özvegyi nyugdíj feléledése


gyertya # 2010.11.12. 20:29

Bobo001

Amennyiben az édesanyja az édesapja elhalálozását követően nem kötött újabb házasságot, már az 55. életéve betöltése napjától jogosult özvegyi nyugdíjra.
Kérvényezni kell azonnal, mert az ellátás visszamenőleg csak 6 hónapra igényelhető.

Az özvegyi nyugdíj jogosultság független az öregségi nyugdíjtól.

Üdv: Gy.

Bobo001 # 2010.11.12. 14:18

Melinda

Tisztelt szakértő!

Édesanyám 1955. április 20 napján született, édesapám 1949. szeptember 26. született és 1996 február 4. napján elhunyt. Édesanyám 2009. június 30. napjáig jogosult volt az özvegyi nyugdíjra és az árvaellátásra. Édesanyám 40 éves szolgálati idővel rendelkezik és szeretne nyugdíjba menni jövőre, ha adott lesz a lehetőség. Kérdésem jogosult lesz-e az özvegyi nyugdíjra. Ha mégsem tud elmenni nyugdíjba a jövő évben, akkor a későbbiek során jogosult lesz-e az özvegyi nyugdíjra.
Válaszukat előre is köszönöm.

gyertya # 2010.11.05. 19:23

cellem

Az életkori feltétel az édesanyja vonatkozásában valóban az 55. életév betöltése. Az összege a megszűnéskori összeg emelve az időközi emelésekkel. (Amennyiben saját jogon nem részesül nyugellátásban.)

heteske2

A vonatkozó jogszabály szerint özvegyi nyugdíjra akkor lehet jogosult, ha házastársa (élettársa) jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg gyermek eltartásáról gondoskodik.
Az igény visszamenőleg 6 hónapra érvényesíthető.

tunder79

Amennyiben az édesanyja 1950. 01. 01. és 1950. 11. 30. között született és nem kötött újabb házasságot az elhalálozást követően, akkor már most is jogosult özvegyi nyugdíjra.

inuci

A leírása szerint az igény előterjesztésekor úgy nyilatkozott, hogy nem érzi magát rokkantnak. Tekintettel erre a tényre, a bíróság az elutasító határozatokat helyben fogja hagyni (azok jogszerűek voltak), mivel az igényelbíráló szervnek nem volt kötelessége az Ön egészségi állapota felülvizsgálata iránt intézkedni - figyelemmel az Ön nyilatkozatára -, ezért jelezze, hogy nem kíván keresettel élni a bíróság felé, viszont új eljárásban kéri, hogy rokkantság címén bírálják el özvegyi nyugdíj igényét.
(Megjegyzem egyébként, hogy a bírósági eljárás illeték- és költségmentes, de értelmetlen a perbe belemenni.)

Üdv: Gy.

inuci # 2010.11.04. 16:51

Tisztelt szakértő!

Én 1950. 07.11-én születettem ,2007 július 11 óta előrehozott öregségi nyugdíjellátásban részesülök. 2005 óta kezelt cukorbeteg vagyok . Állapotom az idei év júliusától végleges, inzulin kezelt .A férjem 1994.február.24-én hunyt el. Az özvegyi nyugdíj feléledésére való kérelmeimet sorra elutasítják, érdemi kivizsgálás nélkül. A most folyamatban lévő beadványhoz csatoltam az orvosi szakvéleményeket, de arra a kérdésre, hogy rokkantnak érzem -e magam nemmel válaszoltam , mivel nem tudom, hogy ez a betegség egyáltalán rokkantsági foknak nevezhető-e? De az állapotom folyamatosan romlik. A mostani válaszlevelükben a következő szerepelt:

" Tájékoztatom arról, hogy amennyiben az özvegyi nyugdíjat (elhunyt férj neve)jogán rokkantságra hivatkozva kívánja igényelni, abban az esetben azt újabb eljárásban teheti meg arra tekintettel, hogy a 2010.június25-én előterjesztett igényében úgy nyilatkozott, hogy nem érzi magát rokkantnak. Emiatt ebben az eljárásban rokkantságra hivatkoznia már nem lehet, azt kizárólag új igényként veheti figyelembe az igazgatóság.
Jelen levelemmel m,ellékelek önnek egy hivatalos igénybejelentő lapot, amelyen rokkantságra hivatkozva kérheti az özvegyi nyugdíja feléledését. A fent leírtakra tekintettel kérem szíveskedjen nyilatkozni arról, hogy a fentiek ismeretében kéri e a 201. okt. 11-én kelt beadványát keresetlevélként továbbítani a Fővárosi munkaügyi bíróság részére. Ezzel kapcsolatban tájékoztatom arról, hogy amennyiben a keresetlevelet az igazgatóság továbbítja, a Fővárosi munkaügyi bíróság részére, az eljáró nemperes eljárásban fogja felülvizsgálni , tehát az első- és másodfokú végzések jogszerűségéről fog döntést hozni. "

A kérdésem az, hogy most hogyan tovább, mit tegyek, mert a jog tudása, ismerete nélkül az ember teljesen
elveszett. Pereskedni, pedig pénzem nincs.

