Egy éves jogi képzés?


Kála # 2007.09.21. 09:12

Kíváncsi voltam a képzésre, ezért rápillantottam a honlapjukra.
Egy év khmmm: „A képzés ideje
2 félév
félévenként 12 héten keresztül
szombati napokon 9.30-tól 15.40-ig

Ez testvérek között is egy év alatt 24*6 óra (és akkor nagyon jóindulatúan nem számoltam ebéd- és egyéb szünetekkel).
Ez alatt az időszak alatt fognak oktatni protokolltól elkezdve, közigazgatáson át közgazdaságtanig mindent (ideértve 6 jogágat is).
Ha ezek alapján valaki azt hiszi, hogy ettől a képzéstől jogász lesz belőle, az megérdemli...

Egyjogász: a mai "menedzseres" világban szerintem a cég ügyvédje vagy vezető jogtanácsosa maradjon csak az, ami.

lewho # 2007.09.20. 13:20

Ezek szerint ügyvédjelölt, jogi előadó, közigazgatásban dolgozó jogász, stb. valaki ezzel a végzettséggel is lehet?

csak ismételni tudom magam.. nem a jogi egyetemtől függ a jó jogász :)

ellenben jogi egyetem nélkül nem is lesz jogász, max. jogi szakmenedzser, akiből nem lesz ügyvédjelölt, jogi előadó, s egyéb jogi végzettséghez kötött munkakörben foglalkoztatott személy.

Rexor # 2007.09.20. 13:12

Az ÁF - jegyezzük meg elég sikertelenül-arra törekszik/törekedett, hogy kiképezzen egy speciális közigazgatási szakembergárdát, és ezek a szakemberek, mint "generalisták" (remélem jól idézem Lőrincz prof szavait :) a közigazgatás minden területén megállják a helyüket. Ezzel csak az alábbi problémák vannak:

  1. közigazgatásba bekerülni "csók "lapon lehet főleg manapság, innen teljesen mindegy milyen végzettséged van
  2. olyan, hogy "generalista" közigazgatási tudás nem létezik, mert valljuk be, hogy nincs olyan ember, aki a közigazgatás minden ágában elboldogulna (teszem azt, először dolgozok mint agrárügyintéző, majd hirtelen átmegyek pénzügyi előadónak, nem hiszem, hogy gördülékenyen fog menni a váltás :)
  3. ugyanakkor a jogi részt tényleg hatékonyabban tanitják, mint az ELTÉN (én amikor a jogot végeztem nagyon nagy hasznát vettem az ÁF-en tanultaknak)
  4. csak ismételni tudom magam.. nem a jogi egyetemtől függ a jó jogász :)
Legislator # 2007.09.20. 11:49

A hosszabban tanítás a BCE KIK-re vonatkozik, nem a jogi karokra.


Sunshine after the rain.

Legislator # 2007.09.20. 11:48

Annyival nem ad több tudást az ELTE, mint amennyivel hosszabb. A közigjogot, (a szakigazgatásokkal) meg az önkormányzati jogot, illetőleg a szabálysértési jogot (közig. BJ), közszolgálati jogot jobban és hosszabban tanítják, ez tény. Mert az ÁF (jelenleg: BCE KIK) egy szakterületet tanít, a jogi karok meg a nagy generálkatyvaszt.


Sunshine after the rain.

Egyjogász # 2007.09.20. 08:15

Hát én komolynak szántam, csak nem jogászi fejjel, hanam a továbbtanulni szándékozó 18 éves fejével, illetve a jogi kérdésekben laikus vezető, humánpolos fejével kellene gondolkodni.

A céget - néhány kivételtől eltekintve - bármely alkalmazott képviselheti meghatalmazással, akár bíróság előtt is.

A régi cégemnél a főnök egy Államigazgatási Főiskolát végzett kollégát alkalmazott jogi előadónak, lényegében jogászi munkakörben. Amikor jeleztük, hogy az állig. főiskola nem jogászi végzettséget ad, ill. a képzés célja is más, közölte, hogy "mér, az ÁF-en is tanítanak jogot, csak ott hatékonyabbak, mert gyorsabban megtanítják, mint az ELTÉ-n".

Eyébként bennem is az Általad felvetett kérdések merültek fel...

