Vevő Jogai - Ingatlan Végrehajtás


drbjozsef # 2019.05.09. 05:24

Grave7,

Köszi a kijavítást.

Viszont, mi a helyzet akkor, ha a határidő szombaton járt volna le? Az munkaszüneti nap? Még itt a fórumon is csak vitát találtam róla, és nem volt egyezés. Szabadnap? Beleszámít az is a kitolódó határidőbe?

Szegi 2006 # 2019.05.08. 17:26

Grave7

Igen MBVK
Rosszul fogalmaztam igen! Nem (lakatlan) beköltözhető.
Gyakorlatilag sikeres árverés esetén,minden esetben,tiszta tulajdoni lappal kerül az új tulajhoz?
Olvastam,hogy volt aki 2016-ba nyert árverést és 2019-be sem tudott beköltözni..

Grave7 # 2019.05.08. 16:30

@Tapitati:
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (a továbbiakban: Vht.) 9. §:
"Azokra az eljárási kérdésekre, amelyeket e törvény eltérően nem szabályoz, a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) szabályait a nemperes eljárás sajátosságaiból eredő eltérésekkel és a bírósági polgári nemperes eljárásokban alkalmazandó szabályokról, valamint egyes bírósági nemperes eljárásokról szóló törvénynek a bírósági polgári nemperes eljárásokra vonatkozó általános rendelkezéseit kell alkalmazni."

A polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény (a továbbiakban: Pp.) 146. § (5) bekezdése:
"Ha a határidő lejárta munkaszüneti napra esik, a határidő csak az azt követő legközelebbi munkanapon jár le."

Az árverési vételár megfizetésére adott 40 napos határidő 2019.05.05-én telt volna le, ami vasárnap, így munkaszüneti nap volt. Ezért a határidő a következő munkanapon, 2019.05.06-án járt le és a végrehajtó számláján ezen a napon jóváírásra került a vételár hátralévő része.

Tehát a vételár határidőben került megfizetésre, a végrehajtó nem alkalmazhatja a Vht. 149. § (1) bekezdés utolsó fordulata szerinti jogkövetkezményt, az előleg elvesztését. A végrehajtónak intézkednie kell az árverési vevő tulajdonjogának bejegyeztetése iránt.

.
Előbbieket tudod megírni a végrehajtónak, valamint ha a végrehajtó levelet küld, hogy elvesztetted az előleget, azzal szemben az átvételtől számított 15 naptári napon belül végrehajtási kifogást tudsz benyújtani, annak az indokolásába is fentieket írd meg.
A kifogáson 15.000 Ft illetékbélyeget is meg kell fizetned.

.
Amit drbjozsef írt, az most kivételesen téves - illetve, ha tényleg elmulasztottad volna a határidőt, akkor lehetne csak azt tenni amit ő írt.

.
@Szegi 2006: Az mbvk.hu weboldalon elérhető árverési rendszerben nézted?
Ott nincs olyan szó, hogy "lakatlan", hanem beköltözhető szerepel.

Ez azt jelenti, hogy az ingatlanban senki nem maradhat sikeres árverés után, mindenki köteles kiköltözni és az árverési vevő kérheti a végrehajtótól az ingatlan birtokbaadását, ha előbbinek önként nem tesznek eleget a bentlakók.
Tehát az "nem fedi a valóságot" amit te írtál.

A vízművekkel kapcsolatban szokott felmerülni ezen a fórumon is, hogy még végrehajtást sem indítottak, de követelik a régi tartozás megfizetését. Ha jól emlékszem, egyik fórumtársunk linkelt egy bírósági ítéletet is, ahol kimondta a bíróság, hogy árverési vétel esetén a vízmű nem követelheti a régi tulajdonos tartozását az árverési vevőtől és nem is korlátozhatja a szolgáltatást.
Olvasgass a fórumon, ezt többször kitárgyaltuk már.

Szegi 2006 # 2019.05.08. 16:13

Tisztelt fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni!

Saját részre szeretnék,árverésen ingatlant vásárolni.
Kétségeim vannak,mivel az ingatlan lakatlan állapotban van kiírva,de ez nem fedi a valóságot,jelenleg is lakják.A késöbbiekben,jelent e ez nekem valami problémát majd?
A másik kérdésem,hogy jelentős tartozás van a ingatlanon,és olvastam néhány fórumon,hogy a szolgáltató nem írja át,amíg a közüzemi tartozások nem kerülnek kiegyenlítésre.

