pedagógus szabadság


jenner # 2007.07.03. 11:47

Gyors segítséget szertenék kérni. Tavaly szeptember 01-vel határozott idejű ( 2007.06.30 ) közalkalmazotti jogviszonyt létesítettem mint tanító. Feladatom tanítás és napközis nevelés.
A kjt. szerint 21+25 nap évi szabadsággal rendelkezem (arányosan 10 hónapra 38 nap ). Munkáltató közölte max 17. Hivatkozhat e arra, hogy a téli ill. a tavaszi szünetben kiadta a szabadságomat ? A határozott idelyü munkaszerződés megszüntetését alá kell írnom, ha a fentiekkel nem értek egyet ?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.03. 16:13

Igen, hivatkozhat. A határozott idejű munkaszerződés a határozott idő lejártával megszűnik, külön aláírásra nincs szükség.

nyusz66 # 2007.07.03. 18:49

KBS!

Csak úgy, utólag hivatkozhat arra, hogy "Ja, akkor az szabadság volt, elfelejtettem volna szólni? Bocsika!"

Nincs ennek valami menete: mondjuk X nappal előtte értesíti a munkavállalóját, hogy "ekkor és ekkor" szabadságra küldi, és ezt alá is aratja vele?
Hiszen, ha fordított eset van: munkavállaló nem megy be, akkor UTÓLAG nem mondhatja azt, hogy "Ja, az egy szabadnap volt."

Lyonee # 2007.07.03. 19:38

A közalkalmazottnak is kéne tudnia, hogy mikor van szabadságon. Kiadás, aláírás, és nem utólag. A téli, tavaszi szünet ideje tanítás nélküli munkanapok, de ki is lehet adni a szabadság egy részét, amit a közalkalmazott aláír!
A 46 nap időarányos része jár:
(21alap +25 pótszabadság+(esetleg gyermek ápolásra gyermekenként 2-2 nap) )
Ez 17,5 alap +20,83 pótszabadság=38,33~39 nap felfelé kell kerekíteni ,úgy tudom. A 25 nap pótszabiból 15 napot oktatási nevelési célra igénybe vehetnek, ez arányosítva 12,5 nap. Ha ilyen célra igénybe vettek, erről tudnál, és akkor is még maradna 38,33-12,5~26 nap szabadság.

138/1992 Korm. Rend.
(2) A pedagógust a tárgyévi pótszabadsága idejéből kötelező munkavégzésre – legfeljebb tizenöt munkanapra – a következő esetekben lehet igénybe venni:

  1. továbbképzés, foglalkoztatást elősegítő képzés;
  2. a nevelési-oktatási intézmény működési körébe tartozó nevelés, oktatás;
  3. ha a pedagógus szabadságát részben vagy egészben a szorgalmi időben, óvónő esetében — a június 1-jétől augusztus 31-ig tartó időszak kivételével — a nevelési évben adják ki.

11. §
(1) A pedagógusnak az iskolában az őszi, a téli és tavaszi szünet munkanapjai tanítás nélküli munkanapok.
(2) A pedagógus szabadságát — a tizenhat évesnél fiatalabb gyermek után járó pótszabadság kivételével — elsősorban a nyári szünetben, óvodákban a június 1-jétől augusztus 31-ig tartó időszakban kell kiadni. Ha a szabadság a nyári szünetben nem adható ki, akkor azt az őszi, téli vagy a tavaszi szünetben, a szünet munkanapjait meghaladó szabadságnapokat pedig a szorgalmi időben, illetve a nevelési év többi részében kell kiadni.

nyusz66 # 2007.07.03. 19:49

Köszi!

Ebből nekem az jön le, hogy Jenner munkáltatója NEM hivatkozhat UTÓLAG arra, hogy az ő számára a szünetek nem tanítás nélküli munkanapok voltak, hanem szabadnapok. Azokat ugyanis el kellett volna rendelni, illetve ki kellett volna adni, aláíratni, stb. Tehát csak át akarják verni.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.07.03. 20:15

Bocsánat, de a kérdésben nem szerepelt, hogy utólag. Csak annyi, hogy hivatkozhat-e rá. Így, persze, más a leányzó fekvése.

