40 év munkaviszony után nyugdíj


Lacaca # 2015.08.07. 04:21

Tisztelt K_B_S!
Azt olvastam, hogy már nincs nyugdíjjárulék, hanem adó van helyette, amit nem köteles a költségvetés nyugdíjra költeni, hanem bármire fordíthatja.
A nyugdíj sem jár, csak adható.
Bármikor csökkenthető, megvonható lett a már megállapított összeg?
Tehát a régi nyugdíj már nem nyugdíj, hanem valamiféle szociális gondoskodás az állam részéről?
Akkor senki fele sincs a államnak nyugdíjfizetési kötelezettsége? A 40 év is csak átmeneti állapot, és bármikor megszűnhet?
Aki már elment 40-el csak nem küldik vissza dolgozni? Amennyiben segély, akkor külföldről is kérheti? Ebben az esetben megkapja-e, és milyen pénznemben?
Erről eddig nem hallottam tájékoztatást.
CIKK:
"Hisztériakeltés a „férfi 40” nyugdíj körül"

marioon # 2015.08.07. 04:57

Még 5 és fél évem van a nyugdíjig. Jelenleg dolgozom, közmunkásként, de csak aug. 31-ig.
Érdeklődőm, hogy van- e lehetőség a nyugdíjas évek megváltására, s ha igen mennyi időt lehetséges, s mi az az összeg.... ?
Válaszukat előre is köszönöm.

Rexor # 2015.08.07. 07:03

Lacaca: rosszul hallottad, van most is nyugdíjjárulék, ami megváltozott, hogy a munkáltató által fizetendő 27% járulékot átnevezték adónak.

Lacaca # 2015.08.09. 06:15

Tisztelt Rexor!
Köszönöm a választ, sikerült tájékozódnom a gyerekeim bérjegyzékéről is.

georg53 # 2015.08.21. 21:00

Jövőre, 2016 októberben megyek nyugdíjba, 48 év 85 nap igazolt szolgálati idővel. A 8 év után jár valamilyen bónusz? Úgy hallottam évenként 1.6- 2 %. Igaz ?

Korall54 # 2015.08.24. 06:06

georg53

A törvényben megtalálod azt a skálát, ami a szolgálati évekhez tartozó számítási %-okat tartalmazza.
http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?… (2. melléklet)
48 év szolgálati időre a valorizált nettó 96%-a lesz a nyugdíj.


Üdv: Korall (53-as nö)

georg53 # 2015.08.24. 07:34

Tisztelt Korall54!

Köszönöm a tájékoztatást.

pir75 # 2015.08.25. 13:52

szeptember 26.-án lessz meg 40 évem, 2013-ban 9 hónapot 2014-ben 12 hónapot KATA-S vOLTAM 50000-EL 2015-BEN JANUÁRTÓL 75000-REL ez VÁLTOZTAT VALAMIT KöSZÖNÖM A VÁLASZT

julish # 2015.08.25. 14:24

Tisztelt Fórumozók!
A segítségüket szeretném kérni!
Édesapám 2014.augusztusában hunyt el.Édesanyám 1 évig kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat.Ő a rendes nyugdíjkorhatárt 2016.januárjában éri el.Jogosult-e özvegyi nyugdíjra most, vagy csak 2016.januárjától?
Válaszukat köszönettel várom!

Korall54 # 2015.08.25. 20:59

julish

Lapozz vissza 7-8 oldalt. Meg fogod találni az Özvegyi nyugdíj feléledése c topikot. Ott Ahamina szokott szakszerű választ adni, bár úgy láttam, hogy már régen írt.
Én úgy tudom, hogy az öregségi korhatárod betöltésekor fog föléledni az özv-i nyugdíjad és 30%-os lesz, tehát 2016-ban.


Üdv: Korall (53-as nö)

Tatamo # 2015.08.27. 08:55

Mindketten öregségi nyugdíjasok vagyunk és 15 éve házasok.
Mivel két ingatlanunk van ezért 10 éve két külön lakcímre vagyunk bejelentve. Egyikünk elhalálozása esetén okoz e valamilyen gondot az özvegyi nyugdíj igénylése?
Esetleg praktikusabb közös lakcímre bejelentkezni?

Melankólia # 2015.08.31. 15:04

KEDVES fÓRUMOZÓK!
Tisztelt Szakértő!

