40 év munkaviszony után nyugdíj


csütörtök57 # 2016.03.05. 18:01

Kedves Mamamacoka! Nagyon szépen köszönöm a bíztató szavaidat,de őszintén szólva nem egészen nyugodtam meg,mert a honlap egyik oldalán a következőket olvastam egy hozzászólótól" Kedves Törpilla25!
Okafogyott volt az értekezésünk, mert a kjt is megváltozott július 1-től. Most vettem észre ezt a fontos részt.
Nem kapják meg a 40 év kedvezményes női nyugdíjasok sem a jubit, ha nincs meg pontosan a 40 év.
Kivették a 37/B -t, ami meghatározta, hogy ki minősül nyugdíjasnak. Nem végeztek rendes munkát, mert több helyen mégis hivatkoznak a 37/B-re. " Nem tudom te milyen jogi képzettséggel rendelkezel,mennyire vagy jártas ezekben az ügyekben.Örülnék ha újra írnál,és megnyugtatnál hogy te tudod jól! Szeretettel üdvözöllek!

mamamacoka # 2016.03.05. 19:28

Kedves Csütörtök57 !

Okoztál nekem fejtörést, sejtettem, hogy a kb 2 évig érvényben lévő állapotról szól kb a hsz-ed, ezért megkerestem és megtaláltam, mikorról és honnan idéztél :

Lyonee# 2012.08.04. 11:11

Kedves Törpilla25!
Okafogyott volt az értekezésünk, mert a kjt is megváltozott július 1-től. Most vettem észre ezt a fontos részt.
Nem kapják meg a 40 év kedvezményes női nyugdíjasok sem a jubit, ha nincs meg pontosan a 40 év.
Kivették a 37/B -t, ami meghatározta, hogy ki minősül nyugdíjasnak. Nem végeztek rendes munkát, mert több helyen mégis hivatkoznak a 37/B-re.

Igen, akkor így volt, - viszont eléggé igazságtalan volt azokkal akik beleestek , viszont 2013 január elsejével a 40 éves női nyugdíjhoz kapcsolódóan visszatették:

Kjt. 78. § (1) A huszonöt, harminc-, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár.

(2) A jubileumi jutalom:

  1. negyven év közalkalmazotti jogviszony esetén öt havi illetményének megfelelő összeg.

(3) Ha a közalkalmazott jogviszonya a 30. § (1) bekezdés d), vagy f) pontja alapján szűnik meg, részére a megszűnés évében esedékessé váló jubileumi jutalmat az utolsó munkában töltött napon ki kell fizetni.

(4) Ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya - a fegyelmi elbocsátás büntetés vagy a 25. § (2) bekezdés b) 1. pontja szerinti áthelyezés kivételével - megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül [37/B. § (1) bekezdés], továbbá legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni.

két dátum közötti különbség a lényeg, Lyonee kérlek erősíts meg !

Egyébként a köztisztviselői fórumból idéztél, te most közalkalmazott vagy, vagy köztisztviselő ? Mert a Kjt-ről beszélsz, én a Ktv-ről nem szoktam tanácsot adni, mert a kettő nem ugyanaz, bár van sok hasonlóság közte;

Arról itt tájékozódhatsz bővebben :

https://www.nyugdijguru.hu/…elkezesekrol

Nem vagyok jogi végzettségű közalkalmazott voltam 40 évig, és a szakszervezetünkben munkavállalói érdekvédelemmel foglalkoztam ;

mamamacoka # 2016.03.05. 19:48
  • és még annyit: mindig mondjuk, olvassatok vissza, de azért nem a 4-5 éves válaszokra gondolunk, ((az egy-két éves válasz talán még aktuális,)) - azt is meg lehet nézni, de fenntartásokkal kell fogadni, mert a változásoknak is vannak változási - azóta ...
Lyonee # 2016.03.06. 15:45

Mamamacóka 2016.03.03-i beírása teljesen jó, csak a nyugdíjasnak jogosult fogalmával egészítettem ki, de az már az öregségi nyugdíjjal kapcsolatos.
A kjt-ben nagyon szépen megtalálható minden, ne a 4 éves beírásokat böngésszétek.