Lyonee # 2007.07.03. 20:16

Sajnos nem ő az egyetlen határozott idejű sz. közalkalmazott, akit át akarnak verni a szabival. Tapasztalat, hogy csak a konkrét jogszabályokra való hivatkozással lehet elérni valamit.

tim.si # 2007.07.03. 20:36

Sajnos abban a világban élünk, hogy vagy nyelsz, vagy szívsz. Nekem is több éven keresztül volt határozott idejű munkaszerződésem általában szept. 1-től jún. 15-ig. Nyárra nuku fizu, aztán szeptembertől írtam mindig alá a következő tanévre a szerződésem. Megfeleltem, csak épp nyárra nem akartak fizut adni. Mit tehettem volna... Ha kinyitom a szám, akkor megköszönik szépen, és szeptembertől nem lesz állásom.
Ezt persze nem csinálhatják hosszú ideig, de amíg megtehetik (talán 3-4 év) addig meg is teszik, kihasználják az embert. Sajnos...

jenner # 2007.07.04. 07:24

Köszönöm a segítséget, de még valamit kérdeznék. Mint előzőekben írtam 2006.09.01-2007.06.30 között volt szerződésem. Ez úgye 10 hónap. Ellenben felvilágosítottak, hogy szabadság szempontjából a tárgyévet kell figyelembe venni nem a ledolgozott hónapokat. Tehát 01.01-től 06.30-ig 6 hó és így az évi 46 napot megfelezve marad 23. ( és nem 38 ahogyan én számoltam 10 hóra ) Ez valóban így helyes ?

jenner # 2007.07.04. 07:28

Lyonee úgy néz ki a te számolásod is akkor igaz, ha több évet ledolgoztam volna a munkahelyen ?

nyusz66 # 2007.07.04. 10:44

Mint nem jogász, az a véleményem, hogy a munkáltatódnak ki kellett volna adnia a tavalyi hónapokra eső szabadságokat tavaly. Ha ezt nem tette, ez az ő sara. Erre nem hivatkozhat, hogy ezért nem fizeti ki neked az arra eső részt.

the big cat # 2007.07.04. 11:19

A helyzet jogi szempontból is így áll.

csibe26 # 2007.07.04. 11:32

big cat, írtam neked autós témában, ha van egy kis időd kérlek nézd meg.
nagyon kéne a tanács

Lyonee # 2007.07.04. 11:56

jenner!
Minden pedagógus munkakörben alkalmazott közalkalmazottnak ennyi az évi szabadsága akár hány éves , és akármennyi év a szolgálati jogviszonya. A nem pedagogusoknál másként számolják! A tiéd teljes évre 21+25!

monalisa1 # 2007.07.04. 13:30

Nem akarom bánati a (mindig panaszkodó) pedagógusokat, de az egyik rokonom olyan cégnél dolgozik ahol az évi 25 nap szabadságából 6 (= hat) munkanap volt a szabadság, és puntktum. És még azt sem "főidényben" adták ki.

Lyonee # 2007.07.04. 13:33

Monalisa!
Úgy kell neki, ha hagyja!

Lyonee # 2007.07.04. 15:52

Jenner!
"2007. évi XIX. Törvény egyes munkaügyi tárgyú és más kapcsolódó törvények módosításáról
26. § (1) Az 1992. évi XXII. törvény e törvénnyel megállapított 134. §-ának rendelkezéseit először a 2007. évre járó rendes szabadság kiadása tekintetében kell alkalmazni. A 2006. évre járó, az e törvény hatálybalépését megelőzően hatályos szabályoknak megfelelően ki nem adott szabadságot 2007. szeptember 30-ig kell kiadni. "

A 2006-ban és 2007-re járó összes szabi annyi amennyit számoltunk. 4+6 az mindig 10. Mivel a tavalyi 4 hónapra járó szabadságot sem adták ki, ezt a fennti jogszabály értelmében ki kell adni szept. végéig. Munkaviszony megszünésekor pedig ki kell fizetni, ha nem tudják kiadni.

Lyonee # 2007.07.04. 21:06

Monalisa!
"Nem akarom bánati a (mindig panaszkodó) pedagógusokat"
Ez a megjegyzés, úgy gondolom némi magyarázatra szorul. Ráadásul nem is az első alkalom, hogy hasonló megjegyzéseket teszel a pedagógusokra.
Ráadásul Jenner ügyét sem vitted előrébb vele.

monalisa1 # 2007.07.04. 21:08

Lyonee!
Csak annyiban hagyja (...) hogy ha ugrál könnyen az utcára kerül., a "cég" állami/önkormányzati egészségügyi intézmény ahol éppen most vannak a kényszerből kötelező létszámcsökkentésnél. Tehát ha kérné a teljes évi szabadságát könnyen "időmilliomos" válhat belőle...

