Élettársi viszony - Élettársi viszony - miképpen igazolható?


wers # 2020.01.16. 11:06

:) igen drbjozsef, ezt sikerült megfogalmaznod.

drbjozsef # 2020.01.16. 11:03

Azt írta :
Élettársammal 15 éve élünk nem bejegyzett élettársi viszonyban

Erre írtam, hogy amik ők nem, az a regisztrált élettársi kapcsolat (mert erre gondohatott), mert a bejegyzett elnevezés az azonos nemű párok esetére van.

De lehet félreérthető volt.

oligaliga # 2020.01.16. 10:57

Nem.

Regisztrált élettársi kapcsolat, amik nem vagytok, a bejegyzett egynemű pároknak van

2020.01.16. 10:53

drbjozsef # 2020.01.16. 10:41

Nem ezt írtam volna?

oligaliga # 2020.01.16. 10:11

drbjozsef

OFF Nem regisztrált, hanem bejegyzett. Az viszonyt úgy örököl, mint a házastárs.ON

drbjozsef # 2020.01.16. 10:06

Ny.Anna,

ebben az esetben elég 2 tanúval igazolni az élettársi viszonyt?

Ezt nem tudom, mire érted, csak sejtem : az élettárs nem örököl. A regisztrált sem, a "sima" sem. Nem örökös.

A mostani formában azt a pénzt a gyermeke fogja örökölni.

Nincs mit igazolnod tanúval. Viszont, ha az adott számlán nem csak az örökhagyó vagyona van, hanem az élettársi közös vagyonból téged megillető rész is, akkor neked kell ezt kérnded, jelezned, elsősorban az örökös felé, aki vagy elismeri az igényedet, és a hagyatékba már a kevesebb összeg kerül, vagy nem, de akkor perelned kell.

drbjozsef # 2020.01.16. 09:53

Az lenne a kérdésem, hogy ha bekövetkezne a legrosszabb, akkor automatikusan a lányunk örökölne mindent, így 18 éves koráig hozzá se férnénk a számlához

Nem, dehogy.
A haláleset után zárolnák, de csak a hagyatéki végzés jogerőssé válásáig. Utána az örökös felveheti. Ha az örökös kiskorú, akkor az érdekében a pénzzel a gyámja rendelkezik. Esetetekben, mint szülő, értelemszerűen te lennél az, tehát hozzáférnétek, de az a pénz a jogilag a lányodé, csak az ő érdekében használhatod fel (bizonyos esetekben a gyámhivatal hozzájárulásával).

Hogy ahhoz a pénzhez hozzáférj, több megoldás is lehet technikailag. Nem ez itt a kérdés, ha jól értelek. A kérdés az : mit akar a párod?

(OFF Regisztrált élettársi kapcsolat, amik nem vagytok, a bejegyzett egynemű pároknak van)

wers # 2020.01.16. 09:46

A legegyszerűbb lenne a bankban haláleseti rendelkezést tenni a nevedre. Ezzel te örökölnéd a az összeget, és azonnal hozzáférnél.
Ezen kívül össze is házasodhatnátok, a házastárs örököl, az élettárs nem.

Ny.Anna # 2020.01.16. 09:32

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

Élettársammal 15 éve élünk nem bejegyzett élettársi viszonyban, van egy közös gyermekünk, aki 8 éves.
Mindketten dolgozunk, külön bankszámlánk van, viszont az Ő fizetése kb. a tízszerese az enyémnek. A megtakarításokat azonban egy 3. bankszámlán tartjuk, amihez kizárólag a Párom fér hozzá, senki más. Többször kértem, hogy ha nekem nem is ad hozzáférést, legalább a saját szüleinek adjon, ha ne adj Isten bármi történik, akkor legyen mihez nyúlnom. Az lenne a kérdésem, hogy ha bekövetkezne a legrosszabb, akkor automatikusan a lányunk örökölne mindent, így 18 éves koráig hozzá se férnénk a számlához...ebben az esetben elég 2 tanúval igazolni az élettársi viszonyt?

Segítségét előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

T. Anna

Traffic # 2019.11.05. 16:22

Lehet, hogy már volt róla szó, de bejegyzett élettársi kapcsolat két azonos nemű személy között létesíthető.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.05. 09:25

Meg fogsz lepődni: végrendelkezhetsz!

Ginzeng # 2019.11.05. 08:31

Tisztelt ügyvéd úr/nő !