Lyonee # 2016.03.06. 15:54

Mamamacóka!
Annyiban tévedsz, hogy a 37/B-t nem tették vissza, hanem az új Mt-ben lévő 294.§-ra hivatkozik a kjt., hogy ki minősül nyugdíjasnak. De ez korbetöltött közalkalmazottak felmentésénél fontos, és nem a 40 éves nyugdíjnál.

Amit Törpillánek írtam, az az állapot kb. fél évig tartott, utána került bele a kjt-be az MT 294.§-ra való hivatkozás.

mamamacoka # 2016.03.06. 16:21

okés, köszi Lyonee :)

csütörtök57 # 2016.03.06. 16:36

Kedves Mamamacoka és Lyonee ! Mindkettőtöknek nagyon szépen köszönöm!

Lyonee # 2016.03.06. 17:40

csütörtök57!
Legalább 35 év közalkalmazotti jogviszony esetén jár a jubileumi jutalom, de csak akkor, ha a kjt. 30. § (4) -re hivatkozva te kéred a felmentésedet. Legkorábban kérheted visszaszámolva a 8 hónapot, de ezt a megszerzett jogot bármikor érvényesítheted. Lehet, hogy neked az a jó, hogy később kéred, mert a szolgálati időd akkor lesz kerek év. (Nem néztem az adataidat)
Lemondás, vagy közös megegyezés esetén 35 év után nem jár a jj.

Én sem vagyok jogász, de ez nem olyan szövevényes, hogy ne tudnánk mamamacókával értelmezni.

mamamacoka # 2016.03.06. 20:02

Katika58. az utolsó munkanapodon, vagy utána legfeljebb 5 munkanapon belül kézhez kell kapnod 3 papírt:

  • munkaviszonyod megszűnt, (múltidőben )
  • mennyi volt az összjövedelmed az utolsó munkanapodig
  • és hogy nincs (vagy van -e ) tartozásod, ami a munkabéredet terhelte, vagy nem terhelte;

Ha ezek a papírok a kezedben vannak, akkor adhatod be a nyugdíjigénylésedet, ezekkel együtt, - legyél határozott, akkor nem ülnek rajta, ;

Katika58 # 2016.03.07. 09:20

Kedves Mamamacoka!
Köszönöm gyors válaszod, de a kérdésem azért volt, mert velem a munkáltatóm 2015. december végén elszámolt, kifizette a 2016.április 30-ig járó összes béremet és kiadta az összes igazolást, amit írtál, hogy szükségesek 2016.január 4.-i dátummal.Tehát nekem jelenleg az összes irat rendelkezésemre áll a kedvezményes nyugdij elbírálásához 2016. május 1.-től

mamamacoka # 2016.03.09. 06:28

Katika58- azt nem adhatta ki, hogy munkaviszonyod megszűnt, - csak azt, hogy munkaviszonyod megszűnik , ezekkel bemehetsz és leadhatod,ez valóban meggyorsíthatja az eljárást, mert mindent előkészítenek, ezt az utolsó hónapban 2-3 héttel a munkaviszonyod vége előtt tedd meg, - de még biztosítási viszonyban állsz, - ezért írtam hogy múltidő, mert konkrétan az utolsó nap után adják ki azt a papírt, hogy munkaviszonyod megszűnt, mennyi volt az összjövedelmed ebben a 2016-os évben - ez a jövedelemigazoló papír ugyanolyan lesz, amilyennel bevallod majd az szja-t 2017-ben, , -és, hogy nincs tartozásod, amit eddig a fizetésedből vontak volna, és ha lenne, a nyugdíjból folytatódna a levonás - lehet, hogy az utolsó két papír azonos lesz összegszerűen azzal, amit decemberben kiadtak, de múltidőben csak az utolsó nap után írhatják, hogy munkaviszonyod megszűnt, és nem állsz biztosítási viszonyban, - ami a nyugdíjkérelem fő követelménye;

