Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Munkanélküli segély

UjLeEleZso50 # e-mail 2019.06.29. 10:32

Tisztelt válaszadók!

Úgy örülök, hogy tisztességgel megválaszolják a kérdésemet.

1. Munkaviszony: 2018.01.01 és 2018.12.32
  2. Éves kereset (amit a munkáltató összegzése ír): 824.140 Ft
  3. Átlag kereset
  • laikusként (kiszámított): 68.678,333
  • Tényleges (munkahelyi igazolás valamint a munkaügyi központ határozata szerint: 67.269 Ft

1. Miként számolják az átlagkeresetet?

1. A megállapított napi ellátás
  • A laikusként kiszámított 68.678 Ft-os átlagbér alapján: 1.204,88 Ft/nap
  • Ténylegesen megállapított 67.269 Ft-os átlagbér alapján: 1180,15 Ft/nap
  • Ehhez képest a munkaügyi hivatal által megállapított összeg: 1345,38 Ft/nap

2. Miből adódik a napi összegben megjelenő különbség?

1. Egyes munkajoggal valamint azzal összefüggő egyéb joggal, és a juttatásokkal foglalkozó honlapok jelzik, hogy az átlagbér 60%-a az alap, amely nem lehet több a mindenkori minimálbérnél, ami idén 149.000 Ft
  • laikusként kiszámított 68.678 Ft-os átlag alapján: 41.207 Ft
  • ténylegesen megállapított 67.268 Ft-os átlag alapján: 40.360,8 Ft
  1. Amennyiben a fenti összegek 130%-át vesszük, amelyet szintén több honlap emleget, akkor:
  • 53.569 Ft vagy
  • 52.469,04 Ft

Vastagon kiemeltem a kérdéseimet. Reménykedek benne, hogy így 10 nappal az első valamint 5 nappal a második megjegyzésem megírása után végre választ is kapok a kérdésekre.

UjLeEleZso50 # e-mail 2019.06.24. 15:05

Tisztelt munkaüggyel foglalkozó jogi szakértők!

Van egy munkavállaló, aki elveszíti munkahelyét, december 31-én. A munkáltató elszámolása szerint az előző évben (4 órás munkaviszonyban) 824.140 Ft-ot keresett, még pedig egész évre.

A munkaügyi hivatalba kikap egy határozatot, melyben a jogosultsági összeg: 67.269 Ft; A napi összeg pedig 1.345,38 Ft

A napi összeg persze szintén nem tudható, hogy valójában hogy jön ki, hisz itt is az 579 napos foglalkoztatási időt számítva 57,9 nap jönne ki, de mivel 0,9 napra nem lehet megállapítani, így felkerekítik 58 napra. Na, de így pedig elvileg 1.159,81 Ft jönne ki, ami ugyebár +185,57 Ft -
  • azaz +16% különbség.

Az lenne a kérdés, hogyha az átlag kereset alapján állapítják meg a kiinduló összeget, akkor valójában mennyivel osztják az éves kereset összegét?

A kérdés csak azért érdekes, mert mivel 2018. január 1 és 2018. december 31 között végig dolgozott, vagyis ez 12 hónap, így a 824.140 Ft-os összeget 12-vel elosztva 68.678,333 Ft lenne, ami viszont 1.409,333 Ft-os összeggel magasabb, mint amit ténylegesen megállapítottak kiinduló összegnek. A különbözet napi átlaga pedig 24,298 Ft -
  • vagy az itt is megjelenítendő +16%-al már 28,185 Ft lenne. Elméletileg nem tűnik a mai árak mellett sem lényegesnek ez a napi 24 vagy 28 forint, de már ezt 58-al felszorozva már talán igen, hisz ez mégis csak +1.634,44 Ft-t jelent, ami viszont egy álláskeresőnek akár számottevő is lenne.
aprilismajus # e-mail 2019.06.23. 08:01

Tisztelt AnaBee, mivel a férje keresőtevékenységet nem folytat és az egyéb feltételeknek is megfelel, az állami foglalkoztatási szervénél kell jelentkezni, hogy nyilvántartásba vegyék, így álláskereső lesz, s jogosult az álláskeresési járadékra.

