Tisztelt Fórumozók! Az állásfoglalást szeretnék kérni az alábbi témában:
Egy ismerősöm 27 éve dolgozik egy cégnél, ahol a munkaviszonyát minden bizonnyal egy, a munkáltató által 2009. április 1-jén átadandó felmondólevél alapján 2009. július 31-i hatállyal - csoportos létszámcsökkentésre való tekintettel - meg fogják szüntetni. 2008. októberében ő táppénzen volt, a munkaszerződését közös megegyezéssel 2008. december 1-i hatállyal módosították, melynek eredményeképpen fizetése jelentős mértékben csökkent.
Az Mt. szerint a 27 éves munkaviszonyára tekintettel a végkielégítés mértéke a 6 havi átlagkereset összege. Az átlagkereset-számítás alapjául az utolsó négy naptári negyedévre kifizetett munkabérek szolgálnak. Átlagkereset szempontjából figyelembe vehető munkabérrészek az alapbér, a bérpótlékok, a kiegészítő fizetés, a prémium, a jutalom, és az egyéb bér.
Az 1995. 192.-es bírósági határozat szerint az átlagkereset meghatározása során az utolsó négy naptári negyedévnek azokat a negyedéveket kell tekinteni, amelyekben a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt a munkavégzése alapján utoljára munkabérben részesült. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben ő 2008. negyedik negyedévében 1 hónapot -2008 októberében- táppénzen volt akkor helytálló-e az a megállapítás, hogy ebben az esetben az átlagkeresetét a 2007. augusztus 1-jétől a 2008. augusztus 31-i időszak alapján kellene számolni? Nyilvánvalóan ez lenne az ismerősöm számára a jobb megoldás, ugyanis így az átlagkereset végig a korábbi emelt munkabére, illetve prémiumai, jutalmai stb. alapján számítódhatna, és hogyha ez így helytálló, elég lenne neki most 2009-ben is márciusra táppénzre menni, és így már a csökkentett munkabérrel járó 2009. első negyedéve sem számítana bele az átlagkereset számításánál irányadó hónapokba? Vagy az 1 hónapos táppénz ellenére is számít a 2008. negyedik negyedéve, és így a már utána következő 2009. első negyedév is? Az állásfoglalásokat, hozzászólásokat előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
Bocee