végrehajtás kérdések


detti789 # 2024.07.25. 15:23

gerbera, nagyon szépen köszönöm a tájékoztatást.

Ha esetleg addig ezt elajándékozza/eladja/felgyújtja/elkártyázza/szublimáltatja, akkor ez a bíróságon fedezet elvonásként megtámadható esetleg?

gerbera317 # 2024.07.25. 15:00

100 ezer Ft az elrendelés illetéke. A végrehajtónak meg kell előlegezni 80 ezer Ft-ot, és behajthatatlanság esetén mégegyszer ennyit meg kell fizetni. Meg kell oldani okosba: Ha félmilliót ér az autója, akkor 500 ezer behajtására kell megindítani a végrehajtást. Persze, jogfenntartással, tehát, hogy később, ha vérszemet kaptál ennek a sikerén, akkor további végrehajtást kérhess.
500 ezernek az illetéke nemtommennyi, talán 15 ezer. a költésgelőleg 25 ezerből megvan, és behajthatatlanság esetén alig kell ráfizetni.

detti789 # 2024.07.25. 14:44

Folytatva a végrehajtási kérdésemet és megköszönve az eddigi segítséget:

  • Egy 10 milliós jogerőre emelkedett bírósági döntés esetén ha az adós nem fizet, akkor kb nekem milyen költség lenne megbízni egy végrehajtót?
  • Sajnos semmi esélyt nem látok amúgy a behajtásra, egy kb 500.000 ft-ot érő autója van (amíg el nem ajándékozza) és egy szintén elajándékozott ingatlanja....

marad gondolom a munkabér...

drbjozsef # 2024.07.25. 05:48

eulimen,

esetleg arra gondol, hogy a családi kedvezményben nem csak az adókedvezményt, de a járulékkedvezmény egy részét is érvényesítették (ami a munkavállalói járulékokból megy).

eulimen # 2024.07.24. 12:16

@Tomi
Állítólag a munkáltató a járulékokhoz is hozzányúlt.
Állítólag? A NAV portálján a járulékadataidat is le tudod kérdezni, amit össze tudsz vetni a munkáltatói járulékigazolással (amit az M30 mellé adtak). Az viszont roppant furcsa lenne, ha a munkáltatói járulékhiányt a munkavállalón vasalná be a nav...
Kiderült már, milyen adónemben, mely évről van végső soron 85e Ft elmaradásod?

drbjozsef # 2024.07.23. 13:11

Ez nem végrehajtási kérdés, és nem túl szerencsés ugyanazt több topikban megkérdezni.

Mike73 # 2024.07.23. 12:18

Üdvözlök mindenkit!Az lenne a kérdésem, hogyan tudok lekerülni KHR listáról. Adóstársként volt egy felmondott hitel, ami idén júniusban elévült. Végrehajtás nem történt! Kérhetem-e azt és kitől, hogy le vegyen a KHR listáról?
Válaszokat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2024.07.23. 10:16

detti789,

Sehogy, az autónak (is) csak a tulajdonjoga foglalható.

gerbera317 # 2024.07.23. 10:08

Annyit még tegyünk hozzá, hogy a részletfizetés engedélyezése egy nem létező, pontosabban egy logikailag nem értelmezhető fogalom. Mert az adós nem akadályozható meg abban, hogy bármekkora összeget bármikor, akár rendszeresen vagy rendszertelenül megfizessen; és ebből következik, hogy akkor erre engedélyt sem kell kérnie, de végső soron ilyen tartalmú engedély sem adható rá.
Amikor részletfizetés engedélyezéséről beszélünk, akkor ténylegesen a végrehajtás szünetelésének megállapításáról van szó. Arról, hogy a végrehajtás szünetel (tehát további végrehajtási cselekmények nem történnek) mindaddig, amíg az adós a vállalt részletfizetési kötelezettségének rendben, teljes mértékben és kihagyások nélkül eleget tesz. Ennek előfeltétele azonban, hogy az adós biztosítékot szolgáltasson, illetve, hogy a végrehajtó kényszer alkalmazásával biztosítékot szerezzen az adóstól.

detti789 # 2024.07.23. 09:29

papinianus, köszönöm szépen a rengeteg segítséget!

detti789 # 2024.07.23. 09:24

Illetve mégegy kérdés: Ha egy gépkocsinak az adós üzembentartója, de nem tulajdonosa, akkor az jogilag végrehajtás esetén hogyan értelmezhető?

papinianus88 # 2024.07.23. 09:14

A végrehajtóval még tud egyezkedni az adós, pl. részletfizetéssel, vagy azonnal foglal?

