Munkajogi kérdések.


pazs # 2017.07.10. 09:13

lolika31: akkor jó, hogy rendelkezésre állsz és így, hogy a két munkaidő nem üti egymást, elkezdhetsz dolgozni az új helyen is.

vivan83 # 2017.07.10. 10:14

Üdv Mindenkinek!

A következő kérdéssel fordulnék hozzátok:

2017.júniusában alkalmazottunk reggel 4-től 12-ig dolgozott 21 napot. A Munka Tv. könyve 142§ szerint az én értelmezésemben reggel 4 és 6 óra közötti időszakra éjszakai pótlék (15%) jár.
A könyvelő 30%-os műszak pótlékot bérszámfejtett ezen időszakra, azzal az indokkal hogy 2017. január 1. óta nincs külön 15%-os éjszakai pótlék csak a 30%-os műszak pótlék. Erre viszont nem találtam semmi hivatalos jogszabályt.
Valóban megszünt az éjszakai pótlék? Én értelmezem félre a jogszabályt?

Köszönöm válaszotokat!
Iván

Presi # 2017.07.12. 07:47

Sziasztok,

Külföldi kiküldetés esetén (Kína) kapok napidíjat. A napidíj a felmerülő költségek elszámolására szolgál, vagy a felmerülő költségeket utólag a napidíjon felül kötelesek elszámolni? Számla kell?

nonolet # 2017.07.12. 09:52
antijogász # 2017.07.13. 07:34

Kedves Jogászok.
A felmondás indoklásának "megtámadási" lehetőségével kapcsolatban szeretnék kérdezni, érdemes-e ügyvédet felkeresni keresetindítás céljából?
7 éve tartó határozatlan idejű teljes munkaidős nagyvállalati munkaviszony munkáltatói felmondásának indoka:
"költséghatékonyabb gazdálkodás céljából az xy főosztályon létszámcsökkentést hajtok végre, erre tekintettel munkakörében a továbbiakban foglalkoztatni nem tudom"
Az összes beosztottat váratlanul "kirúgták", egy új fő átveszi a feladatot jelenleg, aztán esetleg később átszervezik a feladatokat. A vállalatnál vannak más főosztályon üres státuszok (de védett kor nem játszik be), illetve nagyfokú béremelés van éppen, extra nyereségesség is van, de hát ezek már gazdálkodási kérdések sajnos.
Van valami keresni valő?

anita.heteny # 2017.07.13. 08:57

Tisztelt Jogászok!

Rövidesen nyíló kis családi üzletemben foglalkoztathatom-e eladói végzettség nélkül édesanyámat napi 2 órában, aki jelenleg rokkantnyugdíjas, Dec.-től lesz öregségi nyugdíjas, vagy el kell küldjem őt eladói tanfolyamra 63 évesen?

Tisztelettel: Anita

dzsozi79 # 2017.07.13. 13:05

Tisztelt Jogászok !

Társasházkezelő cégnek dolgozom a feleségemmel együtt
2013-óta , 2 óra bejelentett papíron.Az általa kezelt házakban takarítóként dolgozunk,normál szerződésünk van,nem egyszerűsített.( Az egy adott ház takarításáról szóban egyezünk meg az ár -ról , mi csak egy papirt kapunk arról hogy mennyit is keresünk valójában ! )

Problémánk a következő :

Egy ideje megromlott a kapcsolatunk a főnökünkkel,
úgy néz ki a dolog hogy el akar küldeni minket,de azt akarja mi menjünk el magunktól,például olyanokat csinál hogy 2.hó óta egy adott munkát veszekedéssel fizetett ki(7.hó-ban) de úgy hogy 10000ft-tal kevesebbet adott,vagy pl:a céges kocsi amit használunk már egy fél éve totálkáros szerintem életveszélyes is, vagy pl
éves szabadságunk 6 nap/fő,de ha kiveszem le kell dolgoznom,az összes piros betűs ünnepnap dolgoztunk de még egy köszi sem.mióta nála dolgozunk adóból vissza nem kapunk.Ez az állapot kb 1-1.5 éve tart mert félünk lépni de mostanra a helyzet nagyon feszült ellehetetleníti a munkavégzést.
kérem önöket adjanak segítséget hogy mi hagyjuk ott vagy várjuk meg hogy ő küldjön el.valamit bevasalhatunk e rajta vagy nem valószínű.
Előre is köszönjük.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.13. 17:17

Biztos lesz, aki érti.

Rexor # 2017.07.14. 07:21

Egyáltalán munkaszerződésetek van? Mi az hogy 2 óra bejelentett papíron? Biztos hogy bejelentett titeket? Kaptok havonta igazolást a kifizetett munkabérről, levont járulékokról?

keninger.dori # 2017.07.14. 09:04

Tisztelt Jogászok!

2013.szeptember óta dolgozom egy társulásnál,közalkalmazottként, ami most július 31-el megszűnik. A mai napig nem kaptam erről tájékoztatást. Az lenne a kérdésem, hogy végkielégítés jár-e Nekem, illetve, hogy azt honnan kell számolni? Összefüggően 9 év folyamatos munkaviszonyom van, mert mindenhova áthelyezéssel kerültem. Ennél a munkáltatónál viszont csak 2013 szeptembere óta Vagyok.
A másik kérdésem, hogy nem e járt volna felmentési idő, mivel a határozatok a megszűnésről már májusban megvoltak.
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.14. 09:18

Mi szűnik meg?

keninger.dori # 2017.07.14. 09:23

Ez egy óvodafenntartó társulás. Ezt szűntetik meg, és minden óvoda a saját önkormányzatához kerül. Nekem, mint óvodatitkárnak megszűnik a státusz.

keninger.dori # 2017.07.14. 09:25

megszűnni a közös óvoda, mint intézmény szűnik meg.