Élettársi kapcsolatban élek több mint 20 éve. /nem bejegyzett/
Az örökségemből vettem egy házat ebben közösen lakunk, minden költséget közösen fedezünk.Nincs saját gyermekem. Élettársamnak 2 gyermeke van.Halálom esetén szeretném a házat az élettársam gyermekeire hagyni, a haszonélvezetet pedig az élettársam kapná. Milyen lehetőség áll rendelkezésemre ?
Anyagilag felelek-e az élettársam saját jogon csinált bármilyen adósságáért ?

válaszát előre is köszönöm.
üdv.
Bogárka

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.14. 10:39

Röviden: a vagyonszaporulatot főszabályként természetben kell kiadni.

vaczkor... # 2019.08.14. 10:10

MrGuba 2019.08.10. 23:25

Azt szeretném kérdezni önöktől hogy 9év nem bejegyzett élettársi viszonyban éltem a párommal. Három hete szakítottunk én azóta barátoknál alszom itt ott,mert nincs elég kp-hogy kivegyék egy lakást. Hitelt kell felvennem ehhez nehezítő körülmény hogy a két közös kutyánkkal együtt költözöm. Az évek alatt az ő tulajdonában lévő lakást korszerüsítettük Ezt közösen fizettük. Teljes fürdőszoba,konyha felújítás,nyílászáró csere,fűtőtest csere tv lap top sütő mosó és mosogatógép csere történt . Most utólag kiderült hogy megcsalt engem a spanyolországi nyaralása során és hazudott.Ő azt mondja vigyék bármit. De nekem nyilván készpénzre lenne szükségem,mert nincs hol laknom. Tehetek bármit hogy visszakapjak némi pénzt tőle? Köszönöm!

Igen. Üljenek le és próbáljanak megegyezni.

Ennek hiányában a PTK az alábbi módon rendelkezik:

XXV. CÍM

AZ ÉLETTÁRSI KAPCSOLAT

6:514. § [Az élettársi kapcsolat létrejötte és megszűnése]

(1) Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben (a továbbiakban: életközösség) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban.

(2) Az élettársi kapcsolat az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén az életközösség létesítésével jön létre, és megszűnik, ha az élettársak egymással házasságot kötnek, bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítenek vagy az életközösségük véget ér.


6:515. § [Az élettársi vagyonjogi szerződés]

(1) Az élettársak egymás közötti vagyoni viszonyaikat az élettársi együttélés idejére szerződéssel rendezhetik. A szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták.
(2) A szerződésben az élettársak bármilyen olyan vagyonjogi rendelkezést kiköthetnek, amely - szerződés vagy e törvény alapján - a házastársak között érvényesülhet.
(3) A szerződés harmadik személyekkel szemben akkor hatályos, ha a szerződést az élettársi vagyonjogi szerződések nyilvántartásába bevezették, vagy ha az élettársak bizonyítják, hogy a harmadik személy a szerződés fennállásáról és annak tartalmáról tudott vagy tudnia kellett.
(4) Az élettársi vagyonjogi szerződések nyilvántartására a házassági vagyonjogi szerződések nyilvántartására vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

6:516. § [Élettársak közötti törvényes vagyonjogi rendszer]

(1) Ha élettársi vagyonjogi szerződés eltérően nem rendelkezik, az élettársak az együttélés alatt önálló vagyonszerzők. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását. Nem számítható a vagyonszaporulathoz az a vagyon, amely házastársak esetén különvagyonnak minősül.

(2) Az élettársat a vagyonszaporulatból a szerzésben való közreműködése arányában, elsősorban természetben illeti meg részesedés. A háztartásban, a gyermeknevelésben valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett munka a szerzésben való közreműködésnek minősül.

(3) Ha a szerzésben való közreműködés aránya nem állapítható meg, azt egyenlőnek kell tekinteni, kivéve, ha ez bármelyik élettársra nézve méltánytalan vagyoni hátrányt jelentene.

(4) Az élettársat a vagyonszaporulatból megillető részesedés védelmére és a vagyonszaporulat élettársak közötti megosztására - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - a házastársak között szerződéssel kiköthető közszerzeményi rendszer rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni.

6:517. § [A lakáshasználat szerződéses rendezése]

(1) Az élettársak az élettársi jogviszony létrejöttekor vagy annak fennállása alatt a közösen használt lakás további használatát az életközösség megszűnése esetére előzetesen szerződéssel rendezhetik. A szerződés akkor érvényes, ha közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalták.

(2) A lakáshasználat előzetes szerződéses rendezése esetén a gyermek lakáshasználati jogának figyelembevételére a házastársi közös lakás használatára vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.

(3) Az élettársak az életközösség megszűnése után is megállapodhatnak az élettársi közös lakás további használatáról. A megállapodás nincs alakszerűséghez kötve.