Kérem mielőbbi válaszát.
Segítségét előre is köszönöm

tunder79 # 2010.11.04. 10:25

Tisztelt Cím!

Édasanyám 1950-ben született édesapám 1994.12.20-án hunyt el. Édesanyám átmeneti járadékot kap előtte 50%-os rokkant volt. Özvegyi nyugdíjat kapott egy évig, ill. árvaellátást 1997-ig,/ ha a gyerek 18 éves koráig jár. /
Kérdésem , hogy jogosult-e özvegyi nyugdíjra, feléledhet-e.

KÖszönöm válaszát!

heteske2 # 2010.11.01. 20:59

Tisztelt Szakértő

Az alábbiakban kérem a segítségét:
Édesanyám1996-ban meghalt. Élettársa 1 évig kapott özvegyi nyugdíjat. Kapcsolatukból 1 gyermek született 1987-ben nyúlajakkal és farkastorokkal, tehát tartós fogyatékossággal, tartósan beteg. Most 14 év után van lehetőség az özvegyi nyugdíj feléledésére visszamenőleg és ha igen hány évre?
Köszönöm segítségét.

cellem # 2010.11.01. 19:59

Tisztelt Szakértő!

Édesanyám (1956-ban született) 1986 áprilisában veszítette el férjét,ez év júniusáig kapta az özvegyi nyugdíjat tanuló gyermeke után. Kérdésem az lenne, hogy jól értelmezem-e a jogszabályokat, és édesanyámnak 55 évesen valóban újraéled e az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága? Valamint szeretném tudni, hogy hány százaléka lesz az eddig kapott özvegyi nyugdíjnak?

Segítségét előre is köszönöm!

gyertya # 2010.10.16. 08:46

janoo80

Az nem írta, hogy az édesanyja kapott-e özvegyi nyugdíjat, ha igen meddig és pontosan mikor született.

Gy.

janoo80 # 2010.10.15. 15:37

Üdv az olvasóknak!

Édesapám 1991-ben halt meg, 46 évesen, aktív MÁV-dolgozóként. Édesanyám akkor 42 éves volt, ma már nyugdíjas, rendes öregségi nyugdíjban van. Kérdezem: jogosult-e özvegyi nyugdíjra?
Köszönöm a válaszokat előre is!

gyertya # 2010.10.01. 17:06

beahargi

Amennyiben házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg gyermek eltartásáról gondoskodik, akkor az egyéb jogosító feltételek fennállása esetén jogosult lehet özvegyi nyugdíjra.

Üdv: Gy.

beahargi # 2010.10.01. 16:08

Férjem 2005-ben elhalálozott és én 1évig kaptam özvegyi nyugdíjat mivel 29éves munka viszonnyal rendelkező ember vagyok.Gyermekem 2008óta tartósan beteg,és azt szeretném kérdezni hogy ez miatt fel éledhet-e az özvegyi nyugdíj?Illetve ha igen vissza menőlegesen is lehet-e igényelni.Néhány internetes oldalon azt olvastam hogy a férj halálát követő 10éven belül ha bekövetkezik olyan hogy a gyermek tartósan beteg lesz akkor jár a nyugdíj.Viszont van ahol azt írják hogy csak a gyermek 3éves koráig jár.Tud nekem ebben valaki segíteni?Nagyon köszönöm.

gyertya # 2010.10.01. 13:43

sebi0510

A vége nem jelent meg, írom újra.

Özvegyi nyugdíjra rokkantság címén nem lehet jogosult, mert ahhoz legalább 50 százalékos egészségkárosodás szükséges.

Üdv: Gy.

gyertya # 2010.10.01. 13:40

1967

A felesleges levelezéseket elkerülendő 2011. 02. 02. előtt ne adja postára az igényét.
Szükséges hozzá 1 db igénybejelentő lap, kitöltve, aláírva özvegyi nyugdíj feléledéséhez.

sebi0510

Özvegyi nyugdíjra rokkantság címén nem lehet jogosult, mert ahhoz legalább 50

Üdv: Gy.

sebi0510 # 2010.10.01. 10:01

Szeretném kérdezni hogy édesapám 2008 március 2 án hunyt el és édesanyám egy évig kapta az özvegyi nyugdijat mivel édesanyám 40 százalékos igy kaphat e valamit édesapám után mivel apukámnak majdnem 42 éve volt dolgozva ás mivel anyukámnak 27000 ft a járadéka nem e lehet valami pótlásal kiegésziteni maradok tiszteletel sebi0510.