monalisa1 # 2007.07.04. 23:41

Kedves Lyonee!
Ahogy a legtöbb embernek van kedvenc orvosa, ügyvédje, autószerelője, fodrásza stb., úgy mindenkinek véleménye a pedagógusokról is.
Nekem személy szerint nincs jó véleményem róluk, bár elismerem hogy van köztük SOK nagyon jó tanár. Valahogy nekem anno..., valamint a rokonságomnak nem sikerült találkozni kimagasló pedagógussal/tanárral akire az évek múltával is mély tisztelettel és elismeréssel lehetne visszaemlékezni. (Amúgy a familliámban van ált.iskolai tanártól egyetemi professzorig bezárólag több is, és ők sem értenek egyet a "mindig panaszkodó" pedagógusokkal - alkalmasint "szervezi" őket a szakvezetetük...)

Abban igazad van, hogy Jenner a problémájára csak tőled kapott érdemi választ: beidézted neki a vonatkozó jogszabályt.

Én meg csak annyiban a témához, hogy az én ismerősöm bár hiába tudja hogy törvényileg bár járna és elvileg kérhetné az évi teljes szabadságát, de erre az adott munkahelyi körülményeiben kilátás sincs... Valamint az önös jól megfontolt érdeke is mást mond!

tim.si # 2007.07.05. 07:41

Ugyan már! Hisz mindenki állandóan panaszkodik, nem kell ahhoz pedagógusnak lenni. :) Amúgy meg ez a vélemény dolog meg úgy műkszik, hogy ha elmegyek jogásznak, akkor többé tuti nem szidom őket, vagy ha rájövök hogy bármely más szakma ugyanolyan nehéz, mint az enyém, akkor csendben maradok.
Általános dolog, hogy a pedagógusokat is az a szülő szidja a legjobban, akinek a gyerekéért a legtöbbet teszed annak ellenére, hogy otthon már jól elrontották a nevelését.
A jogászokat meg- gondolom- a leghozzánemértőbb ügyfél. :)
Ez már csak így marad, amíg világ a világ.

Lyonee # 2007.07.05. 07:42

Monalisa1!
Véleménye lehet mindenkinek, de tartsa meg magának. A jogi fórumban segítséget kérnek a fórumozók, és nem azért írnak be, hogy még jobban megalázzák őket. Egy „pedagógus szabadság” című topikban nem kéne sértegetni a pedagógusokat, de egyikben sem. Nem panaszkodni írnak be a fórumba, hanem segítséget kérnek, mint bárki más. Aggasztó az a jelenség, hogy egyre nagyobb arányban fordul elő, hogy pedagógus kér segítséget, de nem akarok politizálni. Jennernek és a többi tanítónak , tanárnak, akinek június 30.-án lejárt a határozott idejű szerződése júliusban és augusztusban is élni kell, és a családjuknak is, ők sem mehetnek a híd alá. Aztán , ha szeptembertől netán megint alkalmazzák őket, 2 hónap létbizonytalanság után biztos jó idegállapotban lesznek, frissen , kipihenten kezdik az új tanévet, és még a szabadságuk kifizetéséről is mondjanak le?
Részemről lezártam ezt a témát.

monalisa1 # 2007.07.05. 09:53

Megértettem, köszönöm., a továbbaikban igyekezni fogok kimaradni a pedagógusággal kapcsolatos kérdésekből.

Ettől függetlenül (...) az ismerősöm akkor sem meri kikérni a tárgy évre járó egész szabadságát, mert félti a munkahelyét!

Csak annyit még, és ezt már nem csak általánosságban, hogy a tanároknál a szeptembertől júniusig tartó megbízási szerződést mint olyant sajna már évekkel ezelőtt "kitalálták" a munkáltatók.

Én is elmentem...

the big cat # 2007.07.05. 18:44

Számomra döbbenet, hogy ha valaki nem dolgozik két hónapig, azoknak nem akarnak fizetni! Ez vérlázító! Micsoda munkáltató az, aki nem akar a semmiért fizetni!

Azt sem értem, miért ellenzik a munkáltatók, hogy mindenhol általános legyen az ami a pedagógusoknál van, hogy a heti 40 órából csak 20-at dolgoznak le effektíve, a másik felén meg felkészülnek a munkára.

efi99 # 2007.07.05. 19:09

Bizony, bizony ezek tényleg érdekes kérdések...