Gyes változás 2011


adribogyi # 2011.10.21. 15:08

Tisztelt Fórumozók!

2011 november 29-ével lejár a gyedem, visszamennék dolgozni. Az lenne a kérdésem, hogy a nagyszülő igénybevehetné-e helyettem a gyest, ha a nagyszülő nyugdíjas és özvegyi nyugdíjat is kap? Ha nem én kapom a gyest akkor is él a védettségem a gyermek 3 éves koráig? A válaszokat előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.02.14. 07:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!
2008 június 29-én megszületett a kisfiam, majd azzal a nappal a munkaviszonyom megszűnt. 2011 június 29-én a GYES-em megszűnik.
Ha pár hónapon belül teherbe esnék, milyen feltételekkel kaphatnék újra GYED-et (már ha erre lehetőség van)! Vagy milyen ellátásra lennék jogosult?

Köszönöm válaszát, Szécsiné Kriszti

Ha jól számolom, a gyed valamikor 2009-ben szűnt meg, az új szülés meg legkorábban is csak 2012. elejére várható. Így már nem jön össze a szülést megelőző két éven belüli 180 nap biztosítási jogviszony új munkaviszony létesítése nélkül.

kbs

Picit pontosítanám az előző hozzászóló válaszát:

  1. A GYED és a munkaviszony -a megadott adatok alapján-2010.06.29-én szűnt meg.
  2. A GYED jogosultságnak főszabály szerint két konjuktív (egyidejűleg fennálló) feltétele van.

Az egyik, hogy az igénylő legyen biztosított.
A másik, hogy a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezzen 365 biztosításban töltött nappal.

3.A fentiekből következik, hogy THGY és GYED ellátásokra -főszabály szerint- csak akkor lesz/lehet jogosult, ha a két feltétel a szülésig teljesül.

Üdv. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.13. 08:35

Ha jól számolom, a gyed valamikor 2009-ben szűnt meg, az új szülés meg legkorábban is csak 2012. elejére várható. Így már nem jön össze a szülést megelőző két éven belüli 180 nap biztosítási jogviszony új munkaviszony létesítése nélkül.

Krissz25 # 2011.02.12. 21:12

Tisztelt Ügyvéd Úr!
2008 június 29-én megszületett a kisfiam, majd azzal a nappal a munkaviszonyom megszűnt. 2011 június 29-én a GYES-em megszűnik.
Ha pár hónapon belül teherbe esnék, milyen feltételekkel kaphatnék újra GYED-et (már ha erre lehetőség van)! Vagy milyen ellátásra lennék jogosult?

Köszönöm válaszát, Szécsiné Kriszti

nandy # 2011.01.06. 17:43

Csak gyes-re leszel jogosult.
Emellett alanyi jogon jár a családi pótlék, és az egyszeri anyasági támogatás.

anya1980 # 2011.01.05. 14:59

Tiszteletem Minden Fórumozónak!

Kérdésem lenne ismét , köszönet a válaszért.
2011.02.07-én lejár a Gyes-em kislányommal. Teherbe estem tavaly novemberben. Nem dolgoztam hivatalosan , papirokkal sehol a Gyes alatt.

Ilyenkor nem jár semmi összeg? Igy , állapotosan meg mégúgysem vesznek fel sehova , igy a pénz kilőve .

Az lenne a kérdésem , hogy egyáltalán mi az amit igényelhetek ?

Köszönettel .

tothka # 2011.01.05. 13:55

Tisztelt Jogi Fórum!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz! Jelenleg terhességi gyermekágyi segélyen vagyok itthon 2. kisfiammal.

Ezelőtt 2 évig GYED-en voltam a másik kisfiammal, közben a munkaviszonyom megszűnt majd miután kiderült, hogy érkezik a kis trónörökös a gyed lejárta után regisztráltattam magam munkanélküliként. A régi törvény szerint terhességi gyermekágyi segélyre jogosult vagyok ugyan de GYED-re, már nem.

A kérdésem az lenne, hogy ebben történt-e változás az új törvény bevezetésével, vagy a törvény szövege változatlan maradt.

Válaszát előre is köszönöm

Rita16 # 2011.01.04. 12:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A 2011-es GYES változással kapcsolatban merült fel egy kérdés, mivel engem is érint a változás.

2011. március végéig leszek jogosult a GYES-re és mivel 8 órában dolgozom, így le kell mondanom majd róla. A lemondással együtt a védettség megszűnéséről is rendelkezek? Erről nem találtam eddig semmilyen információt.

Válaszát köszönöm!

