özvegyi nyugdíj feléledése


gyertya # 2010.11.20. 15:32

Tom86

Először is 52mama hozzászólását kérem ne vegye figyelembe, mert nem az Ön édesanyjára vonakozóakat írt. Úgy tűnik nem ért a témához, akkor viszont miért ír a topicba? (Nem azért, mintha csak én válaszolhatnék, csak ne vezessünk félre senkit.)

Jelen esetben feléledésről van szó, nem pedig az özvegyi nyugdíjra való jogosultságról ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően.

Az 1997. évi LXXXI. tv. 53. § (1) bekezdés b) pontja szerint: "Az özvegyi nyugdíj feléledése során az özvegyre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt a jogszerző halálakor hatályos jogszabályok alapján kell megállapítani." Ez azt jelenti, hogy nincs jelentősége annak, hogy az igénylő a jelenleg hatályos jogszabály szerint mikor tölti a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, nem ezt kell figyelembe venni, hanem azt az öregségi nyugdíjra jogosító életkort, ami a jogszerző elhalálozása időpontjában irányadó volt.
Tekintettel arra, hogy 2002-ben a nők öregségi nyugdíjra jogosító korhatára a 62. életév betöltése volt, ezért az özvegyi nyugdíj újbóli folyósítására akkor lenne lehetőség, amennyiben az édesanyja 2003. 09. hótól számított 10 éven belül a 62. életévét betöltené.
Abban az egyben viszont igazat írt 52mama, hogy korbetöltés címén az özvegyi nyugdíjra való jogosultság nem éledhet fel. Amennyiben, az édesanyja 2013-ig megrokkan, akkor jogosult lehet özvegyi nyugdíjra.

Üdv: Gy.

52mama (törölt felhasználó) # 2010.11.20. 14:22

Kedves Tom86!

Édesanyád, ha most 54 éves, 55 vagy 56-ban született?

Ha 1955-ben, akkor az öregségi nyugdíjkorhatára 2019,ha 1956-ban, akkor az öregségi nyugdíjkorhatára 2020 vagy 2021, attól függően, hogy az év melyik félévében született.
Ehhez kell számolni az özvegyi nyugdíjnál megjelölt feléledési időt, a 10 évet.
Vagyis, ha édesapád 2002-ben halt meg, édesanyád öregségi nyugdíjkorhatára 2019 vagy 2020 sajnálattal, de nem jogosult özvegyi nyugdíjra./ nem az előrehozott nyugdíj időpontja, hanem a törvény által előírt nyujdíjkorhatár számít./

Csatolok ONYF dokumentumot.

Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszőnését követıen ki jogosult özvegyi nyugdíjra?
Az, akik a jogszerzı halálakor
• betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt, vagy
• rokkant (egészségkárosodásának mértéke eléri az 50 százalékot), vagy
• házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élı, illetve tartósan beteg vagy
legalább két árvaellátásra jogosult gyermek eltartásáról gondoskodik.

Özvegyi nyugdíjra jogosult az is, aki esetében a fenti feltételek valamelyike
• házastárs 1993. március 1-je elıtt bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól számított
tizenöt éven belül,
• a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett halála esetén az elhalálozástól
számított tíz éven belül bekövetkezik.

üdv: 52mama

Tom86 # 2010.11.20. 12:53

Tisztelt Szakértő!

Édesapám 2002 szeptemberében 49 évesen elhunyt. Édesanyám 1 évig kapta az özvegyi nyugdíjat amely ezután megszűnt. Ő jelenleg 54 éves, számításaink szerint 2014-ben 40 év munkaviszonnyal nyugdíjba mehet.

A kérdésem az lenne, hogy ezután kapni fogja-e édesapám után az özvegyi nyugdíjat, és ha igen hány éves korától.

Több helyen olvastam az özvegyi nyugdíj 10 éves elévülési idejéről, de nem értettem pontosan, hogy ez mire vonatkozik. Édesapám halála és édesanyám nyugdíjba menetele között elvileg 12 év fog eltelni.
Előre is köszönöm!

csurifeszek # 2010.11.20. 07:22

Köszönöm Gyertya!
Még van 4 évem, ugyanis egy évvel öregbítettem magam.:D
Remélhetőleg az új nyugdíjtörvény e téren is hoz változást és pozitívan.
Szép napot. zs

gyertya # 2010.11.18. 22:15

csurifeszek

A jelenleg hatályos szabályozás szerint a jogosító feltételnek (62. életév betöltése) az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül kell bekövetkeznie.
A leírtakra tekintettel korbetöltés címén jelenleg nem jogosult özvegyi nyugdíjra, majd ha 62 éves lesz, akkor igen.

Üdv: Gy.

csurifeszek # 2010.11.18. 18:21

Tisztelt Szakértő!

