Munkajogi kérdések.


wers # 2018.06.04. 06:27

Ha időarányosan többet vettél ki, a végén levonják

Vagy nem. Pont ez változott azaz kivették, hogy le kell vonni.

drbjozsef # 2018.06.04. 04:00

makko,

Megszüntetheted a munkaviszonyodat rendes felmondással. Ekkor 30 nap a felmondási idő. Ezt, ha nem engedi el a munkáltató, végig le kell dolgoznod. Az írásban beadott felmondás másnapján kezdődik.

Végkielégítés ilyenkor nincs - az a munkáltatói felmondás esetén jár.

A felmondás alatt vehetsz ki szabadságot. Ha időarányosan többet vettél ki, a végén levonják, ha kevesebbet, kifizetik.

Ha lejárt a felmondás 5 napon belül meg kell kapjál minden kilépő papírodat.

Ha beteg vagy, akkor mehetsz táppénzre. Munkavállalói felmondás esetén táppénz alatt is telik a felmondási idő.

makko # 2018.06.03. 20:21

Kedves nonolet!Köszönöm a választ.Én inkább simán lelépnék.Nincs kedvem és idegzetem még hónapokig évekig harcolni az igazamért hogy esetleg kapjak némi plusz pénzt de közben idegbeteg legyek a végére.

makko # 2018.06.03. 20:16

Kedves drbjozsef!
Köszönöm a választ.Nem akarok ott tovább dolgozni semiképp.Inkább arra vagyok kíváncsi hogy ha simán felmondok mennyi idő ledolgozást követelhetnek és ha a felmondási idő alatt táppénzre megyek az beleszámít-e a felmondási időbe?

nonolet # 2018.06.03. 20:11

makko

Tartsd be a munkaidőt!!!
A túlórát is csak a TÖRVÉNYES módon elrendelve teljesítsd.
(lásd: Munka Törvénykönyve)

Azonban előbb közöld írásban, hogy erre készülsz!!!
HA továbbra is törvénytelenül foglalkoztatnak.
Jelezd azt is, hogy a jogi útra is számítsanak ez esetben.

HA megteszik amit kérsz nyertél.

HA nem teszik meg, akkor ...

Te tartsd be a munkaidőt és a törvényi szabályokat!
Jogszerűen kirúgni nem tudnak e miatt!
(ha mégis, akkor beperled őket)
HA ezt a viselkedést eltűrik tőled, akkor is nyertél.

Azonban szívatás-fenyegetés-zsarolás is következhet, hogy menj el önként.

Ekkor közöld, hogy

  • elmész, de csak KÖZÖS megegyezéssel és persze némi lelépési pénzért (minimum, ami amúgyis járna)

vagy

  • mondjanak fel ők szabályosan és fizessék ki ami jár
drbjozsef # 2018.06.03. 19:54

makko,

ezért nem mondhatsz fel azonnalival. Annak komolyabb feltételei vannak.

De megnézheted mi van pontosan a munkaszerződésedben, és aszerint dolgozhatsz, leszarva, hogy túlóráztatni akarnak (mármint a nagyon extrát, írásban természetesen elrendelhet a cég bizonyos mennyiségű túlórát), leszarva, hogy kinevetnek, vagy fenyegetnek. Írásban kommunikálj velük. Írásban kérd a törvény szerint járó szabadságodat - annak 1/3-át te veheted ki, 2/3-át a munkáltató adja ki, de ki kell adni a folyóévben, csak nagyon indokolt esetben lehet áttolni következő év első negyedévére.

Ha nem tetszik majd a hozzáállásod, akkor felmondanak ők, és kapsz végkielégítést is. De csak, ha nem fegyelmivel mondanak fel, szóval vigyázz, hogy a munkádat rendesen elvégezd, a szerződésed szerint dolgozz - de semmi többet.

drbjozsef # 2018.06.03. 19:48

Ennél azért biztos több van.
Azt nézd meg, nincs-e kifjezett hivatkozás az Mt. 145.§(2) bekezdésére, miszerint

a felek a munkaszerződésben

  1. bérpótlék helyett,
  2. készenlét vagy ügyelet esetén a munkavégzés díjazását és a bérpótlékot magában foglaló havi átalányt állapíthatnak meg.

Simán lehet, hogy a munkáltatód erre fog hivatkozni, ha csak utalás is van rá a munkaszerződésedben.

