40 év munkaviszony után nyugdíj


Juharfa # 2016.02.24. 19:38

Szervusztok!

Megkaptam a szolgálati időkről a kimutatást, amelyben a nők kedvezményes nyugdíjához 2015. október 31-én 38 év 38 nap szerepel. Én 1977. október 3-án álltam munkába, ezért én 38 év 28

Az a kérdésem, jól értelmezem-e, hogy 1 évet a törvény szerint 365 napnak kell számítani, ezért a szökőnapokkal 40 év alatt 10 plusz nap keletkezik.

Egyébként kissé csalódott voltam, mert az 1975 nyarán -még diákként - végzett 6 hét munkáról és az iskolai őszi munkákról nem találták meg a napokat. Ismerőseimnek mindenkinek elszámolták, nem tudom nekem miért nem.
Sajnos nem tudom igazolni.

Előre is köszönöm a választ!

Juharfa # 2016.02.24. 19:40

Bocsánat, lemaradt, hogy én 38 év 28 napnak számolom.

Rexor # 2016.02.25. 07:56

Tulajdonképpen mi a problémád? Örülj neki, hogy többet számoltak.

Juharfa # 2016.02.25. 10:05

Nincs problémám, egyszerűen csak kérdeztem valamit.

mamamacoka # 2016.02.25. 10:06

ez nem így van Rexor, mert ha elszámolták, és aszerint számolja ki a nyugdíjazását egy-két nap miatt a két szék közül a pad alá kerülhet -

  • nem mindenkinek találják megy a diákmunkát, ennek különböző okai lehetnek,:
  • nem jelentették be a vállalatnál a diákot
  • szülei munkahelyén dolgozott, ezért hivatalosan a szülei munkalapján volt elszámolva
  • tsz-ekben, állami gazdaságokban ha volt egy rokon, akkor az ő nevére írták a munkaegységet hivatalosan, így nem kellett járulékozni a munkaerő után
  • az iskola, ahonnan vitték a diákokat a munkára beleegyezett, hogy csak a kevesebb diák legyen hivatalosan bejelentve, valószínűleg úgy, hogy a munkáltató és az iskola is jól járt,
  • sok múlik az ügyintézőn, mennyire pontosan, lelkiismeretesen végzi a munkáját, - lehet, hogy más rátalált volna :P

A szökőévek valóban plusz napokat jelentenek, de azért úgy számolj,hogy az általuk közölt napok fölé hagyj rá egy hetet, - biztonságképpen;

Ha nincs kezedben semmi a diákmunkáról, - engedd el, néhány hónapot jelenthet, tudom, hogy nem mindegy, de nem tudsz mit tenni ;

Rexor # 2016.02.25. 10:42

Mamamacoka: Elismerem, ha évekről van (lenne szó) ez tényleg probléma, de itt 6 hétről (42 napról) beszélünk. Azt nem hiszem hogy a 40 évet ennyire ki kell centizni :) Egyébként teljesen egytértek, el kell engedni.

mamamacoka # 2016.02.25. 13:03

igen Rexor, csak tudod, régen a nyugdíj előtt állókat megbecsülték, volt anyagi és erkölcsi vonzata is, de ma nem ez a jellemző, ezért 6 hetet ki lehet még bírni guggolva is, de ha nem muszáj ?

iris # 2016.02.25. 16:34

Juharfa!

Nekem a diákmunkát úgy számolták el, hogy 2 tanút kellett vinni, akikkel együtt dolgoztam, és igazolták ezt.Mi hárman 3-szor mentünk el egymásnak tanúskodni, és mindhármunk megkapta a plusz 3 hónapot.

szafika # 2016.02.25. 17:22

Nahát ! megvilágosodtam ! én napra pontosan kiszámoltam a nyd előtt az időmet és 10 nappal több jött ki a nyd intézetnek , nem is gondoltam a 42 év alatt a + 10 nap a szökőnapokból adódott , még meg is dicsértem őket , milyen ügyesek !

mamamacoka # 2016.02.25. 22:27

Szafika, ilyen messzire elhallatszott, hogy leesett a tantusz ! - örülök ! :)

