Mondjuk szívességi használó.
Ideiglenes tartózkodás bejelentése
- 1
- 2
Kedves Felhasználók!
A segítségeteket szeretném kérni. Szeretném a tartózkodási helyemet bejelenteni ideigleness lakcímmel Pesten, viszont nem bérlésről van szó, hanem barátilag vagyok a lakásban, kvázi nincs bérleti díj, csak a rezsit kell fizetnem. Ebben az esetben milyen lehetőségem van, milyen jogcím alatt tudom magam bejelenteni, hogy az hivatalosan is megfeleljen mindennek?
Segítségeteket köszönöm!
Lisa köszönöm szépen!
Akár hivatalos egy levél akár magánjellegű, az oda megy (= oda lesz kézbesítve) ami címet a hívatalnak ill. az illetőnek megadsz. (Ha időközben máshová költözöl, a saját érdeked, hogy az uj postacímedet minden érintettel időben tudasd.)
Ettől függetlenül a lakhely szerinti kézbesítési postahivatalban ki lehet tölteni egy "kézbesítési cím" formanyomtatványt, és a rákövetkező 24 órán belül bárhonnan is vársz levelet, azt a posta már erre a megadott címre kézbesíti. Havi 1.250 Ft - vagy nagyjából ennyi. 6 hónapig okés ez, két havonta ismételve a hosszabítást. (Közben meg csak átszoknak erre az uj címedre - persze és ismét: ha minden érintettel előzetesen tájékoztatsz.)
"Lisa"
laikus hozzászóló
Kedves Fórumozók!
Szeretnék segítséget kérni: ha az állandó lakcím megszűnt és lett helyette CSAK egy tartózkodási hely, a hivatalos levelek automatikusan mennek a tart. címre (fontos lenne hogy megkapja az illető) vagy ezt is be kell jelenteni valahol?
Ha később lesz a tart. hely mellett egy állandó lakcím is, akkor (azután hogy ezt újra bejelentik) hova mennek majd a küldemények?
Köszönöm a segítséget!
218/1999. (XII. 28.) Korm. rendelet
az egyes szabálysértésekről
Lakcímbejelentési kötelesség elmulasztása
29. § (1) Aki a lakcímbejelentésre előírt rendelkezéseknek (*) nem tesz eleget,
harmincezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a rendőrség, valamint a helyi önkormányzat képviselő-testülete hivatalának erre felhatalmazott ügyintézője helyszíni bírságot szabhat ki.
A lakcím bejelentése és nyilvántartása
26. § (1) A Magyar Köztársaság területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a települési önkormányzat jegyzőjének nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).
[...]
(3) A lakcímbejelentéshez a lakás tulajdonosának vagy a lakás használatára egyéb jogcímen jogosultnak a hozzájárulása szükséges.
(4) A lakcímbejelentés ténye önmagában a lakás használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet, és nem szüntet meg. Érvénytelen a bejelentett lakcímadat, ha a polgárnak a lakás használatára vonatkozó joga jogerős bírósági vagy hatósági határozat alapján megszűnt és a határozatot végrehajtották, továbbá, ha az illetékes települési önkormányzat jegyzője megállapította, hogy a polgár bejelentett lakcímadata nem valós.
[...]
27. § (1) A tartózkodási hely létesítését, illetve megszűnését a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőnél kell bejelenteni.
(2) A polgár tartózkodási helyének megszűnését a lakóhelye szerint illetékes jegyzőnél is bejelentheti.
(3) A tartózkodási helyet - annak bejelentésétől számított öt éven belül - a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőnél ismét be kell jelenteni. Az ismételt bejelentés hiányában az érintett tartózkodási helye e törvény erejénél fogva megszűnik.
[...]
Ebből én azt vettem ki, hogy vagy a bérlő jelentkezik ki a lakásból, vagy pedig a tuljadonosnak kell megkísérelnie, hogy a jegyzőnél (okmányirodán) kijelentesse a bérlőt (illetve rendelkezésre áll a bírósági út is).
Kedves Zoltanuss!
Köszönöm a hozzászólásodat.
Az igaz, hogy a tartózkodás bejelentése semmiféle jogot nem keletkeztet a bérlő számára, jogilag így helyes.
A valóságban azonban problémák adódhatnak abból, ha a bérlő nem hajlandó elhagyni a lakást és oda be van jelentve. Ebben a helyzetben számomra a legkézenfekvőbb, hogy kihívom a rendőrséget és karhatalmi erővel távolíttatom el, ha nem hajlandó önszántából elhagyni többszöri felszólításra sem a bérleményt. Igen ám! De a rendőrnek megmutatja, hogy be van oda ideiglenesen jelentve, akkor bölcs, hidegvérű jogász legyen a talpán, aki egy (törzs/főtörzs)őrmesternek, vagy jobbik esetben egy zászlósnak elmagyarázza, hogy ettől még nem jogosult a lakásban tartózkodni, mert a bérleti jogviszonya megszűnt...
Az ötletet, hogy a szerződéskötés előtt egyezzenek meg és a bérleti jogviszony megszűnése után a kaució visszaadásának feltételévé tegyék a kijelentkezést, nagyon produktívnak találtam. Köszönet érte!
Üdv !
Ebben nem vagyok biztos , hogy kötelessége, vagy sem.
Viszont csak úgy tud bejelentkezni, ha a tulaj megengedi, azaz aláírja a bejelentőjét.
Ezt általában a bérbevevés előtt kell tisztázni. Előállhat az a helyzet, hogy nem kap aláírást , és ? és elmehet - senki nem tartja vissza !
Más helyeken többen elmondták, hogy semmi külön jogot nem indikál egy sima tartózkodási dokumentálás !
A legegyszerűbb a bejelentekező később kijelentekezik. Ezt egyébként a kaució visszadásának egyik feltételéül lehet szabni - sok más mellett.
Ha viszont elmulasztja - lehet kérni a jegyzőnél/okmányirodánál/illetáékes helyen :
Z.
Tisztelt Fórumozók!
Nemrég a következő probléma merült fel a családunkban.
Az egyik lakásba, amely egy rokonunk tulajdonában van, be szeretne jelentkezni a bérlő. Én úgy tudom, hogy ez nem csak lehetőség, hanem a bérlőnek kötelessége is 3 munkanapon belül (ha nem teszi, szabálysértést követ el).
A kérdésem az, hogy az ilyen bejelentkezett bérlőt a későbbiekben hogyan lehet onnan kijelenteni?
„
Köszönettel,
ifj. Sipos László ”
- 1
- 2
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02