Munkajogi kérdések.


cophy # 2017.07.16. 19:02

Tisztelt Hozzáértők! :)
Három éve dolgozom egy bútoripari cégnél FEOR08:8125 munkakörben, lapszabász gépen. Időközben a főnököm javaslatára elvégeztem egy kétéves felnőttképzést, asztalos szakmából. Viszont a főnök azt mondta, ő bizony meg nem változtatja a titulusomat. Lehetséges ez? Hogy asztalosként, asztalos gépen, nem asztalos beosztásban, nem asztalos bérért foglalkoztat? Hová fordulhatok, ha mégis jól sejtem az igazam?
Előre is köszönöm a válaszukat!

nonolet # 2017.07.16. 19:18

Lehetséges... ha ott maradsz és beletörődsz.

Keress jobb helyet és menj oda.

Valódi asztalosként menni fog.
Kamu asztalosként meg nem.

Ennyi.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2017.07.17. 10:30

Ez a munkajogi forumból vett idézet:

http://www.jogiforum.hu/…acsadas/6625
  • > Kérhet-e a munkavállaló gondolkodási időt közös megegyezés esetén?

"Tehát ha a munkáltatója ajánlatot tesz a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésre, úgy Ön természetesen nem köteles azonnal válaszolni. Kérhet gondolkodási időt, illetve jelezheti a munkáltatójának, hogy akár ügyvéddel meg szeretné beszélni a munkaviszony megszüntetésére irányuló megállapodás tartalmát. A munkáltató viszont nem köteles gondolkodási időt biztosítania, ezért előfordulhat, hogy azonnali válasz hiányában a munkáltatója haladéktalanul átadja a munkaviszony megszüntetésére irányuló felmondást."

Bocsánat, de nem értem:
Az ember vagy kérhet, vagy nem kérhet.
Amennyiben a munkáltató a munkavállaló beleegyezése nélkül is átadhatja a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére vonatkozó felmondást, akkor az nem közös megegyezés?!
Vagy úgy közös megegyezés, hogy az az átadáskor még nem lép hatályba, csak ha a munkavállaló is aláirásával szentesiti azt.

Hogy is van ez?

Köszönöm!

pazs # 2017.07.17. 10:40

Úgy van, hogy "a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére vonatkozó felmondás" nincs. Közös megegyezés van vagy felmondás. A közös megegyezésben az van, amiben a két fél megállapodik (az egyik fél ajánlatot tesz, a másik elfogadja, persze lehet ellenajánlat is).

Ha bármelyikük nem fogadja el, nem lesz közös megegyezés. Ha mindettől függetlenül van ok felmondásra, élhet ezzel a jogával a munkáltató (meg a munkavállaló is, amúgy).

Úgyhogy ha a munkáltató tesz egy ajánlatot a munkaviszony közös megegyezésről való megszüntetésére, akkor annak elfogadásáig bármikor meggondolhatja magát, hogy mégsem szeretne közös megegyezéses megszüntetést.

ObudaFan # 2017.07.17. 10:40

Amennyiben a munkáltató a munkavállaló beleegyezése nélkül is átadhatja a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére vonatkozó felmondást, akkor az nem közös megegyezés?!
Vagy úgy közös megegyezés, hogy az az átadáskor még nem lép hatályba, csak ha a munkavállaló is aláirásával szentesiti azt.

A közös megegyezésnek elég jól benne van a nevében, hogy akkor jön létre, ha mind a két fél kifejezi, hogy az az ő akarata.
Ezzel szemben a felmondás egyoldalú jognyilatkozat, tehát nem közös megegyezéssel jön létre, viszont a feltételei jóval szigorúbbak.
Ebből következően közös megegyezéses felmondás nem létezik.

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2017.07.17. 13:20

Ebben az esetben ez a mondat:

"A munkáltató viszont nem köteles gondolkodási időt biztosítania, ezért előfordulhat, hogy azonnali válasz hiányában a munkáltatója haladéktalanul átadja a munkaviszony megszüntetésére irányuló felmondást."

annyit tesz, hogy azonnali válasz hiányában a munkáltató úgy dönt, hogy mégsem törekszik közös megegyezésre, hanem ehelyett azonnali felmondást alkalmaz.

... Hiszen a másik fél még nem nyilatkozott, gondolkodási időt szeretne kérni, de nem kap - ergo a közös megegyezés lehetősége nem áll fenn.

???

Vagy az emlitett pontban alkalmazott megfogalmazás esetleg nem helyes?

Ksz.

pazs # 2017.07.17. 13:48

Helyes az a mondat, amit idézel, viszont a te válaszodban az "azonnali" szó használata nem helyénvaló, az azonnali hatályú (régi nevén rendkívüli) felmondás az más, mint a "sima" (régi nevén rendes) felmondás. Szóval azonnali válasz hiányában a munkáltató dönthet úgy, hogy inkább egyoldalúan mond fel, ha egyébként arra van megfelelő indoka.

Dr.Juc # 2017.07.21. 12:24

Kedves Fórumozók!