Üdvözlettel!
Tóthné Rita

negróka # 2010.12.29. 16:39

Kérdésem az,nagymamaként ha én mennék el gyesre az anyuka helyett,munkaviszonynak számítana nekem? A nők kedvezményes 40 év nyugdíjba vonulásához beszámítanák? Sajnos már nem tudok dolgozni beteges vagyok ,szeretnék nyugdíjba menni ,de pár év munkaviszonyom hiányzik.

racz.eti # 2010.12.29. 15:31

nati78 másolta be egy másik fórumba:
2010. évi . . . törvény
egyes szociális, gyermekvédelmi, családtámogatási, fogyatékosságügyi és foglalkoztatási
tárgyú törvények módosításáról*

3. A családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény módosítása
(csak a GyES-re vonatkozó rész)

72.§
A Cst. 20. § (1) bekezdés a) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[Gyermekgondozási segélyre jogosult a szülő – ideértve a kiskorú szülőt a 11. § (4) bekezdésében meghatározott esetben –, a nevelőszülő, a gyám a saját háztartásában nevelt]
„a) gyermek 3 . életévének betöltéséig,”
73. §
A Cst. 20/A. § (4) bekezdés b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
[A nagyszülő részére a gyermekgondozási segélyre való jogosultság az (1) bekezdésben foglalt feltételek fennállása esetén kizárólag akkor állapítható meg, ha]
„b) a jogosultsági feltételek – ide nem értve a keres ő tevékenység folytatásából adódó kizáró körülményt – a szülő esetében is fennállnak .”
74. §
A Cst. a következő 20/B. §-sal egészül ki:
„20/B. § (1) A gyermek örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezésének időpontjától számított hat hónap időtartamig gyermekgondozási segélyre jogosult az örökbefogadó szülő – a házastársi és rokoni örökbefogadás kivételével –, amennyiben a gyermek az örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezéskor a 20 . § (1) bekezdés a)–b) pontjai szerinti életkort már betöltötte, azonban a 10. életévét még nem töltötte be.
(2) Amennyiben a gyermek a 20. § (1) bekezdés a)–c) pontjai szerinti életkort az örökbefogadás előtti gondozásba történő kihelyezést követő hat hónapon belül tölti be, akkor az örökbefogadó szülő 20. § (1) bekezdése szerinti gyermekgondozási segélyre való jogosultsága a gyermek 20. § (1) bekezdés a)–c) pontjai szerinti életkorának betöltését követően a jogosultság kezdő időpontjától számított hat hónap elteltéig meghosszabbodik.
(3) Az (1) és (2) bekezdés szerint gyermekgondozási segélyben részesülő személy kereső tevékenységet heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat.”
75. §
A Cst, 21. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„21 . § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő személy – ide nem értve a nagyszülőt, az örökbefogadó szülőt a 20/B. szerinti esetben, továbbá a kiskorú szülő gyermekének gyámját – kereső tevékenységet

1. a gyermek egyéves koráig nem folytathat,
2. a gyermek egyéves kora után heti harminc órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik,
3. a tartósan beteg vagy súlyosan fogyatékos gyermek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat,
4. ikergyermekek esetében a gyermekek egyéves kora után időkorlátozás nélkül folytathat azzal a megkötéssel, hogy a gyermekgondozási segélyben részesülő személy ikrek esetében egy gyermek után jogosult a gyermekgondozási segélyre.

(2) A kiskorú szülő gyermekének gyermekgondozási segélyben részesülő gyámja időkorlátozás nélkül folytathat kereső tevékenységet.”
76. §
A Cst. 21/A. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
„21/A. § (1) A gyermekgondozási segélyben részesülő nagyszülő kereső tevékenységet a gyermek hároméves kora után, a 21. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározottak szerint folytathat.
(2) A 27. (1) bekezdésében foglaltakon túl nem jár gyermekgondozási segély a nagyszülőnek, ha – kormányrendeletben meghatározott kivétellel – a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben [Gyvt . 41. § (3) bek .] helyezik el.”
78. §
A Cst. 26. § (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
„(2) A gyermekgondozási segély havi összege ikergyermekek esetén azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 2 gyermek esetén 200%-ával, 3 gyermek esetén 300%-ával, 4 gyermek esetén 400%-ával, 5 gyermek esetén 500%-ával, 6 gyermek esetén 600%-ával.”
82. §
A Cst. 50. §-a következő (5)—(7) bekezdéssel egészül ki:

(7) A 2010. december 31-én kereső tevékenységet folytató, gyermekgondozási segélyben részesülő személy a gyermekgondozási segély folyósítása mellett kereső tevékenységet a 2010. december 31-én hatályos rendelkezéseknek megfelelően 2011. március 31-éig folytathat."

13. Záró rendelkezések

112. §
(2) E törvény … 37–89. §-a … 2011 . január 1-jén lép hatályba.

Dr. Schmitt Pál Kövér László
köztársasági elnök az Országgyűlés elnöke

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/16/16381#…

chorina # 2010.12.29. 11:40

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A kérdésem az lenne, hogy milyen jogszabály szabályozza a Gyes-el kapcsolatos 2011-től életbe lépő változásokat? /a 98-as törvényben még nincs benne a módosítás/

Köszönöm

Chorina