MrGuba # 2019.08.10. 21:25

Azt szeretném kérdezni önöktől hogy 9év nem bejegyzett élettársi viszonyban éltem a párommal. Három hete szakítottunk én azóta barátoknál alszom itt ott,mert nincs elég kp-hogy kivegyék egy lakást. Hitelt kell felvennem ehhez nehezítő körülmény hogy a két közös kutyánkkal együtt költözöm. Az évek alatt az ő tulajdonában lévő lakást korszerüsítettük Ezt közösen fizettük. Teljes fürdőszoba,konyha felújítás,nyílászáró csere,fűtőtest csere tv lap top sütő mosó és mosogatógép csere történt . Most utólag kiderült hogy megcsalt engem a spanyolországi nyaralása során és hazudott.Ő azt mondja vigyék bármit. De nekem nyilván készpénzre lenne szükségem,mert nincs hol laknom. Tehetek bármit hogy visszakapjak némi pénzt tőle? Köszönöm!

MrGuba # 2019.08.10. 21:25

Azt szeretném kérdezni önöktől hogy 9év nem bejegyzett élettársi viszonyban éltem a párommal. Három hete szakítottunk én azóta barátoknál alszom itt ott,mert nincs elég kp-hogy kivegyék egy lakást. Hitelt kell felvennem ehhez nehezítő körülmény hogy a két közös kutyánkkal együtt költözöm. Az évek alatt az ő tulajdonában lévő lakást korszerüsítettük Ezt közösen fizettük. Teljes fürdőszoba,konyha felújítás,nyílászáró csere,fűtőtest csere tv lap top sütő mosó és mosogatógép csere történt . Most utólag kiderült hogy megcsalt engem a spanyolországi nyaralása során és hazudott.Ő azt mondja vigyék bármit. De nekem nyilván készpénzre lenne szükségem,mert nincs hol laknom. Tehetek bármit hogy visszakapjak némi pénzt tőle? Köszönöm!

wers # 2019.02.28. 12:06

Ami még eszembe jutott, talán egyelőre értesítési címet jelentsetek be, közben próbáljatok legalább az ingatlanok használatáról írásban megállapodni.

sissy074 # 2019.02.28. 12:05

Én is szeretném,ha hamar és normális módon le tudnánk mindent zárni,viszont a férjem nem ilyen.Ő inkább pereskedni fog,ami tudom jó hosszadalmas lesz.Köszönöm a válaszokat!

wers # 2019.02.28. 11:54

sissy074 talán ezt a válással és vagyonmegosztással rendezhetnétek. Nem csak a lakcímbejelentés szempontjából lenne szerencsés.

sissy074 # 2019.02.28. 11:43

Igazából nem ebben a házban éltünk.Ő maradt a másik közös tulajdonú lakásunkba én,a gyerekekkel beköltöztem ebbe az ingatlanunkba.Az alsó szint egy külön bejáratú lakás azt nem használom,és a tetőtérben a 4 szobából is csak kettőt.Így tulajdonképpen a felét használom csak.

Lyonee # 2019.02.28. 11:39

Miért is engedné meg a volt férj?
A közös lakhatást másképpen is meg lehet oldani. Pl. az új pasi lakásában.

drbjozsef # 2019.02.28. 11:38

sissy074,

Ha te az exeddel két különbejáratú, két külön lakásban laktál, akkor nem kell. Vagy wc-t csak Te használtad, a konyhát meg csak Ő? Ugye, nem így volt? Akkor pedig nincs "én részem". Osztatlan közös tulajdon esetén minden tulajdonos egyformán jogosult az egészet használni. Nincs olyan, hogy a te feledbe költözik.

wers # 2019.02.28. 11:29

Ez után, én simán megtenném azt a nyilatkozatot, és bejelenteném.

Hát, nekem volt kellemetlen fél évem, mikor az ex feleség letagadta, hogy megengedte.

sissy074 # 2019.02.28. 11:27

Hát én erre nem is gondoltam,hogy ha az én részembe költözik,akkor is kell az engedélye. :-(

drbjozsef # 2019.02.28. 11:21

Egyébként, én megmondanám mit csinálnék:

Szereznék bizonyítékot róla, hogy a férjed TUD arról, hogy az új párod ott lakik. Telefonbeszélgetés felvétele például. Nem konkrétan rákérdezni, vagy engedély kérni. Csak valahogy szóba hozni, hogy ott lakik, és ha nem mondja egyből azt, hogy na takarodjon onnan kifele most rögtön, akkor nyilvánvalóan nincs a kialakult helyzet ellen kifogása.

Ez nem a "hallgatás = beleegyezés". Ha tudomással bír a tényről, hogy ott lakik, és semmilyen eljárás elindítását nem kezdeményezte ez ellen, akkor nem lehet kifogása az ellen, hogy a lakcím nyilvántartásba is bejelentkezzen. Hiszen az kötelező, törvény írja elő.

Ez után, én simán megtenném azt a nyilatkozatot, és bejelenteném.