Sziasztok!
Édesanyám balesetet szenvedett (nem mh.-i), és mivel nem tud dolgozni, a munkáltató felmondott neki azonnali hatályal még jan. 22-én. Mindez eddig rendben is van (ezt már kérdeztem, hogy törvényes-e, abban maradtatok, hogy igen), de a munkabérét és az adó megállapításához szügséges papírokat még a mai napig sem küldte ki a volt munkáltató!
Mit lehet tenni?
Válaszaitokat köszönöm!
felmondás próbaidő alatt
- 1
- 2
Fel kell szólítani a volt munkáltatót a törvényben előírt okiratok és a munkabér átadására. Ha esetleg a munkaviszonyt megszüntető nyilatkozatot sem kapta meg édesanyád, akkor viszont csak a bért kérje, hiszen maga a munkaviszony fennáll.
Egyébiránt nem pőontosan adtad vissza, amit mondtunk. Azt mondtuk, ha a próbaidő alatt azonnali hatállyal megszüntették a munkaviszonyt, az törvényes. Ha elkövették azt a hibát, hogy rendes felmondással éltek, és az indoklás nem okszerű, akkor az jogellenes.
Válaszod köszönöm!
A munkaviszony azonnali hatállyal lett megszüntetve és az erről szóló dokumentumot is kézhezkapta anyu!
Sziasztok!
Életem párja másfél évig dolgozott egy cégnél ("A " cég), aki munkaerő kölcsönzéssel folgalkozó (B cég) céggel állt kapcsolatban, tehát a párom "B" céggel állt munkaviszonyban . "B" cég és "A" cég dec. 31-én felbontotta a szerződését, ezért jött "C" munkakölcsönző cég, akik egy értesítésben (fénymásolt papír, aláírással és pecséttel) közölték, hogy jogfolytonosnak ismernék el "B" cégnél végzett munkát.
Páromat a héten próbaidőre hivatkozva egyik napról a másikra, indoklás nélkül tették ki. Mennyire jogos ez? Mit tehetünk, ha nem jogos, ill. melyik cég hibázott "A" vagy "C"?
- Kötött új munkaszerződést C-vel a párod?
- Ha igen, volt benne próbaidőről szóló kikötés?
- Jól értem, hogy C nem B jogutódja, hanem egy független cég?
kötött új szerződést "C"-vel, nincs benne próbaidőről szóló rész, a munkaviszony kezdete jan. 1. viszont.
Igen, "C" egy teljesen független cég, nem jogutód.
No, ha amikor megkötötték, nem volt benne próbaidő, akkor nyilván nem lehetett jogszerűen próbaidőre hivatkozással megszüntetni a jogviszonyát.
Jogellenes munkaviszony megszüntetés miatt munkaügyi bírósághoz fordulhattok C-vel szemben (mivel ő a munkáltató).
Illetve bocsánat, találtam a szerződésben egy olyat, hogy "A munkaviszony a Munka Törvénykönyve 193 par. I, J, K, L bekezdései alapján történhet" és ebben benne van a próbaidő is. Az értesítőben ez áll: "A "B" cégnél töltött jogviszonyát a "C" cég jogfolytonosnak ismerné el, vagyis a foglalkoztatásuk időtartamába a "B" cégnél, mint kölcsönbeadónál töltött idő is beleszámítana"
Ez számomra azt jelenti,hogy a párom már másfél éve ott dolgozik, tehát már rég lejárt a próbaidő, vagy erre a fecnire nem lehet hivatkozni, ha a szerződésbe nem foglalták bele?
Szerintem próbaidőt nem lehet érvényesen kikötni úgy, hogy nem nevesítik a próbaidő tényét a szerződésban, hanem mindenféle paragrafusokra hivatkoznak. Mellesleg a hivatkozott paragrafusok nem erről szólnak, tehát ha nem szerepel a szerződésben, hogy felek próbaidőt kötnek ki, akkor csatlakozom Kála megjegyzéséhez: munkaügyi bíróság a megszüntetéstől számított 30 napon belül.
Gabi, ha nem volt kikötve, hogy próbaidő x nap, akkor nem volt próbaidő és kész.
A jogfolytonosnak elismerés (ami egyébként is több sebtől vérzik) teljesen lényegtelen ebből a szempontból.
Semmiképpen sem hagyjuk ennyiben a dolgot, csak kicsit hihetetlen, hogy "C" ellen kell fellépnünk, mikor "A" írta oda a felmondására, hogy próbaidő miatt kéri a munkaviszony megszüntetését. Mindenesetre nagyon köszönöm a segítséget, jó érzés, hogy van esélyünk ilyen eljárás ellen tenni. Köszönöm
Lehet, hogy hülyeség amit kérdezek, de a fizetését felveheti még mielőtt fellépnénk velük szemben? Vagy ennek nincs köze a későbbi munkaügyi perhez?
Sziasztok!
Tudom, hogy a kérdésem nem szorosan ehhez a témához kapcsolódik, de remélem tudtok segíteni. Ha próbaidő alatt én mondok fel, akkor jár-e a munkanélküli/álláskereső támogatás? Az előző munkahelyemről közös megegyezéssel jöttem el.
Köszi
Gabi, A cég ha jól értelmezem a munkaerő-kölcsönző (vagyis ő kölcsönözte a párodat a kölcsönbe adótól, vagyis előbb B-től, majd C-től).
No, a kölcsönbe vevőnek semmi köze nincs a munkaviszony megszüntetéséhez, arra csak a kölcsönbe adó, azaz C jogosult. A legfeljebb a kölcsönzésre irányuló polgári jogi szerződést szüntetheti meg, de ettől még a munkaviszony természetesen fennáll.
Egyébként kitől akar fizetést felvenni?
C-től akarja még a bentlévő fizetését felvenni.
Valamit nem értek, ha megszüntették a jogviszonyát, még nem számoltak el vele? A fizetés időarányos részét ugyanis az elszámoláskor kell(ett) megkapnia.
Nos ez sem olyan egyszerű, a szerződésben 5 nap áll. Telefonon felhívtuk C-t és ott azt mondták 4 hét múlva kapja meg a fizetését, mikor rájuk pirítottunk, hogy nem ez van a szerződésben csak habogott a hölgy, hogy igen, de csak 4 hét múlva kapják meg A-tól az elszámolást stb..
Visszahívást kértünk, ha dülőre jutnak. Természetesen nem várunk 4 hétig, ha nem hívnak vissza.
A jogszabályban is 5 nap van (és nem csak a munkabér, hanem az igazolások kiadására is) - hivatkozzatok erre is nyugodtan.
Mégegyszer nagyon köszönöm a segítséget Kála!
Próbaidőn vagyok, 30 nap felmondást követelnek, addig nem adják ide a fizetésem és a papírjaim.Megtehetik?
Nem
Biztos, hogy próbaidős vagy, szabani? Az nem úgy megy, hogy az első hónap az feltétlenül próbaidő.
Sziasztok!
Kérdésem a következő: Ha aláírok egy munkaszerződést, vállalom benne a versenytilalom velejáróit. Mindez OK. De mi van abban az esetben, ha a 3 hónap próbaidőm alatt állok fel, mert mondjuk kaptam egy jobb ajánlatot a konkurenciától. Már akkor is életetbe léptethetik velem szemben a konkurencia védelmi pontokat ? (Természetesen miután megfizetik annak ellenértékét.)
Előre is köszönöm a gyors válaszokat.
Persze.
- 1
- 2
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02