Inkasszó a számlámon, hogy tehet ilyet a végrehajtó?


Mira74 # 2014.04.10. 20:08

Tiszteletem!
Lenne egy kérdésem.Párom évek óta perben áll a volt feleségével,mert nem fizette a hitelt,amit ugyan a párom nevére vettek fel,mert neki volt munkahelye,de abból vették meg a házat,amiben azóta is a neje lakik az élettársával.A páromra kijött a végrehajtás,ami érthető mivel őket nem érdekli,hogy folyik a per,vagy ki lakja a házat.Levonták a 33%-ot,a többire pedig inkasszót tettek.Azt mondták kérjük az inkasszó feloldását.Ha feloldanák akkor csak a következő munkabérnél lehet
,hogy levonják a 33%-ot és a többit megkapjuk,vagy feloldás után erre is vonatkozik amit ebben a hónapban inkasszált.
Köszönöm válaszát

gerbera317 # 2014.04.11. 10:57

Az inkasszót nem fogják feloldani, azonban 35 nap elteltével lejár a sorbaállítás ideje, és akkor már csak a letiltás marad folyamatban, illetve ingatlan-végrehajtásnak lesz helye.

Mira74 # 2014.04.11. 11:36

Szép napot!

Köszönöm a választ!Az ingatlanvégrehajtásnál a párom tulajdonát képező ingatlan?Mert neki a 17év után (nem értek hozzá) nem az ő nevén van,de házasságuk alatt vették,csak egy pár % az övé.Az ingatlanra akkor is ráterhelik?
Köszönöm a válaszát.

A 35 nap az első inkasszó utántól számítva 35 naptári nap?

MoZo1 # 2014.04.11. 19:49

Tiszteletem,
az történt, hogy van egy bankszámlám, amit kizárólag netes és kártyás (ELMŰ) fizetésre használok. Maradt rajta vagy 1500 Ft múltkor. Most menék betenni, és szólnak, hogy -315 Ft az egyenleg, mert inkasszó. A 315 a számlavezetési díj, tehát a végrehajtó csak zéróra kaszálta. Hielkeret nincs, felvehető összeg 0, automatán kipróbáltam. Ezt én úgy tudtam nem lehet, mert:
Az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg korlátlanul;
az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese alatti összegből az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege és az öregségi nyugdíj négyszerese közötti rész 50%-a;

  • Mit értettem félre, ez hogy lehet?
  • Megvan a sorbaállítás lejárati dátuma levélből. 1 nappal utána biztonságos használni a számlát, vagy akkorra már jöhet újabb inkasszó? Nekem elég lenne ha akár csak 2 havonta egyszer tudnék fizetni vele.
  • Nem milliókat bújtatok. Egyszer kellene majd 100$-t (23000Ft) befizetnem Appstore-ra, mert nincs munkám, és hátha. Plusz 5000 Ft-okat Tesco online meg ELMŰ-re. Ennek erejéig vehetek én még igénybe bankot, vagy akkor mostantól a bankokból elhordanak mindent?

A segítségeteket előre is köszönöm!


meowmeow

gerbera317 # 2014.04.11. 21:33

A végrehajtó csak átutalási megbízást ad a banknak, mintha ő maga lenne a számlatulajdonos, és onnantól teljesen a bank belső ügye és felelőssége, hogy a megbízást hogyan teljesíti. Többek között figyelembe kell vennie az általad idézett szabályt is. Ha a bank lenullázta a hitelkeret nélküli számládat, akkor azért a bank a felelős. Kérni kell a bankot, vizsgálja ki, hogyan történhetett ez meg.

A végrehajtó nem fog újra próbálkozni, de legalábbis nem valószínű, hogy megteszi.

