Kivett zártkert 10% - ig beépíthető?


Bea1 # 2016.11.09. 04:24

Nálunk nem.

Konkrétan 3000 nm alatt nem is lehet rá lakóépületet építeni, miközben az EGÉSZ KÖRNYÉKEN NINCS 3000 nm-nél nagyobb telek, csak 800 négyzetméteresek, vagy duplák vannak.

Ennek ellenére a környéken kacsalábon forgó palotában állandóan laknak emberek, nem is kevesen.

Most akkor mi a helyzet ebben a kivett zártkert 10%-ban beépíthető 7,5 m építménymagasságig dologgal?

nanemaaa # 2016.11.09. 09:22

Ha alkalmazható már az új OTÉK módosítás ( a helyi építési szabályzat aktualizálásra került) akkor igen. Egyébként nem.

Bea1 # 2016.11.09. 13:20

Ez az aktualizálás mitől függ? Lehet, hogy csak 50 év múlva aktualizálják?

nanemaaa # 2016.11.09. 13:38

314/2012. Korm rendelet:
46. § (1) A fővárosi kerület esetében, a 2012. december 31-én hatályban lévő, valamint a 2014. június 30-ig elfogadott településrendezési eszköz, továbbá a (2) bekezdés a) pontja és b) pont ba) alpontja szerint módosított településrendezési eszközök - az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályos településrendezési követelményeinek és jelmagyarázatának, valamint a Fővárosi Szabályozási Kerettervről és a Budapesti Városrendezési és Építési Szabályzatról szóló fővárosi közgyűlési rendelet figyelembevételével - 2018. december 31-ig alkalmazható.
(2)46 A 2012. december 31-én hatályban lévő kerületi településrendezési eszköz

  1. 2014. június 30-ig történő módosítása a VI. fejezet eljárási szabályai szerint, az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályos településrendezési tartalmi követelményeinek és jelmagyarázatának, valamint a Fővárosi Szabályozási Kerettervről és a Budapesti Városrendezési és Építési Szabályzatról szóló fővárosi közgyűlési rendelet figyelembevételével,

b)47 2014. július 1-től 2015. december 31-ig történő módosítása - amennyiben az a főváros 2014. július 1-jén hatályos településszerkezeti tervének módosítását nem igényli - a VI. fejezet eljárási szabályai szerint
ba) az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályos településrendezési tartalmi követelményeinek és jelmagyarázatának, valamint a Fővárosi Szabályozási Kerettervről és a Budapesti Városrendezési és Építési Szabályzatról szóló fővárosi közgyűlési rendelet figyelembevételével, vagy
bb) az e rendelet tartalmi előírásainak és a 6. melléklet szerinti jelmagyarázatának
alkalmazásával történhet.

Magyarán 2018. dec. 31-ig lehet kihúzni. Kivéve, ha közben meghosszabbítják a határidőt.

nanemaaa # 2016.11.09. 14:46

Bocs, rossz §-t másoltam be. (Mellément.)

45. § (1) A 2012. december 31-én hatályban lévő, valamint az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályos településrendezési követelményeinek és jelmagyarázatának figyelembevételével elkészített és elfogadott településrendezési eszköz 2018. december 31-ig alkalmazható.
(2)42 A 2012. december 31-én hatályban lévő településrendezési eszközök 2016. december 31-ig történő módosítása a VI. fejezet eljárási szabályai szerint,

  1. - a b) pont kivételével - az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályos településrendezési tartalmi követelményeinek és jelmagyarázatának,
  2. az együtt tervezendő terület esetén

ba) az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályos településrendezési tartalmi követelményeinek és jelmagyarázatának, vagy
bb) az e rendelet tartalmi előírásainak és a 6. melléklet szerinti jelmagyarázatnak
alkalmazásával történhet.

Bea1 # 2016.11.09. 16:15

Értem, köszönöm szépen.

Azt mondták, hogy még nem szavaztak erről, de nem is tervezik a változtatást.

Érdekes, hogy 97 előtt kivett udvar esetén engedik a 10%-ot.

Krisztii # 2017.02.04. 14:47

Üdvözlök Mindenkit !

Nekem a zátkertekről lenne kérdésem.
Mennyi az 1577nm zártkert beépithetősége?
Láttam egy épitész oldalon hogy 3%-10%ra emelték ez igaz?
A másuk kérdésem hogy a hétvégi házra is kell engedély?

drbjozsef # 2017.02.04. 18:49

Egy hétvégi ház minden bizonnyal építésiengedély köteles, ha egy sátornál nagyobb.