Egy pár hónap múlva 40 éve lesz, hogy ugyan azon polgármesteri hivatalban dolgozom.
Természetesen amint lehet nyugdíjba vonulok.
Több kollégámmal egy ideje vesézzük a köztiszt.v. tv., - jár e végkielégítés.
Arra jutottunk, hogy sem az nincs leírva, hogy nem jár, sem az konkrétan, hogy igen.
Olvasható az alábbi megfogalmazás
A nők kedvezményes nyugdíját igénylő hölgy köztisztviselő végkielégítésre viszont jogosult lehet, miután e jogosultságát a köztisztviselői törvény 69.§ (9) bekezdése nem zárja ki. A tényleges jogosultság azonban csak akkor állhat fenn, ha a köztisztviselői törvény hatálya alá tartozó jogviszonyban kinevezésétől felmentéséig megszakítás nélkül legalább 3 évet töltött el (a részletes szabályokat a köztisztviselői törvény 69.§-a tartalmazza.)
Olvasható továbbá egy " Közszolgálati Tisztviselői törvény magyarázata" 2012.03,.31. kéziratba,( http://magyaryprogram.kormany.hu/…5_online.pdf )melyben szinte egyértelműen leíródott, hogy jár a köztisztviselőnek végkielégítés
- "nők esetében a 40 év szolgálati jogviszony megszerzésére való tekintettel, kérelemre történő
nyugdíjazás" -kor.
Szakmai körökben minden előfordult már, egyes Kormányhivatalok felsőbb állásfoglalás kérése nélkül negatív véleményt adnak, de felelősség vállalás nélkül.
Kérem szíveskedjenek a fentiek összevetésével értelmezni és véleményt nyilvánítani.

Üdvözlet

chava # 2015.09.01. 09:55

Melankolia, sajnos nem jár, a Kttv. 69.§ (9) szerint, valamint az általad berakott dokumentum 155. oldal 3. bekezdésében is megtalálod a részletes indokolást.

percsi # 2015.09.01. 12:05

Kedves Fórumozók!

Eljött az én időm is, év végétől nyugdíjas lehetek:)

Már írtam ide és nagyon sok segítséget kaptam, köszönöm nektek.

Ismét kérem a segítségeteket, de már csak a pontos dátum miatt, hogy mikortól kérhetem a nyugdíjazásomat.

Megjött a határozat, az alábbi adatokkal:

Utolsó elfogadott szolgálati idő vége: 2015.03.31.
Figyelembe vehető szolgálati idő: 41 év 285 nap
A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultsághoz figyelembe vehető idő: 39 év 122 nap

Fellebbeztem, mert az adatlapon 2013.07.11 - 13.08.11-ig 32 nap kimaradt, gondolom véletlen. 2012.04.12-jelenleg is kényszervállalkozó vagyok, nem volt szüneteltetés. Remélem a kifelejtett napokat utólag elfogadják jogosultsági időnek.

A kérdésem, jól számolom, hogy a mostani határozat alapján december 1-től kérhetem a nyugdíjazásomat, ha elfogadják a kimaradt 32 napot, akkor már november 01-től nyugdíjba mehetek?
Nekem minden hónap sokat számít, mint kényszervállalkozó ami bejön bevétel, az megy a járulékokra, semmi nem marad meg belőle, sajnos sok esetben pótolnom kell:)

Köszönettel
Erika

csöpi57 # 2015.09.02. 07:29

Kedves Melankólia!

Nagyon érdekes a kérdésed a köztisztviselő végkielégítésével kapcsolatban.
Véleményem szerint is jár a polgármesteri hivatalban dolgozó köztisztviselő számára a végkielégítés.
Indokaim:
1.
a 2011. évi CXCIX. Kttv. 1.§ e) pontja (törvény hatálya),

1. § E törvény hatálya - nemzetközi jogi vagy uniós jogi kötelezettség teljesítése érdekében törvény eltérő rendelkezése hiányában -

  1. 7 a helyi önkormányzat képviselő-testületének polgármesteri hivatala, közterület-felügyelete, a közös önkormányzati hivatala (a továbbiakban: képviselő-testület hivatala) köztisztviselőjének és közszolgálati ügykezelőjének közszolgálati jogviszonyára

terjed ki.
tehát a 60.§ j) pontja szerinti szolgálati jogviszony megszűnése esetén a végkielégítés megilleti a köztisztviselőt is.

2.
A Kttv. VIII. fejezete a köztisztviselőkre vonatkozó eltéréseket taglalja.
226.§ (2) nevesíti konkrétan, hogy a

  1. "államigazgatási szervet" említ, azon e fejezet alkalmazásában "közigazgatási szervet" kell érteni,
  2. "kormánytisztviselőt" említ, azon e fejezet alkalmazásában "köztisztviselőt" kell érteni,
  3. "kormányzati szolgálati jogviszonyt" említ, azon e fejezet alkalmazásában "közszolgálati jogviszonyt" kell érteni

Ezek a saját indokaim, várom mások véleményét is, mert ez egy igazi fórum téma és mert a polgármesteri hivatalban dolgozó köztisztviselők is megérdemlik a végkielégítést!

Lyonee # 2015.09.02. 17:30

Te kéred a felmentésedet és még végkielégítést is szeretnél?

69.§
(9) Végkielégítésre nem jogosult a kormánytisztviselő, ha

  1. legkésőbb a kormányzati szolgálati jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül;

7.§
(1) E törvény alkalmazásában a kormánytisztviselő, köztisztviselő nyugdíjasnak minősül, ha

  1. a 63. § (2) bekezdés f) pontja alapján a felmentését kéri.