crea00 # 2014.05.19. 17:06

Tisztelt Fórumozók!
Évekkel ezelőtt vettem fel a szüleimnek szabad felhasználású CHF alapú hitelt, mivel ők már akkor is BAR listán voltak. A hitel törlesztése egy idő után bedőlt, majd végleg akkor mikor én is munkanélküli lettem és én sem tudtam fizetni a törlesztőrészletet. A jelzálog az ő 1/2 arányú ingatlanukon van (édesapám+édesanyám.) A bankban többször jártunk és mindig az eszközkezelőhöz továbbítottak, ami idén végre meg is történt és a bank hozzá is járult ehhez. Az eszközkezelő még nem hozott döntést, hogy pozitívan bírálják-e el a kérelmüket vagy sem. Én idén jan.1-től dolgozom újra és ma kellett szembesülnöm, hogy a bankszámlámra inkasszó került.
Én egy darab papírt nem kaptam eddig végrehajtásról, bár igaz, hogy egyszer elköltöztem, de az új lakcímemen is megtalált azóta bank is és egyéb hivatalos szervek. A szüleim múlt hét végén kaptak egy levelet, mely szerint a végrehajtás ellenük, mint jelzálogkötelezettek ellen felfüggesztés alá került az eszközkezelőhöz történt befogadás miatt. Rólam sehol nem esik szó. Csütörtökön megyek végrehajtóhoz, hogy i alapján indult meg az eljárás, és miért nem kaphattam róla értesítést? Szeretném tudni, hogy Vh. böngészésén kívül tehetek-e addig vmit, például élhetek- végrehajtási kifogással, stb. illetve van-e pl. bármilyen lehetőségem (részletfizetés kérése, felfüggesztés, stb.)
Mivel ingó-ingatlan vagyonom nincs így lassan már várom a fizetési letiltást is...
A szép a dologban, hogy nem elég,hogy az egész összeget másnak vettem fel s fizettem is amíg tudtam, de munkanélküliként már ez sem ment, hanem emellett januártól rendszeresen fizetem a saját hitelem és a diákhitelemet is.
Köszönöm előre is a választ!

olorsi # 2014.05.21. 21:43

Üdvözlet Mindenkinek!

Nekem csak a családi pótlék megy a bankszámlámra. Az is csak azért, mert amikor 5 éve hitelt vettem fel lakásvásárlásra, a járulékos költségeket (ügyvéd, miegymás, már nem tudom, milyen költségek voltak még)úgy tudtam kifizetni, hogy folyószámla hitelt vettem fel. Igaz a lakást már több, mint egy éve elvitte a bank, még mindig csak a kamatait fizetem a folyószámla hitelnek.
Kérdeztem a banktól, hogy a végrehajtó inkasszózhatja-e a számlámat, mert úgy tudom, elvileg családi pótlékból nem vonhat. A bankban azt mondták, sajnos inkasszózhat, hiszen nem tudja, hogy az az összeg honnan került a számlára. Ezt még értem is, de a bank valahogy nem tudja ezt a dolgot letílttatni? Bocs a homályos fogalmazásért. Ők azt mondták, ha ez történik, menjek be és majd viszakérjük a családi pótlékot. Azért ez nekem olyan furcsa...
Mindenesetre, ha ez történik, majd én is használom a kedvenc "haladéktalanul" kifejezésüket.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.05.21. 22:22

miért nem előzöd meg a problémát és kéred, hogy postás vigye ki a családi pótlékot? csak magadnak okozol felesleges köröket...

olorsi # 2014.05.22. 19:22

Kedves Kelvin!
Nem tudom ezt nekem írtad-e?
Szerintem egyértelmű, amit írtam. 5 éve fizetem a folyószámlahitelt és mivel készpénzben kapom a fizetésem, a banknak valamiből vonnis kell. Ha postán kérném, jönne az újabb kálvária, mert ugye törleszteni kell. Csak a családi pótlékból tudom. Egyébként kiadnák végrehajtónak a tartozást, aki mindjárt a duplájára növelné az összeget..

-praetor- # 2014.05.22. 19:42

Sajnos nincs jelentősége annak, hogy a számlán kezelt pénz honnan származik. Az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeget teljes egészében le lehet vonni a számláról, az ez alatti összeg fele inkasszálható, az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének megfelelő összegnek pedig mindenképpen maradnia kell a számlán.
Ezeknek a betartásáért a bank felel.

boyutewi # 2014.05.23. 00:27

Üdv,

Hatósági átutalás esetén milyen szabályok vonatkoznak a számlát vezető bankra? Az esetem a következő:

  • ~1.5M Ft tartozás végrehajtása
  • 3 bankszámla ugyanannál a banknál, a következő egyenlegekkel:

HUF 624000
EUR 463
GBP 2895
Összes egyenleg: ~1.8M Ft

  • Első kör:

A HUF számlán lévő egyenleg nem fedezte a teljes tartozást, ezért ~920000 Ft-ot "ráterheltek" mind a 3 számlára. Így (kb) a következő egyenlegekkel álltak a számlák:
HUF -920000
EUR -2603
GBP +408

Tehát összeségében volt elegendő fedezet, de szerintem így is már a tartozás összegénél nagyobb összeget "zároltak". A HUF és EUR számlán lévő "zárolást" teljesen indokolatlannak tartom.