Rexor # 2016.03.09. 07:41

Mamamacoka, elnézést, de ez nem teljesen így van:

Nem az utolsó munkanapon, hanem az utolsó munkában töltött napon kell kiadni az igazolásokat. Tehát szerintem jó az amit a kérdező írt.

csütörtök57 # 2016.03.09. 17:33

Kedves Lyonee! 1957.08.17-én születtem.1977.08.01-től vagyok folyamatosan ugyanazon óvodában óvónő.A főiskolát nappali tagozaton végeztem.A nyugdíjfolyósító úgy számolta hogy 2017.04.24-én lesz meg a negyven év munkaviszonyom.Én szeretnék elmenni nyugdíjba mihelyt lehet. Ha nem is 2017. 04.24-én de legalább 2017.05.01-ével.Nem azért mert nem szeretem a munkámat,hanem azért mert elfáradtam,az egészségem sem a legjobb.Ha jól számolom-segíts kérlek ha nem így van-2016 szeptemberétől indulna a felmentési idő,és 2017 januártól már nem kellene mennem dolgozni.A jubileumi jutalomról nem akarok lemondani.Azért kérdeztem hogy megkapom-e annak ellenére hogy 2017 05.01-re még csak 39 év és 8 hónapom lesz közalkalmazotti jogviszonyban. / a diákmunkákat is beszámolták,azért van meg hamarabb a 40 éves munkaviszonyom mint a 40 éves közalkalmazotti jogviszonyom.Mert kaptam olyan infót hogy a felmentési időbe bele kell esnie a 40 év közalkalmazotti jogviszony betöltésének,hogy a jubileumi jutalmat kifizessék.Eszembe se jutott megkérdőjelezi a tudásodat és a Mamamacókáét sem csak biztosra szeretnék menni.mert tudod:eső után köpönyeg!" Köszi a válaszodat! Üdv.!

csütörtök57 # 2016.03.09. 17:51

Jah és még valami kedves Lyonee ami korosztályunkkal így is jól kibabráltak hiszen ezelőtt néhány évvel még 55 éves korukban mehettek el a nők és én majd 60 évesen mennék nyugdíjba.Amikor kezdő óvónő voltam az "idős" 52-53 évesek mindent velünk fiatalokkal csináltattak most meg ugyanolyan elvárások vannak az idősebb pedagógusokkal szemben mint a huszonévesekkel szemben.Ugyanúgy kell teljesíteni.Bocs a panaszkodásért! Üdv.!

Lyonee # 2016.03.09. 18:48

A munkáltatód pontosan azt használja ki, hogy nem ismered a jogszabályokat. Minden a kjt-ben van.
30.§
(4) A közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel meg kell szüntetni, ha a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 18. § (2a) bekezdés a) pontjában foglalt feltételt legkésőbb a felmentési idő leteltekor teljesítő közalkalmazott kérelmezi.

78. §
(1) A huszonöt, harminc, illetve negyvenévi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkező közalkalmazottnak jubileumi jutalom jár.

(4) Ha a közalkalmazott közalkalmazotti jogviszonya - a 25. § (2) bekezdés b) pont 1. alpontja szerinti áthelyezés vagy g) pont ga) alpontja szerinti rendkívüli felmentés kivételével - megszűnik és legkésőbb a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül [Mt. 294. § (1) bekezdés g) pont] vagy felmentésére a 30. § (4) bekezdése alapján kerül sor, továbbá legalább harmincöt évi közalkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik, a negyvenéves közalkalmazotti jogviszonnyal járó jubileumi jutalmat részére a jogviszony megszűnésekor ki kell fizetni.

kell, jár: a munkáltatónak nincs mérlegelési joga a feltételek teljesülésekor, köteles kifizetni, mert jár.