De bepróbálkozhatsz, hogy írsz egy szép levelet a munkáltatódnak, legfeljebb megindokolják, hogy miért nincs igazad, de akkor azzal is előrébb leszel.

Írj valami ilyesmit :

Az Mt. 110.§(5) és a 108.§(1) alapján kéred a készenléti beosztásodat mostantól írásban, a 108.§(6) szerint legalább egy hónapra előre és legalább a hónap kezdete előtt egy héttel, figyelemmel eközben arra, hogy az a 112.§(1) és (2) szerint a havi 168 órát nem haladhatja meg, és legfeljebb havi 4 pihenőnap lehet benne.

Emellett kéred, hogy az Mt. 286.§(1) alapján, miszerint a munkajogi igény három év alatt évül el, hogy nézzék át a nyilvántartásaikat, és 2015.július 1-től a készenléti időre ki nem fizetett 141.§(1) szerinti 20% bérpótlékodat, illetve az ugyanezen időszakra eső, készenlétről berendelt rendkívüli munkaidődre járó 141.§(2) szerinti 50% vagy 100%-os bérpótlékodat pontosan számolják ki, ezen kimutatást bocsássák a rendelkezésedre, és 30 napon belül fizessék meg részedre, különben munkaügyi bírósághoz leszel kénytelen fordulni.

Vetesd át valakivel a cégnél, aztán meglátod mi lesz. Persze, ha ilyenek iránt érdeklődsz, nem biztos, hogy hosszú távon szeretnének majd számítani rád - de ezt neked kell eldöntened.

arakhe # 2018.06.03. 18:21

Tisztelt drbjozsef!
Átnéztem a szerződésem és csak annyi van benne:készenlét vállalása.Ennyi.De semmi nincs arra vonatkozóan mennyit és hogyan.A béremben nem jelenik meg semmi,mert amikor másik munkakörben voltam akkor is ennyi volt az alapbérem.

makko # 2018.06.03. 16:09

Kedves Szakértők!
Az lenne a kérdésem hogy mi a teendő az alábbi helyzetben.
1994.07.18.-án kezdtem dolgozni egy külföldi tulajdonú kft-nél vegyészként ahol radiátorokat gyártanak.Az idők során egyre több munkával terhelnek és amióta 10 évvel ezelőtt elment nyugdíjba a munkatársam egyedül csinálom ezt a veszélyes és egészségtelen munkát.Szabadságra sem tudok elmenni csak néha 1-2 napra.Minden évben kifizetnek 10-20 nap szabadságot ami az előző évből megmarad.Az idén már ezt nem engedtem. Mikor ezt megemlítem a főnökeimnek szó szerint kiröhögnek,elhajtanak hogy ők erre nem érnek rá.De elvárják hogy szinte minden nap bent legyek,túlórázzak,hétvégéken is sokszor és ha valamit nem tudok megcsinálni tökéletesen vagy nem is az én hibám kiabálnak és fenyegetnek.Megjegyzem nem csak velem csinálják ezt.Felmondhatok-e azonnalival és kaphatok-e végkielégítést ezért a kizsákmányolásért és akkor azt hogy kell megírni,kezdeményezni?Vagy ha simán felmondok mennyi idő ledolgozást követelhetnek?Ha a felmondási idő alatt táppénzre megyek az beleszámít a felmondási időbe?Ha van még 29 nap szabadságom abból mennyi jár időarányosan ha 2018.06.06-án adom be a felmondást?Köszönöm előre is!
Üdvözlettel! László

drbjozsef # 2018.06.03. 08:14

arakhe,

A leírásod szerint Te nem ügyeletet adsz, hanem készenléti rendelkezésre állásra vagy kötelezve.

Erre ez vonatkozik az Mt. szerint :

57. Ügyelet és készenlét
110. § (1) A munkavállaló a beosztás szerinti napi munkaidején kívül rendelkezésre állásra kötelezhető.

(2) Négy órát meghaladó tartamú rendelkezésre állás

  1. a társadalmi közszükségletet kielégítő szolgáltatás folyamatos biztosítása,
  2. baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése, elhárítása, továbbá
  3. a technológia biztonságos, rendeltetésszerű alkalmazásának fenntartása

érdekében rendelhető el.

(3) A munkavállaló a rendelkezésre állás tartama alatt köteles munkára képes állapotát megőrizni és a munkáltató utasítása szerint munkát végezni.

