beltag kilépése bt. - ből


ObudaFan # 2011.08.25. 14:16

Nincs mit.

evike49 # 2013.05.23. 10:07

Tiszelt Ügyvéd Hölgyek/Urak!
Van egy 8 éve alakult BT ahol induláskor volt egy magyar és egy magyarországon élő külföldi beltag, és két külföldi kültag, aki az egyik itt élő fia, a másik külföldön élő felesége. Minden tagnak 50-50 ezer forint (Összesen 200 ezer) volt a betett tőkéje. A két beltag életttársii közösségben élt egymással, közösen vásároltak ingóságokat (pl.2 db gépjárművet), a bt bevételéből/haszonból fizették költségeiket. Időközben a külföldön élő kültag kilépett, úgy hogy nem tartozkodott magyarországon és férje írta alá a módosítást mely szerint a rá eső 50 ezer forintot a férj részére írták át (ez bizonyítható is mivel nem tartózkodott magyarországon a feleség) A két beltag tevőlegesen részt vesz a bt munkájában, míg a kültag is ide van bejelentve, fizetik a járulékokat, de nem dolgozik a bt-ben, hanem feketén dolgozik máshol. Mivel megromlott a viszony a beltagok között, a magyar beltag ki szeretne lépni.
Kérdésem az, lenne hogy a kilépő magyar beltag:

  • Milyen arányban részesülhet a Bt vagyonából? (A betett tőke arányában)
  • Van nem túl jelentős Apeh tartozás ez milyen részben terheli a kilépő beltagot (ez is a betett tőke arányában)?
  • Számít-e az, hogy a kültag(ok) nem dolgoztak a Bt-ben csak a két beltag, és a még bent lévő egy kültagnak ugyan annyi a részesedése mint a tevékenyen részt vevő beltagoknak.
  • Érvényesnek számít-e az a mósodítás amit a külföldön élő feleség helyett az itt élő külföldi állampolgárságú beltag írt alá.
  • Hogyan érvényesítheti követelését, ha nem tudnak megegyezni?

Elnézést, ha egy kicsit bonyolult voltam.
Köszönettel
Éva

Kovács_Béla_Sándor # 2013.05.23. 15:55

Elnézést, ha egy kicsit bonyolult voltam.
Kicsit...

ObudaFan # 2013.05.23. 21:47

Milyen arányban részesülhet a Bt vagyonából? (A betett tőke arányában)

Az attól függ, mi van erről a társasági szerződésben.

Van nem túl jelentős Apeh tartozás ez milyen részben terheli a kilépő beltagot (ez is a betett tőke arányában)?

Elsősorban a céget terheli, és ha az előző kérdés nem fikció, akkor a cég nyilván ki is tudja fizetni. Ha nem tudja kifizetni, akkor a beltagok egyetemlegesen felelnek, egymás között pedig a részesedésük arányában.

Számít-e az, hogy a kültag(ok) nem dolgoztak a Bt-ben csak a két beltag, és a még bent lévő egy kültagnak ugyan annyi a részesedése mint a tevékenyen részt vevő beltagoknak.

Ez elvileg nem számít, de erre tekintettel a részesedés mértékét a jegyzett tőkéhez való hozzájárulás arányától persze eltérően is szabályozhatja a társasági szerződés.

Érvényesnek számít-e az a mósodítás amit a külföldön élő feleség helyett az itt élő külföldi állampolgárságú beltag írt alá.

Ha volt meghatalmazása, akkor talán, bár felmerülhet, hogy ellentétesen érdekelt felek is lehetnek. De a társasági szerződés módosítása megtámadásának szigorú határideje és szabályai vannak.

Hogyan érvényesítheti követelését, ha nem tudnak megegyezni?

Perben.

Mikica # 2013.07.17. 18:19

Szakértőktől szeretném megkérdezni, hogy ha egy bt-ben a kültag úgy dönt, hogy rendes felmondással kilép és a tulajdoni arányának megfelelő érték részt a bt vagy a bent maradó tagok nem tudják kifizetni, akkor mi a teendő?
Ez a tulajdoni érték akkár több millió Ft is lehet egy éppen csak működő bt esetén. Ilyenkor csődöt kell jelenteni? Esetleg kötelezhető a kilépni szándékozó, hogy értékesítse külsősnek tulajdoni részét?
Vajon a kft-k esetén ugyanez a helyzet?

Nagyon köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2013.07.18. 09:34

Ha a bt. nem fizet neki, pert lehet indíthat a bt. ellen.

Kft. esetén nem lehet felmondani a társasági szerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.18. 11:32

Ha a mérleg valós, a számviteli szabályokat nem szegték meg, és a vagyonelem értékelése nem volt eltúlzott, akkor nemigen fordulhat elő, hogy nem tudnak elszámolni a kilépő taggal. Akkor szokott baj lenni, mikor a házipénztárban a könyvek szerint van pármillió, valójában meg semmmi, vagy akkor, ha az apportárgyak a valóságban a töredékét érték az elszámolt értéknek.

ObudaFan # 2013.07.18. 13:59

Nem feltétlenül az a baj, hogy nem tudnak, lehet, hogy csak nem akarnak.

Mikica # 2013.07.18. 18:10

Nagyon köszönöm a válaszokat. De tényleg az a helyzet, hogy a bt.nek van ingatlana, amiben működik, van árukészlete, amit árul. De az árbevétele kb. annyi, hogy ki tudja fizetni a megrendelt árut és a működés során felmerült költségeket (nincs szó manipulált mérlegről, vagy pénztárhiányról). De nyereség sincs, hisz ezért választhatja a kilépést a kültag.
Az éppen csak működő bt. a fenti esetben reálisan nem tud kifizetni több milliót a kilépő kültagnak. Ilyenkor mi a teendő? A maradóknak is fel kell "áldozni" a munkahelyüket, ha fizetni kell?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.18. 18:17

Vegyenek fel kölcsönt az ingatlanra. Vegyenek fel a többiek személyi kölcsönt, és tagi kölcsönként bocsássák a cég rendelkezésére. Ajánlják fel a kilépő tagnak az ingatlan megfelelő arányú tulajdoni hányadát, és aztán fizessenek neki bérleti díjat. (Kiköthetnek visszavásárlási jogot.) Etc. Egyet nem tehetnek: nem tagadhatják meg az elszámolást.

Zsike111 # 2014.04.01. 15:19

Tisztelt Ügyvéd Úr(Hölgy)!

A férjemmel közösen alapítottunk 17 évvel ezelőtt egy Bt.-t. Az évek folyamán, segítettem a Bt. munkájában.
Fizetést soha nem vettem ki. Az előző évben elváltunk,
de a mai napig kültag vagyok. A Bt. székhelye az én tulajdonomban lévő ingatlan, ezért nem kapok és nem is kértem bérleti díjat.
Szeretném megszüntetni a kültagságomat. Az a kérdésem, hogy ha kilépek mennyi pénzt kaphatok. Csak azt az összeget, amit az alapításkor befizettem, vagy kaphatok-e még valamennyi részesedést. Az ügyvezető szerint most sem nyereséges a Bt.
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.04.01. 17:35

Az a kérdésem, hogy ha kilépek mennyi pénzt kaphatok.
Az a válaszom, hogy nem tudjuk. El kell számolni.

ObudaFan # 2014.04.01. 17:50

Csak azt az összeget, amit az alapításkor befizettem, vagy kaphatok-e még valamennyi részesedést.

Ha veszteséges a bt. huzamosabb ideje, akkor valószínűleg annyi sem jár, mint amit annak idején befizettél. Az elszámolás során meg kell állapítani, hogy a tagsági jogviszony megszűnésének időpontjában milyen forgalmi értéket képviselt a társaság vagyona, és abból a tag vagyoni hozzájárulásával arányos részt kell pénzben kifizetni a volt tagnak vagy örökösének, illetve jogutódjának a tagsági viszony megszűnésétől számított három hónapon belül. Ettől a társasági szerződés eltérhet.
Emellett itt a házastársi jogviszonyra tekintettel azt is figyelembe kell venni, hogy volt-e különvagyoni hozzájárulása valamelyik félnek.

