Adós(elhunyt) örököse tartozik - e ha van adóstárs


Pukancs # 2018.01.14. 17:27

Tisztelt Ügyvéd Úr !

Édesanyám 2010- ben élettársával hitelt vettek fel az OTP-től.Édesanyám az adós és abban az időben élettársa az adóstárs a szerződésen.
A napokban kaptam az OTP Faktoringtól egy felszólító levelet , hogy fizessem be a tőketartozást és velejáró költségeit mert örökös vagyok.(Bár 1/4 arányú örökös vagyok mint a 3 testvérem mely számukra is tiszta sor mivel a hagyatéki szerződés a kezükben van, megjegyezném a hagyatéki tárgyalás során nem derült ki , hogy van tartozása anyukánknak, Mi úgy tudtuk rendezve van minden.)2014 05. hó - ban vette a Faktoring meg a tartozást az OTP - től.
Felvettem Faktoringgal a személyes kapcsolatot: kipostázták a volt élettársnak azaz adóstársnak a követelést ugyanazt mint nekem :).Kikértem az OTP szerződést másolatát és a megbízásuk másolatát mely egyéb termék vásárlásáról tanúskodik, ill - e itt láttam meg adóstárs is van az ano élettárs.
Kérdésem a következő : Ha fizetni kell mint örökös akkor a tartozás fele jogos követelés gyanánt mert az adóstárs egyetemlegesen tartozik a felével, ezért a fele tartozást örököltük ?

Várom mielőbbi válaszát !

Tisztelettel !

Anna

gerbera317 # 2018.01.14. 17:37

Telefonról nehezen írok, ezért ha majd gépközelben leszek, válaszolni fogok részletesen, hacsak addig nem kapsz valaki mástól használható választ.

Vadsuhanc # 2018.01.14. 17:53

Kedves Anna !

Egy nagyon lényeges körülményt elfelejtettél közölni! Mikor hunyt el édesanyád ?

Vadsuhanc # 2018.01.14. 18:01

ÉS még az a kérdés, hogy volt-e ellene elrendelt végrehajtás a tartozással kapcsolatban ?

Pukancs # 2018.01.14. 20:45

2015 decemberében hunyt el az anyukánk, 2016 márciusában volt a hagyatéki tárgylás és 2018 január elején kaptam értesítést , hogy fizessem be 15 napon belül az anyukám tartozását amiben az akkori élettársa volt az adóstárs .

Pukancs # 2018.01.14. 20:49

Elrendelt végrehajtás még nem volt. Ellenben úgy tudom , anyukám fizette a tartozást az OTP- nek.
Az OTp - nél kikértük ez ügyben a dokumentumokat , ez 30 nap.( Isten malmai .... )

ObudaFan # 2018.01.14. 20:58

Pukancs

Az egyetemlegességre tekintettel a bank bármelyikőtöktől követelheti a teljes összeget. Viszont az egymás közti jogviszonyotok úgy néz ki, hogy az élettárs a felével tartozik, ti meg a testvéreiddel egyenlő arányban a másik felével. Aki a ráeső résznél többet fizet a bank felé, az megtérítési igénnyel léphet fel a többi adóssal szemben.

Pukancs # 2018.01.14. 22:02

Ez esetben úgy tűnik amennyiben kifizetjük a testvéreimmel a teljes összeget akkor futhatunk a pénzünk után ugyanis az adóstárs a fia nevére a fiával vetette meg az ingatlant csak is mindenkori jövedelme van az a nyugdíja. Ebből viszont talán soha nem rendeződne a ráeső tartozás. Talán csak abban az esetben ha az adóstárs a fia ingatlanjának a haszonélvezője vagy akkor sem . ?

nonolet # 2018.01.14. 22:11

... a haszonélvező az ingatlant
CSAK használhatja,
de NEM az övé!!!

Pukancs # 2018.01.14. 22:24

Nonolet !

Köszönöm a válaszát.

Pukancs # 2018.01.14. 22:36

Mivel az adóstárs már nem fiatal s ha nem fizet a gyermekeinek nem lesz örökségük akkor fennállhat , hogy nekünk azaz az adós örököseinek kell rendeznünk a teljes összeget ? Ez az eshetőség lehetséges mert eddig sem fizetett az adóstárs a tartozásba miután különváltak az
útjaik anyukámtól azaz az anyukánktól.
(Csak emberi rész : a hitelre vásárolt terméket ők élvezik . :) )

ObudaFan # 2018.01.15. 08:56

Fennállhat, azzal, hogy ebben az esetben is csak az orokreszetek mertekeig feleltek, azon túl nem.

Pukancs # 2018.01.15. 09:31

Ebben az esetben az örökségünk több mint a teljes tartozás összege ,ezek szerint ha az adós nem fizet nekünk a négy örökösnek kell kifizetnünk a teljes összeget ?

nonolet # 2018.01.15. 09:46

CSAK az örökség erejéig!!! kell fizetnetek.

Több tartozást senkinek nem kell állni,
mint amennyi az ő öröksége volt.

nonolet # 2018.01.15. 09:47

Mivel ez estben az örökség a több, igen fizetitek az egészet...

Pukancs # 2018.01.15. 09:50

ObudaFan és Nonolet !

Köszönöm szépen a gyors válaszokat !