(4) A munkáltató a munkavállaló számára meghatározhatja a rendelkezésre állás helyét (ügyelet), egyébként a tartózkodási helyét a munkavállaló határozza meg oly módon, hogy a munkáltató utasítása esetén haladéktalanul rendelkezésre álljon (készenlét).

(5) A rendelkezésre állás elrendelésére a 108. § (1) bekezdés rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.

(6) A rendelkezésre állás tartamát legalább egy héttel korábban, egy hónapra előre közölni kell. Ettől a munkáltató - a 97. § (5) bekezdésében foglaltak szerint - eltérhet.

111. § Az ügyelet tartama nem haladhatja meg a huszonnégy órát, amelybe az ügyelet megkezdésének napjára beosztott rendes vagy elrendelt rendkívüli munkaidő tartamát be kell számítani.

112. § (1) A készenlét havi tartama a százhatvannyolc órát nem haladhatja meg, amelyet munkaidőkeret alkalmazása esetén átlagban kell figyelembe venni.

(2) A munkavállaló számára készenlét a heti pihenőnap (heti pihenőidő) tartamára havonta legfeljebb négy alkalommal rendelhető el.

A kapcsolódó passzusok :

108. §
(1) A rendkívüli munkaidőt a munkavállaló kérése esetén írásban kell elrendelni.
97. §
(5) A munkáltató az adott napra vonatkozó munkaidő-beosztást, ha gazdálkodásában vagy működésében előre nem látható körülmény merül fel, legalább négy nappal korábban módosíthatja.

Nézd meg a munkaszerződésed, vesd össze ezekkel, nézd meg mikor és hogyan rendelik el a készenlétet, és ha találsz eltérést, jelezd a munkáltatónak. A szerződésed és a kifizetések ismerete nélkül így csak ennyit lehet mondani.

Egyébként még ez számíthat :

A készenlét idejére 20% bérpótlék jár. Ha viszont a készenlét alatt munkavégzés történik, akkor az rendkívüli munkaidőnek számít, tehát a rendkívüli munkaidőre járó pótlékok (pl. 50% vagy 100%) járnak a munkavégzés idejére.

arakhe # 2018.06.02. 19:29

Üdvözlök Mindenkit!Ápolóként dolgozom egy dialízáló cégnél.Munkaköröm szerint ambulanter látunk el kollégámmal 40 beteget,a munkaidőm 7-15 óráig tart.A betegek számára a hét 7 napján éjjel-nappal elérhető kell ,hogy legyek.Mindig.Nem számít éjszaka,ünnepnap.Az acut problémák esetén nekem a lehető leghamarabb a kórházba be kell mennem és acutan ellátnom a betegeket.Kértem a céget,hogy alakítsanak ki készenléti beosztást,mert a 3 gyermekem mellett nagyon nehéz a folyamatos készenlétbe állás. Előszőr azt mondta a főnövér,hogy az,hogy felveszem a telefont az nem számít készenlétnek,mert nem biztos,hogy be kell mennem.De én mondtam, hogy de,mert sehová nem merek elmenni otthonról,még csak egy pohár bort sem merek meginni 1,5 éve mert bármikor mennem kell. Céges telefont sem kaptam, a saját számomat kellett kiadnom a betegeknek,és egyszer még azt is mondta a gazdasági vezetőm,hogy szabi alatt sem kapcsolhatom ki mert elérhető kell,hogy legyek.Én ezért külön bért nem kapok.Megállapított egy pótlékot a cég,de azt vagy kapok vagy nem, azt mindig a cég állapítja meg,hogy adja e.A héten azt mondta a főnök,hogy vettek készenléti telefont,de akkor is ugy lesz,hogy 1 hétig nálam van a telefon,1 hétig a kollégámnál.Ez igy jogszerű?Nekem ezt tényleg be kell nyelnem?Kérem válaszoljanak nekem,hogy mit tehetek?
köszönettel
zsóka

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 12:54

Módosították a munkaköri leírásodat, vagy kirendeltek más munkakör ellátására?

NagyAndi1975 # 2018.06.01. 12:51

Tisztelt Munkajogi Szakértők!

Egy hónappal ezelőtt a Műszaki és Értékesítési Igazgató kollegám nyugdíjba vonult és a munkája nagy részét rám delegálták, hozzáteszem én irodavezető vagyok és sokat nem értek a munkájából, mégis csinálnom kell. Meddig vagyok köteles helyettesíteni? Már ebben az évben 2,5 hónapot helyettesítettem.
Köszönöm a választ!
Andrea

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.01. 12:19

Ennyi adatból csoda lenne bármit is mondani.