Az álláskeresési járadék kezdő napja a törvény szerint, amikor jelentkezik majd az állami foglalkoztatási szervnél.

A folyósítás időtartama attól függ, mennyi munkaviszonya, közfoglalkoztatási jogviszonya, egyéni, társas vállalkozói tevékenység (a továbbiakban: munkaviszony) volt a jogosultság előtti három évben. Tíz munkaviszonyban töltött nap egy járadékfolyósítási napnak felel meg.

AnaBee # e-mail 2019.06.22. 23:27

Tisztelt Válaszadók!

A helyzetem a következő:
Férjem munkaviszonya megszűnt április 30-án. (3 évet dolgozott)
Kapott egy ajánlatot, hogy egyéni vállalkozóként végezze tovább tevékenységét. Az egyéni vállakozását szüneteltette, és mivel pont lejárt volna a 2 éves határidő Május 26-án aktiválta és a Katát befizette.
Az igért munkát elhalasztották. Így sajnos bevétel nélkül maradtunk és az álláskeresési járadékot sem vettük igénybe, ellenben a Kata díját befizettük.
Ebben az esetben van lehetőség álláskeresési járadék igénylésére?
Akár visszamenőleg méltányosságból? Vagy addig amig nem lesz bevétele? Nagyon kellemetlenül alakult ez a helyzet.
Köszönöm válaszát!

Csuklósbusz #   2019.06.21. 11:12

Sz.levente...

Amíg felmondási időn van, legyen akár fizetetlen szabi stb addig nem veszik fel munkanélkülinek, elutasítják az igényét.

A kijelentést követő 1 nappal tudják felvenni járadékra.
Tehát amíg nincs kijelentve ne is menjen oda. De első nap azonnal szóljon, kérjen időpontot és közölje hogy időponttól függetlenül attól a naptól kezdődjön a járadék.

Bármikor, akár aznap is küldhetik kötelező tanfolyamra stb, ha visszautasítja akkor megvonnak mindent.

Ha megítélték a járadékot és talál munkát akár 2 nap múlva akkor igen, jár a fentmaradó járadék 80%-a, a kikötés annyi hogy a folyósításig ott is kell dolgozni.

aprilismajus # e-mail 2019.06.21. 10:37

Kedves Levente, ha találnak Önnek megfelelő munkát, akkor rögtön is elküldhetik dolgozni, a folyósítás kezdő napja az a nap, amikor Ön a foglalkoztatási szervnél jelentkezik, a munkaviszony kezdetétől számított tizenöt napon belül kell azt bejelenteni a foglalkoztatási szervnél.

Sz.Levente # e-mail 2019.06.21. 10:10

Tisztelt Válaszadó(k)!

Röviden a helyzetem:
Felmondási idő alatt vagyok, de új hely még nincs kilátásban és szeretnék álláskeresési járadékhoz folyamodni.

Kérdéseim:

1. A munkaügyi hivatal mennyi idő eltelte után küldene el általuk kijelölt munkára?
  2. Ha én találnék időközben új munkát (természetesen határozatlan idejűt). Teszem azt egy hét alatt vagy akár rögtön másnap, így is jogosult vagyok a járadékra (hiszen amikor benyújtottam akkor munkanélküli voltam) és annak a visszamaradó 80%-ára, vagy pedig el kell telnie x időnek, hogy jogosult lehessek?
  3. Amennyiben találok új munkát és megkapom a munkaszerződést és munkáltatói igazolást, onnantól kezdve hány napom van azt bejelenteni a munkaügyi központban?

Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel:
Sz.Levente

UjLeEleZso50 # e-mail 2019.06.19. 19:52

Nekem egyetlen egy értelmezési kérdésem van. Adott egy munkavállaló, akinek 2018. december 31-én megszűnt a munkaviszonya. A kiküldött összesítés szerint az éves keresete 824.140 Ft volt (megjegyzés: 4 órás munkavégzésről volt szó). Mind a négy negyedévben dolgozott. Amennyiben az átlagkeresetet laikusként próbáljuk kiszámítani, akkor a négy negyedév az ugyebár 12 hónap, így 824.140/12 a képlet (legalábbis laikusként), az így kijövő képlet 68.678,333 Ft lenne, de a kiküldött papír, valamint a munkaügyi központ által kiküldött határozat viszont 67.269 Ft. A laikusként kiszámolt és a valóságos összeg között 1.409,333 Ft van. Ha az éves keresetigazoláson feltüntetett adatok alapján fizetett 12.363 Ft munkaerő-piaci járuléknak az átlagát nézzük, akkor az 1.030,25 Ft lenne.

Pontosan miként számolják az átlagkereset és miből adódik az eltérés a laikusként számolt és a valóságos összeg közötti különbség?

A megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Viktor023 # e-mail 2019.05.24. 19:47

Hogy tudnám ezt most megoldani szeretném kivenni de mivel a jelenlegi munkahelyemen határozott idejű szerződést kaptam hogyan lehetne ezt megoldani ?

Jusztasz #   2019.05.24. 12:31

Viktor023 2019.05.22. 17:54

Azt szeretném kérdezni nekem most járt 90-napig az álláskeresői járedék de Május másodikán kaptam egy határozott szerződést jelenlegi munkahelyemen ha én ezt most nem mutatom be a munkanélküli osztályon és felveszem még az a 2havi járadékot akkor mi történhet belőle ?

Visszafizetési és megtérítési kötelezettség

Flt. 37. § (1) Az, aki ellátást jogalap nélkül vett fel, köteles azt visszafizetni, ha erre a felvételtől számított hat hónapon belül írásban kötelezték.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott idő elteltével a jogalap nélkül felvett ellátást akkor lehet visszakövetelni, ha a jogalap nélküli kifizetést az ellátásra jogosult vétkes magatartása idézte elő.

De jó ha ismeri az alábbi lehetőséget is:

Flt. 27. § (8)177 Ha az álláskeresési járadékban részesülő személy a járadék folyósítási idejének kimerítését megelőzően határozatlan időtartamú, legalább napi négy óra munkaidejű munkaviszonyt létesít, kérelmére a folyósítási időből még fennmaradó időtartamra járó juttatás összegének a (9) bekezdésben meghatározott mértékét egy összegben ki kell fizetni.

A kifizetés további feltétele, hogy az álláskeresési járadékban részesült személy a járadék megszüntetésétől a kifizetés napjáig folyamatosan munkaviszonyban álljon.

A munkaviszony fennállását a munkaadó igazolja. A kérelmet az álláskeresési járadék folyósítási idejének lejártát követő 30 napon belül kell benyújtani, a juttatást a kérelem benyújtásától számított két hónapon belül kell kifizetni.

(9)A (8) bekezdésben meghatározott egy összegben kifizetendő juttatás mértéke a még hátralévő időtartamra járó juttatás összegének 80 százaléka.

Viktor023 # e-mail 2019.05.22. 17:54

Azt szeretném kérdezni nekem most járt 90-napig az álláskeresői járedék de Május másodikán kaptam egy határozott szerződést jelenlegi munkahelyemen ha én ezt most nem mutatom be a munkanélküli osztályon és felveszem még az a 2havi járadékot akkor mi történhet belőle ?

Lepkehàló # e-mail 2019.05.22. 14:22

Tisztelt Válaszadó!

7 év folyamatos munkaviszony után felmondásommal megszűnt a 8 órás munkaviszonyom 2019.04.30.nappal. E mellett heti 2x2 órában bejelentett mellèkàllásom van melyből 19.500 ft a havi bevètelem. Itt egyszerűsített foglalkoztatottként vagyok bejelentve.
Kèrdeznèm, hogy jogosult vagyok e ez esetben az àlláskeresèsi jàradèkra?

