Éjszakai driftelők feljelentése


palacs # 2022.06.22. 10:04

Körforgalomban visszatérő vendégek az éjszaka (éjfél után) driftelgetők, kerékcsikorgatók, motorbrummogtatók. Annyira hangosak, hogy csukott ablakon is áthallatszanak. Több lakót is zavarnak az éjszakai pihenésben. Szeretném őket felvenni videóra és feljelentést tenni a Rendőrségen. Nagyjából 3-4 renitensről van szó, ugyanazok az autók és rendszámok.

Az lenne a kérdésem, hogy mire kell figyelni, ha ...

  • csendháborításért teszek feljelentést?
  • közúti veszélyeztetésért teszek feljelentést?

Gondolok itt ilyenekre, hogy mitől lesz bizonyító erejű egy általam felvett videó.

Tadegi # 2022.06.22. 11:33

A videó alapvetően nem bizonyító erejű. A rendőri tettenérés viszont az.
Nem a te feladatod besorolni büntetőjogi kategóriába a "versenyzők" tevékenységét, megteszi majd az ügyészség. Te tedd csak meg a feljelentést - ha tudod, konkrét személy ellen ha pl. ismered a kocsik rendszámát - mondd meg, hol fülelhetők le a sportemberek. Az már a rendőrség dolga, hogy ott legyenek és ne a lerohadó Octaviakkal, hanem az autópálya cirkáló Audikkal jelenjenek meg. Ha a helyszínen elkapják a jómadarakat, az többet ér minden videónál.

Szomorú örökös # 2022.06.25. 06:27

Tadegi

A videó alapvetően nem bizonyító erejű. A rendőri tettenérés viszont az.

Amikor a dátummal és pontos időponttal ellátott fedélzeti kamera felvételen szereplő autóst - aki a pirosra váltott lámpán mögülem idegesen és erőszakosan kivágódva kishíján elgázolt egy gyereket egy gyalogos átkelőhelynél - meglátták a rendőrségen, mikor feljelentést tettem ellene, feltehetően nem dícsérték meg. A rendszám is jól látható volt a felvételen. :-O

efi99 # 2022.06.25. 20:28

@Szomorú örökös
Azért az némileg árnyalja a képet, hogy tetszőleges dátumot be lehet állítani.

Szomorú örökös # 2022.06.26. 04:28

efi99

tetszőleges dátumot be lehet állítani

A mostaniaknál már nemigen. Nekem special automatikusan állította be az időt.
Mi több, az időnkénti firmware frissítéseket is az éterből szedi le, pedig nincs elviekben internetkapcsolata.
De azért megnyugodhatsz, az általam említett esetben úgy tudom, hogy rendőrségi eljárás lett az ügyből.
Ahogy a Bp-i autósok közösség felvételei alapján is egy rakás autóst megbüntettek már.

Tadegi # 2022.06.27. 06:55

Nyilván a rendőrség ilyenkor megnézni a térfigyelő kamerákat, GPS-t, tanukat hallgat ki stb. Úgy módosítanám, hogy EGY videó még nem lesz perdöntő. Nyomozásra persze alapot szolgáltat, de csak a videó miatt még nem fogják elítélni őket.

Szomorú örökös # 2022.06.27. 10:43

Tadegi

Nyomozásra persze alapot szolgáltat, de csak a videó miatt még nem fogják elítélni őket.

Márpedig autós videókon látható egyértelmű szabálysértésekre bizony szabtak ki bírságot - nyilván csak olyan esetben, ahol a közigazgatási eljárás feltételei adottak.

Tadegi # 2022.06.28. 06:56

Amerikában tudom, de Magyarországon még nem hallottam erről. És biztos vagy benne, hogy kizárólag az egyetlen videofelvétel volt ott a bizonyíték, és nem volt mondjuk mellette egy sérült autó, vagy egy tanúvallomás is?

drbjozsef # 2022.06.28. 07:27

Tadegi,

Győzikét egy TV műsor alapján büntették meg, mert nem használta a biztonsági övet.

És igen, youtube-ra feltöltött sima dashcam felvétel alapján akár hivatalból is indított eljárást a rendőrség.

Tadegi # 2022.06.28. 07:31

De a hivatalból eljárás indítása és az elítélés között még ott van az a nagy különbség, hogy eljárást megalapozott gyanú esetén is lehet indítani, bírságolni viszont csak bizonyítottság esetén. Győzike esetében elég sok bizonyíték volt már magában a műsorban, plusz sok tanú, ott azért állhatott meg a bírság. Plusz ott ha jól emlékszem gyorsan el is ismerte a dolgot, tehát nem volt ellentmondás.

Szomorú örökös # 2022.06.28. 07:52

Tadegi

Amerikában tudom, de Magyarországon még nem hallottam erről.

Akkor mazsolázgass csak nyugodtan ezek között:

https://youtu.be/Ee3B2ub5QxI

drbjozsef # 2022.06.28. 10:05

Rossz példa.

A Civil Pofátlan(tan)ítás egy rendőrségi program, (civlil) rendőrautóval, minden bizonnyal hitelesített kamerával.

Szomorú örökös # 2022.06.28. 10:36

drbjozsef

Eleinte az volt, később már civil autósok kamerái alapján is büntették.a szabálytalan autósokat. Ja, és ha egy autós jól láthatóan beazonosítható rendszámmal áthajtott a piros jelzésen, akkor az időpont már eléggé irreleváns.

Szomorú örökös # 2022.06.28. 10:38

drbjozsef

Egyébként amiről te írsz, azokat a videókat nem a Bp-i autósok, hanem a rendőrség tette közzé.

drbjozsef # 2022.06.28. 10:42

Igaz, ez a videó civil dashcam felvételek. Valszeg ez a ritkább, de igen, ez alapján is mehet. Az eléggé pofátlanoknak ki is jár... :)