versenytilalom megszegése


Dr.Attika # 2015.10.08. 16:49

Írja le egy papír lapra, hogy kiről milyen piszkosságot tud és nyilatkozzon, hogy na ezekről nem beszél a konkurenciának, ha elengedik szabadon.

Dr.Attika # 2015.10.08. 16:45

Érdekes, hogy gépkocsivezetővel versenytilalmi megállapodást kötnek. Ilyen cégnél jó sok takargatni való lehet.
Tisztelt Kérdező! Vesse be a Salamon Béla humorista féle: Ha én egyszer kinyitom a számat taktikát.

ObudaFan # 2015.10.08. 15:24

A szerzodes ervenyessegi kelleke a megfelelo ellenertek. Ha viszont a szerzodesben szerepel a megfelelo ellenertek, csak azt nem fizeti ki a munkaltato, attol meg a szerzodes ervenyes, csak a munkaltato megszegi. Ez esetben azert elobb fel kell hivni a teljesitesre es csak ennek eredmenytelensege eseten lehet elallni.

KTM950 # 2015.10.04. 13:20

Tisztelt XY !

Én azzal a problémával fordulok önökhöz, hogy egy konkurens cégnél kaptam jobb ajánlatot ahova átmennék, de a jelenlegi munkahelyemen aláírattak velem egy olyan szerződést hogy 2 évig nem dolgozhatok konkurenciánál!
Mi a teendő?
Ezt hogyan tudnám kivédeni?
Gépkocsivezető állás a foglalkozás viszont a 2 cég ugyanaz a tevékenység...

8 éve dolgozom a cégnél de a munkaszerződésben nincs benne hogy nem mehetek át konkurenciához, viszont kb 3-5 évvel ezelőtt a munkáltató aláíratott velem egy olyan szerződést, hogy 2 évig nem dolgozhatok konkurenciánál. Természetesen ez a szerződés külön lapon van és nem a munkaszerződésben illetve ebből én nem kaptam egy példányt! Most ez azonnali hatállyal ha kilépek elkerülhető-e?!
Azt is olvastam neten hogy ezt a 2 évet neki ki kell fizetni egy összegben vagy havonta a fizetés 1/3-a, természetesen gondolom a végkielégítésen kívül.
Ha nem fizeti ki ezt a pénzt csak a végkielégítést akkor gondolom átmehetek a konkurenciához és nincs joga beperelni! Igaz ez?!
Kérem valaki segítsen hogy mit tudok tenni vagy csinálni?!
Előre is köszönöm!

Egyjogász # 2009.10.12. 07:50

Ha ez bizonyítható, a munkaviszonyát szerintem akár rendkívüli felmondással is meg lehet szüntetni, pesze alapos, szabályos eljárásban, jól megindokolt okirattal. A Kft. részéről ebbe én bevonnék jogászt is.

Adrienn83 # 2009.10.12. 07:33

Jó napot!

Azt szeretném megkérdezni, hogy az jogilag megengedett-e, hogy egy adott Kft. ügyvezető igazgatója egyidejűleg egy másik, hasonló termékkörrel foglalkozó (saját alapítású) Kft. ügyvezetője is? Az említett kft-nél nem jelentette be hogy egyidejűleg a másik cégnél is ügyvezető. Mivel hasonló termékkörrel foglalkozik az ő cége sok ügyfelet elvitt a saját cégéhez. Ebben az esetben felelősségre vonható?

Egyjogász # 2009.10.08. 16:48

Úgy látom a volt munkáltatód, illetve jogásza nem sűrűn olvasgatja a Munka törvénykönyvét....

Munka Törvénykönyve 3. § (6) bek.: A munkaviszony megszűnését követően az (5) bekezdésben meghatározott kötelezettség a munkavállalót csak ilyen tartalmú, megfelelő ellenérték fejében kötött megállapodás alapján és legfeljebb három évig terhelheti. E megállapodásra a polgári jog szabályai az irányadók.