Maradok tisztelettel !

Anna

drbjozsef # 2018.01.15. 13:17

Pukancs,

Mivel egyetemleges a tartozás, bárkitől követelhető, és bármelyik adóson be is hajtható az egész, márpedig behajtani azon fogják megpróbálni, akinek van jövedelme. Ahogy ObudaFan írta, követelhetitek tőle.

adóstárs a fia nevére a fiával vetette meg az ingatlant

Esetleg itt érdemes szétnézni. Ha a fiú valójában nem utalt az apának (esetleg nem is adásvétel, hanem ajándékozás jogcímen szerezte), esetleg bizonyítható lenne valahogy, hogy a tartozásról tudott, és nem jóhiszeműen szerezte az ingatlanrészt, akkor abból is meg lehet próbálni visszaszerezni a többlet fizetést. Ha jól értem, jelzálog nem volt az ingatlanon, sima áruhitel volt, ez sajnos nem könnyíti meg a dolgot. De egy elgondolkozást talán megér.

Pukancs # 2018.01.17. 09:06

drbjozsef !

Áruhitel vásárlás volt ano 2010 - ben termékbemutatón melynek szerződésén szereplő " egyéb termék " van feltüntetve.
Az anyukám fizetett az adóstárs kapcsolatuk megszűnése után nem , számomra az nem tiszta mért nem fogták le a nyugdíjukból vagy nyugdíjából ha 2014 05 hóban már felszólította őket az OTP faktoring. Engem 2018 hó elején értesítettek a követelésükről , addig nem tudtam a tartozásról.Hagyatékin nem jelezte a jegyző .

Vadsuhanc # 2018.01.17. 13:52

Kedves Pukancs!

Most engem majd itt ki fognak sokan fikázni, de az én véleményem, hogy nem fizess egyenlőre egy forintot sem.

Jelenleg egyetlen egy olyan okirat nincs az OTP kezében, amely alapján Tőled követelhetné a tartozást. Az írtad nincs végrehajtás és azt írtad a hagyatéki végzésben sem szerepel a tartozás. Ahhoz hogy követelhessenek Tőled bármit is a hitellel kapcsolatban olyan okiratra lenne szükségük, amelyben Te mint örökös a tartozásért felelsz!

Na ez nincs nekik. Bepróbáltak egyenlőre. Én egyenlőre még egyetlen egyszer beszélnék velük, amikor is megkérdezném, hogy milyen okiratra alapozzák a követelésüket.

Ha nincs ilyen ne keressenek csak majd akkor, ha ilyen iratot fel tudnak mutatni.

Nekem ez a véleményem aki meg akar cáfolni tegye, megpróbálok válaszolni. Amit írtam tapasztalat az OTPvel szemben nem kitalált dolog.

kovacs0703 # 2018.01.17. 20:12

Tisztelt Fórumozók!

Örökléssel kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni.
5-en vagyunk unokatestvérek . Közülünk az egyik elég nem törődöm módon él .Testvére , gyermeke nincsen. Egy 1/1-es tulajdonú lakásban él. Közüzemi számláit már csak akkor fizeti ha ki akarják kapcsolni neki . Egyik kölcsönt veszi fel a másik után, amiből az előzőt próbálja kitisztázni. A kérdésem az lenne hogy esetleges halála után , nekünk unokatestvéreknek kellene kifizetni az adósságát?? Van-e lehetőség arra hogy lemondjak pl . én a rám eső örökségről annak reményében hogy a tartozás rám eső részét ne kelljen kifizetnem? Mi van akkor ha mind a 4-en így gondolkodunk,hogy nem kell örökség , de tartozás sem . Mindannyian nagyon szűkösen osztjuk be a nyugdíjunkat,egy nagyobb összegű plusz kiadás a megélhetésünket veszélyeztetné.
Válaszukat előre is köszönöm :kovacs0703

drbjozsef # 2018.01.18. 06:11

Öröklésnél a hagyatéki tartozásokért csak a hagyatéki vagyon értékéig felel az örökös. Ha több a tartozás, legfeljebb elúszik az örökség, de az örökös a saját vagyonával nem felel a tartozásokért.

Ha több a tartozás - vagy csak nem akar belemenni valaki a macerába -, érdemes a hagyatéki tárgyaláson visszautasítani az örökséget.

Ha egy örökös visszautasítja a hagyatékot, akkor sorban a következő örökös örököl helyette, törvény szerinti sorrendben. Ha minden természetes örökös visszautasítja, akkor végső soron a Magyar Állam örököl.

nonolet # 2018.01.18. 08:42

"A kérdésem az lenne hogy esetleges halála után , nekünk unokatestvéreknek kellene kifizetni az adósságát??"

Mert ti lesztek az örökösök?
Nincs közelebbi rokon...?

Pukancs # 2018.01.18. 08:44

Vadsuhanc !

Köszönöm a választ !

kovacs0703 # 2018.01.18. 09:06

nonolet

,,Mert ti lesztek az örökösök?
Nincs közelebbi rokon...?,,

Szülöje, férje , gyermeke , unokája nincsen .
Ebből gondoltuk hogy a sorban az unokatestvérek következnek.

kovacs0703

kovacs0703 # 2018.01.18. 09:09

drbjozsef

Köszönöm a választ!
kovacs0703