Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás


Kivett zártkert 10% - ig beépíthető?

nanemaaa # e-mail 2021.01.25. 08:55

Egyszerű gondolkodó
Persze, hogy írhatsz a Miniszterelnökségnek, azon belül is az építésügyekért felelős helyettes államtitkárnak. Válaszolni is fognak.
Viszont minden válaszukban benne van, hogy az csak egy szakmai állásfoglalás, konkrét ügyben felhasználni, arra hatóság, vagy bíróság előtt hivatkozni nem lehet. Így sokra nem mész vele, de attól még írhatsz.

drbjozsef #   2021.01.22. 09:12

Van ahol lehet, van ahol nem, jellemzően inkább a jogalkalmazó szervektől lehet, mint a jogalkotóktól.

Mi a konkrét problémád?

Általános, elvont kérdésekre általános, elvont válaszokat fogsz kapni.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Egyszerű gondolkodó # e-mail 2021.01.21. 20:06

Tisztelt Fórumozók!

Kérdésem lenne,hogy létezik e olyan, hogy hivatalos állásfoglalást kérni a Jogalkotótól, és ha igen ,annak mi a menete, hogyan kell elkezdeni???
Szíves válaszukat előre is köszönöm !!!

Egyszerű gondolkodó # e-mail 2021.01.21. 20:02

Függelék az Országos Településrendezési és Építési Követelményekhez *

(4) * A mezőgazdasági területen - a (8) bekezdés kivételével - lakóépület ...

(8) * Mezőgazdasági területen lévő, zártkerti művelés alól kivett telken építmény legfeljebb 10%-os beépítettséggel helyezhető el. A különálló lakóépület beépítési magassága legfeljebb 7,5 m lehet.

Egyszerű gondolkodó # e-mail 2021.01.21. 19:53

A jogszabály mai napon ( 2021.01.21. ) hatályos állapota.Váltás a jogszabály következő időállapotára (2025.I.1. -)
A jelek a bekezdések múltbeli és jövőbeli változásait jelölik.

Megnyitom a Jogtárban

253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet
az országos településrendezési és építési követelményekről
A Kormány az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) 62. §-a (1) bekezdésének g) pontjában foglalt felhatalmazás alapján meghatározza az országos településrendezési és építési követelményeket (a továbbiakban: OTÉK), és elrendeli azok kötelező alkalmazását.

Egyszerű gondolkodó # e-mail 2021.01.21. 19:36

A területek besorolása a procedúra után "művelési ág alól kivett zártkert". Az ilyen földön végzett mezőgazdasági tevékenység után agrártámogatás már nem igényelhető, ellenben könnyebb eladni és egyes településeken nőhet az esély arra, hogy belterületi besorolást kapjon a telek. Viszont így ugyan értékesebb lesz az ingatlan, de a települési önkormányzatok dolga - és felelőssége - is több velük: itt már biztosítaniuk kell az infrastruktúrát, úthálózatot, közműveket, a szemétszállítást.

Egyszerű gondolkodó # e-mail 2021.01.21. 19:35

Első kulcsmondat: ( a továbbiakban OTÉK ) és elrendeli azok kötelező alkalmazását ! Nem felkínálja ,nem tetszőlegessé teszi hanem elrendeli Országosan !!!
Következő : 29 § 3 .bekezdés, : A mezőgazdasági területen - Kivéve a 8. pont
8. pont : Mezőgazdasági Területen lévő, Zártkerti művelés alól kivett telken építmény legfeljebb 10 %-os beépíthetőséggel helyezhető el. A különálló LAKÓÉPÜLET beépítési ...... Tehát nem garázs , nem pince, nem stb, hanem LAKÓÉPÜLET !!!

Az új OTÉK Úgy kezdődik, hogy Mindenkire nézve kötelező jelleggel elrendeli az alkalmazást, tehát nem értem , hogy ,hogy gondolják az illetékes Önkormányzatok, hogy úgy döntenek ,ahogy jónak látják , és szerintük marad a 3%-os beépíthetőség !!!

nanemaaa # e-mail 2019.11.28. 09:37

Az OTÉK 2012. augusztus 6-án hatályba léptetett és az azt követő módosításai csak akkor érvényesek, és juttathatók érvényre, ha az önkormányzat a helyi építési szabályzatot ezen időpontot követően, az OTÉK új szabályait figyelemebe véve módosították. Mindaddig, amíg ilyen nem történik, akkor az OTÉK fenti időpontot megelőző előírásai maradnak érvényben, az újabbakat nem lehet alkalmazni. Amennyiben jól sejtem ebben az ügyben ezen előírás van érvényben, így a beépíthetőség max 3% lehet. Megjegyzem, a tervezőnek ezt tudnia kellett (volna) mert ellenkező esetben hogy igazolta számítással a telek beépíthetőségére vonatkozó kötelező előírásoknak való megfelelést?