"Eső lesz - de lehet, hogy nem."

dopod # 2018.06.01. 11:28

Tisztelt Szakértők!

Kiszervezés.
Segítséget szeretnénk kérni az alábbiban.
A jelenlegi munkahelyünkről a feladatkörünket és ezzel két három embert kiszervezéssel átraknak egy másik céghez. Nem tudjuk, hogy ezzel kerülünk-e munkajogilag hátrányba. (pl: eltöltött munkaévek, ha az új hely femond egy év múlva). Az új munkaszerződés még nincs meg.
Illetve, ha nem fogadjuk el az új feltételeket, jár végkielégítés a jelenlegi munkaviszony megszűnésével?

Köszönöm.
DopoD

cincinnatus # 2018.05.30. 13:33

kkuli 2018.05.29. 18:22

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy jelenleg gyeden vagyok illetve gyed extrán.,tehát gyed mellett dolgozom.Gyed alatt felmondhatok illetve válthatok munkahelyet úgy hogy az új cég fizeti a gyedet és mellette dolgozom. Honnan tudom hogy a cég kifizető hely illetve a munkáltató fogja nekem fizetni a gyedet.2018 május 30

T.Kérdező!

  • Igen, felmondhat.
  • Igen, válthat munkahelyet.
  • A GYED-et nem a cég, hanem az Ebtv. 62. § (3) bekezdésében hivatkozott egészségbiztosító (járási hivatal), vagy ha cégnél működik un. tb. kifizetőhely, akkor a tb. kifizetőhely fogja folyósítani a már megállapított összegben. (Munkahelyváltás esetén tehát annak összegét nem számolják újra.)

Ebtv=1997. évi LXXXIII. törvény

  • Például úgy, hogy megkérdezi.

Tekintettel arra, hogy a korábban az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által ellátott, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokkal (táppénz, gyermekápolási táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj), baleseti táppénzzel és utazási költségtérítéssel kapcsolatos feladatok 2017. november 1-jétől a Magyar Államkincstár Központjához kerültek át, ezért esetleges további kérdéseit az elnok@allamkincstar.gov.hu e-mail címre küldheti el, ahol készséggel állnak a járulékfizető biztosítottak rendelkezésére.

Ezen túlmenően az igényelbíráló szervnél -a Megyei Kormányhivatal megyeszékhelyén működő Járási Hivatalnál, vagy ha a közszférában dolgozik a Magyar Államkincstár Illetmény-számfejtési Irodájánál, vagy ha 100 főnél többet foglalkoztató cégnél dolgozik a munkáltatói TB kifizetőhely tb. ügyintézőjénél- lehetősége van személyes konzultációt is kezdeményezni.

Minta személyes konzultáció kezdeményezéséhez itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

vagy ha a közszférában dolgozik itt:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Lásd még:
https://egbiztpenzbeli.tcs.allamkincstar.gov.hu/

További, az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaival kapcsolatos tájékoztatók, összefoglalók, segédletek, panaszlevél és egyéb beadvány minták itt:
http://aktaforum.hu/…mdisplay.php?…

kkuli # 2018.05.29. 16:22

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy jelenleg gyeden vagyok illetve gyed extrán.,tehát gyed mellett dolgozom.Gyed alatt felmondhatok illetve válthatok munkahelyet úgy hogy az új cég fizeti a gyedet és mellette dolgozom. Honnan tudom hogy a cég kifizető hely illetve a munkáltató fogja nekem fizetni a gyedet.2018 május 30

Kisfiatal # 2018.05.28. 12:05

Teszem hozzá, mivel nálam a munkaalkalmasság és a vezetői alkalmasság egybe esik, ezért gondolom esetemben a gj vezetői alkalmasság a mérvadó, mivel magasabb rangú(nak gondolom).
Tehát már kiderítettem a másodfokú eljárást, a szakorvosi véleménnyel fellebbezek majd. Illetve először megpróbálom első fokon, az üzemorvosnál(most amikor voltam, nem hivatalosan voltam, mert még nem volt lezárva a táppénzem,ez nagy szerencse, különben süthetném a 15 napos határidőt..) "hivatalosan". Ha a másodfokú eljárás is elkaszál, akkor a felmondást választom végkielégítéssel. Ha pedig alkalmasnak minősít, de az üzemorvos továbbra is kekeckedik, akkor sztem munkaügyi per lesz..

