Külföld a családi jogban


julius # 2005.08.29. 19:39

Azután érdeklődöm, hogy a családi jogban hogyan definiálható a külföld?
Gondolok itt arra például, amikor a házasság felbontása során a gyermeket az egyik szülőnél helyezik el, aki egyben a szülői felügyeleti jogokat is gyakorolja. Az egyik PK meghatározza, hogy a gyermek külföldre vitele és elrejtése mit jelent. De a jelenlegi viszonyok között mi a külföld? Azzal, hogy az Európai Unióhoz csatlakoztunk, az EU országok területe már nem külföld? Mi lesz ha a shengeni egyezménynek teljes jogú tagjai leszünk és megszűnnek az EU országokkal kapcsolatos határok?

Köszönöm

derill # 2005.08.30. 07:23

Külföld Magyarország szempontjából az, ami nem Magyarország területe. A jog azt irja elő, hogy a végleges külföldre távozáshoz gyámhivatali jóváhagyás kell, ez akkor is kell, ha uniós területre távozol véglegesen. Az ok az, hogy ha a szülők elválnak, a gyermek ne kerüljön olyan távol a különélő szülőtől, hogy az a kapcsolattartási jogával ne, vagy csak nagy nehézségek árán tudjon élni. A cél tehát a kapcsolattartás biztositása. Véglegesnek tehát az számit, ami nem nyaralási célzattal történik, de például a nyaralást is ugy kell megoldani, hogy a kapcsolattartási határozatban foglaltaknak eleget tudjon tenni a gondozó szülő, tehát a kapcsolattartásra a gyereknek már itt kell lennie. Ha a szülő ezt a szabályt megszegi, felelősségre vonható, ha pedig a gyermeket jogellenesen viszi külföldre, azokból az országokból, amelyek tagjai a hágai egyezménynek, visszahozzák.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

julius # 2005.08.30. 21:16

Köszönöm a korrekt választ derill!
Talán akkor lehet valamiféle probléma, ha olyan értelemben jön létre vegyes házasság, hogy egy mondjuk spanyol férfi egy magyar nőt vesz el feleségül, majd a házasság felbontására kerül sor és a gyermeket valamelyik szülőnél helyezik el. Természetesen az egyik Spanyolországban a másik pedig itthon lakik. Ebben az esetben a rendszeres és időszakos közvetlen kapcsolattartást a gyakorlatban nehéz lehet megoldani.

derill # 2005.08.30. 23:51

Hát nem egészen. Ha két ember házasságot köt, akkor általában össze is költözik és együtt élnek. Amikor elválnak, és a biróság egyik vagy másik szülőnél helyezi el a gyermeket, akkor három lehetőség van. Elhelyezi mondjuk a magyarnál, de azt nem mondja ki, hogy a magyar el is hozhatja Spanyolországból a gyermeket. Ez esetben amennyiben a magyar elhozza a gyermeket, az természetesen jogellenes, és a hágai egyezmény alapján a gyermeket vissza fogják vinni Spanyolországba. A szülő természetesen maradhat itt ha akar, de a gyerek visszakerül.

Vagy elhelyezi a spanyolnál, ez esetben ugyanez a helyzet, szabályozzák a kapcsolattartást, attól függően, hogy a magyar hogyan nyilatkozik, hol akar majd élni. Ha itt, akkor ritkábban, hosszabb időre lesz kapcsolattartási joga. Ha ott, akkor sürübben, rövidebb időtartamban, tehát pl. kéthetente hétvégén stb.

Esetleg elhelyezi a magyarnál azzal, hogy a gyermekkel Magyarországra távozhat.
Ez esetben természetesen a kapcsolattartást is igy szabályozza, figyelembe véve, hogy a spanyol szülő nem fog tudni kéthetente utazni, ritkábban, de hosszabb időre biztositja a kapcsolattartást.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

julius # 2005.08.31. 20:41

Köszönöm derill!