Rexor # 2007.09.20. 07:53

Egy kezdő ügvyédjelölt minimálbért kap.. szerencsés esteben.. ehhez képest még lehet lejjebb menni? :)

Más: értelmes jogi tanácsot nem feltétlenül amiatt ad az ember mert végigtanult 5 évet. Hanem mert érti a jogszabályokat.

lewho # 2007.09.20. 07:30

Komoly a kérdés?

Vazze, hogy fogja képviselni a kisebb céget jogi képviselőként?
Hogy fog ellenjegyezgetni?
Hogy fog értelmes jogi tanácsot adni?
Mit tanulnak a szakmenedzserek 1 év alatt, milyen tudásuk lesz?

Én is voltam elsősegély-nyújtó tanfolyamon (asszem így hívták) mégse hínak balesethez......

Egyjogász # 2007.09.20. 07:27

Ja, meg még annyit az alább írtakhoz, ha egy gimnazista elolvassa, hogy 1 éves tanulással majdnem olyan végzettséget kap, mint egy 5 évig tanuló jogász, és még ilyen szép neve is van a végzettségének akkor szerintetek melyik képzést fogja választani?

Megítélésem szerint egyébként az a titulus, hogy jogi szakmenedzser pl. egy cég vezető jogtanácsosát vagy ügyvédjét illethetné meg.

Egyjogász # 2007.09.20. 07:22

Nekem ezzel az egésszel csak az a gondom, hogy az a jogászi szakma leértékelődéséhez vezethet.

Próbaképpen megkérdeztem egy humánpolitikai szakember ismerősömet, hgoy határolja már el nekem a jogász, a jogi asszisztens és a jogi szakmenedzser végzettségeket.

A jogász és a jogi asszisztens közötti különbséget még vágta valahogy, de a jogi szakmenedzser elhatárolása nemigen ment.

Szerintetek egy kisebb cég a jogi munkakörre jogászt, vagy a sokkal szebb hangzású jogi szakmenedzsert fogja alkalmazni, plána, ha az utóbbit a feléért is megkapja.

lewho # 2007.09.19. 12:08

:) ugyan mán, Egyjogász....

Ha (bocsánat) női hasonlattal élnék, asszondanám, hogy a Vanish se veszi ki az összes fótot a ruhából....

Egyébként jó a szöveg, nyilván nem kevés pízt fizetnek a képzésír' a jogi szakmenedzserek:)

/hirtelen bevillant, amikor Zétától akarja az egyik hun kicsalni a római sisakot..kb olyanok ezek az intézmények, mint a "Hogyan gazdagodjunk meg 1 év alatt" című 10000-Ft-os könyv:)/

Egyjogász # 2007.09.19. 11:41

Mindíg érdeklődéssel olvasom a Jogi Fórum Hírlevelét.

Most éppen a www.szakmenedzser.hu oldalra kalauzol, ahol "Jogász vagy jogi szakmenedzser?" címszó alatt az alábbiak olvashatóak:

"A jogi karokra - ha csökkenő túljelentkezés mellett is – idén is sokan jelentkeztek, így sokan is maradnak le a bejutásról. A fel nem vetteknek viszont nincs oka elkeseredésre, mert az 1 éves Jogi Szakmenedzser képzés elvégzésével olyan jogi és üzleti szakismeretekre tehetnek szert, amivel bátran jelentkezhetnek olyan munkakörbe, ahol a munkafolyamatok menedzseléséhez a gyakorlatban azonnal alkalmazható jogi kompetenciák szükségesek.
Ha valaki nem akar ügyvéd, bíró, ügyész lenni, akkor a jogi kompetenciák megszerzése érdekében miért töltene el 5 évet az egyetemen? A most lemaradóknak, illetve a jövőben továbbtanulóknak érdemes ezt végiggondolni, s eszerint meghozni a döntést."

Kérdésem: most akkor mi is az a jogi szakmenedzser?

Ezek szerint "ha valaki nem akar ügyvéd, bíró, ügyész lenni" akkor nem kell öt évet az egyetemen tölteni.

Ezek szerint ügyvédjelölt, jogi előadó, közigazgatásban dolgozó jogász, stb. valaki ezzel a végzettséggel is lehet?