A kommentár:

Az ún. versenytilalmi megállapodás megtilthatja például a konkurens cégnél való elhelyezkedést vagy a munkáltatóéval megegyező gazdasági tevékenységet folytató vállalkozás indítását, de ügyelni kell arra, hogy jelentős mértékben és indokolatlanul ne veszélyeztesse a munkavállaló újbóli elhelyezkedését. A megállapodásnak fontos része, a tilalmazott tevékenységi kör pontos meghatározása, a tilalom időtartamának egyértelmű rögzítése, a földrajzi kör behatárolása. Az ellenérték nagyságrendjében a felek szabadon állapodnak meg, mely kifizetésre kerülhet egy összegben, vagy részletekben, de összegének igazodnia kell ahhoz, hogy a tilalom milyen mértékben nehezíti meg a volt munkavállaló megélhetését, álláskeresését. A megállapodásra a polgári jog szabályai az irányadóak, így az ellenérték meghatározásakor ügyelni kell a szolgáltatás, ellenszolgáltatás arányára. A tilalom a munkaviszony megszűntekor kezdődhet és ezen időponttól számított három évig terhelheti a munkavállalót.

rockantroll # 2009.10.08. 15:48

Kedves _Wasp_!
Először is köszönöm a gyors választ.
Ellenértékről szó sem vol sem szóban, sem írásban.
Akkor sem követelhetnek, ha én vagyok pl. a Kft. ügyvezetője?

_Wasp_ # 2009.10.08. 15:36

ha nem kaptál ezért a kikötésért megfelelő ellenértéket, akkor el fogják utasítani a kártérítési keresetet.

de nem csak ezért lesz a kereset visszadobva, hanem még azért is, mert te nem léptél semmilyen "jogviszonyba" (sic.) a megrendelővel, azzal ugyanis a Kft. szerződött.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

rockantroll # 2009.10.08. 15:29

Jó napot!

Érdeklődnék, hogy jogos-e volt munkaadóm kártérítési követelménye abban az esetben, ha az alábbi kitétel (se több se kevesebb) áll a volt munkaszerződésemben:

"A munkaválla1ó kijelenti, hogy jelen munkáltatónál, bármely okból megszűnt munkaviszonyát követő 5 éven belül semmilyen jogviszonyt nem létesít a munkáltatóval a
munkaviszony megszűnésekor, illetve azt megelőző 5 éven belül szerződéses jogviszonyban
álló magánszeméllyel, egyéni vállalkozóval, jogi személlyel vagy bármely gazdálkodó
szervezettel. Amennyiben a munkaválla1ó ezen kötelezettségét megszegi, úgy őt, a munkáltató
felé kártérítési felelősség terheli a munkáltatónál fennállt munkajogviszonya utolsó 12 havi
átlagkeresetének összegével megegyező mértékben."

Jelenleg egy Kft. egyik tulajdonosa vagyok, és egy felebaráti kapcsolatnak köszönhetően megrendelést kaptunk a volt munkáltatóm egyik ügyfelétől. Jelenleg a fent említett 12 havi munkabéremet szeretné rajtam számonkérni.

Segítségüket előre is köszönöm.

nandy # 2009.09.01. 08:50

Nem, mert a versenytilalmi rendelkezés ellenértékét nem lehet a munkabérbe építeni.

MAKRO* # 2009.09.01. 07:42

Még ennyit találtam hozzá: ez így jogszerű??

XY Úr a tevékenységért XXX HUF havi bruttó fizetésben részesül, melyből xxx HUF a 12 paragrafusba foglalt versenytilalmi rendelkezések ellenértéke.

Egyjogász # 2009.09.01. 07:32

Egy ilyen szerződéses kikötés együtt jár az ennek fejében a munkáltató által a volt munkaválalónak 1 évig fizetendő megfelelő ellenérték meghatározásával.

MAKRO* # 2009.09.01. 07:30

Jó napot!

Sürgősen segítségre lenne szükségem!

Az alábbi szöveg értelmezésében szeretnék segítséget kérni:

XY kötelezi magát, hogy a munkaviszony befejezését után egy évig a Munkaadó hozzájárulása nélkül semmilyen formában nem fejt ki olyan gazdasági társaságban tevékenységet, amely a Munkaadó tevékenységi körében tevékenykedik, valamint a Munkaadó tevékenységi körében sem saját számlás, sem idegen számlás tevékenységet nem fog kifejteni. XY szintén kötelezi magát, hogy a munkaviszony befejezése után egy évig a Munkaadó hozzájárulása nélkül sem közvetlenül sem közvetve nem fog olyan gazdasági társaságban részesedést szerezni, amely a Munkaadó tevékenységi körében tevékenykedik.

Szóval, amennyiben Munkaadó forgalmaz egy terméket (külföldről szerzi be), és XY ezeket a termékeket közvetlenül értékesíti, mint a cég itthoni képviselője, akkor szerződést szegett?