1967 # 2010.09.29. 20:38

Az alábbiakban kérném segítségüket:
2007-ben meghalt a férjem. Én 2006. decemberétől vagyok nyugdíjban. Egy évig kaptam férjem után a nyugdíja 60 %-át. 2011. február 2-án töltöm be a 62 évet. Mikor van értelme, hogy beadjam az özvegyi nyugdíj feléledése iránti kérelmemet, s milyen iratok szükségesek hozzá?
Köszönöm válaszukat.

vica13 # 2010.09.26. 18:01

Köszönöm a választ kedves Gy.
Igen,még előbb a vonatkozó jogszabály kell,nemcsak a terv.
Tehát az nem számit,hogy most átmeneti járadékot kap,azaz 40 % mértékű egészségkárosodása van,csak 62 éves korában igényelheti az özvegyi nyugdijat,feléledés cimen.

gyertya # 2010.09.26. 06:48

vica13

Amennyiben az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételeket nem módosítják - információim szerint nem - akkor nem éledhet fel, mert az egyik feltétel az, hogy az igénylő a rá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt betöltse. A tervek szerint pedig az öregségi nyugdíjra jogosító korhatár nem változik, csak kedvezményként lépne be a 40 év szolgálati idő.
(Ha egyáltalán lesz belőle valami!!!)

Üdv: Gy.

vica13 # 2010.09.25. 20:18

Az alábbiakra szeretnék választ kapni:

szomszédasszonyom átmeneti járadékot kap,58 éves.
Rendelkezik 40 éves munkaviszonnyal.
Ha októberben elfogadják a törvényt,azaz öregségi nyugdijat kaphat,akkor feléledhet az özvegyi nyugdij?
Férje 3 éve halt meg.
Válaszukat előre is köszönjük.

gyertya # 2010.09.16. 19:55

katonag

Először szeretném pótolni azon hiányosságát, hogy rokkantság címén ki volt jogosult özvegyi nyugdíjra 2004-ben.
Amikor a rokonának "50 %-os rokkantságot" állapítottak meg, rokkantság címén özvegyi nyugdíjra az egyéb feltételek mellett az volt jogosult, aki a munkaképességét legalább 67 %-ban elveszítette. Tekintettel arra, hogy neki csak 50 %-os munkaképesség-csökkenése volt, így özvegyi nyugdíjra nem lehetett jogosult, sőt rokkantsági nyugdíjra sem, ezért állapítottak meg részére rendszeres szociális járadékot, amihez viszont elegendő volt az 50 %-os munkaképesség-csökkenés.
Zárójelben jegyzem meg, hogy azóta megváltozott a vonatkozó jogszabály, így most a rokkantsághoz legalább 50 %-os egészségkárosodás kell, amely megegyezik a korábbi 67 %-os munkaképesség-csökkenéssel.

A társadalombiztosítás rendszere igénybejelentésen alapul. Semmilyen ellátás nem jár alanyi jogon, automatikusan. A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság az ellátások folyósításának megkezdésekor külön tájékoztatóban közli a folyósítást és a jogosultságot érintő feltételeket. Ezt a tájékoztatót az özvegyi nyugdíj folyósításának megkezdésekor a rokonnak meg kellett kapnia. Azt, hogy ezt megkapta-e 20 év távlatából nehéz bizonyítani.

Véleményem szerint az özvegyi nyugdíj korbetöltés alapján történő folyósítására a jogosultsági feltételek fennállása esetén az igénybejelentéstől visszamenőleg 6 hónapra van lehetőség.

Üdv: Gy.

katonag # 2010.09.15. 21:31

Megjegyzem még, hogy 2008. végén betöltötte az 55. életévét is, és ha jól értelmezem a jogszabályokat, akkor azóta már ilyen jogon is járna neki az özvegyi nyugdíj újra (mivel 1990-ben lett özvegy). Jól tudom? Sajnos ezt sem jelezte neki senki, és valljuk be, meglehetősen bonyolultak a nyugdíj szabályok, a legtöbb embernek esélye sincs megérteni azokat.

Csak úgy általánosságban és szomorúan jegyzem meg (pusztába kiáltott szó), hogy nem igazán az állampolgár barát intézmény mintaképe a nyugdíjfolyósító, hiszen az ég világon semmit nem segít az embereknek az iszonyat szabályok közt eligazodni, pedig a számítógépes rendszer könnyedén tudna ilyen dolgokat jelezni az ügyintézőnek, hogy a levélbeli értesítést ne is említsem. Ez nem pénzkérdés, ez hozzáállásbeli kérdés. :(

katonag # 2010.09.15. 21:05

Kedves Szakértők!