Ka--ti58 # 2017.07.14. 09:44

Tisztelt Szakértő!
Szeretném megtudni, hol tehetnék feljelentést, volt munkahelyem ellen. 7 dolgozót elbocsájtott jun.30-án, szabadságot. pótlékokat nem fizette ki az embereknek. Nem lehet elérni, sem telefonon, sem levélre nem válaszol.
Köszönöm, válaszát.

dzsozi79 # 2017.07.14. 10:31

Üdvözlöm.
konkrétan a szerződésünkben nincs benne hogy két óra csak annyi hogy:
takarító,25400ft,30 nap próbaidő.
természetesen nem ennyi a fizetésünk és nem két órát dolgozunk.
van egy másik papír:munkáltatói igazolás a biztosított nyilvántartásba vételéről,amiben az van hogy főfoglalkozású alkalmazott.
bérpapírt utoljára ez év január 3.-án írtunk alá amin az van(mindegyiken az van) hogy kivehető szabadság:0
szerinte törvényileg 6 nap jár amit előtte vagy utána le kell dolgozni,az összes piros betűs napon dolgoztunk de szerinte arra sem jár semmi.járulékkedvezmény gyerekre címszóval ad 17500ft-ot mert törvényileg ennyi jár.38 évesek vagyunk 2 gyerek(15-17 évesek)
Az eredeti szerződést módosította 2015-ben ez nincs meg,elkeveredhetett de ebben csak annyi változott hogy a kifizető a neje lett.
nagyon zavaros ez az ügy ezért nem tudom világosan leírni.
A bérpapírjaink alá sincsenek írva csak 1-2 és már alapban is érdekesek,akárcsak a szerződés.fényképet tudok küldeni róluk.
Előre is köszönöm.

Rexor # 2017.07.14. 11:00

Maradjunk annyiban, hogy tényleg jobban járnál, ha kilépnétek ebből, mert a leírtak alapján a munkaügyi szabálytalanságokon túl sok minden benne lehet: okirathamisítás, költségvetési csalás, stb. És ebben ti is is vastagon benne vagytok a "munkáltatóval" együtt.

dzsozi79 # 2017.07.14. 11:20

Szerintem , mi félre lettünk vezetve . Nem mindegy .

Rexor # 2017.07.14. 11:59

Nem "észleltétek" hogy 2 óra helyett 8 órát dolgoztok? vagy hogy zsebbe kapjátok a pénzt?

dzsozi79 # 2017.07.14. 12:33

a lényeg az hogy mennyi szabadság járt volna, mert szerinte törvényileg 6 nap/év.Ez így törvényileg rendben van? Mert nem tudom.
Ha nincs kikötve hogy napi x óra munka a munkaszerződésemben akkor az alap jár+az évek+a gyerekek?

Rexor # 2017.07.14. 12:39

Többek között ez sincs rendben, a részmunkaidő nem érinti a szabadság időtartamát, ami esetedben 26 munkanap plusz a gyerekek után is jár pótszsbadság.

dzsozi79 # 2017.07.14. 13:02

visszamenőleg ki tudom vele fizetettni a szabadságokat,a piros betűs ünnepnapokat?
Melyik szervhez forduljak?

ObudaFan # 2017.07.14. 13:10
K
  • ti58

Mindenki egyenként munkaügyi bírósághoz fordulhat.

ObudaFan # 2017.07.14. 13:11

dzsozi79

Munkaügyi bírósághoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.14. 16:02

Nekem, mint óvodatitkárnak megszűnik a státusz.
A munkáltatónak mindenkit tájékoztatni kellett volna róla, hogy ki foglalkoztatja tovább. Az ugyanis tévedés, hogy megszűnnek a jogviszonyok - ez úgynevezett "jogutódlás a munkáltató személyében".
Neked is meg kellene tudnod, melyik óvoda foglalkoztat tovább.
Persze akár a mostani, akár az új munkáltató megszüntetheti a jogviszonyodat azzal az indokkal, hogy a beosztásod megszűnt (ami nehezen hihető, hiszen eddig egy titkár kellett, most meg majd minden óvodába kell egy), de akkor jár felmentési idő, végkielégítés, és a felmentési idő felére fel kell menteni a munkavégzés alól.

Roberta75 # 2017.07.15. 11:17

Tisztelt Szerkesztő! Egy kérdéssel fordulnék Önökhöz. Lányom mellett voltam itthon kiemelt ápolási díjon, mellette vállaltam 4 órás munkát. A munkaviszony megszűnésekor jogosult lettem álláskeresési járadékra. Mivel a lányom véglegesítve van így nem kell újra vizsgálni, ezért addig amíg a munkanélküli jár megszüntettem az ápolásit.Viszont mivel álláskereső lettem kiközvetítettek 8 órás munkahelyre, amit nem mondhatok vissza, mert akkor sem a munkanélkülit, sem az ápolásit nem kapnám.8 órába elmenni dolgozni nem tudok, a 4 órás munkám is kötetlen volt, ezért tudtam bevállalni. Maradhatok-e ebben a helyzetben bármilyen juttatás nélkül egy súlyosan fogyatékos gyermekkel? Válaszát köszönöm