Dobika76 # e-mail 2019.11.27. 15:23

Köszönöm a segítséget.Megpróbálkozom vele.Remélem így előrébb jutok majd.A járási hivatal nem ugyanaz mint a földhivatal?Köszönettel:DZ

nonolet # e-mail 2018.07.19. 13:45

Legfeljebb 10% ...

Aztán a helyi szabályzat ezt pontosítja.

Ezért kell a HÉSZ-ben megnézni.

Petrovna # e-mail 2018.07.19. 12:41

AMúgy a 2018-as OTÉK-ban ez szerepel! Szerintem ezt nézhette az akkori ügyintéző!!
8
Megállapította: 156/2016. (VI. 13.) Korm. rendelet 1. § (1). Hatályos: 2016. VI. 14-től.
Mezőgazdasági
területen
lévő,
zártkerti
művelés
alól
kivett
telken
építmény
legfeljebb
10%-os
beépítettséggel
helyezhető
el.
A
különálló
lakóépület
beépítési
magassága
legfeljebb
7,5
m
lehet.

Bea1 # e-mail 2018.07.19. 04:45

Megvan-e a hirdetés, amiben 10%-os beépíthetőséget írtak?

nonolet # e-mail 2018.07.19. 00:05

Kétlem, hogy másra tudod hárítani... a vételkori benézést.

Petrovna # e-mail 2018.07.18. 20:31

Kedves nonlet!
Mivel a telket úgy hirdették, hogy 2016 óta 10%-os beépíthetőség van rajta (többen terveztetnek a környéken ugyan ez miatt a módosítást emlegetve) és ezt az infót kaptuk annak az osztálynak az ügyintézőjétől akik elméletileg csípőből kellene, hogy tudják ezeket a szabályokat és ott is ugyan arra a törvényre hivatkozva ezt megerősítették.....átgondoltnak gondolom a tetteinket.
Igen megtaláltam a HÉSZ-t is, ám ahogy az adó papíromon se igazodok el úgy én abban sem( vállalom panel gyerek vagyok)...ott is itt is szakmai segítséget kértem. És gondoltam a hozzá értés egyértelmű egy ügyintézőtől.
A tervezőt adom fogjuk is futni a köröket amint kapok egy hivatalos állás foglalást az építési osztályról, mert úgy gondolom az ő feladata lett volna erről megbizonyosodni, szerintem.
Amúgy köszönöm a nem épp építő jelleggel megírt válaszodat!!!

nonolet # e-mail 2018.07.18. 16:09

1.
A beépítési % NYILVÁNOS!!!!! információ.
Benne van a HÉSZ-ben (helyi építési szabályzatban).
Ami pedig kint van az önkormányzat honlapján, kötelezően.

Az ingatlan beépítési előírásait a HÉSZ-en kell megnézni!

  • vétel előtt neked

és

  • a tervezés kezdetén a tervezőnek is illett volna

2.
Ilyen tájékoztatást MINDIG ÍRÁSBAN kérünk!, ha már kérünk.
De biztosabb HÉSZ saját szemű megnézése.

- -

Igazából nem tudsz sehová fordulni.... így jártál.

A szóbeli infóra hagyatkoztál, ami aligha bizonyítható.

De még ha bizonyítod is.

Akkor is elkövetted a második hibát is!

NEM nézted meg újra a tervezés+hitel intézése előtt.
Azaz: súlyosan gondatlan voltál!!!
Hisz akár változhatott is időközben a HÉSZ.

Csak magadra vethetsz...
Mert ellenőrizetlen infóra alapoztál.

