örökölt tulajdonrész ajándékozása


roli76 # 2011.10.21. 08:43

Tisztelt Szakértők!

Édesanyám elhunyt és utána fogom megörökölni a házuk 1/4-ét. A máik 1/4-ét testvérem, akivel évek óta nem vagyunk beszélő viszonyban. Édesapámnak szeretném a részem ajándékozni. Mi ennek a módja? A házon van jelzásloghitel (elidegenítési és terhelési tilalommal), amit ő szintén átvállalna. Banki hozzájárulást is kell kérni? Meg szokta a bank adni? Ha esetleg 5 éven elül eladja, milyen adóvonzata lesz rá ill. rám nézve? Vagy ha közben a hitel fizetéssel problémák lesznek, utólagosan én is felelni fogok érte?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Roli

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 08:48

A hagyatéki eljárásban bejelented. De ha kölcsöntartozás átvállalása ellenében adod, akkor az nem ajándékozás. (Ezért illetéke is lesz.) Másrészt egy ilyen megállapodás a bankot nem kötelezi semmire, az, ha akar, továbbra is követelhet tőled is.

roli76 # 2011.10.21. 09:06

Köszönöm a gyors választ!
Ezek szerint én a banki adóslistára mindenképp felkerülök, és amíg ki nincs fizetve, felelni fogok a "részemért"?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 09:26

A banknak nincs adóslistája, de ha csak az a kérdés, akkor igen: az örökös az öröksége erejéig felel az örökhagyó tartozásaiért. Ettől azzal, ha elajándékozza az örökrészét, nem szabadul.

roli76 # 2011.10.21. 09:47

Köszönöm!
Még egy kérdés: ha a hagyatéki eljárásban bejelentem, hogy odaajándékozom a részem (csak a részem, nem tartozás átvállalással), akkor kell külön ajándékozási szerződés majd, vagy a a közjegyző a hagyatéki végzésben ezt "rendezi".

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 09:57

Rendezi.

Szandi 03 # 2011.10.21. 10:36

Kedves Ügyvédúr!
Érdeklődni szeretnék, hogy eltartási szerződést kötöttünk egy idős házaspárral.
Az eltartás alatt, ajándékba kaptunk 500.e.Ft-ot, mi nem kértük, maguktól adták. Most elhunyt az egyik fél a másikkal, a szerződés felbontásában bele egyeztünk, mert mivel ő ezt már tovább nem kivánja fenntartani. A lakásuk 1/2,-1/2,ed részére szólt a szerződés. a Túélő féltől az elszámolást kértük, semmi többet. ő ebbe nem akar bele menni, és a korábban az elhunyttal adott pénzösszeggel szeretne benünket félre tenni. Kérdésem az hogy ezt megteheti? a bíróság ilyen esetben hely ad a kérelmének?
A másik kérdésem az lenne hogy szavahihetőségemet,azzal szeretné befolyásolni, hogy korábban az internetes oldalon (iwiw ) található ismerkedési lapomon más névem tettem fel magamat, mint ahogyan hivnak. Én ezzel ugy érzem senkinek nem ártottam, és kárt sem okoztam, ugyanis nem ütközik jogi törvénybe. Kérdésem az lenne hogy az ajándékot ebben az esetben vissza kérheti.e, vagy csak annak a felét, mivel a másik fél már elhunyt, aki ez előtt kb. 3,éve volt. Ő nem kérte életében soha vissza. És mi az a várakozás?
Válaszát nagyon szépen köszönöm.

roli76 # 2011.10.21. 13:27

Köszönöm.
Lenne még valami: a hagyatéki tárgyaláson történő ajándékozás után, ha a ház 5 éven belül eladásra kerül, annak milyen adóvonzata lesz?

ObudaFan # 2011.10.21. 15:14

Az adó a vételár és az illetékalap különbségének 16%-a lenne, de ennek

  1. 100 százaléka a megszerzés évében és az azt követő évben,
  2. 90 százaléka a megszerzés évét követő második évben,
  3. 60 százaléka a megszerzés évét követő harmadik évben,
  4. 30 százaléka a megszerzés évét követő negyedik évben,
  5. 0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.
Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.21. 16:46

Az adó a vételár és az illetékalap különbségének

Itt nem ez az adólap. Az adóalap az illetékmentes ajándékozással szerzett ingatlan esetében az eladásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a bevételből.
Ezt az alapot kell százalékosan csökkenti az időmúlással.

kis_kobold # 2011.10.22. 09:41

Tisztelt Fórumtagok!

