ajándékozás / örökösödés


marti.svebis # 2016.05.20. 20:28

Tisztelt Fórumozók,

Lakásépítés előtt állunk. Az építkezésre kiválasztott telken jelenleg áll egy régi vályog ház, melyet szeretnénk lebontani.
A telek 1/2 részben édesapám nevén van, 1/4 részben a két első unkatesóm nevén.

Mindenki lemondana a részemre.
kb. 6,5 millio forint az ingatlan értéke jelenleg.

Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben:

  • csak az unokatestvérek nevén lévő hányadra kell fizetni illetéket?
  • kb. mekkora ajándékozási illetékre számíthatunk?
  • az ingatlan értékét ilyen esetben is értékbecslő határozza meg?

Köszönöm a segítségüket.

Márti

ObudaFan # 2016.04.01. 10:47

Zituka

Ajándékozni ajándékozhatsz, de ha ezt követően nem hajtható be tőletek, örökösöktől a hagyatéki tartozás, akkor amit neki ajándékoztál, abból is végrehajtható marad.

Ez az ajándékozás illetékmentes lenne. De egy esetleges későbbi lakásszerzés során az akkori illetékkötelezettséget negatívan befolyásolná, ha most 50% feletti részt kapna.

Ugyanis az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét be nem töltött fiatal az első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az egyébként fizetendő illeték 50%-ig terjedő kedvezményre jogosult, ha az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 000 000 forintot nem haladja meg. Emellett a magánszemély vagyonszerző első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az állami adóhatóság a vagyonszerző kérelmére - a kérelemben megjelölt időtartamra, de legfeljebb az esedékességtől számított 12 hónapra - havonként egyenlő részletekben teljesítendő pótlékmentes részletfizetést engedélyez. Első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga. A kedvezményre való jogosultság megállapításánál figyelmen kívül kell hagyni az özvegyi haszonélvezeti joggal terhelt, továbbá az olyan lakástulajdont, amelyet nagykorú vagyonszerző esetén a nagykorúság elérését megelőzően idegenítettek el.

Zituka # 2016.03.31. 15:16

Tisztelt fórumozók! Érdeklődnék számomra fontos témában. 2013ban hunyt el az exuram,a közös ház 1/2-t örököltük utána és rengeteg adósságot. Van ami már rá van terhelve...van ami még nincs,csak a közjegyzői iraton feltüntetve. 2 közös gyerekünk van,de a kisebbik visszautasította az örökséget,mondván nem akarja adóssággal kezdeni az életét.így a nagyobbik gyerek és én mint a másik 1/2rész tulajdonosa vettem át a hagyatékot. Azt szeretném megtudakolni,hogy a kisebbik gyereknek ajándékozhatok-e én úgy részt ebből az ingatlanból,hogy az adósságot ne vigye magával? Sajnálom,hogy nem kapott az apja után semmit...bár ez sem pénz lenne....csak tulajdonrész. Mennyiben nehezítené meg az örökrész az ő későbbi lakáshoz jutását,ha nem tudnánk megváltani tőle pénzben?Azt már tudom h egyenesági ajándéknál nem kell illetéket fizetni...ha jól értelmeztem az eddig olvasottakat.Köszönöm a hozzáértők válaszát!

ObudaFan # 2016.03.30. 14:14

Mónika 35

Megváltásra csak a bentlakó kötelezhető.
Ha senki nem képes, vagy senki nem kötelezhető megváltásra, akkor árverési értékesítést kérhet bármelyik tulajdonostárs. (Vagy természetbeni megosztást, ha lehetséges, de ez nem túl gyakori.)

Mónika 35 # 2016.03.30. 11:48

Tisztelt Szakértő!
3-an vagyunk testvérek,3 an örököltük a családi házat.Én maradtam itthon gondoztam a beteg apukámat!Testvéreim kérik a részüket,de én nem fizetek mert nem éri meg,az ingatlan állapota miatt!Azt mondtam fizessenek ők!Itt maradhatok e házban ,akkor is ha nem fizetek?Milyen feltételekkel maradhatok?Ha ők sem fizetnek,tehát senki se fizeti ki a másikat akkor mi lesz a házzal?
Köszönöm a válaszát előre is!

android # 2015.01.16. 18:57

Hàt szóban jelezte felém az egyik tulajdonos a hagyatékin hogy ő igènyt tartana rà.Igassàg szerint szabadulnàk a részemtől eladàs vagy elajândèkozâssal.

ObudaFan # 2015.01.16. 18:46

De ha mégis eladásról van szó és 1-2 héten belül nem reagálnak, akkor nem éltek a jogukkal.
A levélbe a szerződéskötésre tett ajánlat összes lényeges feltételének szereplnie kell. Mivel a szerződést úgyis ügyvédnek kell szerkesztenie, célszerű ebbe is bevonni.

bokros # 2015.01.16. 14:27

Eladásnál van elő vásárlási jog
Ajándékozásnál nincs elő ajándékelfogadási jog


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

android # 2015.01.16. 13:47

Kedves fórumozók!
A héten voltam hagyatèki tàrgyalàson ahol megkaptuk a hagyatékàtadó végzést.Örököltem egy hàz negyed részét.Szeretném a gyermekeim nevére àtíratni.De úgy olvastam hogy a többi tulajdonosnak elővàsàrlàsi joga van.Szeretném velük ezt ìrâsban is közölni de itt elakadtam.Egy ilyen levélbe tulajdonképpen mit ìrjak?Mennyi idejük van élni az elővàsàrrlàsi jogukkal?köszönöm

spielman3 # 2014.12.17. 22:49

Jaj Kovács Béla Sándor meg Lejcsó, mért kell nektek akkor fórumozni?

