Fórum segítségkérés régebbi elöl     új hozzászólás

Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.08.14. 12:39

Röviden: a vagyonszaporulatot főszabályként természetben kell kiadni.

www.kbs-ugyved.hu

vaczkor... #   2019.08.14. 12:10

MrGuba 2019.08.10. 23:25

Azt szeretném kérdezni önöktől hogy 9év nem bejegyzett élettársi viszonyban éltem a párommal. Három hete szakítottunk én azóta barátoknál alszom itt ott,mert nincs elég kp-hogy kivegyék egy lakást. Hitelt kell felvennem ehhez nehezítő körülmény hogy a két közös kutyánkkal együtt költözöm. Az évek alatt az ő tulajdonában lévő lakást korszerüsítettük Ezt közösen fizettük. Teljes fürdőszoba,konyha felújítás,nyílászáró csere,fűtőtest csere tv lap top sütő mosó és mosogatógép csere történt . Most utólag kiderült hogy megcsalt engem a spanyolországi nyaralása során és hazudott.Ő azt mondja vigyék bármit. De nekem nyilván készpénzre lenne szükségem,mert nincs hol laknom. Tehetek bármit hogy visszakapjak némi pénzt tőle? Köszönöm!

Igen. Üljenek le és próbáljanak megegyezni.

Ennek hiányában a PTK az alábbi módon rendelkezik:

XXV. CÍM

AZ ÉLETTÁRSI KAPCSOLAT

6:514. § [Az élettársi kapcsolat létrejötte és megszűnése]

(1) Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (a továbbiakban: életközösség) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban.

(2) Az élettársi kapcsolat az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén az életközösség létesítésével jön létre, és megszűnik, ha az élettársak egymással házasságot kötnek, bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítenek vagy az életközösségük véget ér.

6:515. § [Az élettársi vagyonjogi szerződés]

(1) Az élettársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat az élettársi együttélés idejére szerződéssel rendezhetik. A szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták.
(2) A szerződésben az élettársak bármilyen olyan vagyonjogi rendelkezést kiköthetnek, amely - szerződés vagy e törvény alapján - a házastársak között érvényesülhet.
(3) A szerződés harmadik személyekkel szemben akkor hatályos, ha a szerződést az élettársi vagyonjogi szerződések nyilvántartásába bevezették, vagy ha az élettársak bizonyítják, hogy a harmadik személy a szerződés fennállásáról és annak tartalmáról tudott vagy tudnia kellett.
(4) Az élettársi vagyonjogi szerződések nyilvántartására a házassági vagyonjogi szerződések nyilvántartására vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

6:516. § [Élettársak közötti törvényes vagyonjogi rendszer]

(1) Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül.

(2) Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül.

(3) Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene.

(4) Az élettársat a vagyonszaporulatból megillető részesedés védelmére és a vagyonszaporulat élettársak közötti megosztására - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a házastársak között szerződéssel kiköthető közszerzeményi rendszer rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

6:517. § [A lakáshasználat szerződéses rendezése]

(1) Az élettársak az élettársi jogviszony létrejöttekor vagy annak fennállása alatt a közösen használt lakás további használatát az életközösség megszűnése esetére előzetesen szerződéssel rendezhetik. A szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták.

(2) A lakáshasználat előzetes szerződéses rendezése esetén a gyermek lakáshasználati jogának figyelembevételére a házastársi közös lakás használatára vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

(3) Az élettársak az életközösség megszűnése után is megállapodhatnak az élettársi közös lakás további használatáról. A megállapodás nincs alakszerűséghez kötve.