  • Második kör:

Másnap reggelre a GBP számlára újabb 920000 terhelést tett a bank, így már ahhoz a 408 GBP-hez sem fértem hozzá, ami azon maradt. Az egyenlegek így változtak:
HUF -920000
EUR -2603
GBP -2078

Gyakorlatilag 1.5M Ft átutalásáért zároltak 1.8M Ft-ot, úgy, hogy a közben beérkező utalásokhoz sem lehetett volna hozzáférni.

A tartozást nem vitatom. A bank eljárását vitatom, és a kedves hozzáértők véleményére lennék kíváncsi, hogy a fenti eljárás megfelel-e a szabályoknak.

A válaszokat köszönöm előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.23. 11:35

Nem lehet, hogy csak a tőkét számolod, és elfelejtkezel a járulékokról.
(Egyébként ha az egyenleg változott, akkor az nem zárolás.)

boyutewi # 2014.05.23. 12:35

Szerintem nem, 1.5M a teljes összeg. A második "zárolás" után pár órával - amikor a GBP számlára újból rátették - fel is oldottak mindent, és visszakerült az EUR és a GBP összeg is, a 1.5M-t elutalták.

A zárolást azért tettem idézőjelbe, mert igazából fogalmam sincs, hogy mit csináltak és miért. A fiókban sem tudták megmondani, csak azt tudták hajtogatni, hogy így működik a rendszer. :-/

Én azt gondolom, hogy mivel a HUF számlán hiányzott a 920000 Ft, ezt "ráterhelték" (nem tudom igazából milyen szó lenne helyes) mind a 3 számlára.

Amit azért nem értek, mert a GBP-n ott volt a fedezet, tehát elég lett volna arra.

(Amit meg végképp nem értek, hogy másnapra miért tették mégegyszer rá a GBP számlára.)

olorsi # 2014.05.23. 19:44

Kedves Praetor!

Az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege mennyi? Ehhez nem értek.
Ha inkasszót raknak egy bankszámlára, akkor elvileg nem tudják, hogy mennyi összeg megy rá, vagy épp van rajta, Tehát akkor a banknak is van szerepe ebben ezek szerint. Ahogy írtad, nem enged levonni egy bizonyos összeget. De az inkasszó nem azt jelenti, hogy bármi összeg beérkezik, az abban a pillanatban megy is?

gerbera317 # 2014.05.25. 11:51

Az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege jelenleg 28.500 Ft. Ennek a négyszerese (114.000 Ft) feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható, az ez alatti összegből pedig a 28.500 és ennek a négyszerese közötti rész 50%-a vonható végrehajtás alá. 28.500 Ft mindenképpen mentes marad, kivéve gyermektartás esetén.

Példák:
1. Van a számlán 18.772 Ft. Ez nem éri el a 28.500-at, tehát nem lehet hozzányúlni.
2. Van a számlán 62.324 Ft. Ebből levonható (62324 - 28500) / 2 = 16912 Ft, marad a számlán 45412 Ft.
3. Van a számlán 649.726 Ft. Levonható (649726 - 114000) + (114000- 28500) / 2 = 578476 Ft, marad a számlán 71500 Ft. Megjegyzem, ha a számlaegyenleg bármennyivel is nagyobb 114000 forintnál, mindig 71500 Ft marad a számlán, tehát a képlet lehet ez is: levonható: SZÁMLAEGYENLEG - 71500 Ft.

A fenti számítás nem mutatja, hogyan kell gyerektartás esetén számolni. Egyébként ötödikes számtan.

Tudni kell továbbá, hogy ha hitelkeret is tartozik a számlához, a bank a fenti számítást úgy köteles alkalmazni, hogy a hitelkeretet is pozitív számlaegyenlegnek tekinti. Erre szokták reklamálni, hogy még a mentes részt is levonták, ezért a számlaegyenleg "átment mínuszba", hogyan lehetséges ez? Hát így.

Továbbá a fenti számítást a bank által több szerződés alapján kezelt, adóst megillető együttes összegre kell alkalmazni, tehát ha valakinek több számlája van ugyanannál a banknál, azok egyenlegét össze kell adni, és azt követően kell a levonást elvégezni.

Ha az inkasszó-követelés összege magasabb a számlaegyenlegnél, akkor a fennmaradó követelés kielégítéséig, de maximum az inkasszó kiadásától számított 35. napig sorbaállítják a követelést, és valahányszor pénz érkezik a számlára, az új egyenlegnek megfelelően elvégzik az újabb levonást. Erre szokták egyesek írni, hogy "zárolták" a számláját, és hogy ez micsoda dolog. Igen, így is lehet fogalmazni.