A beépíthetőségben nem vagyok biztos, de a zártkertes ingatlannal foglalkozó topikokban párszor előkerült mostanában, és ha jól tudom az a szabály, hogy csak ott 10% a beépíthetőség, ahol a helyi önkormányzat a saját építésügyi szabályaiban is megváltoztatta 10%-ra. Ahol et nem tették meg, ott még mindig 3%. Nem kötelező a változtatás, ha a polghiv úgy gondolja, hogy náluk elég a 3% is, akkor ott annyi marad.

Bea1 # 2017.02.05. 04:34

Ha be is építhető a helyi rendelet alapján 10%-ig a zártkert, az csak "Gazdasági épület" lehet 3000nm-es zártkertnagyságig, legalábbis nálunk.

3000nm felett van lehetőség arra, hogy 10%-ból 5% lakóépület legyen.

Az más kérdés, hogy az egyik visszavonult prominens politikus olyan gazdasági épületet épített vízpartra, 800 nm-re, hogy "kacsalábon forgó palota" bejegyzésre is jogosult lenne, de valójában csak ásó és seprű tárolására használja biztosan.

MajorDomus # 2017.02.05. 10:34

Máshol is így van.

Bea1 # 2017.02.05. 11:08

Waww! Félre ne érts, rendkívűl jól érintene ez a változás, de mégis, miből gondolod, hogy:

"Az OTÉK módosítás célja, ugyanis éppen az volt, hogy:
a CSOK keretében lakóház legyen építhető a (volt) zártkertekben." ?

drbjozsef # 2017.02.05. 16:45

Fogalmazzunk úgy, hogy az OTÉK módosítás célja az volt, hogy _lehetővé_ _tegye_ az önkormányzatoknak, hogy megalkossák a 10%-os szabályozást.

De nem kötelező.

MajorDomus # 2017.02.05. 17:35

Ez itt a lényeg!

Engem is elhajtottak az épitéssel!

Bea1 # 2017.02.06. 02:38

nonolet

Köszönöm a választ, és a linket. Nálunk uniós pénzből csináltak kb 4 éve komoly főútfelújítást, ahová táblákat is tettek, gondolom azt is uniós pénzből. Erre ki merték írni, hogy: "üdülőövezet" ami ugye 10%-os beépíthetőséget jelentene. Kanyarban nincs egy db "üdülő" sem arra.

Viszont a már meglévő épületeket engedélyezik ésfelvezetik a helyszínrajzra.

De csak a meglévőeket.

Ez azzal jár,hogy míg pl az egyik helyi lakos felvezettetett 50%-os beépítettséget a kivett zártkertjére, azaz 360nm be van építve hivatalosan, addig a szomszédjának, aki az üres telkére szeretne építkezni, annak nem engedélyezték a 40nm-es épület építését.

Tehát a jelenleg érvényben lévő szabályozás valódi üzenete:

Aki bátor és csal, azaz illegálisan építkezik,az jól jár, mert felvezetik az illegálisan épített építményeket a helyszínrajzra szankció nélkül, aki pedig a hivatalos utat szeretné választani, az egy pancser, és sohasem lesz nettó 25 nm-nél nagyobb háza a környéken!

Bea1 # 2017.02.06. 17:22

Dehát csak gazdasági épületet építhetsz!

Amit idéztél, az nem csak lakóépületekre vonatkozik?

MajorDomus # 2017.02.06. 20:32

Zártkertről volt szó!

nanemaaa # 2017.02.07. 08:07

Ha a településnek nincs a módosított OTÉK előírásainak megfelelően aktualizálva a helyi építési szabályzata, akkor valamennyi építési munkára az OTÉK 2012. augusztus. 6-ai időállapota lesz az érvényes. Ennek megfelelően se 10%, se kivett zártkertre vonatkozó új szabályok nem játszanak.

MajorDomus # 2017.02.07. 20:18

Szomorú!

Bea1 # 2018.04.07. 05:27

Még mindig csak 3%?

