Jogászi hivatás - jogi pályák


zsoli1985 # 2009.01.13. 00:24

Tisztelt Hölgyek, Urak!

Frissen végzett jogászként (de már 1 éves ügyvédi irodai tapasztalattal a hátam mögött) teszem fel Önöknek a kérdést, hogy van-e lehetőségem nyomozóként elhelyezkedni a jogi diplomámmal!? Tudomásom van egy rendszerről, melynek keretében egy 6 hónapos átképzés során lehetőségem nyílik tiszti rangot szeretni. Azonban azt is tudom, hogy a rendőrség nem nagyon reklámozza ezt a lehetőséget, hiszen egy rendőrtisztin végzett elől venném el a lehetőséget, és mivel civil vagyok, feltételezik, hogy semmi tapasztalatom nincs. Ennek ellenére kérdezném, hogy milyen lehetőségeim vannak, jól tudom-e ezt az átképzési lehetőséget, valamint milyen egyéb lehetőségeim vannak!
A segítséget előre is köszönöm! Üdvözlettel:

Zsolt

Impossible # 2009.01.12. 18:38

drpici,

köszönöm a többiek nevében is a hozzászólásodat, hasznos volt, és még sok jövendő fórumozó számára is hasznos lehet. Esetleg írhatsz másról is még. :)

lewho # 2009.01.12. 17:04

Nem is a "hány óra" a lényeg, hanem ami alatta vagyon:)

Kacsa1111 # 2009.01.12. 17:03

Kedves lewho,

drpici is cizellálta...


Kacsa11

lewho # 2009.01.12. 16:48

Azért "a 4-kor kiesik a toll a kezéből" dolog alól is vannak kivételek....pl.. én nem 8 órákat koptatom a forgószéket. Most is bentről írok.

Szóval közigszerve válogassa.
Ja és NAGYON jóba kell lenni a főnökkel!!! Vazze ez a legfontosabb! Ezen múlik a jutalom, az előresorolás, stb.
Másodsorban jól kell dolgozni!
Harmadsorban NAGYON jóba kell lenni a főnökkel!!:)

hunfrakk # 2009.01.12. 15:56

így van, helyesen: illetmény!
(nem fizetés, nem bér)

és nem munkszerződés - hanem: kinevezés!

szép megnevezések, használjuk is őket

de: érdekesebb talán az összeg maga és a tartalmuk

Legislator # 2009.01.12. 15:35

A közszolgálatban nincs bér, csak illetmény. A bér az az Mt.-ben van, itt pedig el kell felejteni.


Sunshine after the rain.

hunfrakk # 2009.01.12. 15:32

és ha nem köztisztviselő
hanem egy kp-i ktgvetési szervnél dolgozik
közalkalmazottként
akkor lehet 300 bruttó is
(persze ehhez kapcsolatok kellenek)

hunfrakk # 2009.01.12. 15:28

de ha az a kezdő jogász köztisztviselő adott esetben a PSZÁF-nél dolgozik, akkor a bére 220 ezer bruttó

ha egy közig.hivatalban, akkor bruttó 190 ezer Ft

ha vidéken, kisvárosban, akkkor 160 ezer Ft

annak idején kielemeztem ezt a témát

drpici # 2009.01.12. 13:40

Sziasztok!

Többnyire csak olvasóként vagyok jelen a fórumon, de mivel úgy tűnik más nem vállalkozik rá, gondoltam leírom a köztisztviselői pálya legfontosabb jellemzőit.

A kihívások/munka minősége/előmeneteli lehetőségek terén elég nagy eltérések lehetnek szervtípustól függően, illetve akár egyes szervek között is, viszont az általánosságban elmondható, hogy e téren a közigazgatásban végzett munka nem is hasonlítható a versenyszférában meglévő lehetőségekhez.
Ettől függetlenül a közigazgatásban végzett munka is lehet változatos és akár jó néhány jogterülettel meg lehet itt ismerkedni.
Az előmeneteli rendszer a Ktv.-ben van szabályozva, ennél fogva bizonyos fokban kiszámíthatóbb mint máshol.
A bérezés megítélése nézőpont kérdése. Egy kezdő jogász illetménye két középfokú nyelvvizsgával, a fővárosban kb 170 bruttó lesz. Ha hozzászámítjuk a természetbeni juttatásokat, akkor ez nem olyan rossz. Jutalmakkal, mozgóbérrel, stb. már egész elfogadható, ez elég rendszeres dolog, a mértéke persze szervenként változó. Az illetménnyel annyi a gond, hogy nem növekszik túl látványosan...de garantáltan és kiszámíthatóan növekszik. Ha viszont órabérre nézzük, akkor kimondottan jónak számít! :D
Ezzel át is térhetünk a munka legvonzóbb részére, a munkaidőre. A legtöbb közigazgatási szervnél ugyanis jellemző a "4-kor kiesik a toll a kezünkből" hozzáállás. :) Minisztériumoknál kevésbé, önkormányzatoknál szinte mindenhol. (Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a munkát ne lehetne hazavinni...)
A szabadság mértéke is eltér az Mt.-ben meghatározottól, felsőfokú végzettséggel egy pályakezdőnek 28 nap rendes szabadság jár, amit itt többnyire ki is adnak.
Néhány szubjektív adalék: Ez egy tipikusan női pálya, a férfiaknak nem való az idegtépő bürokrácia (a nőknek sem, de mégis jobban bírják... :)). Sok a politika a munkában, ezt is tudni kell tolerálni. Karrieristáknak nem ajánlott. Magánéletre vágyóknak igen. Viszonylag kényelmesen lehet innen szakvizsgázni (én pl. 12 nap + vizsganap szabit kapok minden vizsgára).
Azt hiszem a lényeg ennyi, ha vmit kifelejtettem, kérdezzetek.
Ja igen, dolgoztam minisztériumban, egy minisztériumnak alárendelt szervnél és egy önkormányzatnál, a tapasztalatok ezekből származnak.