Mindezen szabályok betartása a bank felelőssége, tehát ha valami baja van az adósnak, a végrehajtó nem tehet érte semmit, illetve az adós sem tehet semmit a végrehajtó ellen. Továbbá a fórum sem tud segíteni azon túl, hogy időnként újra és újra elmagyarázza a szabályt, amit egyszerű visszaolvasással is meg lehetne ismerni.

2gyerekesanyuka # 2014.06.27. 13:47

Üdvözlöm!
Nekem volna egy olyan kérdésem hogy mit tehetek abban az estben , ha a párommal közös bankszámlánk van ahol én csak társtulajdonos vagyok. A végrehajtó inkasszót tett a számlára (216000 ft) amely tartozás csak az övé. Nekem a családi potlékom és a gyesem azaz 52000 ft arra a számlára érkezik. Ilyenkor mit tehetek? Péntek van jövőhét szerdán utalják a gyest és a családit. Meg tudom még kapni? És a számlánkon nem volt semennyi pénz. Kérném mielőbbi válaszát. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.27. 15:03

Ilyenkor mit tehetek?
Már megtettél mindent, amit tehettél.

2gyerekesanyuka # 2014.06.28. 10:21

Sziasztok!
Valaki tudna estleg bővebb információt adni. Mert az előző hozzászólás nem segített túl sokat! Köszönöm!

kovy-001 # 2014.07.18. 08:00
az lenne a kérdésem, hogyálláskeresési járadék megy a számlámra de a végrehajtó inkasszót tett a számlámra, eddig a fizumból rendesen ment az összeg de sajna munkanélkül maradtam. a banknál megkérdeztem ők hivatkotak a 2009 . évi LXXXV törvényre hogy helyesen jártak el. én hivatkoztam a 1994.évi LIII.törvény 72. és 74. § -ára ami rendelkezik a végrehajtás alá eső jövedelmekről.
  • ebben az esetben kinek van igaza?
köszönettel
gerbera317 # 2014.07.18. 10:24

kinek van igaza?

A banknak. Te a IV. fejezetbeli 72. és 74. §-ra hivatkozol, míg ő a hatósági átutalási megbízást az V. fejezetbeli 82/A. § alapján kapta.

wizesg # 2014.08.05. 11:19

Ügyfelem nem fizette be az ÁFÁt határidőre, két nap múlva a NAV leemelte inkasszóval. - Kevesebbet mert túlfizetése volt.

Úabban már + 5ezret is kell fizetni ha inkasszóznak.

Érdeklődnék, megteheti -e jogerős határozat nélkül, vagy ha igen, hány nap a türelmi idő határozat nélkül.

Ha másnap megteheti akkor mi értelme van a késedelmi kamatnak, lévén az a szankció a késedelmes fizetésre.

Választ előre is megköszönve
wizes.

wizesg # 2014.08.05. 11:42

Apeh honlapon ezt találtam :

" Ha az esedékességig a kötelezettséget az adózó nem fizette meg, rövid időn belül számíthat inkasszóra, mivel az adóhatóság előzetes értesítés nélkül kezdi meg a végrehajtást, amelyre a hatályban lévő jogszabályi előírások feljogosítják. Végrehajtást kizáró tényező a fizetési könnyítés iránti kérelem, átvezetés, önrevízió, stb. "

de ez valahogy nem ok, mert mi az hogy rövid idő!
A törvénynek rendelkznie kell, hány nap a türelmi idő!

Mi jogosítja fel az értesítés nélküli inkasszóra?

Sherlock # 2014.08.05. 11:45

Be kell látnod, túl sok értelme nem lenne szólni arról, hogy meddig tüntesse el a lóvét a számlájáról és intézkedjen arról, hogy máshova kapja. De milyen ügyfeled van neked, hogy itt kérdezel ilyeneket? Ugye nem adótanácsadó/könyvelő vagy?

wizesg # 2014.08.05. 11:52

Azt kérdeztem, mennyi a türelmi idő!

Ha nem tudod, nem kell oberkodni!

gerbera317 # 2014.08.05. 12:18

Az adóigazgatási eljárásban végrehajtható okirat többek között a fizetendő adót tartalmazó bevallás. Tehát nem kell jogerős határozatnak születnie ilyenkor. Továbbá az okirat végrehajthatóságához külön intézkedésre (záradékolás, végrehajtási lap kiállítása stb.) nincs szükség. Ez azt jelenti, hogy a határidő leteltének már akár a másnapján is inkasszózhat az adóhatóság, ha akad olyan adóvégrehajtó, aki ennyire naprakész. A te ügyfeled ügyében akadt. Figyu, ne legyen már ekkora arcod!