Köszönettel,

Colin # e-mail 2019.05.14. 12:07

Kedves vaczkor!
Köszönöm a válaszát,figyelni fogok a dátumra.
Egyébként egy Iskoláról van szó,és a Tankerület a fenntartója aki intézi a "papírügyeket".
A Hivatalba nem mondtak határidőt csak,hogy minél előbb.
Mégegyszer köszönöm.

vaczkor... #   2019.05.14. 11:50

Colin 2019.05.14. 11:08

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem,hogy regisztrált álláskereső voltam,járt a 90 napra az ellátmány,közben a 17.napon találtam munkát.Bejelentettem a Hivatalba,ők tudomásul vették,szerettem volna kérni a fennmaradó 80 %-át,de azt mondták csak érvényes Munkaszerződéssel lehet.A kérdésem az lenne,hogy mennyi időm van arra ,hogy bevigyem a Munkaszerződásemet,mert a Munkáltató még nem csinálta meg,hogy ne essek el a fennmaradó pénztől?
Tudom,hogy 5 munkanapot határoz meg az MT,de hiába súűrgtem azt mondják csak egy ember van erre.

Köszönöm a válaszukat!

T. Kérdező!

Azt, hogy mennyi ideje van a memutatásra a hivatalban kellett volna megkérdezni.

Egyebekben:

Az 5 nap a munkaviszony megszűnésekor kiadandó okmányokra vonatkozik. (Mt. 80. § (2)

A munkaszerződést a munkábalépés előtt, vagy legkésőbb a munkábalépés napján szokták aláírni és annak egy példányát a munkavállalónak átadni.

Az Mt.42. § (1) értelmében ugyanis a munkaviszony munkaszerződéssel jön létre.

44. § A munkaszerződést írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló – a munkába lépést követő harminc napon belül – hivatkozhat.

Próbálja meg sürgetni és mielőbb bevinni.

Ha azért utasítják el a mügyi központban a kérelmét mert késett nyújtson be igazolási kérelmet. (Ez azt tartalmazza, hogy milyen okok miatt késett. Csatolhatja hozzá a mtató igazolását, amelyben a mtató leigazolja, hogy "emberhiány miatt a szerződés csak a munkábaállás után "x" nappal később készült el. Vigyázzon, hogy a keltezés a szerződésen ne legyen visszadátumozva...)

2016. évi CL. törvény
az általános közigazgatási rendtartásról

26. Igazolási kérelem

53. § [Az igazolási kérelem előterjesztése]

(1) Aki az eljárás során valamely határnapot, határidőt önhibáján kívül elmulasztott, igazolási kérelmet terjeszthet elő.

(2) Az igazolási kérelemről az a hatóság dönt, amelynek eljárása során a mulasztás történt.

A jogorvoslatra megállapított határidő elmulasztásával kapcsolatos igazolási kérelmet a jogorvoslati kérelmet elbíráló szerv bírálja el.

(3) Az igazolási kérelmet a mulasztásról való tudomásszerzést vagy az akadály megszűnését követően, de legkésőbb az elmulasztott határnaptól vagy a határidő utolsó napjától számított, az igazolni kívánt eljárási cselekményre előírt határidővel megegyező időtartamon, de legfeljebb negyvenöt napon belül lehet előterjeszteni.

(4) A határidő elmulasztása esetén az igazolási kérelemmel egyidejűleg pótolni kell az elmulasztott cselekményt is, ha ennek feltételei fennállnak.

(5) Az igazolási kérelem előterjesztése és a kérelem alapján megismételt eljárási cselekmény határidejének elmulasztása miatt nincs helye igazolásnak.

54. § [Az igazolási kérelem elfogadásának joghatása]

Ha a hatóság az igazolási kérelemnek helyt ad, az elmulasztott határnapot vagy határidőt megtartottnak tekinti, ezért ha szükséges, a döntését módosítja vagy visszavonja, illetve egyes eljárási cselekményeket megismétel.