63.§
(2) A kormányzati szolgálati jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha

  1. a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt a felmentési idő leteltekor teljesítő kormánytisztviselő kérelmezi;
Melankólia # 2015.09.04. 16:49

Rosszalóan fogalmazol Szerinted, ha tv.szerint jár miért ne kérném, úgygondolod ez a 40 év lagzis menet volt. Közel 10 éve az alapilletmény nem emelkedett , csak nem arra utalsz, hogy túlsok ennyi év után ebbe a szférába a 170 ezer forint, és telhetetlen vagyok?
Szeretném, ha jogtudós felelős hozzászóló jelentkezne segítő szándékkal.
köszönöm

MajorDomus # 2015.09.04. 19:21

Én is rosszallom.

Megkaptad a fizetésedet. A bányában sem setagalopp, de ott nem adnak végkielégítés.

A fizetés összegének semmi köze a végkielégítés jogciméhez
Egyébként nem jár.

Lyonee # 2015.09.06. 17:32

Melankólia!
"Szeretném, ha jogtudós felelős hozzászóló jelentkezne segítő szándékkal."
Gondolod, hogy ők mást fognak írni? Pontosan beidéztem a jogszabályokat, csak el kellene figyelmesen olvasnod, egyértelműen következik belőle, hogy nem jár.
Végkielégítés annak jár, akinek felmondanak, mert pl. megszűnik a munkaköre és nem tudnak más munkát adni. Ha nem támasztom alá jogszabályokkal, akkor a józan ész is azt diktálná, hogy nem jár. A felmentésedet magad kérted, azért, hogy nyugdíjba mehess.

Lyonee # 2015.09.07. 17:02

Kedves vikkerné!
Ehhez a részéhez nem igazán értek, de majd megírják, azok akik már átestek ezen a procedúrán. Pl. Mamamacóka. Talán bekukkant most, hogy lenyugodott a fórum.
Pihenjél, és készülj a nyugis évekre.

mamamacoka # 2015.09.08. 07:32

Kedves Lyonee, és Vikkerné!

Én úgy gondoltam, hogy már nem fogok ide visszatérni, - töröltettem a régi regisztrációmat, nincs miért, - de mivel Lyonee megszólított, és őt nagyra becsülöm, és mivel valóban tudom a választ, ezért ugyanazzal a névvel, és email-címmel visszajöttem, de ez egy friss regisztráció, - viszont ugyanaz vagyok, aki itt gyakran jelen volt.

  • tehát Vikkerné: az utolsó napon,de legkésőbb az ötödik munkanapon

:(((A jogszabály 2014. I. 1-től hatályos állapota
2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről, X. fejezet
A munkaviszony megszűnése és megszüntetése 43. Eljárás a munkaviszony megszüntetése (megszűnése) esetén
80. § (2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat )))

és nem akkor mikor Kincstárnak, vagy a munkáltatódnak kényelmes, kezedben kell lenni 3 papírnak:

  • KÖZALKALMAZOTTI JOGVISZONY MEGSZŰNÉSE, MEGSZÜNTETÉSE
  • KÖZALKALMAZOTTI IGAZOLÁS 8ez olyan dolgokat tartalmaz, melyek a jogviszony megszűnésekor az illetményedet terhelik, - akkor is, ha nincs rajta teher
  • ADATLAP AZ AKTUÁLIS ÉVRŐL AZ ADÓELŐLEGEK LEVONÁSÁRÓL

    ezt a három papírt kell leadnod a helyileg illetékes nyugdíjbiztosító hivatalnál, én személyesen bevittem, ott még egy adatlapot kellet kitöltenem, a nyugdíjról, számlaszám, vagy postai kézbesítéssel kapcsolatban, és nekem még abban a hónapban, kb 3 hét múlva megjött a Határozat, és az összeg a számlámon landolt, mondjuk nálam nem volt semmi gond, ugyanabban a munkakörben kevés munkahellyel töltöttem a 40 évet- remélem nálad sem lesz semmi probléma, és megkezdheted megérdemelt pihenésedet !

mamamacoka # 2015.09.08. 11:30

reméljük a legjobbakat ! :D

mamamacoka # 2015.09.08. 18:37

reméljük a legjobbakat , - és szívesen !

manyi57 # 2015.09.11. 04:49

Kérem aki tud segítsen a K02-es nyomtatványon a 3.oldalon a gyerekekre vonatkozó adatokat akkor is meg kell adni ha már mindent beküldtem az ONYF-nek és 2 határozatom is van a nyilvántartott évekről.
Köszönöm
Manyi

mamamacoka # 2015.09.11. 12:28

remélem nem tájékoztatlak félre:

  • mikor én töltöttem az utolsó ilyen papírt, tehát a nyugdíjigénylést és nem a kiszámítást, az a papír majdnem olyan mint a K01-es volt, és én akkor megkérdeztem, az ügyintézőmet, hogy már két papírom van, és az egyik Határozat, most megint mindent ? és azt mondta, a fejlécet és az alsó sorban a dátum aláírást minden lapon, egyébként pedig az első oldalon ott ahol a saját adataim vannak azt mindent, és a legutolsó oldalon, van egy "Megjegyzés"-rovat, vagyis üres fél oldlal alatta, oda soroljam fel a határozataim számát, és hogy mikor igényeltem, írjam alá, ennyi - remélem most is így van ! üdv: