Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?


wers # 2019.02.28. 11:20

Vagyis ha ott nyilatkozol, hogy beleegyezett, azt el kell fogadják. Természetesen büntetőjogi felelősséged tudatában kell ezt tenned.

Valóban, de ha a másik tulaj most szóban rá is bólintana, de fél év múlva letagadja, és felülvizsgálatot kér, akkor gond lehet.

drbjozsef # 2019.02.28. 11:16

Nézd, ha nem egyezett bele, hogy ott lakjon, akkor nem is lakhatna ott ugye...

sissy074 # 2019.02.28. 11:05

Köszönöm a válaszokat!Ő tuti nem fog bele egyezni sajnos. :-( Mondjuk ez is érdekes,mert elvileg 3 napon belül be kéne jelentkezni oda ahol lakik az ember,viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele akkor,ennek nem tudunk eleget tenni.....

drbjozsef # 2019.02.28. 10:59

sissy,

A beleegyezése kell, de az aláírása nem :

146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet
...
33§
...
(4) Közös tulajdon esetén a tulajdonostársak hozzájárulását a lakcímbejelentés során eljáró szállásadó írásbeli nyilatkozatával igazolja.

Vagyis ha ott nyilatkozol, hogy beleegyezett, azt el kell fogadják. Természetesen büntetőjogi felelősséged tudatában kell ezt tenned.

wers # 2019.02.28. 10:24

Viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele,nem tud bejelentkezni.

Igen nagy a valószínűsége, hogy a másik tulaj hozzájárulását kérik, vagy egy meghatalmazást tőle.

sissy074 # 2019.02.28. 10:17

Kedves Kovács Béla Sándor!Köszönöm a választ!Az életközösség már tavaly megszűnt.A lakcím bejelentés meg csak azért érdekel,mert ebben a lakásban fog lakni a barátom,és úgy tudom elméletileg kötelező lenne a címre akkor bejelentkeznie.Viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele,nem tud bejelentkezni.Vagy rosszul tudom?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.28. 09:21

Azt kérdezed, lehet-e valakinek élettársa, ha a házassága még nem szűnt meg? Ha a házassági életközösség már megszűnt, akkor lehet.

Mi a gyakorlati jelentősége a kérdésednek?

sissy074 # 2019.02.28. 09:15

Kedves Fórumozók!
Tavaly óta külön élek a férjemtől,augusztusban a válást beadtam.Közben lett egy új kapcsolatom.Kérdésem,ha össze költözök a barátommal,akkor ő az élettársam lesz attól függetlenül,hogy papíron házas vagyok?A lakás amiben lakok 1/2 tulajdonom másik 1/2 a még férjemé.Ha ő nem egyezik bele a lakcím bejelentésbe akkor van arra valami megoldás?Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.19. 12:44

Valószínűleg igen.

nicsenko # 2019.01.19. 11:53

Üdvözletem!

Élettársammal 50-50%-ban tulajdonosok vagyunk egy közösen vásárolt lakásban,kapcsolatunk véget ért.
Az én jövedelmem háromszorosa az övének,saját gyűjtögetett jövedelmünkből vásároltuk a lakást.

Igényt tarthatok-e többre pénzre szerzés aránya miatt,ha eladásra kerül a sor,mint 50%?

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2018.11.12. 05:50
  1. Igen, persze.
  2. ld. KBS válaszát. Más dolgok is beszámíthatnak, de ha nincs közös gyermeketek, alapvetően mindketten dolgoztatok, és a háztartásban egyenlően vettetek részt, akkor nagyjából igen, de a régi, fizetett hiteleknél amit ő fizetett - jövedelme arányában - az "visszajár" neki.
JámborMoni # 2018.11.11. 14:08

Köszönöm mindkettőjüknek a választ..

Két kérdésem még lenne, ami az első hozzászólásomban is szerepelt.

  1. Az én kezdeti (első) ingatlanom értékét figyelembe lehet majd venni?
  2. A 2 hiteltartozás összegét az ingatlan eladási árából levonhatom és a maradékot osztjuk a szerzés arányában?

Köszönöm

ObudaFan # 2018.11.11. 13:21

Sajnos az exemnél a pontos jövedelem nem megállapítható, mert vagy nem is volt bejelentve vagy minimálbéres volt. Hogy lehetne ezt jól kiszámolni.