Colin # e-mail 2019.05.14. 11:08

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem,hogy regisztrált álláskereső voltam,járt a 90 napra az ellátmány,közben a 17.napon találtam munkát.Bejelentettem a Hivatalba,ők tudomásul vették,szerettem volna kérni a fennmaradó 80 %-át,de azt mondták csak érvényes Munkaszerződéssel lehet.A kérdésem az lenne,hogy mennyi időm van arra ,hogy bevigyem a Munkaszerződásemet,mert a Munkáltató még nem csinálta meg,hogy ne essek el a fennmaradó pénztől?
Tudom,hogy 5 munkanapot határoz meg az MT,de hiába súűrgtem azt mondják csak egy ember van erre.

Köszönöm a válaszukat!

Ani0601 # e-mail 2019.05.14. 10:01

Kedves Safranek!
Köszönöm, ez hasznos.

safranek... # e-mail 2019.05.14. 08:15

Ani0601 2019.05.13. 14:36

Olvassa el ezt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Ani0601 # e-mail 2019.05.13. 15:04

Kedves Jusztasz!
Értem, h mi a probléma egyébként.
Az ellátás április 25-ig volt megítélve, utána kellett leadnom az igényt a fent maradó összeg kifizetésére.

Ani0601 # e-mail 2019.05.13. 14:36

Kedves Jusztasz!
Januárban megítélt álláskeresési járadék kis részét vettem igénybe. Ha az ember elhelyezkedik, a megítélt járandóság 80%-ának kifizetését lehet kérni a Hivataltól.
Kaptam ehhez papírt is.
Olyasmit igényeltem, amit megítéltek.
Az nem korrekt, h egy hét volt mire munkába állhattam az új helyen és addig nem kértem a munkanélkülit, ez miatt nem fizetik ki a bent maradt pénzt.

Jusztasz #   2019.05.13. 12:57

Ani0601 2019.05.13. 12:12

Tisztelt Szakértők!

A történet röviden:
2019.januárban megszűnt a munkaviszonyom. Kb 3 hetet voltam munkanélkülin, utána elhelyezkednem, de nem maradtam azon annál a cégnél, hanem átjöttem máshová.
Tehát március 21-el megszűnt a munkaviszonyom az egyik helyen, április 1-el elindult az új helyemen.Erre az 1 hétre nem jekentkeztem vissza a munkaügyre.
Erre a munkaviszonybeli kimaradásra hivatkozva nem akarja kifizetni a Hivatal a fent maradt járandóságomat.
Van bármi módja, hogy méltányosságra v bármire hivatkozva igényelni tudjam?
Ez így nem korrekt és nagy szükség lenne arra a pénzre.

Köszönöm válaszukat!

T. Kérdező!

Miért is nem korrekt?

Ha jól értem Ön egy olyan időszakra szeretne álláskeresési járadékot kapni, amely időszakra nem igényelt ellátást.

Flt. 28. § (1) Megszűnik az álláskeresési járadék folyósítása, ha az álláskeresőg kereső tevékenységet folytat.

Azzal, hogy Ön munkába állt az álláskeresési járadékra való jogosultságát elveszítette.

Amikor ez a jogviszonya megszűnt köteles lett volna az igényét ismét előterjeszteni. (Le kellett volna adni az ezem munkáltató által kiállított papírokat és az itt elért keresetéből kellett volna az ellátást megállapítani.)

Mivel ilyen kérelmet nem terjesztett elő, az ellátás megállapításához szükséges okmányait nem adta le nyilvánvaló, hogy ellátásra sem jogosult.

Ani0601 # e-mail 2019.05.13. 12:12

Tisztelt Szakértők!

A történet röviden:
2019.januárban megszűnt a munkaviszonyom. Kb 3 hetet voltam munkanélkülin, utána elhelyezkednem, de nem maradtam azon annál a cégnél, hanem átjöttem máshová.
Tehát március 21-el megszűnt a munkaviszonyom az egyik helyen, április 1-el elindult az új helyemen.Erre az 1 hétre nem jekentkeztem vissza a munkaügyre.
Erre a munkaviszonybeli kimaradásra hivatkozva nem akarja kifizetni a Hivatal a fent maradt járandóságomat.
Van bármi módja, hogy méltányosságra v bármire hivatkozva igényelni tudjam?
Ez így nem korrekt és nagy szükség lenne arra a pénzre.