Az alábbi kérdéssel fordulok hozzátok.

Az Mt. azt írja, hogy a munka befejezése és a másnapi munkakezdés között kell meglennie a 11 óra pihenő időnek. (8 órának, attól függ milyen munkarendben van ugye + most már behozta a kompenzáló pihenőidőt, de most nem ez a lényeg)

Tegyük fel a munkavállaló általános munkarendben dolgozik 7.00-tól 15.20-ig, majd készenlétben van 15.20-tól másnap reggel 7.00-ig, majd 7.00-től 15.20-ig megint dolgozna.
Készenlét alatt rendkívüli munkát rendelnek el neki 22.00-tól éjfélig. Ugye alap esetben éjféltől kell számolnom a pihenőidejét, tehát 11.00-kor állhatna újra munkába.
DE felhív reggel 7-kor, hogy ő nagyon rosszul van, el kell mennie orvoshoz. Az orvos őt egész napra táppénzre veszi. Elszámolhatom-e a pihenőidejét is erre a napra?? Vagy akkor a táppénz napja úgymond kiesik, és a következő napon (amikor munkába áll) akkor kell neki a munka befejezésétől számolnom a pihenő idejét?
Magyarán ugyanazon jogcímen jár-e a táppénz és a pihenőidő?

Válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.21. 13:57

211.évi CVI.törvény pontja
Melyik pontja?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.22. 09:25

Ez az egész törvény nem is az álláskeresési támogatásról szól, hanem a közfoglalkoztatásról. [Az idézett 1. § (4a) pont pedig az abból való kizárásról.]

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.24. 08:22

Elsőre azt mondtad, hogy az álláskeresési támogatásból zártak ki. Most meg kiderült, hogy azt se tudod, pontosan miből.

Tudod mit? Szerintem menjél inkább dolgozni. Abból biztosan nem vagy kizárva.

chava # 2017.07.24. 11:19

Dr.JUC nem számolhatod el a pihenőidőt és a táppénzt is.
A lényeg: arra a napra csak táppénz (betegszabadság) jár neki. És így pihenőidőt sem kell számolgatni.

smombodi # 2017.07.27. 09:24

Üdvözlet!
Ma voltam bent a rendőrségen megújítatni a vagyonőrimet de 2012. Augusztus 16-án járt le a két év felfüggesztettem, evileg ezután 8 évig nem kaphatnék igazolványt de próba szerencse. Mit gondoltok?

Brejge0 # 2017.07.27. 10:34

Üdvözlöm!
Egy másik topicban ezt a választ kaptam a kérdésemre : "Táppénz, csed, gyed és egyéb tb. kérdésekkel a munkajog topicban foglalkoznak, mivel a tb. a munkajog családjának a része, ezért az ilyen jellegű kérdéseket javasolt ott feltenni." Ezért ide írnám kérdésemet ezzel kapcsolatban.
2011 óta nappali tagozatos hallgató vagyok felsőoktatási intézményben, mellette 2014.10.01 óta gyakornokként dolgoztam 2017.03.31-ig. Ez diákmunka volt, amiből az SZJA-t vonták, de a TB-t nem tudom, hogy ebből vonták-e vagy azt az egyetem miatt kaptam-e. Idén volt az utolsó félévem (2017.06). A kisbabám 2017.11.15-én fog születni. Tisztában vagyok vele, hogy a diplomás gyedre jogosult vagyok a baba egy éves koráig. De azt követően mire lennék még jogosult? Apuka is igényelhet gyedet, vagy az extra gyed után nem jár? (Apuka főállású dolgozó 3 éve). Mindenhol azt olvasom, hogy "ha fenn állt az x napi biztosítási viszony", ez most a munkaviszonyra vagy a TB fizetettségemre szól? Mert diákmunka után ugye nem jár semmilyen gyes vagy gyed, mert nem voltak belőle nyugdíjalapot. Teljesen bele vagyok zavarodva a sok jogszabályba.

Előre is köszönöm a válaszokat!

1rabszolga # 2017.07.28. 11:26

Tisztelt Jogászok!
Nem találtam a problémámmal kapcsolatos topikot, ezért itt próbálok segítséget kérni. Egyik Bp-i egyemen dolgoztam egy hetet technikai munkásként, magánszemélyes megbízási szerződéssel, amit aláírásra Gödöllőre küldtek el, és amit azóta sem láttam. Azaz nincs szerződés a kezemben amivel jogászhoz mehetnék, mivel közben felmondtam mert nem tetszett a hely és ezzel a megbízási szerződéssel akartak foglalkoztatni még szeptemberig. Tehát nincs a kezemben semmi papír. Ellenben tanuk vannak rá, hogy ott dolgoztam. Szeretném mekérdezni hogy rendősrségi feljelentéssel ismeretlen tettes ellen tehetek e bármit vagy próbálkozni sem érdemes? Lopás ellen tennék feljelentést, mivel mind a szerződésemet,mind az egy heti béremet ellopták és azóta sem fizették ki. ( 2 hónapja).Lehet e tenni bármit még, vagy azt sem érdemes? A választ ha lesz előre is köszönöm! Szép hetet!