Juharfa # 2016.02.29. 00:35

Kedves mamamacoka!
Természetesen elengedem azt a pár hét diák munkát, így is szerencsésnek érzem magam, hogy 40 év munka után majd elmehetek nyugdíjba.
Rexor engem teljesen félreértett. Tudod, 40 év munkaviszony után 14600 nap helyett 14610 nap lesz a szökőnapok miatt. Szerettem volna, ha valaki megerősít abban, hogy jól értelmezem.

mamamacoka # 2016.02.29. 09:51

Juharfa , örülök! - és kívánom, hogy sokáig élvezd a megérdemelt nyugdíjadat ! :)

munkásnő (törölt felhasználó) # 2016.03.03. 07:56

§..Vásárolhatóak szolgálati évek, de sok a feltétel..§.......http://www.metropol.hu/gazdasag/cikk/1421820

munkásnő (törölt felhasználó) # 2016.03.03. 07:59
mamamacoka # 2016.03.03. 13:22

csak aki ebbe beleszalad, annak tudnia kell, hogy a szolgálati évek nem azonosak a jogosultsági évekkel, tehát a 40 éveshez ez nem járható út, - tehát ebben a fórumban így ez félretájékoztatás- van külön "Nyugdíj" fórum ott veszik hasznát :P

Rexor # 2016.03.03. 13:57

Olyan ez mint a svédasztal. Megnézed mit pakolnak ki eléd, de csak abból veszel magadnak amit szeretsz :).

munkásnő (törölt felhasználó) # 2016.03.03. 15:41

Bocsánat,hogy ide feltettem.....De sokan látogatnak ide "tévedésből", de lehet,hogy azért jó ha tudja az is aki a '40-évesbe akar elmenni valamikor, mert valóban a szolgálati idejét növeli és lehet,hogy ezt is igénybe veszi! Üdv-Szép hétvégét !

csütörtök57 # 2016.03.03. 19:53

Tisztelt fórumozók! Várom a véleményeket,tapasztalatokat,esetleg egy jogász segítségét! 1957.18.17-én születtem.1977.08.01-től vagyok óvónő,folyamatos munkaviszonyban./a főiskolát nappali tagozaton végeztem / A nyugdíjbiztosítónál kiszámolták hogy 2017.04.24-től nyugdíjba mehetek.Élni szeretnék ezzel a lehetőséggel de nem szeretnék lemondani a 40 éves jubileumi jutalomról.Közalkalmazotti jogviszonyomban ugyanis csak 2017.08.01-én lenne meg a 40 év.Ismerőseim körében a vezetők kitolták a felmentési időt, a dolgozóiknak hogy a a felmentési idő végére érjék el a közalkalmazotti 40 évet mert szerintük csak akkor kaphatják meg a jubileumi jutalmat.Én ugy tudom hogy az már 37 év után jár.Ön mit gondol? Elmehetek-e a nyugdíjbiztosító által kiszámolt időben azaz 2017.04.24-én ugy hogy megkapjam a 40 éves jubileumi jutalmat.köszönöm!

Ka--ti58 # 2016.03.03. 19:56

Tisztelt Fórum! Munkahelyemen létszámleépités van. Szeretném megkérdezni, hogy nyugdij előtt pár évvel felmondhat-e a munkáltató. Létezik-e még a védett kor? Köszönettel Szné.

mamamacoka # 2016.03.03. 21:02

csütörtök 57-nek:

Esetenként a jubileumi jutalmat már azt megelőzően ki kell fizetni, hogy a közalkalmazott elérné a fenti 25, 30 vagy 40 évi jogviszonyt.

Ha a közalkalmazott jogviszonya felmentéssel nyugdíjazására hivatkozással szűnik meg (a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül), a megszűnés évében esedékessé váló jubileumi jutalmat az utolsó munkában töltött napon ki kell fizetni számára. Így például ha a felmentésre már januárban sor kerül, de a 25, 30 vagy 40 évet csak ugyanezen év novemberében érné el a közalkalmazott, a jubileumi jutalom jár. Lényeges, hogy csak akkor jár a jubileumi jutalom, ha felmentéssel szűnik meg a jogviszony, így például a közalkalmazott rendkívüli lemondása esetén nem kell kifizetni.

