banki tartozás


gerbera317 # 2023.10.29. 07:34

:-)
Mondjuk, amit át lehetett írni, azt a telefon át is írta, mindjárt kétszer is, de a lényeg megmaradt. Igen, valóban nem nyelvtani, hanem elvi hozzászólás volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.29. 07:15

Nyelvtannáci. :)
Nem, nem. Ez a kijavítás nem nyelvi, hanem jogi, erkölcsi jellegű volt. :)

Majordomus # 2023.10.28. 20:05

Fogalmazni tudni kell...

drbjozsef # 2023.10.28. 18:42

jóvan, jóvan.
Nyelvtannáci. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.28. 17:28

:)

Micsoda finom distintio!

gerbera317 # 2023.10.28. 14:57

megállapodtatok, hogy kifizeted a tőkét részletekben, ha elengedik a kamatokat
Ilyen biztos, hogy nem volt. Legfeljebb az, hogy az, hogy ha kifizeti a tőkét, elengedik a kamatot.

gerbera317 # 2023.10.28. 14:13

megállapodtatok, hogy kifizeted a tőkét részletekben, ha elengedik a kamatokat
Ilyen biztos, hogy nem volt. Legfeljebb az, hogy az, hogy ha kifizeti a tőkét, elengedik a kamatot.

drbjozsef # 2023.10.28. 13:01

Szóval biztos vagyok az igazamban, de hogyan bizonyítsam?
Hát ez sajnos nem jogi kérdés, a "hogyan".

Írd meg nekik nagy bátran, hogy 2018-ban megállapodtatok, hogy kifizeted a tőkét részletekben, ha elengedik a kamatokat, aztán meglátod mit válaszolnak.
Az is lehet, hogy mégis te tévedsz, de akár az is, hogy ha egyszer, akár egy napot is késtél a befizetéssel, akkor megszűnt a megállapodás. Mert az csak akkor jár, ha PONTOSAN aszerint fizetsz.

zsanna # 2023.10.27. 14:26

Kedves válaszolók!
Kutakodtam, és megtaláltam az e-mail levelezésemben egy 2018-ban elküldött kérelmet. A válaszlevelet nem találtam meg (biztosan postán jött), de a mostani kimutatásban az látszik, hogy befizettem havi rendszerességgel 19*18 ezer forintot, majd végül 13858 forintot, ami azt az összeget adja ki (a tőkét), aminek a kifizetését kértem és vállaltam, és akkor ha így fizettem, az azért volt, mert engedték is. Ezek szerint jól emlékeztem, hogy kifizettem már, de akkor a kimutatásban miért van aktuális tartozásként 355858 tőke, 8729 ügyleti kamat, 738933 késedelmi kamat?
Tudom, meg kellene találnom az akkori megállapodást, de esélytelen, azóta kétszer is költöztem. Szóval biztos vagyok az igazamban, de hogyan bizonyítsam?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.27. 08:29

Ha van más tartozásod, és az összes több, mint 2 millió, akkor meg lehet vizsgálni a magáncsőd lehetőségét.

drbjozsef # 2023.10.27. 04:36

zsanna,

Mivel 2020-ban még fizetted, ezért nem évült el.
Tehát végrehajtható, ezért vagy elkezded fizetni, mondjuk 4x akkora összegben, mint eddig, különben a kamat sose fogy el (arra fogják elsőre elszámolni, és nem csökken a tőketartozásod soha, ha keveset fizetsz), vagy megpróbálsz velük egyeztetni. Kérhetsz további részletfizetést, hosszabb időre, vagy elengedést, ha egy összegben ki tudod mondjuk fizetni a felét.
Vagy megpróbálsz még lapítani két+ évet, hátha elévül. Bár ez sem biztos, lehet 5+ évet kellene, mert a 2006-os tartoztásra még a régi Ptk. vonatkozik, aszerint a fizetési felszólítás megszakítja az elévülést, és vannak olyan értelmezések, hogy az egyenlegközlő levél, ha az tartozást mutat ki, akkor az egyben fizetési felszólításnak minősül, hiába nem írják bele, hogy "hé fizessé má!". Tértis volt ez a levél? Ha csak sima postai, akkor nem szakította meg az elévülésedet.

