymástól gazdaságilag, tevékenységileg függetlenül? Van-e erre működő példa?

Köszönettel és üdv: Mariann

ObudaFan # 2010.09.08. 11:46

cukiborsi

Mindhárom: igen.

Roni123

Lehet.

Mariann777

Ezt hogy is szeretnéd?

Cathy27 # 2010.09.08. 19:25

Tisztelt Szekértő(k)!

A következő kérdésben szeretnék segítséget kapni:
iskolánkban működő alapítványunknak képviselője, aki az aláírási joggal rendelkezett, kilépett. Az új képviselő nyilvántartásba vételéhez milyen iratokat kell a bíróság felé benyújtani? Létezik ehhez nyomtatvány?
Valamint még egy ide kapcsolódó kérdésem lenne: ha az alapító tagok közül valaki meghalt, ilyenkor mi a teendő?

köszönettel:
Cathy

ObudaFan # 2010.09.08. 19:35

A többi alapító nyilatkozatát, hogy kit szeretne kuratóriumi tagnak, a kilépő kuratóriumi tag lemondó nyilatkozatát, a belépőnek az összeférhetetlenségre és az alapítóktól való függetlenségére is kiterjedő elfogadó nyilatkozatát és a formanyomtatványt, ami a bíróságon, vagy a www.birosag.hu oldalon beszerezhető.

k.m. # 2010.09.13. 07:17

ha alapítványt létrehozunk, az alapító okirathoz mellékelni kell, hogy letétbe van helyezve az alapításhoz szükséges pénzösszeg. ez mit takar? Az alapító nevére létrehozunk egy számlát és kész, vagy van valami extra, amit meg kell tenni?

És ha jól értelmeztem, akkor ugye lehetséges az alábbi fennállás?
alapító személy (teljesen független személyí)
kuratóriumi elnök (én)
kuratóriumi tag (egyenes ági rokonom)

Köszönöm!

ObudaFan # 2010.09.13. 09:49

Az alapítvány nevére kell kötni a számlát, és a banki igazolást becsatolni. Lehetséges ez a felállás.

Cathy27 # 2010.09.15. 20:20

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ezúton is ismét köszönöm eddigi segítségét!
Azzal a kérdéssel fordulnék még Önhöz, hogy ha az alapítványunknál az alapítók közül két személy a közelmúltban elhalálozott.
Mivel a kuratóriumi elnöki posztban most következik be változás, lehetséges-e az, hogy a bírósághoz beadandó elnöki poszt módosítására irányuló kérelemmel együtt az alapító okiratban az alapítók felsorolás is módosuljon a halálozás szerint?
Ugyanis ezek az alapítók nem is tudják már aláírni pl. a nyilatkozatot az új elnök elfogadásáról sem..vagy mi ilyenkor a teendő, ha elhalálozás történik?

köszönettel!
Cathy

ObudaFan # 2010.09.16. 08:10

Ezt a tényt be kell jelenteni a változásbejegyzési kérelemmel együtt a bíróságnak.

musztang # 2010.09.16. 11:07

Tisztelt Ügyvéd Úr! Kérdezem, hogy az általam két társammal alapított Alapítványból, mely időközben lehetetlenné vált, célját nem érte el stb. hogyan lehet kilépnem? Tisztelettel musztang.

ObudaFan # 2010.09.16. 14:56

Sehogy. De ha tényleg lehetetlenné vált a célja, az ügyészségtől lehet kérni, hogy indítsanak keresetet az alapítvány megszüntetésére.

musztang # 2010.09.16. 15:55

Tisztelt Ügyvéd Úr! A 3 alapítóból 2 aláírásával az ügyészségen elindított Alapítvány megszüntetési folyamatot megfellebbezték, mondván a 3. alapító nem írta alá (igaz, ő német állampolgár és igen ritkán van Mo.-on). A többségi akarat nem elég?A jelenlegi vezetés , mely 5 évre volt megválasztva, már egy éve nem létezik, nincs új Kuratórium stb.

