Fórum segítségkérés régebbi elöl     új hozzászólás

Gyed, Gyes

vaczkor... #   2014.05.12. 16:44

brigitta.varga

Tisztelt Szakértő!

A következő esetben kérném a segítségét.
Gyesre vagyok jogosult 2013 februárja óta. Azonban 2014-től lehetőség van munka mellett a gyedet is igényelni.

Férjem igénybe veheti ez esetben a gyedet gyermekünk 1 éves kora után? Természetesen ez esetben lemondanék a gyesről.

Igen a GYED ellátást akár az anya, akár az apa igénybe veheti feltéve, hogy az apa az igényléskor a jogosultsági feltételekkel rendelkezik, azaz biztosított és két éven belül van 365 biztosításban töltött napja, továbbá hogy az anya ugyanezen gyermek után nem részesül GYED/GYES ellátásban.

Lívia0124 # e-mail 2014.05.06. 12:15

Tisztelt Szakértő!
2012.01.10. született meg a kislányom!2014.01.10. voltam itthon vele Gyeden!"014.01.11-től Gyest kaptam valamint szabadságomat töltöttem!2014.03.05-től munkába álltam Gyes mellett!
Az érdekelne hogy ha most terheslennék akkor miből és hogyan számolnák ki a Tgyást és a Gyedet!(Olvastam olyat hogy 180 napot kell dolgoznom ez mit jelent?)
Várom válaszát!Köszönettel!

brigitta.varga # e-mail 2014.05.04. 00:07

Tisztelt Szakértő!

A következő esetben kérném a segítségét.
Gyesre vagyok jogosult 2013 februárja óta. Azonban 2014-től lehetőség van munka mellett a gyedet is igényelni.
Férjem igénybe veheti ez esetben a gyedet gyermekünk 1 éves kora után? Természetesen ez esetben lemondanék a gyesről.
Köszönöm a választ előre is!

pazs #   2014.04.28. 14:08

Szuper tájékozott munkáltató :/ köze nincs hozzá, hogy egyébként mikor és hogy igényelsz gyest.

zsunoemi # e-mail 2014.04.28. 13:52

Köszönöm a választ!
Én is igy gondoltam de a munkáltatóm bele akarja iratni a kérelmbe hogy szabadságaim alatt mondjak le a Gyesről.

pazs #   2014.04.28. 13:42

Gyes akkor igényelhető, ha nem kapsz gyedet, ez független attól, hogy egyébként mit csinálsz (szabit töltesz, táppénzen vagy gyereket nevelsz a fizetés nélküli szabid alatt).

zsunoemi # e-mail 2014.04.28. 13:09

Tisztelt Szakértő!

Máj.10 től a GYED alatt felgyült szabadnapjaimat fogom tölteni.Kérdésem az lenne hogy ebben az időszakban igényelhető-e a GYES?
KÖszönöm Zsuzsa

Zengőbérci #   2014.04.17. 17:36

Doga 2014.04.16. 19:48

Tisztelt leendő válaszoló!
2014. Augusztusra várjuk első gyermekünket a férjemmel. A szülés várható időpontját megelőzően azt az infót kaptuk, hogy legalább 365 nap biztosítotti jogviszonyban kell állnom, ahhoz, hogy gyes-re, gyedre jogosult lehessek. Nos 2013 augusztusáig munkaviszonyban álltam, utána felvettek az egyetemre és 2013 szeptembere óta nappali hallgatói jogviszonyba kerültem. Pár nap híján lesz meg az egy éves hallgatói jogviszonyom. ( diplomás gyed?)Ilyenkor jogosult vagyok, leszek-e ezekre a támogatásokra? Tényleg utána jártunk, de mindenki mást mondott, és ezalatt a hivatali ügyintézőket értem. Remélem, hogy segíteni tudnak nekem ebben.Fontos lenne! Előre is nagyon szépen köszönjük!

1. Diplomás GYED-re csak az jogosult, aki törvény szerinti tgys és GYED ellátásra nem jogosult!
  2. Törvény szerinti tgys-re és GYED-re főszabály szerint az jogosult, aki a szüléskor biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 nap biztosításban töltött idővel.
  3. Az egyetemista a Tbj. 5. § taxációjában nem szerepel, ezért nem biztosított!
  4. Diplomás GYED-re az jogosult, aki:

(1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól)

a 42/A. § alapján gyermekgondozási díjra nem jogosult,

b) a gyermeke születését megelőző két éven belül államilag elismert felsőoktatási intézményben magyar nyelvű nappali képzésben legalább két félév aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkezik, azzal, hogy egy félévre csak egy aktív hallgatói jogviszony vehető figyelembe,

1. a gyermeke a b) pont szerinti hallgatói jogviszony fennállása alatt vagy a hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követő 1 éven belül születik,
  2. a gyermeket saját háztartásában neveli,
  3. magyar állampolgár vagy másik EGT tagállam állampolgára, és
  4. a szülés időpontjában rendelkezik magyarországi bejelentett lakóhellyel.

(2) Az (1) bekezdés alapján megállapított gyermekgondozási díj a gyermek születésének napjától a gyermek 1 éves koráig jár.

A Vhr. ezt a következőkkel egészíti ki:

26/D. § (1) Az Ebtv. 42/E. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott két aktív félév megállapításához a gyermek születését megelőző két éven belüli aktív félévekben összesen 300 naptári napi hallgatói jogviszonnyal kell rendelkezni.

(2) Az Ebtv. 42/E. § (1) bekezdés b) pontjának alkalmazásában államilag elismert felsőoktatási intézmény alatt az Nftv. 1. mellékletében felsorolt intézményeket kell érteni.

(3) Az Ebtv. 42/E. § (5) bekezdésének alkalmazása során azt a képzést kell figyelembe venni, amelyben az igénybevevő az Ebtv. 42/E. §-a szerinti gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napján részt vesz. A hallgatói jogviszony szünetelését, illetve megszűnését követően igényelt - az Ebtv.

42/E. §-a szerinti - gyermekgondozási díj esetén azt a képzést kell figyelembe venni, amelyben az igénybevevő az Ebtv. 42/E. §-a szerinti gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőzően részt vett.

5.A GYES alanyi jogon járó ellátás.

Doga # e-mail 2014.04.16. 19:48

Tisztelt leendő válaszoló!
2014. Augusztusra várjuk első gyermekünket a férjemmel. A szülés várható időpontját megelőzően azt az infót kaptuk, hogy legalább 365 nap biztosítotti jogviszonyban kell állnom, ahhoz, hogy gyes-re, gyedre jogosult lehessek. Nos 2013 augusztusáig munkaviszonyban álltam, utána felvettek az egyetemre és 2013 szeptembere óta nappali hallgatói jogviszonyba kerültem. Pár nap híján lesz meg az egy éves hallgatói jogviszonyom. ( diplomás gyed?)Ilyenkor jogosult vagyok, leszek-e ezekre a támogatásokra? Tényleg utána jártunk, de mindenki mást mondott, és ezalatt a hivatali ügyintézőket értem. Remélem, hogy segíteni tudnak nekem ebben.Fontos lenne! Előre is nagyon szépen köszönjük!