Korien # 2017.07.28. 14:23

Tisztelt jogászok! Azzal fordulnék önökhöz, hogy egyéni vállalkozóként dolgoztam egy cégnél, ahol jutalék formájában kaptam fizetést, de kaptam pár hónapig kezdési támogatást, amit bizonyos feltételek teljesítése után kaptam meg és felmondásomkór ezt az összeget követelik vissza. Ez mennyire törvényes vagy jogos? Hiszen én ezeket a feltételeket teljesítettem és az volt az én fizetésem.
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.28. 16:54

Fából vaskarika.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.28. 16:55

Lopás ellen tennék feljelentést,
El vagy te tévedve...

nonolet # 2017.07.29. 13:11

1rabszolga

Így jártál...
A munkaadó által aláírt szerződés nélkül nem dolgozunk.

Milyen lopás?!

Legfeljebb fekete foglalkoztatásról lehet szó.
Amiben te is benne voltál egyik fél gyanánt.

Tehetsz feljelentést, de sokat ne várj tőle...

-

Ellenben írhatsz tértivevényes felszólító levelet
a munkaadónak, hogy fizessen és adja ki szükséges papírokat, mondjuk 8 napon beleül, mert különben jogi útra lépsz.

Aztán, ha nem fizet, lehet belőle fizetési meghagyás jegyzőnél ... és abból per, ha arra sem fizet.

Persze szerződés nélkül csak tanúkkal ez sem sima út...

dzsozi79 # 2017.07.30. 16:47

Üdv !

Négy éve 2 órás bejelentett szerződésem van , a munkáltató szerint csak akkor ad szabadnapot ha le dolgozom. ??
+++ arra próbál kényszeríteni hogy munkaidőn kívül én végezzem a cégnek a bevásárlást , már szinte zsarnokoskodik .
Mit tehetek , hová tudok fordulni ahol segitenek .

Köszönöm .

vroy777 # 2017.08.01. 19:46

Üdv!
Egy multinál dolgozom, titkár pozícióban, munkaköri leírásomban is erre vonatkozó feladatok szerepelnek, irodán belüli tevékenységek. A vezetőség időnként megkér, hogy segítsek be az értékesítési folyamatokba, magyarul irány ki az áruházba, árut tölteni, árazni, vevőzni. Időnként belefér, amikor minden saját melómat letudtam, de mostanában megterhelő, a napi dolgomhoz hozzá se tudok kezdeni, csúszok vele, kapkodnom kell és túlórába is csúszok. Ők nem sérelmezik, nyilván fontosabb nekik, hogy megspórolnak rajtam egy értékesítőt, én viszont nem szeretek így dolgozni. És valljuk be, ha eladó akarnék lenni, akkor átkérném magam vagy elmennék máshová, kizárólag ebbe a pozícióba, aztán tudnám, hogy csak ez a teendőm, nem vár még ezer feladat az irodámban másnap. De ilyen irányú terveim nincsenek, szeretném azokat a feladataimat ellátni, amiért szerződtettek - az értékesítést meg oldják meg az eladóikkal.
Munkakörön kívüli munka megtagadásának számítana, ha nemet mondanék? Sok helyen nézelődtem, de nem meríti ki a veszélyesség vagy bűncselekmény vagy károkozás miatti megtagadást, egyéb esetben pedig ellenem fordíthatják. 11 éve dolgozom ott, de akkor is tartok egy azonnali hatályú felmondástól, mint munkamegtagadó.
Munkaköri leírásomban a Főbb feladatok alatt ez szerepel:
(napi teendők felsorolása mellett)

  • egyéb, a felettesei által adott utasítások, feladatok végrehajtása.

Mire térhet ez ki? Mi fér bele? Egy teljesen másik munkakörbe tartozó tevékenység elvégeztetése (több alkalommal) jogszerű?
Kollektív szerződésben pedig ez:
Munkáltató azonalli hatállyal felmondhat, amennyiben a munkavállaló a munkavégzésre vonakozó jogszerű(!) felettesi utasítást megtagadja, nem hajtja végre - a tárgybani utasítás 3. megtagadását követően.
Mik a lehetőségeim? Köszönöm az értékes hozzászólásokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 06:44

A más munkakörben foglalkoztatás a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, de éves szinten, munkanapokban meghatározott határig a munkáltató jogszerűen elrendelheti, így értelemszerűen a megtagadása jogellenes.

chava # 2017.08.02. 12:57

Kérem a segítségeteket, hogy arra vonatkozóan van - e információtok, hogy ha a dolgozót alkalmatlannak találják az adott munkakörben, ezt kihez fordulva fellebbezheti meg a munkáltató, és mennyi ennek a költsége? Előre is köszönöm.

chava # 2017.08.02. 12:58

Elnézést, az előbb kihagytam, hogy az orvosi alkalmassági felülvizsgálaton találják alkalmatlannak a munkavégzésre.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.02. 13:09

Ha van jogorvoslati lehetőség, akkor arról elvileg tájékoztattak.