Munkaidő beosztás


zsenzso # 2007.09.10. 20:55

szia Lezli!

Én épp a munkaidő-keret miatt megyek szerdán egy ügyvédhez tanácsot kérni, hogy a volt munkáltatómat beperelhetem-e azért, mert minden hónapra 174 órát írt elő ledolgozandónak. Még februárra is 174 órát írt elő, pedig ha nincs szökőév, egy "rendes" dolgozó 160 órát dolgozik, én pedig a 14 x 12 = 168 órámmal -6 órával kezdem a márciust. A 174 óra az etalon akkor is, amikor pl. decemberben a hivatali rendben dolgozók 152 órát dolgoznak. A főnökeim még csak nem is ugatják a témát meg a munka törvénykönyvét. Vagyis a hétköznapra eső fizetett ünnepeket nem vonta le a munkaidő-keretemből, vagyis ingyé' dolgoztam nagyon sokat, idén pl. 10 olyan fizetett ünnep van, ami hétköznapra esik, egy "rendes dolgozónak" nem kell akkor dolgoznia, nekem kell, ha be vagyok aznapra osztva, mert folyamatos munkarendben dolgozom,ez törvényes, de az már nem, hogy ilyen módon idén ingyen dolgoztam augusztus 31-ig 6 napot.Főnökeim azt mondják, ez így van jól, vegyem tudomásul, hogy nekem többet kell dolgoznom a folyamatos munkarendben. Oké, de nem ingyen!

Kála # 2007.09.11. 04:32

Írásban kell kapnod egy olyan papírt, amire ráírja a munkáltatód, hogy: munkaidő-keret kezdete X, vége Y (ez lehet akár a munkaidő beosztáson is, akár külön papíron, akár a munkáltató hirdetőtábláján, mivel helyben szokásos mód is megteszi a közlésnél).

Ja, és akkor még egyszer: a munkaszerződésednek nem kell tartalmaznia, mivel az Mt. alapon biztosítja a lehetőséget a munkáltatónak, hogy keretet alkalmazzon. Az a mondat, amit idézel nem a munkaidő keretről szól, hanem a munkaidő mértékéről.

lillu # 2007.09.11. 12:51

Sziasztok!
Ebben a témában még uj vagyok, ha valakinek van olyan müszakrendje, ahol 12 /24-et dolgoznak, kérem irja már meg hogy van a beosztás,hogy jönnek a szabadnapok és hogyan kell fizetni rá?
Köszi,sürgős lenne

Kála # 2007.09.11. 16:45

Lillu, ez nem így működik. Munkáltatónént változik a munkaidő beosztás - erre nincs séma.
Kérd el a munkáltatótól a munkaidő beosztást, abban benn kell lennie, hogy melyek a munkanapok, kiegyenlítő napok, pihenőnapok - na ennek alapján már lehet dolgozni.

lezli # 2007.09.11. 21:22

Köszönöm, Kála - megerősítettél
:)


doRko

lillu # 2007.09.13. 06:33

Köszi Kála, de arra kérnék választ,hogy a 2 x 12 dolgozó, aztán 2 nap szabad és igy tovább után hó végén, ha több az óra ,mint a kötelező havi, akkor túlórában, vagy szabadnapban adom meg.Mi van akkor,ha a többi órát nem lehet pontosan napra leosztani?

Kobak # 2007.09.13. 07:08

Sziasztok!

Én egy igen fontos kérdésben kérnék tanácsot. A munkáltatóm x ft-al jelentett be, eddig kifizetett rendesen. Októbertől minimálbérre akar bejelenteni és ugyanúgy kifizetné azt amit eddig kaptam viszont cafeteria rendszerben. Megteheti? Ez nem bércsökkentésnek minősül? Ha nem fogadom el, akkor elbocsájthat-e ezzel az indokkal?

A segítséget előre is köszönöm!

Kála # 2007.09.13. 09:59

ha több az óra ,mint a kötelező havi, akkor túlórában, vagy szabadnapban adom meg

Valószínűleg csak én nem értem, de ha többet dolgozott mint a havi kötelezője, akkor egyáltalán hogy jön szóba az, hogy arra az időre szabadnapot írsz ki neki?! Ez nyilván túlóra.

Mi van akkor,ha a többi órát nem lehet pontosan napra leosztani?

Most már tuti én nem értem, mert ilyet meg elképzelni sem tudok. Minden óra valmelyik napon belül van...

Spartacus # 2007.09.13. 10:17

Sziasztok!