Rokonom a férje 1990-es halálát követően 2000-ig árvaellátásra jogosult kiskorúak alapján özvegyi nyugdíjra volt jogosult. Ez 2000-ben megszűnt, majd 2004-ben 50%-os rokkantságot állapítottak meg, és mivel munkahelyét is elvesztette, ezért azóta rendszeres szociális járadékban részesül, amit a Nyugdíjfolyósítótól kap.
2004-ben (és azóta sem) a rendszeres szociális járadék ügyintézése során a Nyugdíjfolyósító ügyintézői annak ellenére nem hívták fel a figyelmet az özvegyi nyugdíj rokkantság jogán történő feléledésének lehetőségére, hogy előttük volt minden információ. Látták, hogy az özvegyi nyugdíj 2000-ben szűnt meg, és tudták a rokkantság fokát.

Kérdésem, hogy nem lett volna közigazgatásra vonatkozó vagy más törvények alapján kötelességük megfelelő tájékoztatást adni és felhívni a figyelmet az özvegyi nyugdíjra? Rosszul gondolom, hogy ez egy súlyos mulasztás részükről? Van-e ebben az esetben valamilyen lehetőség visszamenőleg (nem csak 6 hónapra) érvényesíteni az özvegyi nyugdíjra való jogosultságot arra hivatkozva, hogy nem kapott megfelelő tájékoztatást a személyes ügyintézések ellenére? (Tehát nem a levegőből kellett volna kitalálni, hogy jogosult, hisz látniuk kellett.) A tájékoztatás elmaradása jelentős anyagi hátrányt okozott az elmúlt években, és ismerve a rendszeres szociális járadék összegét nyilvánvaló, hogy nem tájékoztatták, hiszen ha megtették volna, biztos kérelmezi, mivel senki nem szeret nélkülözni. Amennyiben jogszabályon alapuló lehetőség nincs a visszamenőleges érvényesítésre (mert teljesen normális, hogy az ügyintézők nem tájékoztatnak), úgy méltányossági alapon történő (részleges) visszamenőleges érvényesítésre van-e reális lehetőség?

A nyugdíj törvényben amúgy az szerepel, hogy az özvegyi nyugdíj feléled, ha a feltételek újra fennállnak. Számomra a feléled kifejezés azt jelenti, hogy a feltételek fennállásakor az özvegyi nyugdíj automatikusan újra jár, már persze ha a feltételek fennállása a nyugdíjfolyósító tudomására jut, ami itt ugye megtörtént, szerepel az adatbázisukban az özvegyi nyugdíj és az 50%-os rokkantság is. Egy jogszabályban miért jelent ez mást?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Gábor

northwind # 2010.08.31. 06:54

2002. március 5-dikén meghalt a párom, a legkisebb gyerek még egyetemista volt, árvaellátást kapott én pedig egy évig özvegyi nyugdíjat. 2006-ban 50%-os rokkant lettem, melyet 2010. júliusában 42% mérsékeltek, mert azóta fiatalodom és egyre fittebb vagyok :) Kaphattam volna rendszeres szociális járadékot, melynek összege 27 ezer forint, ezért a szociális segélyt választottam, mely 28.500 forint. Nem tudom, jól tettem-e, feléledhetett volna-e az özvegyi nyugdíj ebben az esetben? Előre is köszönöm a válaszát.

zsuzsa 56 # 2010.08.20. 13:17

Köszönöm a válaszokat
Novemberben majd jelentkezem!
Üdvözletem:Zsuzsa

gyertya # 2010.08.20. 12:02

zsuzsa 56

Kérem, hogy ne keverje össze az öregségi, valamint az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételeket.

A kormány ígérete az öregségi nyugdíjra vonatkozik, az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételek megváltozásáról szó nem volt, várhatóan az továbbra is az igénylőre irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatár lesz, nem pedig az, hogy mikor szerezte meg a 40 év szolgálati időt. Ez érthető is, tekintettel arra, hogy a férfiak 40 év szolgálati idő után történő nyugdíjba vonulásáról szó nincs (talán később), nekik nem lehet ehhez, csak a korukhoz kötni az özvegyi nyugdíjra jogosító feltételeket.

Várjunk október-novemberig, ha lesz jogszabály - ha lesz - akkor már többet tudunk és itt megbeszélhetjük.

Gy.

nandy # 2010.08.20. 11:24

Kedves Zsuzsa!

Kérlek (téged is), hogy ne éld még bele magad abba, ami egyelőre csak ígéret! Sehol nincs még a törvényjavaslat, részleteket sem tudunk. Talán novemberben már több infó lesz.