ObudaFan # 2010.09.16. 17:06

Alapítványt még az összes alapító együtt sem szüntet meg csak úgy. Mire alapozva kértek és mit?

anoli59 # 2010.09.19. 19:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!
"Az Alapítvány Alapítója és az Alapítvány számára felajánlást tevő személyek, valamint ezek hozzátartozói az Alapítványtól támogatást nem kaphatnak."
Ezt úgy kell értelmezni, hogy az alapító közeli hozzátartozója sem kaphat támogatást az alapítványtól?
Köszönettel: anoli

ObudaFan # 2010.09.20. 08:35

Ezt úgy.

future # 2010.09.20. 14:36

Tisztelt ObudaFan
Alapítás alatt álló, még nem bejegyzett alapítvány alapítója vissza akar lépni vagy valamilyen módon átruházni az alapítói jogát/státuszát másra, gyakorlatilag ez annyit tesz hogy egy másik alapítót szeretnénk közös megegyezéssel (én a leendő kuratórium elnöke és az alapítvány képviselője leszek).

Az alapító okirat már be van adva, most várjuk az alső kör hiánypótlását, tehát még lesz alkalom változtatni valószínűleg.

De ha maga az alapító személye változna, aki aláírta az eredeti alapító okiratot, akkor le kéne zárni ezt a kört, visszalépni az alapítástól, és egy teljesen új kérelmet beadni új alapítóval?

Hogyan kell ezt kivitelezni?

Van-e olyan verzió, hogy az alapító bead egy kérelmet a hiánypótlásnál, hogy átruházza az alapítói jogait egy bizonyos személyre vagy a kuratóriumra?

A hírekben olvastam erről:
"Változatlan maradt az a szabály, mely szerint az alapító az alapító okiratban az alapítói jogok gyakorlására maga helyett más személyt is kijelölhet, és az alapítói jogok gyakorlására kijelölt személyt az alapítvány alapítójának kell tekinteni. Az új szabályok szerint az alapító az alapítvány kuratóriumát is kijelölheti, azonban kijelölését az alapító csak abban az esetben vonhatja vissza, ha e jogát fenntartotta, és a kijelölt kuratórium az alapítvány cél szerinti működését veszélyezteti."
(Tovább: http://www.jogiforum.hu/hirek/22980#…)

Tehát jól értem, hogy már most is van olyan szabály, ami szerint az alapító az okiratban az alapítói jogok gyakorlására mást kijelölhet (nem halála esetén hanem azonnali hatállyal), akit tulajdonképpen az alapítóként lehet tekinteni?

Az alapító okiratban meg lehet azt határozni, hogy az alapító határozatlan időtartamra jelölje ki a kuratóriumot, és csak az alapítvány céljainak veszélye esetén válthassa le a kuratóriumot (törvény szerint)?

Köszönettel előre is
Future

ObudaFan # 2010.09.20. 19:48

A törvény úgy fogalmaz, hogy "különösen halála, megszűnése esetére", ami nem zárja ki, hogy más esetre is lehessen kijelölni. De a legbiztosabb megoldás a kérelem visszavonása és új kérelem beadása.
A kuratóriumot ki lehet nevezni határozatlan időre, sőt, ez a tipikus.

Nagy Kornélia # 2010.11.18. 12:25

Tisztelt Fórum!

A következő témában szeretnék segítséget kérni.
Adott egy alapítvány (általános iskolai tanulók támogatására, 15 éve jött létre) aminek 5 fős kuratóriuma van. Az alapítvány elnöke 2010 augusztusában váratlanul elhunyt. Ő kezelte az alapítvány ügyeit. Az elnök halála után az egyik tag kapta meg az alapítvány teljes dokumentációját. Az alapítvány vagyona pár ezer forint, amely bankban van elhelyezve. Aláírási és pénzfelvételi joga az alapítvány elnökének és titkárának volt együttesen.

