különélés reménye


ordogd # 2005.07.18. 13:53

Örülök, hogy rábukkantam erre a honlapra, amely kérdéseimre biztos választ tud adni.

15 éves házasság nélküli együttélés után kapcsolatom a társammal megromlott, így mindketten a különélés mellett döntöttünk.

2002. decemberében 7,5 millió forint értékben közös társasházi lakást vásároltunk. Az önerőt (5,7 millió forint) én biztosítottam, a hitelt közösen vettük fel. Az önerőm eredete: eladott családi ingatlan. (Édesanyám halála után Nővéremmel örökség 1988-ban, majd 1994-ben Édesapám a családi ház másik felét ajándékozással két gyermekére - így rám is- íratta. A házat 2002-ben adtuk el, ebből kaptam az 5.7 millió Forintot.
Azért lett közös a lakás, mert a bank adóstársként vette fel a társamat, így a tulajdoni lapba is ketten kerültünk tulajdonosként bele.

A közüzemi szolgáltatási díjakat az én bankszámlámról , a fizetésemből teljesítettem, a banki törlesztőrészleteket pedig a társam bankszámlájáról.

Most, a kapcsolatunk végén a lakás értékének a felét kéri tőlem, amit nem tartok helyénvalónak erkölcsileg és anyagilag sem. Kérdésem az, hogy ebben az esetben milyen jogaim és kötelezettségeim, illetve neki milyen jogai és kötelezettségei vannak?

Köszönöm , üdvözlettel

ildikó31 # 2005.07.19. 07:38

Kedves ordogd!

Az élettársi kapcsolat vagyoni viszonyait a Ptk. szabályozza.
Jól érzi, hogy ha nem tartja helyénvalónak azt, hogy a társa most a kapcsolatuk végén a lakás értékének a felét követeli.

A Ptk. beli szabályozás alapján 578/G. § (1) Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.

Kedves Fórumozó! Azt javaslom, hogy mindenképpen fogadjon ügyvédet a vagyonközösség megszüntetéséhez (a végén a lakástulajdon megváltásakor ugyis ügyvéd kell!), amennyiben a társa az egyezségbe nem egyezik bele, úgy sajnos, amennyiben továbbra is ragaszkodik az Önt megillető rendes tulajdoni arányhoz, keresetet kell indítani a bíróságon, és ehhez mindenképpen szükséges egy jogi képviselő.


ildiko31