Zsike111 # 2014.04.06. 08:15

Köszönöm az információt! további szép napot kívánok.

dormi # 2014.07.06. 19:29

Tisztelt Szakértők!
Azt szeretném tudni, hogy ha a Bt. beltagja utolsó éves egyetemista, a tanulmányok befejezése után mennyi idővel
kell a cég élére új beltagot választani? (Mi számít az egyetemi nappali tagozatos jogviszony megszűnésének? A diploma osztás, vagy valami más meghatározható időpont?

A válaszokat előre is köszönöm!

Sherlock # 2014.07.06. 19:37

Továbbra is lehet beltag. Miért kellene másik?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.06. 19:56

Mert nem akarják fizetni utána a járulékokat.

(El kell gondolkodni rajta, hogy érdemes-e fenntartani egy olyan bt-t, amely az egyszem beltag minimális járadékait sem képes kitermelni.)

juszab # 2014.08.03. 20:24

Tisztelt szakértő! 2003-ban az akkori barátom (most már nem az ) alapított egy Bt-t, ő lett a beltag, én a kültag. Körülbelül egy fél évet működött a cég, de nem ment,veszteséges volt, így azóta sem működik. Kaptam egy levelet tőle év elején, hogy szeretné megszüntetni a céget. Jött egy levél a cégbíróságtól, hogy kilépett, mint beltag, aztán egy végzést, hogy a cégbíróság ezt a céget megszűntnek nyilvánítja és kényszer törli. Később hivatott az ügyvédje, hogy mégis megtartaná céget, rendezzük a jogviszonyokat, és mondjak fel mint kültag. Ezt meg is tettem örömmel, írtunk egy felmondást az ügyvéd úrnál. Nem sokkal később még egy levél a könyvelőjétől, hogy mivel a beltag kilépett, én vagyok egyedül tag a Bt-ben, én vagyok korlátlanul felelős mindenért (tartozások stb), az aláírási jog is rám szállt. Ön szerint van félni valóm és forduljak ügyvédhez?

ObudaFan # 2014.08.04. 10:40

Annyiból lehet, hogy célszerű lenne, hogy ezt a felmondást nem ártana megnézetni, hogy itt milyen kavarás volt, mert felmondani már nem volt ott mit. Egyébként tényleg te vagy az egyedüli tag most már, de ez azért korlátlan felelősséget nem jelent.

H. Aurél # 2014.08.05. 17:51

Tisztelt Szakértő!
3 fős betéti társaságban (2 fő beltag egy fő kültag) beltag vagyok, szeretnék kilépni, vagy kültaggá átlépni. Mi a jogi lehetőségem, bejelentés, vagy közgyűlés, mi kell hozzá?
Köszönettel!
H. Aurél

Kovács_Béla_Sándor # 2014.08.06. 08:43

A kilépést csak be kell jelenteni. Az, hogy kültag legyél, már nem megy többségi határozat, a társasági szerződés módosítása nélkül.

ObudaFan # 2014.08.06. 12:41

A tag a tagsági jogviszonyát három hónapos felmondási idővel írásban felmondhatja. Határozatlan időre létesített társaság esetén e jog kizárása vagy korlátozása semmis.

A tag a társaságban fennálló tagsági jogviszonyát írásban, az ok megjelölésével felmondhatja, ha a társaság másik tagja a társasági szerződést súlyosan megszegi, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a vele való további együttműködést vagy a társaság céljainak elérését nagymértékben veszélyezteti.

juszab # 2014.08.08. 19:14

Koszonom a valaszt! A konyvelo azt mondta, hogy most mar nekem kell a felszamolasban reszt vennem. Adjak meghatalmazast az adobevallasok benyujtasara. Ebbol lehet valami hatranyom? Az ugyvednel, amit alairtam felmondast szamit valahova? Nem lehet ezt sehogy sem elkerulni, hogy nekem kelljen ezeket veghez vinni? Elore is koszi.

ObudaFan # 2014.08.11. 20:24

El lehet kerülni, csak akkor kényszer-végelszámolás lesz belőle, vagy felszámolás, az meg nem biztos, hogy jobb.

Uszpeh # 2015.09.25. 12:46

Tisztelt szakértők!

2 fős Bt-nél (1 beltag - 1 kültag), hogyan tud a beltag leggyorsabban, legolcsóbban kilépni?