szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Lanyka # 2008.08.04. 18:33

Sziasztok!
Szeptemberben megyek közig-alkotmány-munka-Eu részből szakvizsgázni. Ez az első rész és már most nagyon parázok.
Esetleg tudna valaki küldeni EU-ból valami használható és tanulható rövidebb terjedelmű anyagot?
Mail címem: lany27@citromail.hu
Előre is nagyon-nagyon köszönöm.
Sziasztok.
Edo

virag22 # 2008.07.07. 08:03

Sziasztok!

C-ből megyek vizsgázni és ehhez minden anyagot szívesen fogadnék, a rövidített eu-s anyagnak is örülnék.
Mindenkinek előre is köszönöm a segítséget!
e-mail címem:
22virag@citromail.hu

Zs.F. # 2008.06.19. 08:51

szevasztok! eddig a büntis, meg a polgáris részen voltam, de hála Istennek, eljött a 3. vizsgára jelentkezés ideje is.
Kérdéseim: miből érdemes készülni, mire mennyi idő kell, és milyen mélységben? Vannak-e esetleg kidolgozott anyagok valahol? Köszi a segítséget, kellemes nyarat mindenkinek!

szebe # 2008.06.13. 08:57

Szóbeli:
Legfelsőbb Bíróságon 263-as szoba.
Rengeteg apró részletekbe menő kérdés és fiktív jogesetek. Nem emléxem mindenre de a lényeget leírom.

Emberi élehez való jog, azon belül az euthanázia és a hozzá kapcsolódó AB döntés.Önrendelkezési jog terjedelme.
ÁSZ feladatai, ellenőrzési jogköre, illetve 3 évvel ezelőtt milyen fontos változás történt a jogkörében (a közpénzek felhasználását gazdasági társaságok szintjéig ellenőrizheti).
Ket: Szakhatóságokról mindent, hova kell beírni a határozatba a szakhat.figyelembevételét a döntés során (rendelkező részben megemlítem, indoklásban kifejtem, ez változás az Áe-hez képest), hova kell beíni ha feltételeket szab a határozat (ez is rendelkező rész).Milyen esetben van kivétel az általános ügyintézési határidő alól (90 nap Környezetv.).
Önkormányzat, polgármesteri hivatal önkormányzati hatósági és államigazgatási feladatok, kiadmányozás rendje, megyei jogú város kerületi hivatala.

Sorolja fel az Eu legfőbb intézményeit és mondjon egy hozzá legjobban hasonlító szervet a magyar jogrendszerben. Melyik hol működik? Frankovich ügy és jelentősége. Emberi jogok kialakulása és védelme EU-n belül. Eu Alkotmány és Lisszaboni Szerződés. Magyar bortermelők bort exportálnak Svédországba, ahol tilos a szeszesital reklámozása. Mit gondolok erről, hogyan érvelnék ezzel szemben vagy mellett ( az áruk szabad mozgását és a közerkölcs korlátozó szerepét kellett összevetnem).

A munkaviszonnyal kapcsolatos jogforrások. Kollektív szerződés eltérései Mt-hez képest. Mi minűsül rendkívüli munkavégzésnek. Munkaerő kölcsönzésről részletesen. Kártérítés mértékéről.
Valaki katasztrófában megsérül, nincs biztosítása, milyen ellátásokra jogosult.
Hozzátartozói nyugellátások azon belül szülői nyugdíj részletesen.

Jó pihenést mindenkinek!

szebe # 2008.06.12. 15:09

Sziasztok!
Írásbeli: Újszülöttet találnak győri bencés kolostorban. A gyermek 18 éves korában előkerülnek a szülők, akik a területi elvet alkalmazó Venezuela állampolgárai. Elemezze a gyermek állampolgársági helyzetét 18 éves kora előtt és után. Milyen lehetőségei vannak.
Lényeg, hogy a gyermek valószínűleg 1990-ben született, így az akkor alkalmazandó 1957. évi V. tv. 2.§-át kell segítségül hívni, mely szerint ellenkező bizonyításáig magyar állampolgárnak kell tekinteni a Magyarországon talált gyermeket (kisegítő elv). Azonban 18 éves korában már az új 1993. évi LV. tv-t kell alkalmazni, ha nem szerezte meg a magyar vagy a szülők szerinti állampolgárságot és a KE-höz 19 éves koráig intézett nyilatkozattal megszerezheti az állampolgárságot.

Ha nem lett volna nálam a régi tv akkor nem tudtam volna jó választ adni. Tehát érdemes minden jogszabályt és feleslegesnek tűnű jogforrást bevinni ami fel van sorolva akár hatályos akár nem.
A szóbelit később írom le.

kiscsillag12 # 2008.06.03. 20:29

Sziasztok!