Köszönöm válaszukat!

monoszkop #   2019.03.19. 14:14

Anonymous012 2019.03.14. 14:37

Sziasztok!

2018. április közepéig alkalmazásban álltam (közel 8 éves munkaviszony). Saját elhatározásból munkahely váltás mellett döntöttem, felmondtam. Az új kecsegtetető munkahelyből viszont mégsem lett semmi és 2018 április végétől kaptam 3 hónapig álláskeresési járadékot. Ezt követően 3 hétig álltam alkalmazásban (jogi visszásságok miatt nem akartam az adott helyen maradni), majd 2018 augusztus 25-én kezdtem az új (jelenlegi) munkahelyemen.

bő három hónapig egyszerűsített foglalkoztatással voltam náluk, majd ez követően normál munkaviszonnyal.

A kérdésem az alábbi lenne:

Ha úgy döntenék, hogy felmondok a jelenlegi munkahelyemen, igényelhetnék-e álláskeresési járadékot ismét? Az egyszerűsített foglalkoztatás is beleszámít?

Ha igen, akkor hogyan kell számítani erre az időszakra? (több foglalkoztató, stb-stb)

Igen, Magyarországon bármit lehet igényelni, azt azonban, hogy a jogosultsági feltételeknek megfelel-e a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező közigazgatási szervnek kell eldönteni.

A jogosultsági feltételeket az Flt-ben találja.

A NAV honlapján található tájékoztató szerint beleszámít.

7.1. A munkavállaló ellátásra való jogosultsága

Abban az esetben, ha az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmazott munkavállalóval összefüggésben a 3. pontban meghatározott tételes összegű közterhet fizet a munkáltató, akkor a munkavállaló az Efo tv. szerinti foglalkoztatása alapján nem minősül a Tbj. szerinti biztosítottnak, nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra szerez jogosultságot.

https://www.nav.gov.hu/nav/inf_fuz

(Közterhek 46. füzet.)

A több foglalkoztató és a stb. stb. kérdése értelmezhetetlen.

Anonymous012 # e-mail 2019.03.14. 14:37

Sziasztok!

2018. április közepéig alkalmazásban álltam (közel 8 éves munkaviszony). Saját elhatározásból munkahely váltás mellett döntöttem, felmondtam. Az új kecsegtetető munkahelyből viszont mégsem lett semmi és 2018 április végétől kaptam 3 hónapig álláskeresési járadékot. Ezt követően 3 hétig álltam alkalmazásban (jogi visszásságok miatt nem akartam az adott helyen maradni), majd 2018 augusztus 25-én kezdtem az új (jelenlegi) munkahelyemen.

bő három hónapig egyszerűsített foglalkoztatással voltam náluk, majd ez követően normál munkaviszonnyal.

A kérdésem az alábbi lenne:

Ha úgy döntenék, hogy felmondok a jelenlegi munkahelyemen, igényelhetnék-e álláskeresési járadékot ismét? Az egyszerűsített foglalkoztatás is beleszámít?

Ha igen, akkor hogyan kell számítani erre az időszakra? (több foglalkoztató, stb-stb)

Cabron_ # e-mail 2019.02.15. 17:10

https://officina.hu/…lkuli-segely

Ebben minden benne van. A kilépő papírjaiddal jelentkezel. Ha kiváltod a vállalkozóit, ezt jelezned kell a munkaügyi központ felé, és onnantól már nem folyósítják.

gatigabor88 # e-mail 2019.02.15. 16:54

Amennyiben még nem vagyok vállalkozó és úgy adom be a munkakeresési járadék kérelmet akkor megkaphatom e. Mennyi ideig tart az ügyintézés? Mennyi idő alatt lehet megkapni ezt a támogatást?