Ez inkább az ő baja, vita esetén neki kell igazolnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.11. 13:06

A szerzés arányánál a jövedelmet kell figyelembe venni?
És a háztartásban végzett munka értékét. Bonyolult, nehéz.

JámborMoni # 2018.11.11. 12:48

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A szerzés arányánál a jövedelmet kell figyelembe venni?
Én az ingatlanok értékének a növekedését vettem figyelembe...
Sajnos az exemnél a pontos jövedelem nem megállapítható, mert vagy nem is volt bejelentve vagy minimálbéres volt. Hogy lehetne ezt jól kiszámolni?
Köszönettel..

ObudaFan # 2018.11.11. 09:17

JámborMoni

Nem feltétlenül gondolod jól. Élettársak között nem fele-fele arányban kell osztozni, hanem a szerzéshez való hozzájárulás arányában.

JámborMoni # 2018.11.10. 21:46

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szeretnék tanácsot kérni Öntől.
25 évet éltünk az exemmel élettársi kapcsolatban. Most nyáron derült ki, hogy ő már 3 éve barátnőt tart. Szeretném az általunk lakott házat, mely sajnos az ő állandó lakcíme is, értékesíteni.
Az ingatlan az én nevemen van, neki a tulajdoni lap szerint nincs tulajdonjoga.
25 éve, amikor összekerültünk, nekem már volt 1 egyszobás öröklakásom. Ezt a lakást eladtam, majd hitelfelvétellel egy nagyobb lakást vettem. Majd ezt a lakást is eladtam és újabb hitelfelvétellel a mostani családi házat vettem meg.
A hitelt közösen fizettük eddig, illetve az előző lakásnál is közösen fizettük.
A mostani ingatlant még banki hitel és baráti kölcsön is terheli. Ezen kívül édesanyám is elhunyt pár éve, ingatlanból és értékpapírból 2.100.000,-Ft-ot kaptam összesen. Az utóbbi 3 év cafeteria juttatását is a hiteltörlesztésre fordítottam, 1.080.000,-Ft értékben.
Jól gondolom, hogy a vételárból ezeket az összegeket levonhatom?
Az előző és a mostani ingatlan esetében is voltak értéknövelő beruházások, amelyeket közös fizetésből finanszíroztunk.
Én úgy gondolom és úgy számoltam, hogy az előző és a mostani ingatlan esetében is a növekményt osztanánk fele-fele arányban.
Számszerűleg: Saját lakásom 1.500.000,-Ft-ért adtam el. A következőt 2.000.000,-Ft-ért vásároltam. Ebben az esetben ő a 25% növekménynek a felét kapná meg. Az utóbbi lakást 10.900.000,-Ft-ért adtam el (a 12,5%-ot nézve ez 1.362.500,-Ft) és a házat 16.500.000,-Ft-ért vásároltam (az exem 1.362.500,-Ftnyi része itt 8,3% lett) Itt a növekmény már 34%, melynek a fele jár neki...
Jól gondolom, hogy ha a mostani ingatlant eladom, akkor kb 25%-át kaphatná a vételárból? Lehet, hogy itt egy kicsit bonyolult voltam :(
Illetve a közös fizetésből, de az ex nevén futó 2 autó és 1 utánfutó felére igényt tarthatok?
Előre is köszönöm válaszát..

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.05. 05:37

Én már intéztem a közművek szüneteltetését,
Akkor ne csodálkozz rajta, hogy birtokvédelmet kérnek. Meg is fogják kapni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.05. 05:36

s már egy ügyvéddel felszólíttatta ezt a három személyt a kiköltözésre januárban,
Nem lenne egyszerűbb akkor, ha azt az ügyvédet kérdeznéd?

