féltestvér kötelesrészből kizárása


Dedix # 2021.03.22. 23:50

Üdv. mindenkinek!

Van egy tőlem idősebb féltestvérem édesapám révén, akiről kb. 35-40 éve nem tudunk semmit. Sosem keresett sem engem, sem az édesapját, igaz mi sem őt, de ez szerintem mellékes és hosszú sztori.

A kérdésem az, hogyan zárható ki teljesen az örökösödésből?

Olvasgattam a kötelesrészről és ha jól értelmeztem, a végrendeletben való kizárása sem 100%-os megoldás.

Édesanyámnak ugye semmi köze az illető féltestvérhez, így arra gondoltunk, hogy ha édesapám átíratná mindenét az édesanyám nevére az megoldás lenne e?

Esetleg más javaslat?

Előre is köszönöm az érdemi (nem troll) válaszokat!

drbjozsef # 2021.03.23. 05:44

Dedix,

Köteles rész jár a féltestvérnek lényegében a hagyatékból, illetve a tíz éven belül bárkinek ingyenesen juttatott adományból.

Vagyis ha édesapád ajándékozza a vagyonát, és 10 éven belül meghal, akkor abból jár.

Ha édesapád nem ajándékozza, hanem eladja, akkor abból nem jár.

Házastársnak eladás határeset, mert vita esetén igazolni kellene, hogy a különvagyona volt az ingatlanrész, és különvagyonából vásárolta meg a házastárs.

Ha te leszel az egyetlen örökös, akkor egyszerűbb a te nevedre "átíratni" az ingatlanrészt, édesapád holtig tartó haszonélvezetével. Ez illetékmentes közöttetek. Ez esetben sem árt, ha tudod igazolni, miből vetted meg, de ez már más kérdés.

ObudaFan # 2021.03.23. 09:37

Erős tévedések vannak itt.

Ptk. 7:75. § [Kötelesrészre jogosultak]

Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát és szülőjét, ha az öröklés megnyílásakor az örökhagyó törvényes örököse vagy végintézkedés hiányában az lenne.

Tehát: testvér, pláne féltestvér nem jogosult a kötelesrészre, elegendő a végrendelet.

Persze, az legyen mindenben szabályos.

Kogeza # 2021.03.23. 10:46

ObudaFan

Itt most a kérdező édesapja szempontjából kell vizsgálni szerintem. Az édesapa szempontjából a kérdező féltestvére leszármazó. :)

ObudaFan # 2021.03.25. 12:00

Igazad van, én értettem félre a kérdést.