C-n a kérdéseim voltak:

  • TB: hozzátartozói nyugellátások felsorolása;
  • Munka: próbaidő szabályozásának összehasonlítása az Mt-ben, a Kjt.-ben, a Ktv.-ben - hasonlóságok, eltérések; mikor nincs a köztisztviselőnél próbaidő (áthelyezés)
  • Alkotmány-Közig: egyesülési jog (minden), mit tehet a képviselő testület a sorozatosan jsz-sértő polgmest-el? (képviselő testületi döntést követően bírósághoz fordulhat)
  • EU: uniós polgárság-állampolgárság összehasonlítása, hasonlóságok, különbségek; Európai Ombudsman és a nemzeti ombudsman összehasonlítása; Tanács (összetétele, szerepe ma), a legfontosabb döntéshozatali eljárás ma

Nagyon kedvesek voltak velem, nem húzták az időt, és ami nem ment olyan nagyon, azt nem erőltették, tovább lapoztak... és tényleg jó jegyeket adtak!

Ja írásbeli: munkajog (csak ajánlani tudom annak aki közjogból megy először, elég belátható az anyag, és külön van a TB-től!!!),jogeset:
XY munkavállaló adott évben a számára utasított 200 óra rendkívüli munkából már 120 órát ledolgozott. 2006. június 9-től egyedül neveli a 9 hónapos gyerekét, erről tud a munkáltató. A főnök utasítja, hogy a hátralévő 80 óra rkívüli munkát aug-szept-okt hónapokban kellene ledolgozni. Mit ír XY a főnöknek?
(munkaidő szabályai + rkívüli munkavégzés)
:D

Mindenkinek sok sikert, remélem, segítettem a kérdésekkel!

shiiva # 2008.06.02. 11:53

mindig látom, milyen sokakat érdekel a Cartesio-ügy a vizsgára, íme egy kis jogiforumos cikk róla: http://www.jogiforum.hu/hirek/17810

szebe # 2008.05.30. 23:08

Kedves lewho!
Sokat segítettél, köszönöm.
B.

lewho # 2008.05.29. 14:39

Üdvözletem mindenkinek!

Sikerült az első vizsgám, megvan a C!

Írásbeli kérdések:

/4-en ültünk össze, mindenkinek 1 kérdése volt/

  • Zsinatos,egyházas kérdés, mi van akkor ha az egyház törvényét sértve történik XY megválasztása, milyen állami jogorvoslat van?

Válasz: semmilyen, állam és egyház szétválasztva müxik, állami kényszer nem vehető igénybe egyházi szabály érvényesítésére.

  • Állampolg. XY osztrák áp, apja ismeretlen, anyja osztrák. 2004-ben a bíróság megállapítja, hogy ki az apa, magyar állampolgár. 2003-ban XY-nak született egy gyereke. Miylen állampolgárságú XY és gyereke, mikortól?

Válasznak azt írtuk, hogy születésre visszamenőlegesen kettős áp-ok.

  • Párt gyűlésén kizárják XY-t, vele rögtön közlik is a döntés. XY jó két hónappal később keresetet ad be, arra hivatkozik, hogy 3-4 hétig külföldön volt, és nem tudott a jogi képviselőjével konzultálni, így nem ismerte fel a kizárás jogtalan voltát.

Hogy dönt a bíróság?

Válasznak azt írtuk, hogy idézés kibocsátása nélkül elzavarja a fenébe.

  • az utolsó kérdés Ket-es volt, arra volt kihegyezve, hogy felügyeleti intézkedésként nem lehet viszavonni a közig.hat-ot, ha jóhiszeműen szerzet és gyakorolt jogot sértene.

Szóbelin nagyon rendesek voltak, mondjuk alkotmányból a költségvetési tv "elkészültét" kérdezték, nem is ment:), de meglepően jó jegyeket adtak. A végén hozzátették, hogy "mindenre csak röviden választoltam, de hát jókat mondtam."

Ennyi. Tanulni, nem betojni, tanulni, és olvasgatni a gyakori kérdéseket, mert visszaköszönnek!!!!

Kakuszi # 2008.05.26. 19:27

sziasztok,
én 9-én megyek írni munkából, 12-én c-ből szóbeli. jön valaki arra a napra? esetleg meg tudná nekem valaki küldeni a rövidített anyagot eu-ból, mert számomra az a mumus, és még nem kezdtem a tanulásához. Előre is köszönöm bárki segítségét. zlala@freemail.hu

kiscsillag12 # 2008.05.21. 11:44

Sziasztok!