Kisfiatal # 2018.05.28. 11:55

Tehát nem vagytok tisztában azzal hogy:

  • mi az üzemorvos hatásköre, mit tehet meg, illetve van lehetőség másodfodkú eljárást kérni, és ennek mi a menete
  • a másodfokú eljárás eredménye kötelező érvényű-e az üzemorvosra, vagy továbbra is megteheti, hogy ugyan az EÜ kategóriámat nem érvényteleníti, de annál a cégnél ő nem enged vezetni

Ilyen apróságok, ami kb az egész kérdés lényege lett volna. A felmondás, másik munkakör csak mellékszál volt..

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.28. 11:45

Arra, amire lehetett. A másik nem kérdés volt, hanem spekulálás, "ha én így, akkor a munkáltató úgy; ha viszont ő úgy, akkor én amúgy, és különben is, hány éves kapitány".

Kisfiatal # 2018.05.28. 11:32

Egy részére..

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.28. 11:17

A jegyzőkönyv kedvéért: a konkrét kérdésedre 16 percen belül kaptál egy kimerítő, korrekt választ.

Kisfiatal # 2018.05.28. 10:23

Tisztelt Ügyvéd "urak"! (itt az urak szvsz túlzás..)

E fórum azért lenne, hogy tanácstalan(nem hülye, csak nem ismerik a jogot..) embereknek, ha nem is konkrét segítséget, de iránymutatást adjanak. Nos, ez sok esetben nem történik meg, csak a fitymáló, a paragrafusok betűibe (ami nem egyszer lehet logikátlan, inkorrekt is!) kapaszkodva ledorongolják, minden hülyének elhordják a másikat.. Nem tudom, az irodában az ügyfelekkel is ezt teszik-e, de kétlem.. :) Nem kell annyira elszállva lenni maguktól, mert ez nem "tudomány", hanem egy ember alkotta blabla.. Aminek értelmesebb ember kutakodva a paragrafusok közt magától is utánajárhat nem egy esetben(google is a barátunk..), én is ezt tettem a konkrét esetemben. Anno amikor ingatlant vettem, akkor is majdnem jobban képbe voltam mint a fiatal ügyvéd.. Mert agyonolvastam a témát. Szóval nem kell ez a nagy arc.. Ha meg az a bajuk hogy ingyen minek adjanak tanácsot, akkor kérdem én, mi a lónak a szőrős micsodájáért van ez a fórum?? Akkor nem kell működtetni és kész..

nonolet # 2018.05.25. 18:39

Ezek zömét megteheti...

nemeo # 2018.05.25. 18:27

Üdv!
Hónapok óta harcban állunk a munkáltatónkkal, mert nem vagyunk hajlandóak aláírni, hogy lemondunk a kötelező fizetés emelésről. Megpróbált szerződést módosítani, új munkaköri leírást csinált aminek a második fele szintén szerződés módosítás volt, stb. Mivel nem írtunk alá semmit, ezért a nyári üzemleállás alatt berendel minket dolgozni. Nyáron nem tud munkát adni a munkakörünkben.
Kérdésem a következő:1. kiírta a komplett éves szabadságomat (azt is amivel én rendelkezem, ezt nyilván nem teheti meg)július végéig. Megteheti? Nem írtam alá, nem is kérte, emailben küldte a közvetlen főnökömnek. 2. a nyári üzemleállás idejére utasította a főnökömet, hogy 10-18-ig írjon ki minden napra amikor nincs szabim. Ez nem az a beosztás, ami szerint dolgozunk, direkt úgy írta, hogy ne a megszokott legyen, elveszi ezzel az egész napunkat. Megteheti, vagy lehet rá jogorvoslatot kérni? 3. Ha bemegyek, és olyan munkát akar adni, amire van munkakör, illetve csak egész nap oda-vissza akar valamit pakoltatni, azt megteheti-e, vagy nem? Ez egy színház. Ha évad közben az elvett szabadnapjaimat nem 200 százalékban fizette ki, azt kivehetem-e szabadnapként? Ha nem voltak meg egész évben a kötelező szombat-vasárnapra eső szabadnapjaim, kérhetek-e plusz szabadnapot miatta? Köszönöm szépen a válaszokat!