(Per és tehermentesen van hirdetve,lakatlan állapotban ,de ugye ez sem fedi a valóságot)

Választ előre is köszönöm!

drbjozsef # 2019.05.08. 13:35

Tapiti,

Vht. 155§(c) miatt a lehetőségeid a 156§(2)-ra korlátozódnak. Erről fog majd a végrehajtó egy levélben tájékoztatni. Vagy ha nem jó neked így, majd visszautalja az átutalt vételáradat (nyilván az előleg nélkül, azt már elvesztetted), és ennyi volt.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Tapitati # 2019.05.08. 13:13

Tisztelt Fórumozók!
Sziasztok
Mik a lehetőségeim ????
Tények : árverésen vásároltam egy ingatlant, márc 26.án jegyzőkönyvet aláírtuk és 40 nap fizetési határidővel. A bankba az utalást beküldtem máj.05.én a 40. napon , vasárnap. Számlámra a terhelés másnap hétfőn reggel történt, a letéti számlára az utalás ekkor történt (41. napon).
Ma (máj.08) közölte velem a végrehajtó,hogy elvesztettem az előleget mert 41. napon érkezett be az utalás. Hivatkoztam a hétvégére de a válasz az volt hogy rájuk nem az a számviteli törvény vonatkozik. Ha átutalom az előleg összegét újra és a kamatokat az ingatlan az enyém de ezt majd levélben megírják. (Azért jártam bent nála mert telefonon ma felhívtam a birtokba adásról érdeklődtem , adnak e kulcsot mert kiköltöztek az ingatlanból és szeretném birtokba venni. Nincs kulcsuk de az adatlapot postázzam eredetiben. Így bevittem).
Az ingatlant újbóli kiírásból néztem ki és nem egy frekventált helyen van (falun) mostanság nem adtak el a környéken házat.
Kiváncsi vagyok a levél tartalmára!! Pénz visszautalás nem történt eddig.
Köszönöm a segítő hozzászólásokat.

gerbera317 # 2019.05.07. 11:02

Az újabb végrehajtási kifogást mi ellen terjesztették elő?
Egyébként a törvény egyértelműen fogalmaz: "Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek az árveréstől számított 30. napig, ha a végrehajtó ennél hosszabb határidőt adott a vételár megfizetésére, eddig az időpontig, jogorvoslat előterjesztése esetén pedig az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek." Nos, a jogorvoslati kérelmet már elbírálták jogerősen. Annak, hogy az adós most előhozakodott valami újjal, nincs már további halasztó hatálya. A végrehajtó valamit nagyon félreértelmez. Az értetlenségét végrehajtási kifogással lehet orvosolni.
Megjegyzem, ha még csak most adtad be a kiürítés iránti kérelmedet, legalább 60 napot még várnod kell, hiszen a kérelmedről a végrehajtó értesíti a jegyzőt, és az értesítéstől számított 60 napnak el kell előbb telnie.

Oraclea # 2019.05.07. 10:39

Tisztelt gerbera317!

Segítséget szeretnék kérni ügyemben. 2016 11.hóban sikeres árverésen vettem egy ingatlant mely beköltözhetően volt meghirdetve. Az adósok kifogással éltek mely 2019 február végéig folyamatosan tartott. Ekkor a végrehajtó értesített, hogy most gyorsan fizessem ki a fent maradó vételárat, melyet megfizettem és a földhivatali bejegyzés is megtörtént. Jelenleg nevem van már az ingatlan. A végrehajtó elmondta, hogy a birtokba adás csak 2019.04.30-után történhet meg mivel a kilakoltatási moratórium védi az adóst és szerinte nem lesz probléma. A mai napon Levélben és telefonon is kértem a végrehajtót hogy a kiürítési és birtokba adási eljárást kezdje meg. Az a választ kaptam, hogy újabb kifogással élt az adós. Ezt már végképpen nem értem. Most mit tehetek, hogy előre lépés legyen az ügyben.
Válaszát előre is köszönöm.

gerbera317 # 2019.05.06. 17:09

A birtokba adás feltételeit a 154. és 154/A. § sorolja fel. Ezek között nem szerepel feltételeként a bejegyzett tulajdonjog. Megjegyzem, ha a földhivatali dolog bíróság elé kerül, azt is el fogják utasítani. Lásd az előzőhozzá szólásomat.

luxipapa # 2019.05.06. 16:07

A járási földhivatalnál fellebbezett a tulajdonjog bejegyzés miatt, a járási földhivatal továbbította a megyei kormányhiv. földhjvatali főosztályához.
Ha ott elutasítják a fellebbezést akkor bírósághoz fordulhat.
Az a kérdés ez befolyásolhatja a birtokba adást?

gerbera317 # 2019.05.06. 15:01

Nincs semmi. Az adós nem a megfelelő helyen adott be nem megfelelő kérelmet.