MrGuba # e-mail 2019.08.10. 23:25

Azt szeretném kérdezni önöktől hogy 9év nem bejegyzett élettársi viszonyban éltem a párommal. Három hete szakítottunk én azóta barátoknál alszom itt ott,mert nincs elég kp-hogy kivegyék egy lakást. Hitelt kell felvennem ehhez nehezítő körülmény hogy a két közös kutyánkkal együtt költözöm. Az évek alatt az ő tulajdonában lévő lakást korszerüsítettük Ezt közösen fizettük. Teljes fürdőszoba,konyha felújítás,nyílászáró csere,fűtőtest csere tv lap top sütő mosó és mosogatógép csere történt . Most utólag kiderült hogy megcsalt engem a spanyolországi nyaralása során és hazudott.Ő azt mondja vigyék bármit. De nekem nyilván készpénzre lenne szükségem,mert nincs hol laknom. Tehetek bármit hogy visszakapjak némi pénzt tőle? Köszönöm!

MrGuba # e-mail 2019.08.10. 23:25

wers # e-mail 2019.02.28. 13:06

Ami még eszembe jutott, talán egyelőre értesítési címet jelentsetek be, közben próbáljatok legalább az ingatlanok használatáról írásban megállapodni.

sissy074 # e-mail 2019.02.28. 13:05

Én is szeretném,ha hamar és normális módon le tudnánk mindent zárni,viszont a férjem nem ilyen.Ő inkább pereskedni fog,ami tudom jó hosszadalmas lesz.Köszönöm a válaszokat!

wers # e-mail 2019.02.28. 12:54

sissy074 talán ezt a válással és vagyonmegosztással rendezhetnétek. Nem csak a lakcímbejelentés szempontjából lenne szerencsés.

sissy074 # e-mail 2019.02.28. 12:43

Igazából nem ebben a házban éltünk.Ő maradt a másik közös tulajdonú lakásunkba én,a gyerekekkel beköltöztem ebbe az ingatlanunkba.Az alsó szint egy külön bejáratú lakás azt nem használom,és a tetőtérben a 4 szobából is csak kettőt.Így tulajdonképpen a felét használom csak.

Lyonee #   2019.02.28. 12:39

Miért is engedné meg a volt férj?
A közös lakhatást másképpen is meg lehet oldani. Pl. az új pasi lakásában.

drbjozsef #   2019.02.28. 12:38

sissy074,

Ha te az exeddel két különbejáratú, két külön lakásban laktál, akkor nem kell. Vagy wc-t csak Te használtad, a konyhát meg csak Ő? Ugye, nem így volt? Akkor pedig nincs "én részem". Osztatlan közös tulajdon esetén minden tulajdonos egyformán jogosult az egészet használni. Nincs olyan, hogy a te feledbe költözik.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

wers # e-mail 2019.02.28. 12:29

Ez után, én simán megtenném azt a nyilatkozatot, és bejelenteném.

Hát, nekem volt kellemetlen fél évem, mikor az ex feleség letagadta, hogy megengedte.

sissy074 # e-mail 2019.02.28. 12:27

Hát én erre nem is gondoltam,hogy ha az én részembe költözik,akkor is kell az engedélye. :-(

drbjozsef #   2019.02.28. 12:21

Egyébként, én megmondanám mit csinálnék:

Szereznék bizonyítékot róla, hogy a férjed TUD arról, hogy az új párod ott lakik. Telefonbeszélgetés felvétele például. Nem konkrétan rákérdezni, vagy engedély kérni. Csak valahogy szóba hozni, hogy ott lakik, és ha nem mondja egyből azt, hogy na takarodjon onnan kifele most rögtön, akkor nyilvánvalóan nincs a kialakult helyzet ellen kifogása.

Ez nem a "hallgatás = beleegyezés". Ha tudomással bír a tényről, hogy ott lakik, és semmilyen eljárás elindítását nem kezdeményezte ez ellen, akkor nem lehet kifogása az ellen, hogy a lakcím nyilvántartásba is bejelentkezzen. Hiszen az kötelező, törvény írja elő.

Ez után, én simán megtenném azt a nyilatkozatot, és bejelenteném.

wers # e-mail 2019.02.28. 12:20

Vagyis ha ott nyilatkozol, hogy beleegyezett, azt el kell fogadják. Természetesen büntetőjogi felelősséged tudatában kell ezt tenned.