Foglal is, és kérheti a részletfizetést. Sőt a Vht. 52/A. §-a alapján a részlet mértéke bármennyi lehet, akár 500 - Ft. is. Azonban a végrehajtást kérő a jegyzőkönyv kézhezvételétől számított 15 napon belül írásban értesítheti a végrehajtót arról, hogy nem ért egyet a részletfizetés tartalmával, és a részletfizetés tartalmára, a részlet összegére is javaslatot tehet, valamint további biztosítékot kérhet az adóstól a teljesítésre. Ilyenkor vagy az általa javasolt "futamidőre", vagy az 52/A. § (5) b-c) pontokban rögzített "lépcsőt" kell alkalmaznia a részlet megállapításához (12/24 havi részlet, és kérhet egyéb részteljesítést a nyilatkozata alapján)

Előzetesen gondolom semmilyen értesítést nem kap az adós, már csak a foglalás tényéről?

A végrehajtható okiratot kézbesíteni kell az adós részére, de nem feltétele az átvétel az eljárási cselekmények foganatosítására. Ahogyan említettem csak a letiltásra vonatkozik törvényi határidő.

detti789 # 2024.07.23. 09:07

Köszönöm szépen a váaszokat, igazán hasznosak.

A végrehajtóval még tud egyezkedni az adós, pl. részletfizetéssel, vagy azonnal foglal?

Előzetesen gondolom semmilyen értesítést nem kap az adós, már csak a foglalás tényéről?

papinianus88 # 2024.07.23. 07:20

detti789

Amennyiben tudod az ingatlan konkrét adatait (helyrajzi szám) A Vht. 138 § (1) bek szerint ha a végrehajtható okirat tartalmazza az ingatlan adatait, a végrehajtó a végrehajtási költség megelőlegezését – ideértve az ingatlan-nyilvántartási eljárás igazgatási szolgáltatási díjának a megfizetését – követő 3 munkanapon belül lefoglalja az ingatlant. Ha a végrehajtást kérő a végrehajtási kérelemben úgy rendelkezett, hogy az adós ingatlanát is vonják végrehajtás alá, vagy az adós ingatlanának végrehajtás alá vonását nem zárta ki, de a végrehajtási kérelemben az ingatlan adatait nem jelölte meg, a végrehajtó a végrehajtási költség előlegezését és az ingatlan adatainak beszerzését, valamint az ingatlan-nyilvántartási eljárás igazgatási szolgáltatási díjának a megfizetését követő 3 munkanapon belül intézkedik az ingatlan lefoglalása iránt.

Nyilván az ingatlan végrehajtási joggal terhelése érzékenyen érinti az adóst, nehezen értik meg a lefoglalás-értékesítés közötti jelentős differenciát. Amúgy ha az adós bárhol fellelhető vagyontárgyaira kéred a végrehajtás foganatosítását, akkor az adatszolgáltatás eléggé gyors. Vht. 47. § (3) bek. szerint a nyilvántartó hatóságok a végrehajtó megkeresésének 8 napon belül megküldik az adatot. Eljárásjogi határidő csak a letiltásra vonatkozik, a végrehajtható okirat kézbesítésétől számított 15 napon belül nem fizette meg a tartozását, akkor a letiltással az adós munkabérét lefoglalja. A banki válaszok előbb megérkeznek, így a hatósági átutalási megbízás, akár gépjármű foglalás is előbb foganatosítható, hiszen a Vht. 52/A. §-a szerint is az adósnak akkor van lehetősége részletet kérelmezni, amennyiben teljesít, a végrehajtó intézkedett a vagyontárgyak felkutatása és lefoglalása iránt.

A lényeg, a költségelőleg felhívásban konkretizált összeget gyorsan fizesd meg, és akkor megindul ténylegesen az eljárás.

gerbera317 # 2024.07.23. 07:04

Ha a költésgelőlegezéssel egyidejűleg kéred a végrehajtót, hogy gyorsan foglaljon le mindent, ami az adósé, és még fel is hívod a figyelmét arra, hogy hol vannak ingatlanai, milyen autóval jár, meg hogy van 3 cége, akkor sokkal hatékonyabbá tudod tenni a munkáját, mint azzal, hogy hallgatsz, és csak utólag szólalsz fel, hogy az elajándékozott családi házat miért nem foglalta le még időben.

detti789 # 2024.07.23. 06:10

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni hogy vajon egy végrehajtó milyen "gyorsan" dolgozik?
Ha végrehajtást indítok, akkor az indítás napján nézik meg hogy az adott személynek milyen vagyontárgya(i) vannak?
Mi van ha pár nap alatt ezeket mind átiratja a nevéről?
A végrehajtó még "egyezkedik", vagy foglal azonnal?

Bocsánat, teljesen tudatlan vagyok...