Majzi # 2018.04.19. 10:48

Tiszteletem!
1063 m3 művelésből kivett zártkertem van. Idéntől lakóövezetté nyilvánította az önkormányzat. A helyi illetékes szerint semmit se lehet rá építeni, nem akartam vitázni vele, míg nem tudom mi a jogszabály. Ezt telefonon mondta. Szeretném a jelenleg rajta álló kis téglaépületet lebontani( tulajdoni lapom m2 nem szerepel) És egy faházat felállítani rá. Jelenleg 3% szerepel a tulajdoni lapon és 7,5m magasság.
Mit kell tennem, ha szabályosan akarok eljárni?

nonolet # 2018.04.19. 14:25

Megnézni a HÉSZ-ben, hogy

  • milyen övezet lett ott konkrétan

és

  • mit lehet abban az övezetben építeni

HÉSZ = helyi építési szabályzat

nanemaaa # 2018.04.20. 07:22

Majzi
Csak a helyi építési szabályzat előírásainak megfelelően tudsz szabályosan építkezni. Ha az önkormányzat a területet átsorolta lakóterületté, akkor annak megfelelően lehet a telket beépíteni. Itt viszont már kérdés lesz, hogy a telek kialakítása és közművesítettsége megfelel-e a helyi építési szabályoknak, mert csak akkor lesz építési telek.

Petrovna # 2018.07.18. 12:24

Kedves Fórumozók!
Mit lehet tenni akkor, ha vettünk egy kivett zártkertet, de az adás vétel előtt bementünk a Székesfehérvári Építési osztályra, ott a kedves kolléga azt mondta, hogy a 2016-os módosítás alapján 10%-os a beépíthetőség maximum 90nm2-ig. Mi ezután meg is vettük, építési tervet megcsináltattuk, kifizettük.Az építésre felvettük a hitelt. Most amikor beadtuk felhívták a tervezőt, hogy mi honnan vettük ezt, mert ilyen nem létezik és csak 3% van. Ezek után bementem újra egy másik kollegina volt aki teljesen tagadott mindent és majdnem, hogy lehülyézett, hogy én mit képzelődtem. Még jó, hogy párommal voltam amikor kaptuk az információt és még elemeztük is hogy 1000nm" a telek, de mivel előbb teljesül a 90nm2 azért nem a 10%-ot kell figyelembe venni
Több telket is néztünk, mindegyiknél bementünk helyrajzi számmal együtt, hogy mit lehet mit nem, mert egy hétvégi házat szerettünk volna "gazdasági épület" alatt, ahova barátokkal ki lehet járni és nyáron ki lehet települni esetleg, mivel nyaralóra és családi házra nem futja. Ezek után hova fordulhatok, mert gondolom a saját kolléga 3 hónap elteltével nem fog "emlékezni" ránk illetve ha igen úgyis letagadja, ha ő mondott rosszat?
Köszönöm ha valaki tud tanácsot adni!

nonolet # 2018.07.18. 14:09

1.
A beépítési % NYILVÁNOS!!!!! információ.
Benne van a HÉSZ-ben (helyi építési szabályzatban).
Ami pedig kint van az önkormányzat honlapján, kötelezően.

Az ingatlan beépítési előírásait a HÉSZ-en kell megnézni!

  • vétel előtt neked

és

  • a tervezés kezdetén a tervezőnek is illett volna

2.
Ilyen tájékoztatást MINDIG ÍRÁSBAN kérünk!, ha már kérünk.
De biztosabb HÉSZ saját szemű megnézése.

- -

Igazából nem tudsz sehová fordulni.... így jártál.

A szóbeli infóra hagyatkoztál, ami aligha bizonyítható.

De még ha bizonyítod is.

Akkor is elkövetted a második hibát is!

NEM nézted meg újra a tervezés+hitel intézése előtt.
Azaz: súlyosan gondatlan voltál!!!
Hisz akár változhatott is időközben a HÉSZ.

Csak magadra vethetsz...
Mert ellenőrizetlen infóra alapoztál.

Petrovna # 2018.07.18. 18:31

Kedves nonlet!
Mivel a telket úgy hirdették, hogy 2016 óta 10%-os beépíthetőség van rajta (többen terveztetnek a környéken ugyan ez miatt a módosítást emlegetve) és ezt az infót kaptuk annak az osztálynak az ügyintézőjétől akik elméletileg csípőből kellene, hogy tudják ezeket a szabályokat és ott is ugyan arra a törvényre hivatkozva ezt megerősítették.....átgondoltnak gondolom a tetteinket.
Igen megtaláltam a HÉSZ-t is, ám ahogy az adó papíromon se igazodok el úgy én abban sem( vállalom panel gyerek vagyok)...ott is itt is szakmai segítséget kértem. És gondoltam a hozzá értés egyértelmű egy ügyintézőtől.
A tervezőt adom fogjuk is futni a köröket amint kapok egy hivatalos állás foglalást az építési osztályról, mert úgy gondolom az ő feladata lett volna erről megbizonyosodni, szerintem.
Amúgy köszönöm a nem épp építő jelleggel megírt válaszodat!!!