Hagyaték eljárás


tibiike # 2023.01.24. 07:49

Jó napot. 2 éve nem halad édesanyám ügye. Meghalt a férje, van az elhunytnak 2 fia Németországban. Akik szóban és írásban lemondtak az örökségről, viszont az egyik nem ment be a konzulátusra leadni a nyilatkozatot. A közjegyző nem csinál semmit, azt mondja tehetetlen. Mit tehenék hogy haladjon az ügy????

drbjozsef # 2023.01.24. 11:33

tibiike,

Mit szeretnél?

Hogy lezáruljon az ügy mindegy hogy hogyan?
Mond meg a közjegyzőnek, hogy bár a Hetv.44.§(3) szerint meghosszabbíthatja a határidőt, és annak nincs is korlátja, most már tartson tárgyalást, mert a "lehetőleg 2 hónapon belül"-t ilyenkor ésszerű ideig illik csak meghosszabbítani, és két év már nem az.
Tűzze ki a tárgyalást, idézze a gyereket rá, ha nem jön el, úgy kell neki.
Igaz, ilyen esetben a törvényes öröklés rendje fog életbe lépni, és nem édesanyád örököl.

Hogy leadja a nyilatkozatot a konzulátuson végre?
Hát erre sajnos nem kényszerítheted. Kiutazol, kézen fogod, bementek, megköszönöd, hazajössz. Vagy legalábbis szépen kéred, hogy intézze el.

tibiike # 2023.01.24. 13:47

Ok, de meddig várjak??? Mi lesz ha soha nem megy be a konzulátusra??

Tim # 2023.08.04. 10:07

Üdv Mindenkinek.

A nevelő apám örökölt egy ingatlant, tartozásokkal együtt, én vettem át, mivel idősotthonban lakik, kb fél éve kizáró gondnokság alatt áll. (én vagyok a gondnoka). Iszonyat sok pénzt levontak a nyugdíjából, hiába fellebeztünk, végül elérverezték az ingatlant is.
Most a MOKK küldött 2016-os gáztartozásokat kb 150e ft összegben. Az ingatlant én vettem át közjegyzői leltárral, amiben ez egyáltalán nem szerepelt. A fő kérdésem, hogy ez a leltár akkor mire jó, ha utólag bárki jelentkezhet valami tartozással? Köszönöm szépen előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.08.04. 14:24

Nem jó a kérdés.

Majordomus # 2023.08.04. 19:24

Csak az örökség erejéig feleltek a tartozásokért.
Ha az örökség ára nem fedezte a tartozásokat akkor további kötelezettségetek nincs.

Egyáltalán mi a fenének kellett elfogadni az örökséget ha több a tartozás mint az örökség értéke.

Tim # 2023.08.05. 20:43

Azért fogatuk el, mert a közjegyzői leltár alapján még így is maradt volna, gondolom, hogy ez evidens. Bocsánat, de nem ez volt a kérdés, hanem a közjegyzői leltár értelme.

Majordomus # 2023.08.05. 20:50

Mint mondottam az örökség erejéig feleltek az elhunyt tartozásaiért.

Amig van az elhunytnak adóssága és telik az örökségből addig persze hogy megpróbálják behajtani.

Ha most kiderül hogy kapott kölcsön 4 milliót és nem fizette vissza,a hitelező póthagyatéki eljárást indit és benyujtja igényét az örökségből megmaradt 4.100.000 ft-ra.

Tim # 2023.08.05. 21:16

Ezt pontosan tudom, hogy csak az örökség erejéig terjedhet, bár ez sem igaz. A törvény szerint igen, de valójában nem.
A levonások 2 évig zajlottak, áron alul elárverezték.
De nyilván nem volt teljesen érthető a kérdésem, miszerint a hagyatéki leltárban nem szereplő tartozást, nyilván nem vettem át, normál logika szerint a leltár alapján döntöm el az örökség elfogadását, vagy elutasítását.
Próbáltam ennek utána nézni, de csak a jegyzői menetet írja le. Megköszönném, ha valaki olyan válaszolna, aki valóban tudja erre a választ.