Nofertete # 2018.05.04. 23:47

Tisztelt Fórumozók!
Kérem segítségeteket abban, hogy nagybátyám sajnálatosan elhunyt (most április 06.-n) és készített egy végrendeletet, melyet a lakásában lakó (nem állandó lakcímre bejelentett személyek, de régóta vele laknak) valószínűleg "eltüntették." A végrendelet leírásakor hangfelvételt készítettem nagybátyám akarati kinyilvánításáról.
A nő és két fia (előző házasságából) most nem akarnak kiköltözni a lakásból, miközben nem volt a nő bejegyzett élettárs,de nagybátyámmal fizettettek ki minden rezsit, egyik fia a nőnek mára kb. 50 éves, szinte semmit sem dolgozott eddig, csak a másik fia, de ők évekig nem is laktak ott, most költöztek vissza, kb. amikor nagybátyám kórházba került. Mindezek mellett a lakást nagybátyám egy nagyszülői ház értékesítéséből vásárolta, több mint 20 éve, tehát nagyszüleim utáni hozott ági vagyon, melyből az elhunyt édesapám sem kapott semmit sem...
Bejegyzés nélküli élettársnak van-e egyáltalán joga bármiféle követeléshez? Most ők akarnak birtokvédelmet kérni egy ügyvéd tanácsára, mert egyszer voltam bent édesanyámmal a hivatalos dokumentumokat összeszedni, kerestük a végrendeletet, sajnos nem találtuk. Kértem, adják át nagybátyám kulcsát, mivel szerintem jogosult vagyok rá, hogy a lakásba bejussak, mint egyik vélhető örökös. Nevetséges a birtokvédelem, talán ezt nekem kéne meglépnem, hiszen nincsenek a lakásba állandóra bejelentve, mert van a nő nevén egy önkormányzati lakás, ahová bármikor visszaköltözhetnének. Nos jogilag lehet-e bármilyen követelésük, amennyiben nagybátyám hozzám költözni készült, s már egy ügyvéddel felszólíttatta ezt a három személyt a kiköltözésre januárban, még halála előtt.... bocs, kicsit hosszú, de tanácstalan vagyok és elkeseredett, mert úgy néz ki, hogy még minket akadályoznak a jogaink érvényesítésében, vagyis ők valósítják meg a birtokháborítást... Én már intéztem a közművek szüneteltetését, ugyanis ők azt mondták, hogy csak mi vagyunk jogosultak a temetést intézni, s miután eltemettettem nagybátyámat, felléptek a lakás utáni követeléssel.., nem akarnak kiköltözni, perre akarnak menni. Miközben hangfelvételeim vannak nagybátyám elbeszéléseiről, szándékairól. Közjegyző előtt ez megállja a helyét? Köszönöm szíves válaszotokat. üdv. Nofertete

drbjozsef # 2017.10.04. 14:02

Ha nincsen leszármazó, és nincsen elő szülője az örökhagyónak, akkor a teljes hagyatékot a házastárs/bejegyzett élettárs örökli. Testvér, nagyszülő/dédszülő nem örököl, és ezesetben ezek helyébe sem lép senki.

drbjozsef # 2017.10.04. 11:48

bettisziren,

Bejegyzett élettársi kapcsolatban élők esetében ugyanazokat az öröklési szabályokat kell alkalmazni mint a házastársak esetében. Vagyis az alábbi szerint (házastárs helyén a bejegyzett élettársat értsd):

Szülő(k) melletti örökösként, leszármazó nélkül a házastárs örökli az örökhagyóval közösen lakott lakást és a hozzá tartozó felszerelési és berendezési tárgyakat. Az ezen kívüli hagyaték felét a túlélő házastárs örökli, a másik felét az örökhagyó szülei fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kieső szülő helyén a másik szülő és a túlélő házastárs örököl fejenként egyenlő részben.

Ha ettől eltérnétek, akkor végrendelkezni érdemes.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.04. 11:44

A házastárs (bejegyzett élettárs) akkor egyedüli törvényes örökös, ha nincs leszármazó. (És az ági öröklés még akkor is bejátszhat.)

majd # 2017.10.02. 10:08

nonolet

A házastárs az együttlakott ingatlanra haszonélvezetet örököl, minden más hagyatékból pedig gyerekként örököl. Tehát ha a meghaltnak van 3 gyereke (mindegy kitől) és egy házastársa, akkor az örökség 4 egyenlő részre oszlik.

Már ha nincs végrendelet. Ha van, akkor pedig a köteles részek szabályai érvényesek - azt nem tudom, hogy az özvegynek is jár-e köteles rész vagy csak a kölköknek.

Ha tehát házasodunk, akkor az özvegyemé lesz a haszonélvezet + az egy-gyereknyi rész mindenből, hacsak nem végrendelkezem. Kezd innét már túl macerássá válni a dolog.

Ezért az együttélés bizonyítása inkább, mert bár örökül hagyni nem óhajtunk egymásnak semmit, az özvegyi nyugdíjról nem szeretnénk lemondani.

nonolet # 2017.10.02. 09:48

"nem szeretnénk az öröklésbe ily módon beavatkozni. "

???