Amennyiben Munkaadótól érkezik egy felszólítás az a kiállítás napján lép hatályba, vagy a levél átvételekor?

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.04.03. 17:32

Bizony.

dkis # 2008.04.03. 17:19

Köszi a választ beszéltem vele, ő úgy értelmezi a versenytilalmi kötelezettség ellenértékét, hogy annyiért kiválthatom a versenytilalmat. Végül azt mondta, hogy megkérdezi az ügyvédjét, mivel nem ért annyira a jogi szövegekhez.

Az ellenértéket ha jól értem a régi munkáltató fizeti az alkalmazottnak?

Maple-Leaf # 2008.03.09. 07:30
  1. A versenytilalom elsősorban polgári jogi megállapodás a felek között, az Mt. csupán időbeli korlátot szab neki, a munkajogi bírói gyakorlat pedig meghatározott ellenértékhez köti.
  2. Az ellenértéket a bérbe beépíteni NEM lehet. Az ellenértékről külön kell rendelkezni, amelynek összege a bér 50-100%-a (ez függ attól, hogy a versenytialom mennyire lehetetlenít el a jövedelemszerzéstöl)
  3. Elég ha a megállapodásban csupán annyit kötnek ki, hogy "konkurens céghez nem mehet a munkavállaló". Ha ezt részletesebben nem kívánja definiálni a munkáltató, akkor vita esetén majd nyilván neki kell bizonyítani, hogy konkurens céghez mentél-e vagy sem.
monalisa1 # 2008.03.08. 21:39

Beszéld meg a főnököddel, egyidejüleg tedd fel a kérdést írásban is, aztán a kapandó válasz szerint.

dkis # 2008.03.08. 21:14

Egy kérdés: érvényes-e az a versenytilalmi megállapodás, ahol a szerződés nem ír konkrétumot a munkáltató jogos gazdasági érdek megsértéséről. Szóban csak annyi hangzott el, hogy konkurenciához menetelt jelent, ami elég tág fogalom, mivel elsősorban biztosírási területtel foglalkozó cégről van szó, azon belül a fő árbevétel a gfb módozat.
A szerződésben ezenkívül a bérbe be van építve x ezer Ft kompenzáció a versenytilalom fejében + y ezer alapbér. Az egy naptári évnek megfelelő versenytilalmi kötelezettség ellenértéke a kompenzáció nélküli átlag bér fele.
Egy olyan céghez mennék el, ahol nekem hitellekkel kell foglalkoznom elsősorban, a cég fő profilban nem biztosítással foglalkozik, de van biztosítási vonala is, a gfb-vel nem foglalkozik.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.21. 21:38

Akkor visszavontam, és elnézést kérek. :) Volt egy ilyen tanárnőm. Óra leején elmondta az aznapi anyagot három percben. Kérdezte, értjük-e. Mondtuk, igen. "Nem baj, én azért elmagyarázom" - jelentette ki, és kb. 40 percig magyarázta. Aztán ismét megkérdezte, hogy értjük-e. Mondtuk, hogy most már nem annyira...

_Wasp_ # 2008.01.21. 21:22

kbs

Én értettem... amíg a festményes példát fel nem hoztad. Utána bután néztem pár percig :)))


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.21. 17:37

Bíróság állapíthatja meg, hogy érvénytelen - de ezt ráérsz akkor kérni, ha a volt munkáltatód beperel.
Hogy egy talán érthetőbb példával világítsam meg a problémát: veszel valakitől százererért egy festményt; kifizeted, hazaviszed. Indítasz-e pert annak megállapítására, hogy nem tartozol?

motor # 2008.01.21. 15:28

Amennyiben figyelembe venném a szerintem érvénytelen megállapodást, akkor gyakorlatilag nem helyezkedhetek el ebben a munkakörben Magyarországon egy cégnél se, és alvállalkozóként sem dolgozhatnék.

A kérdés nem is ez, hanem mint lentebb említettem, nem tudom, hogy hogyan kell érvényteleníteni, vagy már azonnal érvénytelen az egész.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.21. 15:17

Miért nem tudsz elhelyezkedni?

motor # 2008.01.21. 14:55

Igen, gyakorlatilag ebben a munkakörben nem tudok Magyarországon elhelyezkedni, pedig keresnek cégek, akiknek dolgozhatnék, ha érvénytelen lenne.