Tomi28258885588 # 2024.07.22. 13:53

432000 helyett 85000,Ft-ot kell visszafizetni. Állítólag a munkáltató a járulékokhoz is hozzányúlt. Le adózom az egész évet erre még vissza kell fizetnem.

eulimen # 2024.07.21. 19:44

@Tomi
Amíg te magad ki nem deríted, honnan ered a tartozás, mi nem fogunk tudni segíteni. Itt böngéssz egy kicsit, aztán szólj, ha megtaláltad, melyik adóév melyik adónemének elmaradásaiból jött össze
https://ugyfelportal.nav.gov.hu/

  • egyéb végrehajtható köztartozások
  • adószámla
  • további ügyintézés -> pótléklevezezés (ezt érdemes több adóévre visszamenőleg lekérdezni)
Tomi28258885588 # 2024.07.21. 17:35

Egyébként 1 hónapja kaptam meg a felszólítást hogy fizessem meg az 432000Ft,-os személyi jövedelemadó tartozásomat nyilván nem tudtam menni mert nem volt meg a régi munkáltatómtól a leszámolási papírok.

Most csütörtökön kaptam még egy levelet a NAV-tól abban már csak az áll hogy végre hajtás alatt vagyok. Nincs feltüntetve hogy milyen tartozás miatt. Péntekre inkaszoztak nem tudtam bemenni pénteken sem mert dolgoztam és pont pénteken kaptam meg délután a régi munkáltatómtól a papírokat. Na most én összehasonlítottam a felszólító levél ügyiratszámát a pénteken kapott levèllel és ugyan az a ügyiratszám. Ebből gondolom hogy az adótartozás . Soha nem volt semmilyen tartozásom senki felé .. Alkalmazotti jogviszonyban dolgoztam mindig.

Tomi28258885588 # 2024.07.21. 17:21

Eulimen
Az utóbbi 5 évben gyári munkás voltam soha nem volt köztartozásom nincsenek hiteleim nincsenek bírságaim .
Bocsánat hozzászólásaimnál elírtam, nem 532000Ft hanem 432000Ft a tartozásom átnéztem mindent. Tavalyi évben úgy kértem az adókedvezményt hogy 333333Ft-ban mivel az egyik gyerek tartós beteg. A NAV tervezete úgy néz ki hogy csak a tartós beteg gyermekem után kaptam adókedvezményt. A másik gyerek nincsen feltüntetve. Nos, igen is ez az én hibám hogy nem intézkedtem időben és így a NAV tervezete jogerőre emelkedett. Most már meg van minden papirom amivel ezt el tudom intezni. A kérdés az hogy hogyan fogok ebből kijönni mivel már végrehajtás alatt vagyok.

eulimen # 2024.07.21. 17:01

és persze nem árt lekérdezned a tényállás tisztázasa érdekében ("mit cseszett el a minkáltató") pl. azt is hogy az egyéni nyugdíjszámlád kimutatása + a taj-biztosítotti jogviszony stimmel-e az általad elképzelttel.

eulimen # 2024.07.21. 16:55

@Tomi
Ez mèg mindig csak talàlgatàs.
Ràadàsul a matek sem akar kijönni. A NAV nem dolgozhat ilyen gyorsan, hogy egy majus 20i határidejű ügyben már végrehajtást indít!
Szedd elő a NAV határozatot és àruld màr el, milyen ügyben indult a vègrehajtàs!
Korábbi szja? voltál egyéni vállalkozó? áfa, vállalkozói adók rendben? vettél ingatlant, illetékek rendezve? Mondjuk mindezt gondold át 5 évre visszamenőleg.
És konkrétumokkal gyere vissza, légy szíves.

Tomi28258885588 # 2024.07.21. 15:45

Tavalyi évet normálisan ledolgoztam és le adóztam egy multi cég volt a munkáltatóm.
Más bevételi forrásom nem volt 1 forint tartozásom sem volt senkinek .
Egyébként számoltam és 1gyerek éves szinten 120000ft 2 gyerek 480000ft és a tartozásom viszont 532000ft.
Mit cseszett el a munkáltató???
Különbözet 360000,Ft .

Tomi28258885588 # 2024.07.21. 15:29

Igen. Leadtam a nyilatkozatot és én 2 gyerek után kértem az adókedvezményt. Amikor megjött a NAV tervezete rá egy hónapra mentem be hogy mi ez a tartozás. Elmondta az ügyintéző és addig javítani nem tudják még nincsenek meg a régi munkáltatómtól a papírok. Szóval vártam és ez lett a vége. Így maradt a NAV tervezete automatikusan elfogadva. Most már megvannak a papírok és most már itt vagyok hogy végrehajtás alatt van az ügy és nem tudom hogy hogyan kéne tovább mennem mivel jogtalan a tartozás. Igen elcseztem én is mert nem mentem időbe meg a régi munkáltatóm is megszivatott.

Tomi28258885588 # 2024.07.21. 15:23

Kicsúsztam a határidőből mivel nem volt meg a régi munkáltatómtól a papírok. Szóval nem tudtam érvényesíteni az én tervezettemet és így kicsúsztam a határidőből. Vártam a papírokra és ez lett a végeredmény.