Valóban, de ha a másik tulaj most szóban rá is bólintana, de fél év múlva letagadja, és felülvizsgálatot kér, akkor gond lehet.

drbjozsef #   2019.02.28. 12:16

Nézd, ha nem egyezett bele, hogy ott lakjon, akkor nem is lakhatna ott ugye...

sissy074 # e-mail 2019.02.28. 12:05

Köszönöm a válaszokat!Ő tuti nem fog bele egyezni sajnos. :-( Mondjuk ez is érdekes,mert elvileg 3 napon belül be kéne jelentkezni oda ahol lakik az ember,viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele akkor,ennek nem tudunk eleget tenni.....

drbjozsef #   2019.02.28. 11:59

sissy,

A beleegyezése kell, de az aláírása nem :

146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet
...
33§
...
(4) Közös tulajdon esetén a tulajdonostársak hozzájárulását a lakcímbejelentés során eljáró szállásadó írásbeli nyilatkozatával igazolja.

Vagyis ha ott nyilatkozol, hogy beleegyezett, azt el kell fogadják. Természetesen büntetőjogi felelősséged tudatában kell ezt tenned.

wers # e-mail 2019.02.28. 11:24

Viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele,nem tud bejelentkezni.

Igen nagy a valószínűsége, hogy a másik tulaj hozzájárulását kérik, vagy egy meghatalmazást tőle.

sissy074 # e-mail 2019.02.28. 11:17

Kedves Kovács Béla Sándor!Köszönöm a választ!Az életközösség már tavaly megszűnt.A lakcím bejelentés meg csak azért érdekel,mert ebben a lakásban fog lakni a barátom,és úgy tudom elméletileg kötelező lenne a címre akkor bejelentkeznie.Viszont ha a másik tulaj nem egyezik bele,nem tud bejelentkezni.Vagy rosszul tudom?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.02.28. 10:21

Azt kérdezed, lehet-e valakinek élettársa, ha a házassága még nem szűnt meg? Ha a házassági életközösség már megszűnt, akkor lehet.

Mi a gyakorlati jelentősége a kérdésednek?

www.kbs-ugyved.hu

sissy074 # e-mail 2019.02.28. 10:15

Kedves Fórumozók!
Tavaly óta külön élek a férjemtől,augusztusban a válást beadtam.Közben lett egy új kapcsolatom.Kérdésem,ha össze költözök a barátommal,akkor ő az élettársam lesz attól függetlenül,hogy papíron házas vagyok?A lakás amiben lakok 1/2 tulajdonom másik 1/2 a még férjemé.Ha ő nem egyezik bele a lakcím bejelentésbe akkor van arra valami megoldás?Köszi.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2019.01.19. 13:44

Valószínűleg igen.

www.kbs-ugyved.hu

nicsenko # e-mail 2019.01.19. 12:53

Üdvözletem!

Élettársammal 50-50%-ban tulajdonosok vagyunk egy közösen vásárolt lakásban,kapcsolatunk véget ért.
Az én jövedelmem háromszorosa az övének,saját gyűjtögetett jövedelmünkből vásároltuk a lakást.

Igényt tarthatok-e többre pénzre szerzés aránya miatt,ha eladásra kerül a sor,mint 50%?

Köszönöm a választ!

drbjozsef #   2018.11.12. 06:50
  1. Igen, persze.
  2. ld. KBS válaszát. Más dolgok is beszámíthatnak, de ha nincs közös gyermeketek, alapvetően mindketten dolgoztatok, és a háztartásban egyenlően vettetek részt, akkor nagyjából igen, de a régi, fizetett hiteleknél amit ő fizetett - jövedelme arányában - az "visszajár" neki.

JámborMoni # e-mail 2018.11.11. 15:08

Köszönöm mindkettőjüknek a választ..

Két kérdésem még lenne, ami az első hozzászólásomban is szerepelt.

1. Az én kezdeti (első) ingatlanom értékét figyelembe lehet majd venni?
  2. A 2 hiteltartozás összegét az ingatlan eladási árából levonhatom és a maradékot osztjuk a szerzés arányában?

Köszönöm