luxipapa # 2019.05.06. 11:40

Sziasztok!
Végrehajtáson vettem egy lakást jan.22-én/tehermentesen beköltözhetően/.Nem kifogásolták meg.Megkaptam a jegyzőkönyvet,kértem a birtokba adást, közben megtörtént a földhivatali bejegyzés ápr.4-én, a jegyzőt értesítette a végrehajtó, a 60 nap máj.5-én letelt,május 3.án pénteken beszéltem a végrehajtóval azt mondta jun.6-ára kiírja a birtokba adást.Máj 3.-én délután kaptam egy levelet a Földhivataltól hogy az adósok a tulajdonjogom bejegyzését megfellebbezték ápr.18.-án.
Ilyenkor mi van?
Köszönöm a válaszokat!

Bori Bori # 2019.05.06. 08:33

154.§(1)szerinti sima átadást kértem a végrehajtótól, és kifejezetten leírtam, hogy nem kérem a kényszerkiürítést, mivel az ingatlan teljesen üres. Ennek ellenére megindította a kényszerkiürítési eljárást, a jegyzőnek már megküldte az iratokat. Írásban kértem, hogy haladéktalanul állítsa le a kényszerkiürítési eljárást,és végrehajtási kifogással fenyegetőztem. Hogy meglepődne 2 hónap múlva a kettővel későbbi tulajdonos, hogy kilakoltatják. Vajon mi baja ennek a végrehajtónak, hogy kizárólag a kényszerkiürítést ismeri?

gerbera317 # 2019.05.06. 07:39

1. Senki nem állította, hogy az adós nem vette át az iratokat. Csak 30 nap elteltével még nincs tértivevény az átvételről. Nincs halasztó hatály, de célszerű megvárni, hogy a tértivevények visszaérkezzenek.
2. Rossz kérdés. Ha az árveréstől (az árverési jegyzőkönyv aláírásától) eltelt 30 nap, és az adós még mindig nem költözött ki és nem biztosította, hogy a végrehajtó azt átadja az árverési vevőnek, az árverési vevő az innen számított 15 napon belóül kérheti az ingatlan kiürítését. Ez a határidő jogvesztő, tehát ha elmulasztod a kérelmet később ezt nem nem pótolhatod, és arra sem hivatkozhatsz, hogy a végrehajtó félretájékoztatott!
3. Az árverező te vagy, vagyis az árverési vevő. Neked nem jár semmi, csak az ingatlan. Ha a végrehajtást kérőre gondolsz, nos, az ő dolgaihoz semmi közöd. Valamint, számozás nélkül említetted, hogy majd az "árverező" kéri az ingatlant kiürítését. Na, azt ugyan várhatod! Ugyanis a te dolgaidhoz meg neki nincs semmi köze.

tenkes kapitánya # 2019.05.06. 06:20

Tisztelt Fórumozók!

Árverésen vettem egy ingatlant ami beköltözhetően lett hirdetve, de még laknak benne. Az árveréstől számított 30 nap letelt és nem emeltek ellene kifogást. Azirányú kéresemre miszerint kérem az ingatlan átadását szóban azt a választ kaptam hogy menjek és próbáljam átvenni mert nekik nagyon sok munkájuk van és még úgy látják az adós nem vette át az iratokat, írásban pedig azt hogy meg kell várni a moratórium végét (még azelőtt történt mielőtt letelt volna), illetve ha nem költöznek ki ki kell várni a 60+ napot a kiköltöztetésig.
Mivel a jelek szerint a szomszédos ingatlan is az adósé lehet el szeretném kerülni, illetve legalább elodázni hogy konfliktusba kerüljek vele, el akarom érni hogy az árverező tegye meg helyettem, ami eleve az Ő dolga lenne (154§(1)).
Kérdéseim:

  1. Van-e halasztó hatálya ha nem veszi át az adós az értesítéseket?
  2. Követelhetem-e az átadás foganatosítását még a 60+ nap letelte előtt, illetve van-e ennek valami határideje?
  3. Mikor veheti fel a részét az árverező a letéti számlára befizetett összegből?

Köszönöm a válaszokat!

gerbera317 # 2019.05.05. 14:25

Ez mennyire tamadhato?
Elég régóta vagy már itt. Még egyszer sem olvastad el a Vht. 217. §-át? Hát akkor íme (szerkesztve): A végrehajtónak a végrehajtási eljárás szabályait és a végrehajtási kifogást előterjesztő jogát vagy jogos érdekét lényegesen sértő intézkedése ellen a fél vagy más érdekelt végrehajtási kifogást terjeszthet elő.
Nem derül ki, ki vagy te az eljárásban. Valószínűleg az árverésen akarnál részt venni, de így nem mersz belevágni. Nos, aligha fogod tudni bebizonyítani, hogy az általad kifogásolt hirdetmény bármiféle jogodat vagy jogos érdekedet sérti.