Aki ma ment szóbelire C-ből: mik a tapasztalatok/ kérdések?

Várom válaszotokat, remélem, hogy sikeres volt a mai nap!

Üdv!

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.05.20. 07:19

aki már túl van rajta, tudna pár jellemző kérdést mondani alkotmányjogból?

vivi1111 # 2008.05.18. 17:49

köszi szépen:)

nem ellenőrzik abszolút.

kiscsillag12 # 2008.05.18. 16:43

Ok, majd csüt jelentkezem...nagy kalappal neked is péntekre! :)

kiscsillag12 # 2008.05.18. 16:34

Csütörtökön szóbelizem.

Az írásbelire bevihatő anyagokat mennyire ellenőrzik?

vivi1111 # 2008.05.18. 16:24

szia Kiscsillag,

köszi a válszt.

én nem írok, nekem ez a második vizsgám. pénteken megyek szóbelire.
Te mikor szóbelizel?

ui: az írásbeli miatt ne aggódj, ott nagy baj nem lehet. ha nem is sikerül jól, szóbelin lehet javítani a választ. de többnyire nem nehezek a feladatok.

érdemes olyanok mellé ülni, akik szintén munkajogból írnak. menj oda kicsit hamarabb, hogy jó helyed legyen (már ha nem szeretsz az első sorban ülni). fél 8-tól lehet bemenni, olyan 8-negyed 9ig érdmes odaérni.

kalappal! :)

kiscsillag12 # 2008.05.18. 14:28

Sziasztok!
Megy vki 19-én írni Munkajogból?

kiscsillag12 # 2008.05.18. 13:14

Kedves Vivi1111!

Szerintem Cartesio ügyben nincs még döntés - utána kerestem a neten, kevés sikerrel... utolsó infó 2007 júliusban tárgyalás.

Írok is. Munkából. Te is írsz?
Mikor leszel szóbelin?

Üdv!

vivi1111 # 2008.05.16. 22:26

senki semmit a cartesio-üggyel kapcsolatban feltett kérdésemre? :(

kezd picit sürgetővé válni...

lewho # 2008.05.16. 18:54

Május 26-án jön vki C-ból írásbelizni?

lewho # 2008.05.16. 18:29

Sziasztok parás jogászok!

Írjatok meg légyszíves, hogy alk-közig írásbelin milyen feladatok voltak?

Egyáltalán hány feladat szokott lenni A 9-13 óráig?

Köszönöm.

vivi1111 # 2008.05.16. 07:37

Kiscsillag, nincs mit! :)

Azt tudja valaki, hogy van-e már döntés a Cartesio-ügyben? Ha igen, hol lehet utánaolvasni?

Köszönöm előre is.
Vivi

Ui: Kiscsillag, írsz is vagy csak szóbelizel?

kiscsillag12 # 2008.05.16. 06:36

Köszönöm szépen vivi1111!

Kedves Mindenki!

Lehet, hogy ismert, találtam egy - a magyar ügyeket bemutató - linket, amelyet közreadok:

http://magicafe.hu/…_g_el_tt.pdf

Jó felkészülést, és kitartás!

vivi1111 # 2008.05.15. 17:05

szia Kiscsillag,

ha ez segítség:

"Az Európai Bíróság a Lyckeskog-ügyben kimondta, hogy egy nemzeti fellebviteli bíróság határozatának - amelyet a felek megtámadhatnak a legfelsőbb bíróság előtt - kibocsátója nem az EK 234. cikk (3) bekezdése szerinti olyan bíróság, amelynek határozata ellen a nemzeti jog értelmében nincs jogorvoslati lehetőség.

Az a körülmény, hogy az ilyen kifogások érdemi elbírálásának feltétele a legfelősőbb bíróság részéről annak előzetes elfogadhatóvá nyilvánítása, nem fosztja meg a feleket a jogorvoslat lehetőségétől."

Novissima (Dr Jeney-Dr Kende-Dr Lövenberg: EU szakvizsga könyv, 232. oldal)

kiscsillag12 # 2008.05.15. 14:04

Sziasztok!

Az alábbi linken többnyire magyarul megtalálhatók a jogesetek: „http://curia.europa.eu/…-bin/form.pl?…

Persze nem mindegyik (sajn), így pl. nem találom a Lyckeskog ügyet - (C/57 tétel) - erről valaki tudna valamilyen felvilágosítással szolgálni?

Elég rossz azért, hogy az EU-s részhez nincs hatályos anyag, időpocsékolás tényleg, hogy azzal töltöm a hátralévő pár napot, hogy összevadászom az EU-s anyagot... (jövő héten megyek).

Kitartás mindenkinek és köszönöm a segítséget!!
Anita