mamamacoka # 2016.03.09. 19:11

Rexor én 2014 szeptember 1-től vagyok a 40 évvel nyugdíjas óvónő , - és nálam ez volt a menetrend amit leírtam, - és mindent úgy kaptam meg ahogy az törvény szerint járt, a felmentést, a felmentésre járó szabadságot is, a 40 évi jubileumi jutalmat, a papírokat az utolsó munkában töltött napon, de nem múltidőben, - és a munkaviszonyom végeztével a múltidőset, hogy megszűnt, - addig csak azt írták, hogy megszűnik, stb, - a jövedelemigazolást, és azt, hogy terheli semmi az illetményemet, azt is szeptember 3-án és még aznap bevittem az illetékes NY F-hoz, - tehát én csak ezt tudom mondani;

mamamacoka # 2016.03.09. 19:14

Csütörtök, ha PSz -tag vagy, a szakszervezet biztosítja részedre a munkajogászát, ha nem vagy, fogadj munkajogászt, - sikerrel fog járni;

mamamacoka # 2016.03.10. 07:06

még annyit, hogy nálunk, akiknek felmentésünk vn közalkalmazottaknál, a 40 év ha végig közalkalmazotti, 8 hónap a felmentés, tehát az utolsó munkában töltött nap és az utolsó munkaviszonyban töltött nap között négy hónap van, nem dátumozhatnak előre 4 hónapot - minden pedagógus ismerősömnél ez volt a menetrend;

Lyonee # 2016.03.10. 10:46

A kjt. nem is engedi.
37/A. §
(2) A közalkalmazott a munkavégzési kötelezettség alóli mentesítés idejére járó távolléti díjra havonta egyenlő részletekben jogosult.

mamamacoka # 2016.03.10. 11:27

így van, - mondom, hogy törvény szerint kaptam meg mindent :)

Viliada # 2016.03.15. 13:58

Kedves mamamacoka és Lyonee!
Már jó régen nem jelentkeztem, de nem várok tovább, leírom, hogy mi lett a bírósági tárgyalás eredménye: a bíró szerint sem jár a felmentési idő "sétálós" 4 hónapjára a szabadság, a kérelmemet elutasították a tárgyaláson. Vártam eddig, hogy írásban is megkapjam a döntést, de még nem érkezett meg. Ha a kezemben lesz, leírom a pontos indoklást is. Vagyis mindenki, aki ehhez a Centrumhoz tartozik, erre számíthat, hogy csak a ténylegesen ledolgozott időre adják a szabadságot! A bíró szerint ez ellen fellebbezhetek, de őszintén: semmi kedvem hozzá. Azt mondta, lehet, hogy más bíró másként dönt, ő így értelmezi. Vagyis minden attól függ, hogy kihez kerül az ember?!
Mindenesetre nagyon szépen köszönöm a segítségeteket, bátorításotokat!

mamamacoka # 2016.03.15. 18:16

Viliada - sajnálom, munkajogász kellett volna, mivel az értelmezés nem azt jelenti, hogy a törvény szerint nem jár, hanem azt, hogy szerinte nem jár - egyébként megértem, hogy eleged van ...

ikotak # 2016.03.25. 17:21

Segítségeteket szeretném kérni !

Ismerősömnek jövőre lesz meg a 40 éve, ez saját számítása, mert még nem kért hivatalos számítást. Szerintetek belehet még menni a Nyugdíj intézethez, hogy kiszámítsák az éveit , vagy csak Ügyfélkapun keresztül
lehet lekérdezni az éveket ? Válaszotokat előre is köszönöm !

mamamacoka # 2016.03.26. 15:23

szia Ikotak! Az Ügyfélkapun keresztül lehet természetesen szolgálati idő számítást kérni úgy mint régen, - postai úton pedig az ONYF oldaláról a K02-es nyomtatványt kell levenni, - ez tulajdonképpen nyugdíjkérelem, - és a válaszban el fogják utasítani mert nincs meg neki még a 40 éve, de az indoklásban ott lesz a részletes elszámolás, annak alapján el tudja dönteni, menyi ideje hiányzik még :) Válassza azt , ami a legegyszerűbb neki, a postait természetesen a lakóhelye szerinti illetékes NYF-hez kell beadnia, vagy postáznia ;

mamamacoka # 2016.03.26. 15:24

menyi” - mennyi jav. bocs :)