Újabb kérdésem lenne.Ha rendes felmondással felmondok a munkahelyemen X.hó 1-én és 30 napos felmondási időt kérve X hó 31-én szeretném,hogy megszűnjön a munkaviszonyom,akkor ez a munkaadó részére kötelező-e.Mármint a 30 napos felmondási idő.Mondhatja-e, hogy köszi akkor már holnap nem kell jönni. Ha mondhatja akkor az "kirúgásnak" számít? Ugyanis szükségem lesz a 30 napos felmondási időre albérletkeresés és folyó ügyeim lezárása miatt,nem tudok egyik napról a másikra váltani.

Köszi!

Egyjogász # 2007.09.13. 10:38

A 30 napos felmondási idő kötelező. A munkáltató mondhatja, hogy nem kell jönni holnaptól (felment a munkavégzés alól, ami munkavállalói felmondás esetén nem kötelező), de a felmondási időre ki kell fizetnie, mintha ott lettél volna.
Azért a munkáltatók általában nem is szoktak ilyet mondani (ha már fizetni kell, dolgozz is alapon).

lillu # 2007.09.13. 11:07

hát ugy gondoltam az órát,ha 1512 órát dolgozik az 180 óra, és a trv-s 184, vagy ugyanakkor 1612 esik bele ami 192 óra?

Kála # 2007.09.13. 11:36

Lillu, nincs nektek véletlenül munkaidő keretetek? Ha nincs, javasolnám a bevezetését, ugyanis annak pont az a lényege, hogy a munkaidő-keret átlagában kell stimmelni a munkaidőnek.

Spartacus # 2007.09.13. 11:39

Ez megnyugtató,köszönöm szépen!

Katido # 2007.09.19. 22:30

Kedves Fórumozók!

Munkaidőkeretben dolgozunk (kereskedelem), az üzlet a hét minden napján reggel 9-től este 9-ig van nyitva. A szerződésünkben ez szerepel: "munkaideje a havi törvényes munkaidőkeret". Ha jól értelmezem, ez azt jelenti, hogy annyiszor 8 órát kell dolgoznunk, ahány munkanap van hivatalosan az adott hónapban. Honnan lehet azt megtudni, hogy egy-egy hónapban ez pontosan hány órát jelent? Megpróbáltam a legegyszerűbb módszert: magam elé vettem egy naptárt és egyszerűen megszámoltam. Csakhogy a főnökeink mást számoltak. Konkrétan az októberrel van most probléma, úgy tudom, okt.20. és okt 27. is munkanappá van nyilvánítva. Cserébe viszont okt 22. és nov.2. lesz szabadnap. A főnökeink szerint ez azt jelenti, hogy 192 órát kell dolgoznunk októberben. Ebbe nem számolták bele az egy nap (23.)fizetett ünnepet, a 192 órát ezen felül kell ledolgoznunk. Szerintem csak huszonhárom munkanap van ebben a hónapban, az egy fizetett ünnep a huszonnegyedik. Vagyis a ledolgozandó órák száma csak 184. Most akkor kinek van igaza? Így is elég durva a beosztásunk, vannak nyolcórás, 12 órás, sőt négyórás műszakok is. Ez a probléma egyébként már több hónapban is vitatéma volt. Van esetleg olyan hely, ahol rendszeresn utánanézhetünk, mennyi a hivatalosan ledolgozandó napok száma egy adott hónapban? Jó lenne, ha valamilyen jogszabályra tudnánk hivatkozni.
További szép napot mindenkinek!
Katido

efi99 # 2007.09.21. 16:08

Októberben 23 db munkanap lesz, tehát 184 óra. A főnökeidnek ajándékozz egy számológépet. :)

kilenc # 2007.09.22. 21:45

efi99!

Azért nem olyan egyszerű a válasz, szerintem.
Katido azt írta, hogy a "hét minden napján" nyitva van az üzlet. Persze ennek kicsit ellent mond, hogy "fizetett ünnepet" emleget.

Ha a munkátató nem mentesíti okt. 23-án a munkavégzés alól, akkor bizony 24 munkanapjuk van :-(

efi99 # 2007.09.23. 14:07

Lényegtelen, hogy mely napokon van nyitva és hány órát a BOLT. Attól még a munkavállaló kötelező munkaideje ugyanannyi. Ennek mértéke pedig jelenleg: munkanapok száma*8. Hogy mit tekintünk az előbbi szorzásban "munkanapnak" azt pedig a törvény jelöli ki, nem az üzletvezető. Okt 23 nem az, akkor sem, ha nyitva a bolt, az étterem, a vasút, a határ.

Csupancsak # 2007.09.23. 16:59

Sziasztok!