Mennxire jogos ez a hozzaallasa a vegrehajtonak?
Már vagy tucatszor le lett írva: Vedd birtokba azt a k.szott ingatlant, ezzel teljesül a 154/A. § (1) szerinti feltétel, és akkor a végrehajtó csak a sima 154. § szerinti átadásra köteles, amit ha megtagad, a mulasztása kifogással támadható.

colle # 2019.05.05. 13:36

Sziasztok! Ket kerdesem lenne. Vht. 143& alapjan a hirdetmenyben fel kell tuntetni az ingatlan tartizekait es jellemzo sajatossagait. Vh. a hirdetmenyben csak annyit irt kivett lakohaz, udvar x negyzetmeter. A hazrol semmi info. Ez mennyire tamadhato?

Vh. egy 5 eve uresen allo hazra mondta, hogy kerni kell a birtokbaadast. Ertesiti a jegyzot. Es ha ez meglesz, kituzi a birtokbaadas idopontjat. De konyorgom! Ures! Lakatlan. Az adost nem lehet elerni igy a jegyzokonyv adossal nem megoldhato. Mennxire jogos ez a hozzaallasa a vegrehajtonak? Koszi!

gaba1966 # 2019.05.04. 06:18

Sziasztok! Miskolcon keresek tárolóhelységet, lakatost és költöztetőt. Tud valaki segíteni?

peggy99 # 2019.05.03. 21:34

@ gerbera

Szuper vagy! Köszi! Ezt fogom tenni!

gerbera317 # 2019.05.02. 20:07

Nos, ha az álláspontod ugyanaz, mint az enyém, nevezetesen, hogy a végrehajtónak sem oka, sem jogalapja nincs a vakarózásra, akkor ezt tudatod vele, és közlöd, amennyiben nem intézkedik, vagy ha az ügygondnoknak történt kézbesítés ellenére újból meg meri nyitni a jogorvoslati jogát az adósnak, olyan vh-kifogást akasztasz rá, hogy attól fog koldulni .

peggy99 # 2019.05.02. 17:55

@ gerbera

Köszi, de laikus vagyok nem jogász.
Tanácsot kértem, hogy mit tudunk tenni..

gerbera317 # 2019.05.02. 16:02

Most, hogy már a törvény szövegét is idéztem, minden további kérdésed nem kérdés, hanem vitatkozás.

peggy99 # 2019.05.02. 15:32

@ gerbera

Köszi!

Ez így okés. Ők valami olyasmiről beszéltek hogy a külföldi címre ami menet közben derült oda kell 2* kézbesíteni és ezért kell a 60 napot megvárni.

Most éljek kifogással vagy mit csináljak?

Köszi!

gerbera317 # 2019.05.02. 09:37

154/A. § (10) Ha a kiköltözésre az (1) és (5) bekezdésben foglalt időpontig nem került sor az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan kiürítését. (11) A végrehajtó köteles - a lakóingatlan kiürítésére irányuló kérelem részére történt kézbesítését követő 8 napon belül - tájékoztatni a lakóingatlan fekvése szerint illetékes jegyzőt arról, hogy az árverési vevő az ingatlan kiürítésére irányuló kérelmet terjesztett elő. (12) A végrehajtó az árverési vevő kérelmére - szükség esetén rendőrség közreműködésével - akkor intézkedik az ingatlan kiürítése iránt a 182. § és a 182/A. § megfelelő alkalmazásával, ha a (11) bekezdés szerint a jegyző részére megküldött tájékoztatástól 60 nap eltelt.
A (11) bekezdésben egy megveszekedett betű sincs arról, hogy jegyző bármilyen visszaigazolást is köteles volna küldeni. Logikus tehát, hogy a jogkövetkezmény a kézhez vételhez fűződik, az pedig a tértivevényből állapítható meg. Az átvétel (mégiscsak egy jegyzőről, tehát hatóságról van szó) a feladást követő 1-2 munkanap, a tértivevény pedig 2 héten belül visszaér. Tehát a 60 nap a tájékoztatás keltétől számított 61-62 nap szokott lenni ténylegesen. És n.i.n.c.s. v.i.s.s.z.a.i.g.a.z.o.l.ás.

peggy99 # 2019.05.02. 09:09

@Gerbera

Nagyon köszi! És akkor mi most mit tudunk tenni?
Köszi a segítő hozzászólásod!