Ki mondta hogy én elvárom egy konkét személytől, különösen tőletek, hogy nekem a perben segítsen. Írhatok és aki akar válaszolhat. Szerintem nektek akkor nek kellene.

És nem csak azért nem mert beírásaitok értelmetlenek:

Akit érdekel anna kedvéért elmondom, hogy

ha már egyszer van egy igazmondási kötelezettség, akkor az én kérdésemnek is volt értelme. Csalással írható körül véleményem szerint adott perben az alperes viselkedése.

Egy szóval nem írtam, hogy csak ez a nyilatkozattételre való felhívás az egyetlen amire a perben támaszkodom.

De fentiek kérem kíméljenek.....

ObudaFan # 2014.12.15. 14:44

Ha még tart a hagyatéki eljárás, akkor az eljáró közjegyző tudja intézni. HA nem, akkor fel kellene keresni egy ügyvédet (esetleg közjegyzőt.)

lajcsó # 2014.12.15. 12:36

Szerintem osztályos egyezség is szóba jöhet a közjegyző előtt.

Virág87 # 2014.12.15. 11:53

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Olyan kérdésem lenne,hogy a férjem szeretne lemondani az édesapja halála után örökölt házrészről (ingyenesen)a testvére javára. Úgy tudom, ezt ajándékozás címén teheti meg!Mi ennek a folyamatnak a menete, milyen iratok szükségesek, hozzá?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:Virág!

lajcsó # 2014.12.04. 22:06

Mivel kívánja a testvéred bizonyítani azt, hogy az édesapátok az ajándékozás idején nem volt beszámítható?

ObudaFan # 2014.12.04. 18:48

Ha csak ez az egyetlen alapja a pernek, hogy szerinte nem volt beszámítható, és semmi ilyesmi nem igazolható, akkor nyilván aligha. De hát egy olyan perről, amiben a keresetlevelet sem láttuk, nem könnyű jósolni.

kata1984 # 2014.12.03. 17:39

Szép napot,
Édesapám nekem ajándékozta az ingatlant ügyvéd által ajándékozási szerzödésben.Sajnos édesapám meghalt és most a testvérem megtámadta a szerzödést arra hivatkozva hogy nem volt beszámitható édesapám.Teljesen beszámitható volt amikor a szerzödést aláirta .Az lenne a kérdésem megnyerheti a pert .köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.28. 15:36

A B400-ast az okiratot a földhivatali kérelemmel együtt kell benyújtani.

rike # 2014.11.28. 15:33

Tistelt Fórum!

Tényállás: édesapám vett a testvéremnek (a tulajdonjog a testvéremé) egy házat jelzáloghitellel 20 éve, aminek a törlesztőrészleteit még mindig fizeti.
A kérdésem: édesapám halála esetén bevonható-e osztályrabocsátás címén ez az ingatlan az örökségbe?

Előre is köszönöm a válaszokat!

egyvalaki2008 # 2014.11.28. 14:42

És ha nem vall a navnak, akkor mit tudnak tenni vele? Inkasszóznak Usában? :D
Vagy ez a navnak egy behajthatatlan követelés marad?

lajcsó # 2014.11.28. 14:31

"Hogyan történik az adóbevallás, a befizetés?"
Önbevallás útján.

egyvalaki2008 # 2014.11.28. 12:08

„az amerikai állampolgárnak kell adót fizetnie Magyarországon? ”
Ingatlaneladás után kell.

Hogyan történik az adóbevallás, a befizetés? Kiküldik amerikai címre? Nekem Uniós cimre nem küldtek ki egy levelet, amire szükségem lett volna.

lajcsó # 2014.11.28. 09:36

"nyilatkozzanak, pontosan milyen vagyonelemeket kaptak örökhagyótól ajándékba annak halálát megelőző 15 esztendőben."
Na persze, ahogy az Móricka elképzeli! Ezen tényt neked kell bizonyítanod, amennyiben erre hivatkozol a perben!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.28. 06:17

Spielman3, ne várd el, hogy valaki majd távirányítással vezeti helyetted azt a pert.
Ahogyan az is kissé naiv elvárás, hogy az örököstárs önként, különösebb kényszer nélkül bevallja, hogy kapott az örökhagyótól - mondjuk - tízmillió forint készpénzt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.28. 05:59

az amerikai állampolgárnak kell adót fizetnie Magyarországon?
Ingatlaneladás után kell.

spielman3 # 2014.11.27. 23:58

javítás:

Keresetben kéri a bíróságot hogy alpereseket, akik mind, éppúgy mint felperes, egyazon örökhagyó törvényes örökösei, KÖTELEZZE ARRA hogy: