Ezt akarja megakadályozni a beruházó.
Ha megalakul a társasház akkor az szmsz-ben korlátozhatnák az ő érdekeit??
Bár.mint 100 %-os tulajdonos Szmsz-t is létrehozhatna...
Ezt akarja megakadályozni a beruházó.
Ha megalakul a társasház akkor az szmsz-ben korlátozhatnák az ő érdekeit??
Bár.mint 100 %-os tulajdonos Szmsz-t is létrehozhatna...
„Azt viszont nem értem, ha nincs korlátozva a szállásadói tevékenység, akkor miért kell az külön Okiratba foglalni és ezért megváltoztatni az egész Alapító O-t. Ezek szerint én is nyithatok egy airbnb-t?”
Ha nem lenne benne az AO-ban, akkor a társasház SZMSZ-e korlátozhatná. Az SZMSZ-t az összes tulajdoni hányad fele tudja módosítani, az alapító okiratot pedig csak az összes tulajdonos, egyhangúlag. A beruházó szeretné, hogy lehessen a házban airbnb-zni - nyilván úgy gondolja, hogy sokan pont erre a célra vennének tőle lakást.
Érdemes elolvasni, ez mostanában kurrens téma:
https://arsboni.hu/…dni-erdemes/
kelenfoldi!
Ne keseredj el,ebben a kerületben még nem tarol az nbrb.
„ Bp. XI. kerületében. A lakásvásárlási szerződés részét képezte egy Alapító Okirat,”
Nagyon köszönöm MINDENKINEK a véleményezést. Aminek lehet, azért utánajárunk, de az az érzésem veszett fejsze nyele:/.
Nagyon dörzsölt a beruházó, valóban. Nem ez az első társasház, amit épít.
Azt viszont nem értem, ha nincs korlátozva a szállásadói tevékenység, akkor miért kell az külön Okiratba foglalni és ezért megváltoztatni az egész Alapító O-t. Ezek szerint én is nyithatok egy airbnb-t?
Mindenben korlátozva voltunk egyébként, rendkívül kevés egyéni igényt vettek figyelembe, tulajdonképpen semmit. Saját anyagot nem lehetett vinni, csak pár nyomi padlóból választani. A parapeteket a WC-knél nem építették ki, egyszerűen durván befalaztak mindent, jelentős alapterületeket elvéve a vastag fürdőszobai falakkal. A látványterveken gyönyörű parapetes WC-k, fürdőszobák... A valóságban sima falak. Durva megoldásaik közül az egyik: Az amúgy is kicsi erkélyek korlátait 10 cm-re beljebb, a burkolatba vésték!!! Ahelyett, hogy a beton aljzatra kívülről ráfogatták volna a korlátokat. Mikor minőségi kifogásunk volt a burkolattal, azt mondta, ahelyett, hogy kijavította volna, hogy ha nem tetszik, bármikor visszaveszi a lakást + 10 % felárral... Rendkívül arrogáns. Az ügyvéd természetesen az ő ügyvédje volt... És igen, másfél éve fizetgettük a súlyos milliókat, részletekben, az általuk megállapított készültségi fok szerint. Elnézést a fogalmazásért, Béla, én úgy gondoltam, része az A.O. a szerződésnek, mert melléklet. Osztap, kibogarászom, de v.sz. jól van az, ez az ember tudja, mit csinál...
Még egyszer köszönöm nektek a véleményezést!
És ez a gyakoribb.
Ráadásul a kivitelezők (ajtók beépítése,festés burkolás sőt az ügyvéd) nem pénzt kapnak hanem egy kisebb lakást vagy garázst. Lehet tippelni kit támogatnak.
„az kerül az Alapítóba amit ő akar.”
És aztán csak egyhangú döntéssel lehet megváltoztatni. Vagyis, amíg egyetlen albetétnek is az beruházó a tulajdonosa, addig rajta múlik, engedi-e megváltoztatni. Ez ilyen.
Egyébként akkor a legcsúnyább ez, amikor a vállalkozó nem is a saját pénzbéből építi fel a társasházat, hanem már a tervrajzról eladott lakások előre beszedett árából.
Az más kérdés hogy kaptatok egy Alapító Okiratot de az nem része a szerződésnek.