Édesanyánk 2011. szeptemberében hunyt el. Édesapám a közös lakásukból már 7 éve elköltözött, de mivel édesanyám nem tudta volna kifizetni neki a lakás felét, nem váltak el. A kérdéseim a következők:

  1. Úgy tudom, hogy édesanyám részét a lakásban mi örököljük öcsémmel (1/4 és 1/4 arányban), 50 % édesapámé; valamint a haszonélvezeti jog 30 %-ban (a mi részünk után) is az övé lenne. Ha édesapám szeretné az Ő részét nekünk ajándékozni, azt egy ingatlan-ajándékozási szerződéssel érdemes most megtennie vagy elég a hagyatéki tárgyaláson (ami kb 2 hónap múlva lesz)?
  2. Az ajándékozási szerződésbe bele kell-e foglalni a haszonélvezeti jogot is, vagy mivel a tulajdonrészét nekünk adja, automatikusan lemond a haszonélvezeti jogáról is?
  3. Édesanyánk örökölt nagypapánk után egy családi házat 1/4 részben, és a hozzá tartozó kert 1/4 részét is. Édesapámnak jár ebből valami? Ha igen, azt külön ajándékozási szerződésbe kell foglalni, vagy elég egy szerződés, amiben felsoroljuk az ingatlanokat?

Válaszát és segítségét előre is nagyon köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.22. 09:44
  1. Elég.
  2. Kifejezetten nyilatkozni kell, hogy a haszonélvezetre nem tart igényt.
  3. Az különvagyon, teljes egészében a hagyatékba tartozik - de az özvegynek ezen is haszonélvezete lesz. Ha arról is le nem mond.
Szandi 03 # 2011.10.22. 10:15

Nagyon Tisztelt ügyvédúr!
Szandi03, vagyok és izgatottan várom a válaszát, kérem hogy egy pár sorban tájékoztason.21,én kérdeztem, csak már irtak utánam mások is igy én lemaradhattam?
Köszönöm.

kis_kobold # 2011.10.22. 10:41

Nagyon szépen köszönöm a gyors válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.22. 11:03

Szandi, én egyszerűen nem értem a tényállást, és tartok tőle, hogy más sem. Sőt, az is valószínű, hogy Ön maga sem érti. Ilyen körülmények mellett nem lenne szabad egy viszonylag nagy értékű perbe ügyvéd nélkül bocsátkozni.

Szandi 03 # 2011.10.22. 11:43

Tisztelt ügyvédúr!
Ezt az egészet szóban jobban eltudnám mondani, mint itt leirva. Tehát arról van szó, hogy egy idős házaspárral, öröklési szerződést kötöttünk.
Közben, az egyik fél elhunyt.
Én becsatoltam a hagyatéki osztályra az elhunytal való szerződésemet az ingalanának,az 1/2, részét. Ezért a másik fél megharagudott rám. És megakadályozta az ő iránta való természetbeli eltartást. A lakásba már nem engedet be.
Birósághoz fordult, az ő részére való ingatlan 1/2,részének az öröklési szerződés felbontása iránt.
Én ugy gondoltam, hogyha, már ennyire megromlott a viszonyunk, akkor bele egyezem a felbontásba, az eddigi tartás megfizetése fejében.
Tehát számoljon el felém.
Korábban adtak ajándékba, még mind két örökhagyó, xx,ezer Ft-ot. A papira rá irták hogy ajándékba, a sok gondoskodádunk,Feléjek való törödésünk és szeretettünkért.
Amit most vissza akar kérni tölünk, és ezzel akar minket,az eltartásból kifizetni. Én ugy tudom hogy az ajándékot, nem lehet vissza követelni, egy az hogy az már nincs is meg.
A másik pedig hogy mi semmilyen büncselekményt nem követtünk el egyikük sérelmére sem.
A bíróságot meg a szavahihetőségemmel akarja befolyásolni, hogy én korábban az ( iwiw ismerkedési) oldalon más névvel jelenkeztem be, nem a sajátommal. Én ezzel senkinek nem ártottam, nem csaltam, oda mindenki azt ir amit akar.
Ezt a jog nem tiltja.
Az elhunyt után ideglenesen a hagyatékot átadta a kőzjegyző, de a felperes ezt is az ajéndék utáni összegben vissza szeretné venni. ( 500.ezer Ft ) Tízévig tartott ez a tartás. Ügyvédet sajnos az anyagiak miatt nem tudok fogadni, költségmentességet meg nem kaptam. A tanúi is részben, mind engem igazolnak, hogy igen is a tartást nyújtottam.
Az lenne a kérésem hogy az ajándékot, ilyen esetben vissza kérheti? Beszél itt, meghiúsulásról, meg várakozásról, de ezekről semmit bemutatni nem tud.
Tisztelt ügyvédúr, mire számithatók?
Remélem sikerült valahogy értelmesen leirnom a problémámat.
Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.10.22. 12:48

Pedig az a várakozás valóban meghiúsultnak látszik, leginkább az marad a kérdés, hogy kinek a hibájából. Ráadásul ebből a szövegből, amit ráírtak arra a papírra, nem is túl egyértelmű, hogy valóban ajándékozásról volt-e szó, hanem ez is a tartás ellenértéke volt, és így azzal is el kell számolni a tartási szerződés megszüntetésekor.