Hasonló az ún. kedvezményes jubileumi jutalom is. Ennek lényege, hogy a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat a közalkalmazott részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni, feltéve, hogy a közalkalmazott legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik. Ez két esetben jár:

  1. Ha a közalkalmazott jogviszonya megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül (kivéve, ha a jogviszony a Kjt. hatálya alá tartozó munkáltatóhoz való áthelyezéssel vagy rendkívüli felmentéssel szűnik meg). Egyebekben lényegtelen, milyen módon szűnik meg a jogviszony, a jubileumi jutalom felmentés, közös megegyezés stb. esetén is jár.
  2. Ha a közalkalmazott felmentésére amiatt kerül sor, mert a nők negyven éves jogosultsági idővel való nyugdíjazásához felmentését kérelmezi.

A jubileumi jutalom alanyi jogon jár. Ha a közalkalmazott a jubileumi jutalomra jogosító feltételeknek eleget tesz, a munkáltató külön kérelem nélkül köteles a jubileumi jutalmat kifizetni a jogosultsági idő megszerzésekor, a két kedvezményes esetben pedig az utolsó munkában töltött napon vagy a jogviszony megszűnésekor.

tehát jár! emberi irigységgel akarnak megfosztani tőle .. - és butaságból is, mert ezt minden főnöknek tudnia kellene !

mamamacoka # 2016.03.03. 21:12

Ka-ti58, létezik védettkor, a saját nyugdíjkorhatárod előtti 5 évvel kezdődik, és tart a korhatárodig, - de ha 58-as vagy , akkor 65 év a korhatárod, betöltött 60. év után leszel védett korban;

A védettkor nem azt jelenti, hogy nem mondhatnak fel a nyugdíj előtt 5 évvel a dolgozónak, hanem azt, hogy nem ő lesz az első akinek felmondanak, ha a munkakörében van más is, sőt azt is jelenti, hogy felmondhatnak neki, ha nem tudják alkalmazni, csak magasabb összegű végkielégítésre jogosult, és egyéb más az MT-ben, és a KSZ-ekben meghatározott kedvezményekre lehet ez esetben jogosult ,

Ha te azért kérdezed, mert a 40 éves nyugdíj előtt vagy egy-két évvel, az még nem védettkor, csak ha a korhatárod előtti 5 éven belül vagy . a 40 éves nyugdíj nem korhatáros, tehát a kettő éppen összejöhet, - de nem feltétlen ;

mamamacoka # 2016.03.03. 21:16

Igazad van Rexor, de el szeretném kerülni, hogy újabb felesleges reményeket keltsünk egy félreérthető értelmezéssel, mert most is két olyan dolgot magyaráztam el, ami a svédasztalon állandó étlap-szereplő, nem csak ebben a fórumban ;

Katika58 # 2016.03.04. 13:34

Tisztelt Fórum!
Mikor kell benyújtani a nők kedvezményes nyugdíja elbírálásához szükséges nyomtatványt, ha az ellátást május 1.-től szeretném igényelni.A munkáltatómmal már elszámoltam, jelenleg a felmentési időben töltöm és a birtokomban van a munkáltatótól az igazolás, hogy a munkaviszonyom 2016.április 30.-ig áll fenn.A gyorsabb ügyintézés érdekében elküldhetem-e már most az igénylést vagy meg kell várni vele az április 30.-at.
Válaszát előre is köszönöm.

Ka--ti58 # 2016.03.04. 16:06

Köszönöm válaszod mamamacoka! Még egyelőre nem vagyok érintett, de sok dolgozót elküdtek a napokban, 61 évest is. Egy maszeknál dolgozok, gondolom kell neki mások után a kedvezmény. Sajnos ilyen világ van.

Lyonee # 2016.03.04. 16:42

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről
"294. §
(1) E törvény alkalmazásában

  1. nyugdíjas munkavállaló, aki

ga) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezik (öregségi nyugdíjra való jogosultság),"