A dörzsölt beruházók úgy építik a társasházakat hogy egyszemélyi alapítás történik,akkor mikor 100 %%-ban még a beruházó a tulajdonos. Vagyis az történik s az kerül az Alapítóba amit ő akar.
A leendő tulajdonosoknak ebbe nincs beleszólása.
Ha családi házat vettél volna ott nincs ilyen gond.
A társasház mindig kockázatos,főleg ha új építésű. Azt sem tudod kik lesznek a szomszédaid?!
Ráadásul a beruházó ügyvédje szerkeszti az okiratokat és nem a te kívánságaid szerint. Ami görénység,hogy ő hozza a közös képviselőt is az Alakuló közgyűlésre kioktatva az ő elvárásaira.
De valójában nem is ez az igazi kérdés. Hiszen a társasházi törvény szerint egyáltalán nem tilos a „"rendeltetéstől eltérő hasznosítás, a szálláshelyi vendéglátás nyújtása, a magánszállásadás, a hostel, valamint bármilyen olyan szálláshely szolgáltatás nyújtása, rendszeresen és üzleti jelleggel, amely azzal jár, hogy a jelen pont szerinti külön tulajdonban álló albetét ingatlanban 30 napnál rövidebb időtartamban nem a lakóközösséghez tartozó személyek (idegenek) tartózkodnak”". Ha pedig nem tilos, akkor nincs jelentősége, hogy az alapító okirat egy módosítása megengedi-e azt, amit amúgy is szabad.
Ti honnan vettétek, hogy nálatok tilos lesz?
"A lakásvásárlási szerződés részét képezte egy Alapító Okirat,"
Ez meg jogi nonszensz. Ilyen nincs!
Abban az adásvételben közreműködött egy ügyvéd. Praktikus lenne őt kérdezned.
Se időm, se kedvem nincs most hozzá, de szerintem a törvény is tiltja. Feljegyzett - tehát jogilag még nem is létező - társasház alapító okiratát nem lehet módosítani.
kelenfoldi,
Ha a törvény nem is tiltja a beruházónak az alapító okirat megváltoztatását, a veletek kötött szerződés még tilthatja. Érdemes volna elolvasni a pontos szövegezést. Mit mond az alapító okiratról? Gondolom, nem csak dísznek van a mellékletben.
...volt joga! 100 % tulajdonos még.
Eladjátok a lakást....
2022 szeptemberében vásároltunk egy új építésű ingatlant Bp. XI. kerületében. A lakásvásárlási szerződés részét képezte egy Alapító Okirat, amelyet be is nyújtottak a Földhivatalhoz. Most 2024. júniusában befizettük a teljes vételárat, folyik a birtokbaadás a házban. Az Alapító Okiratot most a beruházó megváltoztatta és ismét benyújtotta a Földhivatalhoz, erről tegnap kaptunk emailben értesítést és magát a dokumentumot. A változtatás lényege, hogy több lakásra ez a szöveg áll:
\\\"A jelen pont szerinti albetét esetén megengedett a rendeltetéstől eltérő hasznosítás, a szálláshelyi vendéglátás nyújtása, a magánszállásadás, a hostel, valamint bármilyen olyan szálláshely szolgáltatás nyújtása, rendszeresen és üzleti jelleggel, amely azzal jár, hogy a jelen pont szerinti külön tulajdonban álló albetét ingatlanban 30 napnál rövidebb időtartamban nem a lakóközösséghez tartozó személyek (idegenek) tartózkodnak.\\\"
Ha ez a tény a szerződéskötéskor ismert, hogy közvetlenül a mellettünk lévő lakásban, amely határos az egyik hálószobánkkal, üzletszerű szálláskiadás fog folyni, nem vesszük meg azt a lakást!
Kérdésem: Volt joga a beruházónak a leendő tulajdonostársak beleegyezése nélkül megváltoztatni ily módon az Alapító Okiratot? Jelenleg még ő a tulajdonos, az albetétesítés még nem történt meg. Mi viszont jóhiszeműen kötöttünk egy nagy értékű lakásvásárlási szerződést egy olyan Alapító Okirat tudatában, amely mára már nem érvényes, illetve a fenti, részünkre előnytelen változtatásokat nem tartalmazza. A közvetlenül az ajtószomszédságban folyó szálláskiadás elvileg a lakásunk értékét is csökkenti.
Mi a teendő? Mire van jogunk ebben a helyzetben?
Köszönjük a választ!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02