Szandi 03 # 2011.10.22. 14:27

Tisztelt ügyvédúr!
Ha valaki elzárkozik az eltartójától, akkor csak is az ő hibájából tud megszünni a tartási kötelezettsége. Ez történt velem is. A felperes egyértelműen kijelentette hogy nem enged be a lakásába, a további tartásra nem tart igényt.
Ezt a bíróságon kijelentette.
Akkor én nem törhetek be hozzá.
Ilyen esetbe kinek a hibájából szünik meg a tartás?
Bíztosan ért engem ügyvédúr?

Szandi 03 # 2011.10.22. 14:38

Tartás ellenértéke egyik papiron sem szerepel.
Ilyen papirt soha nem csináltunk.
Az öröklési szerződés tartalmazza, hogy a megkötése előtt én már nyolc éve hogy eltartom öket.
Ezt a nyilatkozatott saját kezüleg is alá irták,mégpediglen ügyvéd elött, ezzel elismerték. Akkor most mit akar a másik fél?
A kapcsolatunk az elhunyt után romlott meg, mert hogy én követelöztem, ezt vallja a bírósági tárgyaláson saját maga.
Mit javasol Tisztelt ügyvédúr, mit irjak a bíróság felé? hogy magamat kivédjem.
A tanúi is részben igazolták, hogy eleget tettem a tartásnak. Mi kell még a biróságnak? Mivel bizonyitsam még? Hogy nem én miattam szünt meg a felperes további tartása.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.22. 16:52

Már hogyne szerepelne. Amit te ajándéknak nevezel, az egy kívülállónak, jogásznak inkább tűnik a tartás ellenértékének (pontosabban az ellenérték egy részének), mint ingyenes juttatásnak. Megjegyzem ezzel nem kellene vitatkoznod, mert az adott helyzetben ez a körülmény éppenséggel neked kedvez.

Azt pedig már a legeslegején mondta a kolléga, hogy az elhunyt eltartott megörökölt hagyatékát a nem örökös özvegy aligha tudja sikeresen visszakövetelni. Azt is mondtuk, hogy ha nem egyezel bele a felbontásba, akkor a bíróság nemigen fogja felbontani a szerződést, legfeljebb életjáradékivá alakítja. Ehhez képest azt mondod, hogy beleegyeztél.

Tulajdonképpen mire vagy még kíváncsi? (Én mondjuk arra, miért keverted bele a tényállásba a meghalt fiadat is?)

Szandi 03 # 2011.10.22. 20:25

Tisztelt Ügyvédúr!
A fiamról hogy miért kevertem bele, azt( adósság öröklése)részébe tettem fel a kérdésemet.
Kérem hogy ott válaszolja már meg legyen kedves.
Köszönettel.

Szandi 03 # 2011.10.22. 20:37

Azért is egyeztem bele a szerződés felbontásába, és annak az idáig nyújtott tartás elszámolásába, mert hivatalosan csak 27000,Ft jövedelmet tudok igazolni.
És a biróság ezzel ugy is elutasított volna, mivel ez az összeg nagyyon kevés arra hogy ebből életjáradékot is fízessek.
Bíztos igy már ügyvédúr is megérti.

ObudaFan # 2011.10.23. 08:34

Hát ezért nem ártott volna ügyvéddel beszélni, mielőtt döntéseket hozol. Persze, az is pénzbe kerül, de nem annyiba, amennyit buksz az egészen.

Szandi 03 # 2011.10.23. 09:11

Kedves Ügyvédúr!
Az ingatlan Debrecenbe található, (Csapó utca) tíz emeletes, 40,éves épület, 2.emeletén van. Eléggé zajos a környezet. Egy lelekott a falról a szomszéd által beázott, patétái mind cserére szorulnak. Nem egy nagy összegről van szó, az egész ingatlant 6.M.ra értékelte a szakértő.
Hogy mit és melyit, fog a biróság nekem megitélni, azt nem tudom.
Plusz még a perköltség.

nyuszko25 # 2011.10.24. 14:48

Tisztelt Ügyvédúr!Segítségét szeretném kérni.Férjem nagypapája még él.Anyósom lesz majd az örökös.De anyósom még most le szeretne mondani a ház öröklési jogáról a férjem javára.fel szeretnénk újítani,mielőtt beköltöznénk.De nem akarjuk hogy fálreértések legyenek.nehogy véletlen belefektessük a pénzünket a felújításba,anyósom meg még is csak igényt tartson majd a házra.Ezt szeretnénk elkerülni.Van e arra lehetőség hogy még ha él a nagypapa,anyósom(a lánya)lemondjon most a ház örökléséről?Csak a probléma az,hogy a nagypapa nem tud beszélni,egy agyi infarktus következtében a beszédközpontja sérült.Mindent megért,a mozgása rendben van,ért mindent.Csak nem tud beszélni.Az írással is gondjai vannak.Alá tudja írni a nevét,de a saját gondolatait nem tudja megfogalmazni.Lehetséges e így is hogy a dolog???Válaszát köszönöm