Kérdések:

1.Hogyan kell új elnököt választani? Ha valamelyik tag ki akar lépni az alapítványból, ezt hogyan teheti meg?

2.Ebben a helyzetben kinek a kötelessége az alapítvánnyal kapcsolatos adminisztráció elvégzése, az adóbevallás, a pénzügyek intézése, ha az alapítványnak nincs pénze könyvelőt megbízni?

3.Az alapítvány iratait hol kell tárolni szabályosan, eddig az elnök magánál tartotta?

4.Mi az ügymenet, ha mégis folytatni szeretné az alapítvány a működését?

5.Az alapítvány egyik tagja a napokban kapott egy levelet a városi ügyészségtől hogy 2007-2010 közötti időszak eredeti dokumentumait (konkrét felsorolással) decemberi határidőre nyújtsa be az ügyészségre törvényességi felügyeleti vizsgálat céljából. Az ügyészség által kért dokumentumok nagy része nem áll rendelkezésre. Mit kell tenni ebben az esetben? Az iratok leadása előtt össze kell-e hívni a kuratóriumot?

Köszönettel: Nagy Kornélia

ObudaFan # 2010.11.18. 14:12
  1. Az alapító választ elnököt. Ha ő már nincs, akkor az alapító okiratban megnevezett személy, ezek hiányában a bíróság. A kuratóriumi tag bármikor lemondhat a tisztségéről. A változást a bíróságnak be kell jelenteni.
  2. A kuratórium felel érte. Ha a kuratórium nem működik, feltétlenül újat kell választani.
  3. Az alapítvány székhelyén.
  4. Új tagok, elnök választása és ezek bírósági bejelentése.
  5. A legjobb lenne mindenről tájékoztatni az ügyészséget, ideértve azt is, hogy új kuratóriumi tagok lesznek választva.
Nagy Kornélia # 2010.11.18. 16:15

Tisztelt ObudaFan!

Köszönöm a gyors reagálást.

Az alábbi kérdésekre várom még válaszát:

Az ügyészség által kért dokumentumok nagy része nem áll rendelkezésre. Mit kell tenni ebben az esetben?

Az iratok leadása előtt össze kell-e hívni a kuratóriumot?

Tisztelettel: NK

ObudaFan # 2010.11.18. 17:21

Tudni kellene, mi nincs meg.
Először meg kellene választani egy működőképes kuratóriumot.

csana01 # 2010.11.23. 06:58

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az lenne a kérdésem, hogy hány tagból kell hogy álljon a kuratórium és hogy a tagok egymással lehetnek e rokoni viszonyban?
Köszönöm

ObudaFan # 2010.11.23. 10:31

A tagok egymással lehetnek, csak a többségük legyen független az alapítótól. 3 fő már elég, de lehet több is.

tejivó # 2011.01.03. 20:40

Tisztelt Hozzáértők!

Alapítvány ügyvezető elnöke voltam, a kuratórium mandátuma 4 évre szólt, ez szeptemberben lejárt.
Az alapító (egy egyesület) nem választott új kuratóriumot, azt mondja, amíg nem talál új kuratóriumi tagokat(nem velünk képzeli el az alapítványt), addig az alapítvány működését szünetelteti.
Most ki kellene állítani 1-2 hivatalos okiratot, levelet írni stb. Ez-mivel lejárt a mandátumom- úgy vélem, már nem az én dolgom.

  1. Az egyesület szerint ezt még nekem kell megtenni. ez így van?
  2. Az alapítvány iratainak, tárgyi eszközeinek leadására most fog sor kerülni. Mivel nincs új kuratórium, az alapító fogja átvenni. Ez jogszerű? Úgy tudtam, hogy az új kuratóriumnak kell átadni.

köszönöm.

ObudaFan # 2011.01.04. 11:49
  1. Véleményem szerint azt még neked.
  2. Az új kuratóriumnak kell átadni.