A következő problémával fordulok hozzátok:
Naponta reggel 6-tól délután 2-ig dogozok egy gyárban, amely során 30 perc ebédszünetet biztosítanak. Naponta csak hét és fél órát számolnak el munkaidőként, szombaton pedig be kell menni ledolgozni a fennmaradó 5*30 percet. Ez így rendben van, vagy a szünet beszámít a munkadiőbe? Melyik törvény, melyik szakasza szabályozza ezt?

nyusz66 # 2007.09.24. 04:50

Remélem jogász is ellátogat ide. Amit én tudok:
Az ebédszünet NEM számít bele a ledolgozott munkaidőbe kötelezően, de beleszámíthatja a munkáltató (ha pl. 3 műszak miatt nem tudná megoldani a ledolgoztatását tovább ottmaradással).
Szerintem az, hogy teljesidősben van szerződésed, a munkáltatót kötelezi a munkanaponkénti 8 óra munkaadásra, ezért tehát nem követelheti egy másik napon az elmaradt fél órák ledolgozását. Tehát, vagy dolgoztat minden nap fél 3-ig, vagy rendes lesz, és elszámolja munkaidőnek az ebédszünetet is. Ha szombatra behív, az pedig túlmunka. (Aminek megvannak a maga szabályai: mennyi lehet, mikor kell értesítsen róla, milyen okból rendelheti el, stb.)
De, ha tévedek, remélem kijavítanak.

Sücy # 2007.09.24. 08:23

Szerintem okt. 23-ra nem rendelhető be egy boltban a munkavállaló...

monalisa1 # 2007.09.24. 23:49

Csupancsak,
kivülállóként nehezen tudom elhinni hogyan éri meg a munkáltatónak a szombatonkénti töredék: 2 1/2-ed napi foglalkoztatás. (Ahhoz hogy egy munkahely reggel beinduljon már nem kevés költsége merül fel a munkaadónak, valamint meg lehet nézni az aznapi "odaadó" teljestményt is...)

És valóban, műszakpótlékot is kell fizetnie.

Tehát hétfő - péntek napi 8 órára a munkaidő + aznapi 30 perc étkezési szünet. Ez a szokás.

Sücy:
okt. 23.-a "píros betűs" állami ünnepnap., úgymint pl. karácsonykor is "zárva" szinte az egész ország.

Nem hogy nem rendelhető el sima bolt nyítvatartása - tilos.

Kála # 2007.09.25. 05:41

És valóban, műszakpótlékot is kell fizetnie.
Miért is? Hol itt a műszak?!

Tehát hétfő - péntek napi 8 órára a munkaidő + aznapi 30 perc étkezési szünet. Ez a szokás.
A törvény pedig az, hogy ha a hat órát meghaladja a munkavégzés akkor min. 20 perc max. 1 óra egybefüggő munkaközi szünetet kell biztosítani.

Csupancsak: ez ahogy Nyusz66 is írta, főszabály szerint nem számít bele a munkaidőbe. Ami a heti beosztást illeti, meg kellene nézni, hogy pl. alkalmaz-e munkaidő keretet a munkáltató, ha igen, akkor mi van benne, milyen munkarendben dolgozol. A napi 8 óra ugyanis csak a munkaidő mértékét mondja meg, de az nem azonos a beosztásával.

Katido # 2007.09.25. 22:57

A hét minden napján nyitva van az üzlet (országos hálózat egyik boltja), azaz hétfőtől vasárnapig reggel 9-től este 9-ig. Ennek a jogosságáról szintén lehetne vitatkozni (valóban szükséges a boltokat szinte éjjel nappal nyitvatartani?) De ez egy másik fórum témája. A piros betűs ünnepeken nem nyitunk ki, ezért is írtam, hogy "fizetett ünnep". Bocsánat, ha félreérthető voltam. Egyébként sikerült megoldani a problémát. Először nem hitt ugyan nekem a boltvezető, amit fentről mondanak az biztosan úgy van jól, de mikor elétettem a naptárt egy számológéppel, elkezdett számolni. És rájött, hogy igazam van.
További szép napot!
Katido

timcsi0 # 2007.10.01. 14:51

Sziasztok!
S.O.S SEGÍTSETEK!!!
A következő kérdéssel fordulok felétek,a hozzáértő személyekhez.
A férjem 3műszakos munkarendben dolgozik./szombat-vasárnap szabad/
A munkáltatója munkanap áthelyezést szeretne a következő módon.Október-november hónapban szombati napokon berendelné dolgozni és helyette megkapná a két ünnep között levő munkanapokat/27-28-29/

Ezt így megteheti-e?

Köszönöm a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.01. 16:09

Két ünnepen a december végét érted?
Az háromhónapos munkaidőkeret alkalmazását jelentené.