Majordomus # 2023.10.26. 19:48

Most már felhívtad magadra a figyelmet tehát várható valami. Egyezz meg velük alacsonyabb összegben és részletekben.....

zsanna # 2023.10.26. 16:40

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat. Az eredeti tartozás 2006-os. A volt férjem nem fizette, megtaláltak engem. Tény, hogy amikor tudtam, fizettem, amikor olyan helyzetben voltam, nem. Sajnos tényleg azt hittem, ez már nincs, mert kaptam lezáró levelet, de az másik volt. :( Úgyhogy valóban többéves kamat lehet rajta. Ezért nem szólnak? Hogy többszörösét tudják adott esetben behajtani???
A kérdésem még mindig az, hogy próbáljak-e megállapodni valami kisebb összegben (úgy tudom a Faktoringnál van erre esély), vagy várjak, hogy ők lépnek-e és mit. Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.26. 15:18

Tőke: 379 146, kamat: 738 933
Az nem kétévi kamat.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.26. 15:18

De a követeléskezelőnél sem?
De. Ők időnként megpróbálják. Általában azzal a fordulattal, hogy "lejárt ügyleti kamat", és a lejárattól kezdve arra is késedelmi kamat. De nincs jogalapja. Helyesen úgy kell számolni, hogy a késedelmi kamat vagy a kamatrátát emeli meg, vagy az ügyleti kamat helyébe lép. (Ez a szerződésből kiderül, a lényeg, hogy a késedelmi kamat mindig magasabb, mint az ügyleti.)
A tőke - ha forintelszámolású az a kölcsön - nem nőhet. Kamatja pedig csak a tőkének van.

zsanna # 2023.10.26. 15:04

"A triplázás már erős túlzás. Valószínűleg a kérdező hallgat el más, lényeges körülményt."
Tőke: 379 146, kamat: 738 933
Sima bedobós levél volt.

drbjozsef # 2023.10.26. 13:29

Hogy a végrehajtásban nincs, az rendben. De a követeléskezelőnél sem? Tartozol X forinttal, nem fizetsz, kamatozik, és nem számolják rá a évekkel később se az egészre? Értem.

Valszeg a kérdezőnél is valamilyen költséget dobott rá akkor a faktor. Vagy félreért valamit, ami még valószínűbb.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.26. 11:36

Nincs kamatos kamat.

drbjozsef # 2023.10.26. 09:04

Vagy feltételezed, hogy a követeléskezelő nem kamatos kamatot számol, csak az alaptartozásra a 40%-ot minden évben? Úgy lehet.

drbjozsef # 2023.10.26. 09:02

(380.000 × 1,4 × 1,4 × 1,4 = 1,043 millió. Az már majdnem 1,14 millió, ami a triplája. De tényszerűen persze tényleg nem annyi.)

gerbera317 # 2023.10.26. 08:26

Az pont megháromszorozza három év alatt
Inkább csak megduplázza, plusz egy kis aprópénz. A triplázás már erős túlzás. Valószínűleg a kérdező hallgat el más, lényeges körülményt.

drbjozsef # 2023.10.26. 04:06

Hát ez még nem évült el.
Ha nem tértisen kaptad a levelet, és te nem ismerted még el a tartozásodat, nem kértél részletfizetést vagy egyebet, akkor még két évig a sikerül lapítanod, akkor _esetleg_ elévülhet a követelés.
Ha végrehajtásba adják, na akkor fog csak még többszöröződni a költségekkel...

drbjozsef # 2023.10.26. 04:02

A kamat önmagában nem háromszorozhatja meg a tartozást.

Hogy a viharba ne.
Késedelmes fizetés esetén egy csomó hiteltípusnál 35-40% a késedelmi kamat. Az pont megháromszorozza három év alatt (kamatos kamat, ugye).

Majordomus # 2023.10.25. 20:00

Hát a tartozás akkor telik le,amikor erről a papírt megkapod.

A hitelről minimum egy elszámolást kellett volna kérned.

Próbálj meg egyezkedni velük.

A kamat önmagában nem háromszorozhatja meg a tartozást.

Olvasd el a hitelszerződést.....

zsanna # 2023.10.25. 15:13

Kedves Hozzáértők!
Egy jogi ügy miatt kimutatást kellett kérnem az OTP Faktoringtól a korábbi befizetéseimről. A levélben szembesültem azzal, hogy 2020. augusztusban fizettem utoljára, és akkor maradt még 380 ezer forint tartozás (én úgy tudtam, hogy elfogyott). A mostani egyenleg 1 millió 100 ezer forint (rápakoltak egy csomó kamatot). Fizetési felszólítást ezidáig nem küldtek és most sem, csak a kimutatást, amit kértem.
Mit tudok tenni? Gondolom, most sajnos felhívtam magamra a figyelmet, de nem szeretnék ennyi pénzt kifizetni. :( Köszönöm, ha valaki tud valami megoldást javasolni!