59 éves vagyok, jövőre szeretném elkezdeni a 40 éves munkaviszony után járó nyugdíj igénybevételét. 2004 Júniusa óta özvegy vagyok. 1 évig kaptam az özvegyi nyugdíjat. Házasságom és élettársam sem volt azóta. Az lenne a kérdésem, mikortól járt volna, illetve járna az özvegyi nyugdíj nekem!

Válaszát előre is köszönöm!

melinda55 # 2010.11.18. 15:07

Tisztelt Szakértő!
Nagyon szépen köszönöm a válaszát,és segitségét!!
2010 01 11-én betöltöttem az 55 évet.Kitöltöttem az igénylő lapot,és elküldtem a Nyufignak.
Tisztelettel: Melinda55

gyertya # 2010.11.18. 09:50

Anett47

Sajnos a nyugdíj jogszabályváltozások jöttek-mentek, ennek figyelembe vételével a Nyufig-nak nem kötelessége minden potenciális igénylőt nyilvántartani, erre nem is lenne kapacitása.
A tanácsom, hogy nyújtson be igénybejelentő lapot és minden körülmény vizsgálatát követően elbírálják azt.

Üdv: Gy.

Anett47 # 2010.11.17. 21:09

T. szakértők!
özvegyi nyugdij feléledésével kapcsolatban kérem szives válaszukat !
Férjem 1997.03,30-án meghalt. 1 évig kaptam az ideig.özv.nyugdijat. utána már.
Én most saját jogon kapom a nyugdijamat 2009.01.01-én
lettem 62 éves.
Özvegyi nyugdijat pedig nem kapok, nem tudom hogy miért, nekem kell kérni, vagy a nyugd.foly. int. miért nem értesit róla, hogy jár-e nekem vagy nem.
Várom válaszukat! Köszönettel.

gyertya # 2010.11.17. 20:08

Bobo001

Nem gond, hogy dolgozik az édesanyja, attól függetlenül igényelhető az özvegyi nyugdíj. Amennyiben az özvegyi nyugdíjat 1996. 02- hótól 2009. június 30-ig kapta, akkor az 55. életév betöltése az irányadó. Nyújtsák be az igényt. A kitöltéshez segítséget a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság ügyfélszolgálatán kaphat.

zsoka63

Utalják vissza az elhunytat már meg nem illető összeget a Nyufig számlájára, ellenkező esetben a számla társtulajdonos részére visszafizetésre kötelező határozatot adnak ki. Nem érdemes megvárni.
Az egyösszegű kifizetés ami átutalásra került 12 havi összeg, ebből 10 havi megtartható, a maradék 2 havit vissza kell utalni.

melinda55

Az özvegyi nyugdíj feléledésének szabálya szerint a korhatár lehet többek között az 55. életév betöltése nők esetében, valamint az igénylőre irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatár betöltése.
Visszanéztem a válaszaimat, de nem találtam, hogy Önnek 55. életévről írtam volna, csak azt kérdezte választhat-e az öregségi és az özvegyi nyugdíj között.
Amennyiben Ön 1983-tól 2005-ig részesült özvegyi nyugdíjban, akkor az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnésétől számított 15 éven belül kell, hogy betöltse az 55. életévét.
A Nyufig-gal pedig ne egyeztessen, hanem terjessze elő igényét igénybejelentő lapon.

Üdv: Gy.

melinda55 # 2010.11.16. 10:18

Tisztelt Szakértő!
Nyugdíjfolyósítóval történő egyeztetésemkor azt a választ kaptam hogy SAJNOS az özvegyi nyugdíj feléledéséhez be kell tölteni az öregségi nyugdíj kort. Ön az egyik levelében azt írta hogy 55 évesen a jogosultság feléled.
Az özvegyi nyugdíj jogosultság független az öregségi nyugdíjtól.Ez nem igaz a Nyugdíjfolyósító szerint!!!
Csalódottnak érzem magam,mert már elhittem hogy két nyugdíjból talán meg tudok élni.
Tisztelettel,
melinda55

zsoka63 # 2010.11.16. 09:56

Tisztelt Szakértő!

Egy dolgot kifelejtettem az előző kérdésből. A visszamenőleges nyugdíj kiegészítést is most kapták meg a szüleim, a havi nyugdíjukkal, ez megtartható-e az elhunyt Édesapám utáni nyugdíjból?
Még egyszer köszönöm válaszát.

zsoka63 # 2010.11.16. 09:50

Tisztelt Szakértő!

Édesapám ez év október 22-én elhunyt. Annak rendje-módja szerint minden elintéződött, temetés után megkaptuk a számlákat, amivel Édesanyám első útja a nyugdíjfolyósítóhoz vezetett. Édesapám 1936-os, Édesanyám 1943-as születésű. Ott minden papírt elintézett, készséggel válaszoltak a feltett kérdésekre, hogy persze már novemberben nem kapja a férje nyugdíját, ezzel semmi teendője nem lesz. Ám most, 15-én megjött édasapám nyugdíja is. Ebben szeretnék segítséget kérni, mi ezzel az összeggel a teendő. Köszönettel

Szabó Erzsébet

Bobo001 # 2010.11.15. 11:46

Tisztelt Szakértő!