Petrovna # e-mail 2018.07.18. 14:24

Kedves Fórumozók!
Mit lehet tenni akkor, ha vettünk egy kivett zártkertet, de az adás vétel előtt bementünk a Székesfehérvári Építési osztályra, ott a kedves kolléga azt mondta, hogy a 2016-os módosítás alapján 10%-os a beépíthetőség maximum 90nm2-ig. Mi ezután meg is vettük, építési tervet megcsináltattuk, kifizettük.Az építésre felvettük a hitelt. Most amikor beadtuk felhívták a tervezőt, hogy mi honnan vettük ezt, mert ilyen nem létezik és csak 3% van. Ezek után bementem újra egy másik kollegina volt aki teljesen tagadott mindent és majdnem, hogy lehülyézett, hogy én mit képzelődtem. Még jó, hogy párommal voltam amikor kaptuk az információt és még elemeztük is hogy 1000nm" a telek, de mivel előbb teljesül a 90nm2 azért nem a 10%-ot kell figyelembe venni
Több telket is néztünk, mindegyiknél bementünk helyrajzi számmal együtt, hogy mit lehet mit nem, mert egy hétvégi házat szerettünk volna "gazdasági épület" alatt, ahova barátokkal ki lehet járni és nyáron ki lehet települni esetleg, mivel nyaralóra és családi házra nem futja. Ezek után hova fordulhatok, mert gondolom a saját kolléga 3 hónap elteltével nem fog "emlékezni" ránk illetve ha igen úgyis letagadja, ha ő mondott rosszat?
Köszönöm ha valaki tud tanácsot adni!

nanemaaa # e-mail 2018.04.20. 09:22

Majzi
Csak a helyi építési szabályzat előírásainak megfelelően tudsz szabályosan építkezni. Ha az önkormányzat a területet átsorolta lakóterületté, akkor annak megfelelően lehet a telket beépíteni. Itt viszont már kérdés lesz, hogy a telek kialakítása és közművesítettsége megfelel-e a helyi építési szabályoknak, mert csak akkor lesz építési telek.

nonolet # e-mail 2018.04.19. 16:25

Megnézni a HÉSZ-ben, hogy

  • milyen övezet lett ott konkrétan

és

  • mit lehet abban az övezetben építeni

HÉSZ = helyi építési szabályzat

Majzi # e-mail 2018.04.19. 12:48

Tiszteletem!
1063 m3 művelésből kivett zártkertem van. Idéntől lakóövezetté nyilvánította az önkormányzat. A helyi illetékes szerint semmit se lehet rá építeni, nem akartam vitázni vele, míg nem tudom mi a jogszabály. Ezt telefonon mondta. Szeretném a jelenleg rajta álló kis téglaépületet lebontani( tulajdoni lapom m2 nem szerepel) És egy faházat felállítani rá. Jelenleg 3% szerepel a tulajdoni lapon és 7,5m magasság.
Mit kell tennem, ha szabályosan akarok eljárni?

Bea1 # e-mail 2018.04.07. 07:27

Még mindig csak 3%?

MajorDomus # e-mail 2017.02.07. 21:18

Szomorú!

nanemaaa # e-mail 2017.02.07. 09:07

Ha a településnek nincs a módosított OTÉK előírásainak megfelelően aktualizálva a helyi építési szabályzata, akkor valamennyi építési munkára az OTÉK 2012. augusztus. 6-ai időállapota lesz az érvényes. Ennek megfelelően se 10%, se kivett zártkertre vonatkozó új szabályok nem játszanak.

MajorDomus # e-mail 2017.02.06. 21:32

Zártkertről volt szó!

Bea1 # e-mail 2017.02.06. 18:22

Dehát csak gazdasági épületet építhetsz!

Amit idéztél, az nem csak lakóépületekre vonatkozik?

Bea1 # e-mail 2017.02.06. 03:38

nonolet

Köszönöm a választ, és a linket. Nálunk uniós pénzből csináltak kb 4 éve komoly főútfelújítást, ahová táblákat is tettek, gondolom azt is uniós pénzből. Erre ki merték írni, hogy: "üdülőövezet" ami ugye 10%-os beépíthetőséget jelentene. Kanyarban nincs egy db "üdülő" sem arra.

Viszont a már meglévő épületeket engedélyezik ésfelvezetik a helyszínrajzra.

De csak a meglévőeket.

Ez azzal jár,hogy míg pl az egyik helyi lakos felvezettetett 50%-os beépítettséget a kivett zártkertjére, azaz 360nm be van építve hivatalosan, addig a szomszédjának, aki az üres telkére szeretne építkezni, annak nem engedélyezték a 40nm-es épület építését.

Tehát a jelenleg érvényben lévő szabályozás valódi üzenete:

Aki bátor és csal, azaz illegálisan építkezik,az jól jár, mert felvezetik az illegálisan épített építményeket a helyszínrajzra szankció nélkül, aki pedig a hivatalos utat szeretné választani, az egy pancser, és sohasem lesz nettó 25 nm-nél nagyobb háza a környéken!