Legislator # 2009.01.12. 12:18

Ügyes technika.


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.01.12. 09:50

(Csak Dr. Csernust idézgettem...)

Impossible # 2009.01.12. 09:49

Leg,

most miért kérdezel hülyeséget? Inkább nézz magadba, és utána kérdezgess. :D

Legislator # 2009.01.12. 08:55

Japán nem rossz. Mindenesetre én nem divatból cselekszem, bár az adott életvilág természetesen mindenkire hatással van. Én is szeretem az olasz operákat, meg egyáltalán az operák világát, főleg Mozartot. Szerintem angol nélkül az embernek ma eléggé kevés az esélye. Az angolt csak nem szereted, vagy soha nem is tanultad?


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.01.12. 07:38

Leg,

nekem magyarul vagy németül írj, esetleg franciául, az angol nem tetszik, annál jobban pedig már csak a spanyolt utálom. Hogy a kínaiban mi ennyire jó, azt továbbra sem értem. Divat lett? Inkább a japán divat. Az olasz tetszik, főleg az operák miatt.
A nagy kedvenc:

Amor ti vieta di non amar, la man tua lieve che me respinge, cercava la stretta della mia man, la tua pupilla esprime: ti amo, se il labbro dice: non t'amero!

Csak hogy én is írjak valami kínait. :D

hunfrakk # 2009.01.11. 20:31

Budapest, Ferencváros
Időközi országgyűlési választás

1. forduló
Eredmények:

  1. Fidesz 58,68 %
  2. MSZP 23,11 %
  3. Jobbik 8,51 %
  4. SZDSZ 5,23 %
  5. Humanista Párt 3,69 %
  6. Kommunista Pár 0,69 %

A választás érvénytelen volt.
Folytatás két hét múlva.

Az, hogy az SZDSZ 419 szavazatot szerzett, nem semmi.

Legislator # 2009.01.11. 19:25

És, ha összejön, kínaiul is: 高興的時候邀請對方互相擊掌時說
Majd orangeman megírja pinyin vagy Wade-Gilles, vagy népszerű magyar átírásban. De jöhet a régi németes, vagy hollandos is:-).


Sunshine after the rain.

Legislator # 2009.01.11. 19:19

Franciául is: Tape m'en cinq!


Sunshine after the rain.

Legislator # 2009.01.11. 19:15

O.K., sebaj, give me a five/gib mir eine Fünf:-).


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.01.11. 18:45

Ja, tudom, mire gondolsz. Arra emlékszem, csak szerettem volna bővebbet olvasni...de ez csak a téma iránti érdeklődésem miatti telhetetlenségemnek tudható be.

Legislator # 2009.01.11. 16:17

2008 10 28-án írtam a diplomatákról. Hajnali hat órakor kellett felkelnem, hogy nyolc órára odaérjek az illető szakértőhöz. És feledékenység a hála:-). Kelsenről szívesen írok (nem, inkább négyszemközt) , egyszer olyat mondtam róla, hogy majdnem kiátkoztak
:-).


Sunshine after the rain.

Impossible # 2009.01.11. 08:41

Kezd döglődni ez a topic, pedig nagyon hasznosnak indult még az elején.

Emlékeztetőül és figyelemfelhívásként:

AMI MÉG HIÁNYZIK

  • Bíró
  • Ügyész
  • Ügyvéd (Magyar ügyvédi irodai tapasztalatok)
  • Közjegyző
  • Jogtanácsos
  • Jegyző
  • Köztisztviselő (minisztérium, dekószerv, önkori)
  • Diplomata

Nyilván diplomatáról senki sem fog írni, sem Kelsen sein-sollen és vízlépcsőről (mániáim). :D Nade a többit illetően várom/várjuk a hozzászólásokat!

Kacsa1111 # 2008.11.17. 10:19

Kedves kbs,

annak ellenére, hogy neked címeztem, nem neked szólt...
mert láttam a zárójelest...
;)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2008.11.17. 10:17

Nézd csak mi van a szövegemben az "eredeti" után...

(Ősi kínai mondás: ami jó, azt nem kell kijavítani. Ami helyes, azt nem kell helyesbíteni.)

Kacsa1111 # 2008.11.17. 09:47

Kedves kbs,

a biblia nem latin nyelven iródott, hanem részben héberül, részben arámiul és részben görögül, ha jól tévedek...
már a latin is fordítás, de ezek szerint már ott elkövették a hibát...:)


Kacsa11