Elnézést kérek, de a nyomtatvány alapján még olyan jellegű kérdésem lenne, hogy édesapám, mikor meghalt 1996 évben ő akkor még nem volt nyugdíjas, dolgozó ember volt, munkabérben részesült. A nyomtatvány kitöltése gondot okoz részemre. Kitől kérhetek segítséget ebben?

Bobo001 # 2010.11.15. 11:22

Tisztelt Szakértő!

Tovább folytatom kérdésemet, édesanyám két gyermekre volt jogosult az árvaellátásra, én utánam 2002 júniusáig kapta, azaz én kaptam saját jogon nagykorúságom miatt, húgom után 2009. júniusáig kapta, azaz ott is a húgom kapta saját jogán nagykorúsága miatt. Jogosult ő az özvegyi nyugdíj feléledésére?

Bobo001 # 2010.11.15. 11:12

Tisztelt szakértő!

2010. 11. 12. napján írt kérdésemre hivatkozva, szeretnék tovább érdeklődni, ha jó értem a válaszát édesanyám 55. születésnapja óta ismételten jogosult az özvegyi nyugdíjra, és az nem gond, hogy ő még most is dolgozik? Annak ellenére is kérhet az özvegyi nyugdíj feléledést.
Válaszát köszönöm.

melinda55 # 2010.11.15. 05:06

Nagyon szépen köszönöm a válaszát!!!!
Tisztelettel:
Melinda

gyertya # 2010.11.14. 17:24

melinda55

Az öregségi, valamint az özvegyi nyugdíjra való jogosultság független egymástól. Amennyiben Ön mindkettőre jogosult lesz, nem kell választania a kettő közül, mindkettő folyósításra kerül.

jennyke

A jogszabály tervezete szerint a módosítás az öregségi nyugdíjra való jogosultságot szabályozza, az özvegyi nyugdíjra való jogosultság nem változik.
Ezzel együtt azt mondom, hogy várjuk meg magát a jogszabályt, amit a parlament még el sem fogadott. (csak a kormány döntött)

Üdv: Gy.

jennyke # 2010.11.14. 15:11

Tisztelt Szakértő!

Édesapám 2009.03.21.-én elhunyt. Édesanyám 2010.03.21.-ig kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat.Édesanyám 2011.01.01.-től jogosult lesz öregségi nyugdíjra mert 41 éves munkaviszonnyal rendelkezik (nők nyugdíjba vonulhatnak 40 év munkaviszony után).Az lenne a kérdésem ,hogy édesanyám így jövő évtől jogosult lesz-e özvegyi nyugdíjra vagy majd csak akkor ha betölti a 62. életévet(most 55 éves)?

Köszönöm válaszát!

melinda55 # 2010.11.14. 12:55

Tisztelt szakértő!Férjem 1983-ban halt meg.Két gyermek után kaptam árvaságit,és özvegyi nyugdijat,2005-ig.Január elsején elmehetnek nyugdijba 40 év munkaviszonnyal.Választhatok e az öregségi,és az özvegyi nyugdij között??
Üdv:Melinda

becsaptak # 2010.11.13. 12:29

Köszönöm szépen a választ értem, akkor már nem reménykedem.

gyertya # 2010.11.13. 11:40

becsaptak

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultság független az öregségi/rokkantsági nyugdíjra való jogosultságtól, tehát akkor sem válhat jogosulttá az özvegyi nyugdíjra, ha előrehozott öregségi nyugdíjba vonul.

Gy.

becsaptak # 2010.11.13. 11:29

Gyertya!Köszönöm szépen a választ ,a halálozás után kaptam 1 évig özvegyi nyugdíjt.Még egy kérdésem lenne ha előnyugdíjba mennék az özvegyit akkor sem vehetném igénybe? Nem emiatt csaptak be a 40 éves szolgálati idővel kapcsolatban. Böbe

gyertya # 2010.11.13. 11:01

becsaptak

Sajnos az Ön özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel semmikor, illetve ha nem részesült korábban ideiglenes özvegyi nyugdíjban, nem válhat arra jogosulttá.
Amennyiben az elhalálozástól, vagy az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven megrokkan, akkor van rá lehetőség, ha az egyéb jogosító feltétellel is rendelkezik.

Üdv: Gy.

ps: remélem nem ebben az ügyben csapták be.

becsaptak # 2010.11.13. 09:01

Tisztelt Szakértő!Januárban töltöm az 55-ik születésnapomat.Jelenleg még dolgozom több mint 40 év szolgátati idővel rendelkezem.Férjem 2006-ban elhunyt.Szeretném megkérdezni igényelhetek -e özvegyi nyugdíjat.A választ előre is köszönöm. Tisztelettel: Böbe